Nandrolon
29.03.10,06:35
Dobrý deň.

Plánujem kúpu pozemku, ktorý som už bol s predávajúcim obhliadnúť.
Chcel by som na ňom postaviť malý rodinný domček.

Momentálne viem toto:
Pozemok je evidovaný ako "trvalé trávne porasty" a je "mimo zastavaného územia obce". Hoci 30 m od neho sú normálne rodinné domy...

Ako začať:

- zájsť na mestský úrad a požiadať o vyjadrenie a územný plán
- zájsť na pozemkový fond a požiadať o bonitu pôdy
- následne požiadať o vyňatie s pozemkového fondu
- vypracovať štúdiu pre územné povolenie
- vypracovať realizačný projekt
- dať žiadosť o existencii podzemných vedení na:
- SES
- slovak telecom
- plyn
- sevak

- môžete ma prosím uviesť viac do obrazu, kedy vlastne podpísať zmluvu a pozemok previesť na seba ???

Ďakujem za všetky rady...
mendo933
29.03.10,05:36
1. Neviem ake vyjadrenie od mestkeho uradu potrebujes, max. tak zistit ci je pozemok zahrnuty v uzemnom plane a ci tam mozes stavat RD
2.Bonitu pôdy nezistis na pozemkovom fonde, ale na katastri. Informacne sa da aj tu http://www.podnemapy.sk/portal/verejnost/tpk_pp/tpk.aspx
3.Vynatie pôdy sa riesi az ked mas svoj LV a projekt!!! +su tam este ine prilohy vid. http://www.porada.sk/t132058-premena-ornej-pody-na-stav-pozemok.html
4. IS vies zistit aj bez obehnutia vsetkych institucii ale ak mas cas a chut...
Aspon nezabludis , ked budes vybavovat stavebne povolenie :)
Nandrolon
29.03.10,05:44
mendo933, dík za rady

- presne takéto "opravovanie" a "upresňovanie" potrebujem, lebo fakt som ešte nič podobné nevybavoval...

ako sa dajú zistiť tie rozvody bez obehnutia jednotlivých inštitúcií? aspoň by som to vedel informatívne pre seba a zároveň by som im to poslal doporučene...

vlastne ja by som potom na základe projektu požiadal o vyňatie pôdy z pôdneho fondu ale iba pod pôdorys stavby že? nie celého pozemku... ?
Palusko.sk
29.03.10,06:45
V podstate ti staci zistit ako je na tom pozemok co sa tyka uzemneho planu, k tomu sa ti vyjadria na miestnom stavebnom urade. V zastavanom uzemi obce znaci co? lebo dolezite je aby bol v intravilane, aj ked nie smrtelne, da sa stavat s povolenim od obce aj v extravilane. Ak je to v intravilane nepotrebujes ziadne bonity ani nic, to sa robi myslim len pri ornej pode, podny fond ti len k stavebnemu konaniu da vyjadrenie.
No a potom tie siete aby s tym nebol problem ak tam ide nejake vedenie/vodovod, davaju k tomu vyjadrenia, ktore budes potrebovat aj na stavebne povolenie, takze si ich mozes zohnat dopredu aj ked u niektorych to trva 30 dni.
Nandrolon
29.03.10,06:52
tento pozemok je práve "mimo zastavaného územia obce" to znamená že je to v extraviláne.
Paradox je ale to že pár metrov od pozemku sú normálne pod cestou pre jedno auto postavené rodinné domy aj staré aj nové...
mendo933
29.03.10,07:01
tento pozemok je práve "mimo zastavaného územia obce" to znamená že je to v extraviláne.
Paradox je ale to že pár metrov od pozemku sú normálne pod cestou pre jedno auto postavené rodinné domy aj staré aj nové...
nieje to paradoxom, je to bezne. Proste hranica extravilan/intavilan sa nemenila ale domy sa stvavali, stavali az sa doslo k tejto hranici.
Siete zistis ze sa popitas ludi co tam byvaju,popozeras ppri ceste ci niesu poklopy,sachty a pod. neviem ci mas niekoho oproti, alebo vôkol nieje nic....prinajhorsom sa spitas u spravcou sieti, pekne ti to ukazu na satelitnej mape, prip. ti daju vyjadrenie
andreaS
29.03.10,07:03
hlavne si zisti, ci tadial nepojde daka cesta... my sme tak prisli o jeden pozemok (chvalabohu finacne sme nestratili nic) ... a teraz po 3 rokoch sa bude prejednavat, ci tam ta cesta pojde alebo nie... (hm, a nas porazi ak nepojde... lebo to bolo v meste za fantasticku cenu vtedy) ... toto ti povedia na stavebnom urade...
Nandrolon
29.03.10,07:11
na to či tam pôjde nejaká cesta alebo nie by sa mal vyjadriť ten mestský úrad v súlade s tým územným plánom, nie?
magnum
29.03.10,07:21
no ja prave riesim vynatie z podneho fondu, projekt este nemam ale dal som si vypracovat geometricky plan a na zaklade tohto plus mapa a LV z katastra...
Nandrolon
29.03.10,09:18
na mestskom úrade mi povedali že sa tam neplánuje žiadna výstavba rodinných domov, ale že nech podám žiadosť o záväzné stanovisko a tam sa vyjadria, prípadne to prerokujú ešte s neviem kým...
vratnik
29.03.10,10:06
Hlavne si dajte riadny bacha na to, aby ste nekupili v podstate bezcenny pozemok za cenu stavebneho pozemku ked je mimo uzemny plan obce. Bez zavezneho stanoviska obce by som pozemok nekupoval. V podstate ak hladate parcelu na stavbu domcek, tak si zozente uzemny plan obce, zistite nezastavane parcely, vyberte si tie najkrajsie a spojte sa z majitelmi.
mendo933
29.03.10,10:15
no ja prave riesim vynatie z podneho fondu, projekt este nemam ale dal som si vypracovat geometricky plan a na zaklade tohto plus mapa a LV z katastra...
toto su prilohy , ktore su potrebne k vynatiu pôdy v extravilane
1. LV overený
2. GP- 2x overeny ( v pripade ak si riesil oddelenie zastavaneho miesta GP)
3. Projekt RD
4.kopia katastralnej mapy-overena
5.Bilancia skryvky humusoveho horizontu- tlacivo ti daju na pozemkovom
6.Potvrdenie o BPEJ- kataster (podla toho kodu sa zisti aku mas pôdu, od 1-4 platis, od 5-....neplatis, to by som si zistil ako prve, v pripade vysokej bonity sa da poziadat o rebonitaciu, to trva cca. 3 mesiace)
7.potvrdenie stavebneho uradu o zluceni uzemneho a stavebneho konania alebo pravoplatne uzemne rozhodnutie- vydaju ti na stavebnom urade (obci) , potreboval som projekt
8.Vyjadrenie obce k stavebnemu zameru- malo by to obsahovat aj ze v danej lokalite je pravoplatny uzemny plan...
9.Poplatok 33 euri- prilozit nelepit


obsahuje to aj projekt, bez zameru vystavby ti to nemaju na zaklade coho vynat. Skôr bez toho GP sa da zaobist, ale to uz zalezi od danej situacie
mendo933
29.03.10,10:19
na mestskom úrade mi povedali že sa tam neplánuje žiadna výstavba rodinných domov, ale že nech podám žiadosť o záväzné stanovisko a tam sa vyjadria, prípadne to prerokujú ešte s neviem kým... toto je vec, ktora sa musi ako prva vyriesit. Bez toho sa nepohnes.
Ja som to tiez ako prve, ale u nas hned starosta povedal ze je to zahrnute v uzemnom plane. + si zisti ci na pozemku niesu ziadne tarchy v LV a pod.
Nandrolon
29.03.10,10:42
díky.
zajtra idem dať písomnú žiadosť na mestský úrad - "žiadosť o vydanie záväzného stanoviska k investičnej činnosti v meste".
Následne idem rozoslať na SES, SLOVAK TELEKOM, SPP, SEVAK "žiadosť o vyjadrenie sa k existencií podzemných vedení na pozemku".
Ak by náhodou všetko toto vyšlo v prospech mňa, tak potom budem už uvažovať o samotnej kúpe /ak ho dovtedy nepredá.../.
Samozrejme predtým to nemá zmysel aby som nekúpil fakt bezcenný pozemok na zemiaky :-)) to by boli drahé zemiaky :-))).