pedrisito
29.03.10,08:00
Dobry den
Chcem sa opytat ,aky velky vpliv ma zuzovanie rury, ktora sa taha od rezervoara ..teda ,ze zacnem z hrubsim prierezom, ktory sa bude zuzovat po urcitych metroch ..totiz ,rezervoar ma prevysenie len asi 10 metrov [asi 1 atmosfera] a chcel by som umelo zvysit tlak bez pouzitia vodarne ..
dodatok ...ci sa zvysi tlak? a o kolko? ked v rezervoari bude asi 13 kubikov vody vyska nad rurou bude asi 160cm ..viem ze sa zvysi, je na to i vzorec ,lenze nazori mnohych ludi sa tu rozchadzaju vo vysledku v praxi :o
DAKUJEM
DAISAN
30.03.10,21:03
čim menší prierez rúry tým väčšia rýchlosť prúdenia, tlak je konštantný.
Laco-monter
30.03.10,21:06
Tu nejde o "nazori" , je to vec princípov vo fyzike, a zákonov fyzikálnych.
Moj kolega , tomu hovorí "fyzikálne javy".
pedrisito
31.03.10,07:23
čim menší prierez rúry tým väčšia rýchlosť prúdenia, tlak je konštantný.
no, tak nejak to beriam aj ja ,az na to ze ratam z tym ze este ten vodny stlpec v rezervoari ktory tlaci na ruru vytvori nejaky tlak i ked nie velky ...dakujem
DAISAN
31.03.10,15:02
nie nevytvorí, tlak je vždy konštantný....
Evanka
31.03.10,15:26
Tlak je rovnaký. Súčin prierezu a rýchlosti kvapaliny je konštantný (rovnica kontinuity). Preto bude pri menšom priereze väščia rýchlosť kvapaliny.
pedrisito
31.03.10,20:43
nie nevytvorí, tlak je vždy konštantný....
no takto, teraz mame sice len studnu a ked je nad rurkou prikladne 60 cm vody ,napusti boiler ktory je pod stropom, ak je 20 cm nenapusti nevytlaci vodu povrch ..cize ak bude desatnasobne viac vody potom rezervoari ,hadam to aspon trochu pomoze ..dufam teda..
Laco-monter
31.03.10,20:56
no takto, teraz mame sice len studnu a ked je nad rurkou prikladne 60 cm vody ,napusti boiler ktory je pod stropom, ak je 20 cm nenapusti nevytlaci vodu povrch ..cize ak bude desatnasobne viac vody potom rezervoari ,hadam to aspon trochu pomoze ..dufam teda..


Sam vidiš, že suché konštatovanie o fyzikálnych zákonoch problém ešte nerieši. :(

Treba vedieť ako teoretické poznatky previesť do praxe . :)
pavol54
01.04.10,18:44
Čo tak si spomenúť na "nejakého pána Pascala" ktorý hovorí niečo o šírení tlaku v kvapalinách rovnakou veľkosťou všetkými smermi?
čím väčší vodný stĺpec, tým väčší tlak ktorý súvisí s s hmotnosťou a tiažou a miestom na zemeguli.
pedrisito
01.04.10,19:56
no moj nazor sa stotoznuje skoro zo vsetkym co tu pisete, je to skor otazkou toho ze sme na to viac rodin, no hadam ak si ten zvysok precita ze nieco podobne zdielam aj ja z hladinou vodneho stlpca v rezervoari aj zo zuzovanim potrubia co by v konecnom dosledku nejake malo pomohlo, posunulo dopredu ..dakujem vsetkym
pavol54
02.04.10,06:07
Treba sa pozrieť ako to riešili na dolniakoch družstvá v závere socializmu- na každom dvore boli postavené tzv. "glóbusy" vo výške 15-25 m ktoré zabezpečili dostatočný tlak v rozvodnej sieti, alebo si treba predstaviť spojené nádoby, aj tam sa snaží tekutina dosiahnuť rovnakú výšku(i keď fyzik povie že to tak celkom nie je, že v menšom priereze je o niečo vyššia ale to je zanedbateľné)
sito
02.04.10,06:59
Spojené nádoby? Ak sú uzavreté a pridá sa čerpadlo, to by už mohla byť hydraulika? A hydraulika, to už je sila, tlak, regulovaný.

Ale k tej vode, čim menej je jej v rezervoári, ty menší tlak pri výtoku nad drezom. Až donde, netečie, netlačí, nemá čo tlačiť. A je jedno aký je priemer rúrky.
pavol54
02.04.10,07:12
Spojené nádoby? Ak sú uzavreté a pridá sa čerpadlo, to by už mohla byť hydraulika? A hydraulika, to už je sila, tlak, regulovaný.

Ale k tej vode, čim menej je jej v rezervoári, ty menší tlak pri výtoku nad drezom. Až donde, netečie, netlačí, nemá čo tlačiť. A je jedno aký je priemer rúrky.
Ale pýtajúci sa hovorí samospáde, respektíve o pôsobení tiaže, ak je čerpadlo nie je čo riešiť, čím vyššie dá rezervoár, tým lepšie podmienky, aby nedochádzalo k škrteniu, mal by byť prierez výstupu z rezervoára aspoň taký ako je súčet prierezov všetkých koncových odberateľov naraz odberajúcich vodu. zase zjednodušene,