chevy_chase
29.03.10,16:17
Som začínajúci :) pestovateľ /zeleniny/ balkonovej. Chcem sa opýtat
kedy je správne presadit/do vetsieho crepníka/ paradajky vid príloha dole.
A ako casto ich zalievat teraz napr.ked rastu výhonky aby som nieco nepokazil
Výhonky zatial rastú celkom rýchlo som prekvapený. Neviem ci sa hnoja uz ked su
male rastlinky alebo az ked su velké
Rozalka
29.03.10,16:35
Určite som mimotemy
len chcem potichučky prezradiť, ako som si vlani zasadila "kríčkové balkónové paradajky", úrodu som takmer zberala u susedov, o poschodie vyššie, tak mi vybehli. A vraj kríčkové ...
Halli
29.03.10,16:40
Keby si ich teraz pohnojil...to by si teda úplne pohnojil...:D:D, ....by si ich spálil ;)
bea7
29.03.10,18:17
Vidím, že mladé rastlinky máš zasadené v zakoreňovačoch. Nechaj ich tam dovtedy, pokiaľ celý substrát neprerastie koreňmi. Potom ich presaď do väčších nádob, ale ani potom ich hneď nehnoj, nechaj ich aspoň 2 - 3 týždne zakoreniť, potom ich začni prihnojovať. Keďže ich chceš pestovať na balkóne, budú potrebovať dostatočnú závlahu, nie však premokrenie. Prajem Ti veľa úspechov a bohatú úrodu pri ich pestovaní.:)
Halli
07.04.10,09:59
;) posúvam
Zdenka 0705
07.04.10,10:06
Včera som si kúpila semiačka balkónových kríčkových paradajok. Už je zrejme neskoro na ich výsev. Alebo to mám ešte risknúť?
Halli
07.04.10,10:17
Včera som si kúpila semiačka balkónových kríčkových paradajok. Už je zrejme neskoro na ich výsev. Alebo to mám ešte risknúť?

vysievajú sa v 3-4mesiaci, takže v pohode to vysej Zdenka, ale nie hlboko.;)
Zdenka 0705
07.04.10,10:32
Na vrecúšku je 0,5 cm. Môže byť? :)
janka51
07.04.10,11:59
Včera som si kúpila semiačka balkónových kríčkových paradajok. Už je zrejme neskoro na ich výsev. Alebo to mám ešte risknúť?
Zdenka môžeš ich kľudne ešte vysiať, ja som vlani vysiala po 15. apríli a mala som bohatú úrodu, posledné mi ešte koncom novembra dozrievali na schodišti.
chevy_chase
13.04.10,09:42
V nedelu som kúpil najake takéto hnojivo padlo mi hned do očí ked tam
bolo napísané na paradajky a papriku. Dufam ze bude dobré.
Chcem sa opítat kedy sa zacína prihnojovat. Je tam napísane v období vegetace...mmmm, nehcem nieco pokazit. Chcem sa este opítat ako by sa maly správne polievať sadenice:( . Ku korienkom alebo rozprasovac a listy.
arizona
13.04.10,09:56
V nedelu som kúpil najake takéto hnojivo padlo mi hned do očí ked tam
bolo napísané na paradajky a papriku. Dufam ze bude dobré.
Chcem sa opítat kedy sa zacína prihnojovat. Je tam napísane v období vegetace...mmmm, nehcem nieco pokazit. Chcem sa este opítat ako by sa maly správne polievať sadenice:( . Ku korienkom alebo rozprasovac a listy.

Pri sadeniciach je dobré prihnojiť hnojovom " Kristalon štart", to kúpené hnojivo si odlož na neskôr.;)
Rajčiny nikdy nepolievaj na listy, ani sadenice, ani v období kvetu a plodu. Sú náchylné na plesne.
Vždy ku koreňom!
chevy_chase
13.04.10,12:58
Pri sadeniciach je dobré prihnojiť hnojovom " Kristalon štart", to kúpené hnojivo si odlož na neskôr.;)
Rajčiny nikdy nepolievaj na listy, ani sadenice, ani v období kvetu a plodu. Sú náchylné na plesne.
Vždy ku koreňom!

Super Super dakujem zatial za cenne rady. Ten krystalon pojdem kupit.
Priebežne budem informovat ako pokracujem v pestovaní:D
Halli
13.04.10,20:10
Super Super dakujem zatial za cenne rady. Ten krystalon pojdem kupit.
Priebežne budem informovat ako pokracujem v pestovaní:D


fajn, prídeme ochutnať úrodu :Dhttp://img.cas.sk/img/8/article/340757_import-paradajka-paradajky-zelenina-jedenie.jpg
chevy_chase
14.04.10,08:46
Prídi prídi
chevy_chase
14.04.10,08:50
Arizona uz som kupil ten Kristalon Start. Sranda je ze je to na 500L zálivky
a ja mam paradajky v crepnikoch:D mensie balenie nebolo. Uz som ich aj zalial. Ak som spravne pochopil z navodu zalieva sa to 1x tyzdene
arizona
14.04.10,09:03
Arizona uz som kupil ten Kristalon Start. Sranda je ze je to na 500L zálivky
a ja mam paradajky v crepnikoch:D mensie balenie nebolo. Uz som ich aj zalial. Ak som spravne pochopil z navodu zalieva sa to 1x tyzdene
Ten prípravok môžeš použiť aj na iné rastliny ,nielen na paradajky.
Je to na podporu zakoreňovania a podporu mladých rastliniek,aby mali silný koreń a dobre rástli.

Je to v prášku,takže to vydží a dlhú dobu. Zíde sa Ti aj o rok ;):D:)
Žabinka
11.05.10,15:51
Toto sú moje tohtoročné balkónové paradajky. Je to už môj neviem koľký pestovateľský pokus. Vždy sú najprv pekné, no po určitej dobe dobe zhodia listy (ako keby uschýnali, nakoniec odpadnú), a je po paradajke. Ak to niekto viete, kde by mohla byť chyba?
arizona
11.05.10,17:41
Toto sú moje tohtoročné balkónové paradajky. Je to už môj neviem koľký pestovateľský pokus. Vždy sú najprv pekné, no po určitej dobe dobe zhodia listy (ako keby uschýnali, nakoniec odpadnú), a je po paradajke. Ak to niekto viete, kde by mohla byť chyba?

pozri tu : http://www.porada.sk/t115787-paradajky.html
Anna123
11.05.10,17:44
V záhradkári č. 5 písali o pestovaní paradajok v klimatizačných bunkách, máte s takýmto pestovaním skúsenosti? Ďakujem.
ubka
11.05.10,21:45
Na vrecúšku je 0,5 cm. Môže byť? :)

Zdenka môže byť aj plytšie, stačí poukladať na pôdu a jemne presypať zeminou. Ak máš dosť semiačok vyskúšaj zasadiť do plastového obalu na vajíčka, do jednej časti daj zeminu, semiačka a zatvor. Vzídu skôr a budú držať vlhko, ak budú vzídené prepichni vrchný diel, aby bolo vetranie a
ak sa začne tvoriť tretí lístok otvor-vyskúšaj:)
Kedysi sme robili takzvanú bunku, do nádoby do ktorej sme posadili pevné sadenice sme dali styri trubky /120 cm/ natiahli igelitove vrece, hore otvorené a vodu sme lievali do trubiek, zavlažovali sa tak korene a pomaly voda klesala, paradajky rodili ako bláznivé a rýcho vytrčali z vreca. Z jednej rastliny sme mali množstvo paradajok.
Zdenka 0705
12.05.10,04:41
Môžem skúsiť,..ale až o rok :)...akurát včera som presádzala plantičku do truhlíkov...tak teraz už len slniečko a vodu a čakať, čo vzíde...na sáčku bolo napísané, že balkónové kríčkové, tak sa nechám prekvapiť :)
Žabinka
12.05.10,08:24
pozri tu : http://www.porada.sk/t115787-paradajky.html
Ďakujem za link, práve som dočítala. Možno som robila chybu, že som ich sadila viac do jedného črepníka. Teraz sú všetky osobitne. Uvidím, čo s nimi bude.
ubka
14.05.10,21:45
Ďakujem za link, práve som dočítala. Možno som robila chybu, že som ich sadila viac do jedného črepníka. Teraz sú všetky osobitne. Uvidím, čo s nimi bude.

Určite sa vydaria, nepochybuj :)
chevy_chase
26.05.10,08:38
Ozývam sa po dlhsej dobe. Podarilo sa mi vypestovat nieco také...vid foto.
Len mam dilemu. Kvietky zakvitnu a odkvitnu bude sa diat nieco dalej? :rolleyes: Myslím ci su to samoopelovacie to neodborne nazvem alebo ako to je. Ani jeden kvietok sa neotvorí.Neviem ci to tak ma byt. Na jednej rastline mam aj 40kvietkov.
Žabinka
26.05.10,09:25
Ozývam sa po dlhsej dobe. Podarilo sa mi vypestovat nieco také...vid foto.
Len mam dilemu. Kvietky zakvitnu a odkvitnu bude sa diat nieco dalej? :rolleyes: Myslím ci su to samoopelovacie to neodborne nazvem alebo ako to je. Ani jeden kvietok sa neotvorí.Neviem ci to tak ma byt. Na jednej rastline mam aj 40kvietkov.
Pod kvetom by sa mala mala vytvárať malá paradajčička. Keď kvet odpadne, malo by ju byť vidno. Tvoje paradajky podľa mňa vyzerajú, že im nič nechýba.
Moje sa zatiaľ tiež držia, a kvitnúúúú.:D
chevy_chase
26.05.10,17:13
Pod kvetom by sa mala mala vytvárať malá paradajčička. Keď kvet odpadne, malo by ju byť vidno. Tvoje paradajky podľa mňa vyzerajú, že im nič nechýba.
Moje sa zatiaľ tiež držia, a kvitnúúúú.:D

Ano ano:D poobede som si to vsimol chtiac nechtiac opadol kvet :eek:a kukuk male zelene tam čudo kuká:D
Len som si vsimol ze nejako mi stáča listy ale zatial neschnu su zelene.
Nebude to priamim slnkom? Ale to tak ma byt ked su uz vetsie. Som začínajuci pjestitel
Halli
03.06.10,07:40
Ano ano:D poobede som si to vsimol chtiac nechtiac opadol kvet :eek:a kukuk male zelene tam čudo kuká:D
Len som si vsimol ze nejako mi stáča listy ale zatial neschnu su zelene.
Nebude to priamim slnkom? Ale to tak ma byt ked su uz vetsie. Som začínajuci pjestitel

No ty si ale dobrý Mičurin :D;)
Zdenka 0705
03.06.10,12:20
Aj ja už mám pekné :) ... len som sadila neskôr a ešte nekvitnú, ale kvietky už majú nahodené...a sa mi zdá, že máme rovnakú sortu :D
Oliwa
03.06.10,17:35
No ty si ale dobrý Mičurin :D;)
Myslím, že by si mal pouvažovať nad zmenou svojho nicku na "Mičurin".:) Fakt. Na začínajúceho "pjestitela" sa Ti darí výborne. Držím palce, nech sa Ti darí a máš radosť z Tvojich prvých úspechov. Určite budeš mať lepšiu úrodu na balkóne, ako polovica zaplaveného Slovenska v záhradách. :mee:
terezamaria
03.06.10,17:42
Ano ano:D poobede som si to vsimol chtiac nechtiac opadol kvet :eek:a kukuk male zelene tam čudo kuká:D
Len som si vsimol ze nejako mi stáča listy ale zatial neschnu su zelene.
Nebude to priamim slnkom? Ale to tak ma byt ked su uz vetsie. Som začínajuci pjestitel

Vyzerajú Ti fajn, skús sa pozrieť aj na tento link:

http://v-hano.meu.zoznam.sk/news/balkonove-paradajky/
Oliwa
04.06.10,11:16
Chevy_chase alias Mičurin :),
všimla som si, že zrejme neodstraňuješ zálistky, resp. bočné výhonky. To je to, čo rastie na rajčinke medzi hlavnou stonkou a bočným listom, cca v 45 stupňovom uhle - ľudovo tzv. pazucha, alebo aj "pankhart" sa tomu hovorilo u nás pri viniči.
Ak ich budeš priebežne odštikovať, rastlinka sa Ti odvďačí rýchlym rastom a bohatou strapcovitou úrodou s veľkými plodmi. Teraz Ti totiž odčerpávajú silu, ktorá má ísť do budúcich plodov.
Nevadí, ak sú už veľké, kľudne odštipni.
Ja som to tiež kedysi nerobila, až keď mi to poradila kolegyňa. Odvtedy nám úroda rajčín rapídne vzrástla. Uvidím, či z nich bude niečo tento rok. Do záhrady sa nedá
ani vstúpiť /a so zlomeným zápästím sa tam už vôbec neodvážim - stačí, že som sa šmykla na blate raz.../.:mee:
Žabinka
04.06.10,11:21
Chevy_chase alias Mičurin :),
všimla som si, že zrejme neodstraňuješ zálistky. To je to, čo rastie na rajčinke medzi hlavnou stonkou a bočným listom, cca v 45 stupňovom uhle - ľudovo tzv. pazucha, alebo aj "pankhart" sa tomu hovorilo u nás pri viniči.
Ak ich budeš priebežne odštikovať, rastlinka sa Ti odvďačí rýchlym rastom a bohatou strapcovitou úrodou s veľkými plodmi. Teraz Ti totiž odčerpávajú silu, ktorá má ísť do budúcich plodov.
Nevadí, ak sú už veľké, kľudne odštipni.
Ja som to tiež kedysi nerobila, až keď mi to poradila kolegyňa. Odvtedy nám úroda rajčín rapídne vzrástla. Uvidím, či z nich bude niečo tento rok. Do záhrady sa nedá
ani vstúpiť.
Veru, ani ja ich neodstraňujem. Myslela som, že čím viac "konárikov", tým viac plodov. Ale dám si poradiť, a hneď ako prídem domov, tak ich oholím.:)
Zdenka 0705
04.06.10,12:47
Ja sa už pasujem za "veterána" :D ... vlani som pestovala prvý raz a bola som poučená, že treba odštipávať. Mala som vlani 12 rastlín, boli vysoké asi 2 m a to som mala džungľu na balkóne. Však mám aj fotky, ale z toho mobilu to neviem sem dostať :(
Pridávala som im krystalon kvet a plod a boli ozaj nad moju maličkosť :D teraz mám tiež 12 kúskov, ale už som volila radšej kríčkové :) ... neskôr aj ja priložím foto
Oliwa
04.06.10,13:10
Ja sa už pasujem za "veterána" :D ... vlani som pestovala prvý raz a bola som poučená, že treba odštipávať. Mala som vlani 12 rastlín, boli vysoké asi 2 m a to som mala džungľu na balkóne. Však mám aj fotky, ale z toho mobilu to neviem sem dostať :(
Pridávala som im krystalon kvet a plod a boli ozaj nad moju maličkosť :D teraz mám tiež 12 kúskov, ale už som volila radšej kríčkové :) ... neskôr aj ja priložím foto
Ak sa rastlinky dobrou staroslivosťou zmenia na "stromy" a hrozí, že úrodu bude treba oberať z rebríka :D /na balkóne pozor na vypadnutie :eek:/, vtedy vraj stačí odštipnúť vršok a nebudú už rásť do výšky.
My sme tiež museli niekdajšie paličky zmeniť na 3 m laty, ale za tie krásne strapce zdravých rajčín to stálo - už len položiť na tácky, dať do fólie a dodávať obch. reťazcom :D.
Naoberali sme do krabíc a pribalili deťom do letných táborov, nech majú na desiatu detváky...
Halli
04.06.10,13:15
Kočky a môžu sa odštipovať tie výhonky, aj keď sú na nich malinké kvietky, alebo náznak kvietkov?
Oliwa
04.06.10,13:36
Kočky a môžu sa odštipovať tie výhonky, aj keď sú na nich malinké kvietky, alebo náznak kvietkov?

Môžu. Aspoň ja tak robím, ak rastú rýchlejšie ako ich stíham sledovať, resp. keď to nechám na mangela. :rolleyes:
Určite to nie sú jediné kvietky na celej rastlinke - nechaj si tie najsilnejšie, ktoré nevyrastajú z bočákov. ;)
Zdenka 0705
04.06.10,14:03
Ak sa rastlinky dobrou staroslivosťou zmenia na "stromy" a hrozí, že úrodu bude treba oberať z rebríka :D /na balkóne pozor na vypadnutie :eek:/, vtedy vraj stačí odštipnúť vršok a nebudú už rásť do výšky.
My sme tiež museli niekdajšie paličky zmeniť na 3 m laty, ale za tie krásne strapce zdravých rajčín to stálo - už len položiť na tácky, dať do fólie a dodávať obch. reťazcom :D.
Naoberali sme do krabíc a pribalili deťom do letných táborov, nech majú na desiatu detváky...
ja som ich vlani mala "zavesené" na šnúre. Pod každým truhlíkom som podsunula 3 ks špagátu a vyviazala hore na šnoru. Potom, ako rástli, som ich zachytávala ďalšími špagátikmi, robila také osmičky, aby pekne rovno stáli. A ku koncu som musela, ako píšeš, odštipávať vrcholčeky, aby nerástli do nebies :D...
arizona
05.06.10,07:49
Veru, ani ja ich neodstraňujem. Myslela som, že čím viac "konárikov", tým viac plodov. Ale dám si poradiť, a hneď ako prídem domov, tak ich oholím.:)
To odštipovanie si treba ustrážiť hned od začiatku. Jednoduchšie sa odstraňujú malé, slabé váhonky, ako ked máte už pevnejšiu vetvičku.

Pri nízkych kríčkových rajčinách to nie je také dôležité, ale pri vysoko rastúcich áno. Ja odstraňujem aj spodné listy postupne, ako rastlina rastie.
Keď neodstraňujete "pazušky" rastlina rastie " na divoko"a dáva silu aj do zbytočných vetvičiek.

Tým, že riadne preriedite konáriky ( neskôr aj listy) , tak sa k rajčinám dostane viac slniečka a sú voňavejšie a chutnejšie.

Rajčinky je dobré 2-3 krát ( máj-jún) postriekať napr. Kuprikolom, alebo Championoim. Je to prevencia proti plesniam, na ktorú sú rajčiny veľmi citlivé. Prvým príznakom sú žlté fľaky na listoch-treba ich odstraňovať, nech sa pleseň nešíri.
Rajčiny nikdy neroste a nepolievajte na listy!

Ak máte rastlinky v plnej zrelosti a plné plodov, môžete koncom júla zastrihnúť vrchol, a preriediť listy,aby sa rastlina zbytočne nezaťažovala, lebo tie plody na koncoch zväčša aj tak nestihnú dozrieť.:):):)
Veľa úspechov
Zdenka 0705
08.06.10,10:36
Konečne som našla v mobile tie fotky :D ... to sú tie rajčinky vlaňajšie, ku koncu som sa musela nimi vyslovene predierať a vždy som bola celá zelená od nich :):D ... a zospodu som listy musela odrezávať, lebo by som sa k nim nedostala
Halli
08.06.10,13:01
Konečne som našla v mobile tie fotky :D ... to sú tie rajčinky vlaňajšie, ku koncu som sa musela nimi vyslovene predierať a vždy som bola celá zelená od nich :):D ... a zospodu som listy musela odrezávať, lebo by som sa k nim nedostala

Zdenka, no tebe by tuším nestačil ani 3x taký veľký balkón , paráda...;):D
Zdenka 0705
08.06.10,13:29
však mám 2 ... ale ten druhý je pracovný :D ...a už musí byť aj oddychový, lebo na tú moju "záhradku" sa ani tento rok tuž nijakovsky nezmestím...
Oliwa
09.06.10,06:45
Konečne som našla v mobile tie fotky :D ... to sú tie rajčinky vlaňajšie, ku koncu som sa musela nimi vyslovene predierať a vždy som bola celá zelená od nich :):D ... a zospodu som listy musela odrezávať, lebo by som sa k nim nedostala

Prosím Teba, a prádlo si vešala u susedov? :):D
Zdenka 0705
09.06.10,08:23
Prosím Teba, a prádlo si vešala u susedov? :):D
Olivka, však píšem, že mám 2 balkóny ....a ten pracovný je na prádlo,
a teraz už aj na oddych, lebo do záhradkového sa nezmestím, okrem rajčín sú tam bylinky a muškáty ...
Oliwa
09.06.10,12:38
Olivka, však píšem, že mám 2 balkóny ....a ten pracovný je na prádlo,
a teraz už aj na oddych, lebo do záhradkového sa nezmestím, okrem rajčín sú tam bylinky a muškáty ...

Zdenka, alebo som slepá alebo nevidím :cool:, ale kde píšeš /v tejto téme/, že máš dva balkóny? Ani z tých fotiek som to nedokázala identifikovať, že sú dva... Písala si, že rajčinky boli zavesené na šnúre - nuž som myslela, že si ich ťahala ku šnúre na prádlo...:)
Ale podstatné aj tak je, že dosahuješ takéto pestovateľské úspechy.:) Blahoželám!
Len si prosím Ťa nechaj na tom druhom "pracovnom" balkóne miesto aj na oddych... Nieže tam tiež voľačo zasadíš...:):D;)
Halli
09.06.10,13:36
Zdenka, alebo som slepá alebo nevidím :cool:, ale kde píšeš /v tejto téme/, že máš dva balkóny? Ani z tých fotiek som to nedokázala identifikovať, že sú dva... Písala si, že rajčinky boli zavesené na šnúre - nuž som myslela, že si ich ťahala ku šnúre na prádlo...:)
Ale podstatné aj tak je, že dosahuješ takéto pestovateľské úspechy.:) Blahoželám!
Len si prosím Ťa nechaj na tom druhom "pracovnom" balkóne miesto aj na oddych... Nieže tam tiež voľačo zasadíš...:):D;)

je to pod príspevkom 41 40 ako mimotemový príspevok :D


Zdenka 0705 Včera, 03:29 PM
však mám 2 ... ale ten druhý je pracovný ...a už musí byť aj oddychový, lebo na tú moju "záhradku" sa ani tento rok tuž nijakovsky nezmestím...
Oliwa
09.06.10,16:14
je to pod príspevkom 41 ako mimotemový príspevok :D


Zdenka 0705 Včera, 03:29 PM
však mám 2 ... ale ten druhý je pracovný ...a už musí byť aj oddychový, lebo na tú moju "záhradku" sa ani tento rok tuž nijakovsky nezmestím...
Nerozumiem tomu, ale mne príspevok 41 chýva. :confused: Mám 40 a potom 42! Źeby to bolo tými horúčavami a vyparil sa? :eek:
Nevadí, ale keby to šlo, mohla by si sa venovať pestovaniu balkónov :)- keby sa Ti rozrástli tak ako tie rajčinky, mala by si dosť miesta na Tvoje záľuby i oddych! :DŽelám Ti bohatú úrodu, Zdenka! :)
Vlastas
09.06.10,16:17
Aj vďaka vašim radám mám tento rok prvý krát zasadené paradajky v nádobách. Niekedy som ich pestovala na záhrade, ale teraz je v záhrade pán náš pes. Manžel mi kúpil už priesadu paradajok asi tak pred mesiacom a teraz sú už takéto. Dúfam, že ich budeme aj oberať.
Halli
09.06.10,16:20
Nerozumiem tomu, ale mne príspevok 41 chýva. :confused: Mám 40 a potom 42! Źeby to bolo tými horúčavami a vyparil sa? :eek:
Nevadí, ale keby to šlo, mohla by si sa venovať pestovaniu balkónov :)- keby sa Ti rozrástli tak ako tie rajčinky, mala by si dosť miesta na Tvoje záľuby i oddych! :DŽelám Ti bohatú úrodu, Zdenka! :)

Oliwka máš pravdu, je to pod 40tkou a tá 41tka je asi to čo som ti skopčila, ale len ako mimotémový...tak aj mne chýba 41tka...ale to je už jedno :D
Halli
09.06.10,16:21
Aj vďaka vašim radám mám tento rok prvý krát zasadené paradajky v nádobách. Niekedy som ich pestovala na záhrade, ale teraz je v záhrade pán náš pes. Manžel mi kúpil už priesadu paradajok asi tak pred mesiacom a teraz sú už takéto. Dúfam, že ich budeme aj oberať.

super sú krásne, ja už to nestihnem, ale asi nabudúci rok si tiež zatarasím balkón :D
Oliwa
09.06.10,16:49
Aj vďaka vašim radám mám tento rok prvý krát zasadené paradajky v nádobách. Niekedy som ich pestovala na záhrade, ale teraz je v záhrade pán náš pes. Manžel mi kúpil už priesadu paradajok asi tak pred mesiacom a teraz sú už takéto. Dúfam, že ich budeme aj oberať.

...ak na ten balkón nevpustíte psa, tak určite!:D:D:D
janka51
09.06.10,17:18
super sú krásne, ja už to nestihnem, ale asi nabudúci rok si tiež zatarasím balkón :D
slavica kľudne ešte aj teraz si môžeš kúpiť priesady a zasadiť. Ja mám toho roku zasadené len balkónové to nie sú také vysoké a je dosť miesta aj na oddych.
Zdenka 0705
09.06.10,17:31
slavica kľudne ešte aj teraz si môžeš kúpiť priesady a zasadiť. Ja mám toho roku zasadené len balkónové to nie sú také vysoké a je dosť miesta aj na oddych.
..poučená z vlaňajška / boli to tuším názvom Tornádo/, som si tento rok zasiala a vypestovala tiež už len čisto balkónové, mali by byť nižšie...uvidíme :);)
Vlastas
09.06.10,17:50
...ak na ten balkón nevpustíte psa, tak určite!:D:D:D

Paradajky máme na dvore, nie na balkóne, psa máme veľkého ale poslušného, nehrabe a dá pokoj aj mojim črepníkom.
Zdenka 0705
09.06.10,18:03
Vlasti, ozaj vyzerá byť poslušný a milý :)
Oliwa
09.06.10,20:48
Paradajky máme na dvore, nie na balkóne, psa máme veľkého ale poslušného, nehrabe a dá pokoj aj mojim črepníkom.
Prepáč Vlasti, že som Vašu terasu dehonestovala na balkón.:D Nevšimla som si detaily tej zámkovej dlažby. Viac ma zaujali Tvoje pestovateľské úspechy. :)Písalo sa tu o balkónových rajčinách a keď si sa posťažovala, že vo Vašej záhrade je teraz pánom pes, vyvodila som z toho nesprávne závery. :)
Ale ten havinko je nejaký smutný :mee: - naozaj si ho práve neodohnala od tých črepníkov? :D:D:D
Vlastas
12.06.10,21:15
Prepáč Vlasti, že som Vašu terasu dehonestovala na balkón.:D Nevšimla som si detaily tej zámkovej dlažby. Viac ma zaujali Tvoje pestovateľské úspechy. :)Písalo sa tu o balkónových rajčinách a keď si sa posťažovala, že vo Vašej záhrade je teraz pánom pes, vyvodila som z toho nesprávne závery. :)
Ale ten havinko je nejaký smutný :mee: - naozaj si ho práve neodohnala od tých črepníkov? :D:D:D

Veď nič sa nedeje terasa alebo balkón /to je jedno/.Bývam v RD, ale ako som už písala nič už nepestujem len kvietky. Ale kúpené paradajky nám nechutia, tak som sa rozhodla že zasadím niekoľko ks do veľkých nádob. Chcela som poslať nejaké fotky ako mi Henri tie paradajky stráži, lebo spí /opaľuje sa/ hneď vedľa nich, ale samozrejme keď potrebujem foťák, všetky baterky sú vybité.
Prajem príjemný teplý a volebný večer /noc/. :D:D:D
Oliwa
13.06.10,20:05
Veď nič sa nedeje terasa alebo balkón /to je jedno/.Bývam v RD, ale ako som už písala nič už nepestujem len kvietky. Ale kúpené paradajky nám nechutia, tak som sa rozhodla že zasadím niekoľko ks do veľkých nádob. Chcela som poslať nejaké fotky ako mi Henri tie paradajky stráži, lebo spí /opaľuje sa/ hneď vedľa nich, ale samozrejme keď potrebujem foťák, všetky baterky sú vybité.
Prajem príjemný teplý a volebný večer /noc/. :D:D:D
Pozdravujem Henriho :D a želám pekný povolebný večer /noc/. :)
Vlastas
09.07.10,20:43
Paradajky rastú a rastú. Prvé štyri fotené dnes, posledné tri 24.6.
Halli
09.07.10,20:52
no paráda Vlasti...;) ešte aj SBSkára máš pri nich :D
Vlastas
09.07.10,21:08
no paráda Vlasti...;) ešte aj SBSkára máš pri nich :D

Tak ako som sľúbila v príspevku vyššie priložila som aj strážcu Henriho. :)
Žabinka
10.07.10,08:44
Toto sú moje tohtoročné balkónové paradajky. Je to už môj neviem koľký pestovateľský pokus. Vždy sú najprv pekné, no po určitej dobe dobe zhodia listy (ako keby uschýnali, nakoniec odpadnú), a je po paradajke. Ak to niekto viete, kde by mohla byť chyba?
Zatiaľ sa paradajkám celkom darí. :)
janka51
08.08.10,16:25
Moja úroda na balkóne, paradajky a papríčky.
Zdenka 0705
25.08.10,10:13
Takéto krásne paradajky sú z tých kríčkových, fotila som asi pred mesiacom, bola to prvá úroda. Odvtedy už 3x také množstvo, sú síce "pod jeden zub", ale sú moje :)
p.s. ...mám aj šikovnú pomocnicu :D
Hunter82
25.08.10,11:46
Aj ja pripajam tohto rocnu urodu. Balkon mam na zapadnu stranu a slniecko maju len par hodin podvecer.
Vlastas
25.08.10,11:57
Krásna úroda, určite sú fajné.
hubatá
28.08.10,11:15
jááj to je paráda !!!
Domineus7
27.03.11,17:32
Akurát som dal rajcinky do plantov . Sadím prvý krát dúfam že sa mi niečo podarí :rolleyes:
shaza
02.05.11,17:28
Prosím o pomoc pri pestovaní na balkóne:
bývam na Liptove, balkónové paradajky som si zasadila prvýkrát - z priesad. Tento týždeň u nás hlásia v noci mrazy, aj nejaký ten sneh má poletovať, tak mi poraďte, ako pestovať paradajky - pri akých teplotách a kde... či dnu či von? Ja som už zúfalá, lebo som sa tu o teplote nič nedozvedela. Ďakujem za radu.
arizona
02.05.11,17:47
Prosím o pomoc pri pestovaní na balkóne:
bývam na Liptove, balkónové paradajky som si zasadila prvýkrát - z priesad. Tento týždeň u nás hlásia v noci mrazy, aj nejaký ten sneh má poletovať, tak mi poraďte, ako pestovať paradajky - pri akých teplotách a kde... či dnu či von? Ja som už zúfalá, lebo som sa tu o teplote nič nedozvedela. Ďakujem za radu.
paradajky su haklive na mraz, ci chladne pocasie. Daj ich radsej dnu, na parapetu a vyloz von az ked budu teple,slnecne dni.
TaraNoelle
16.05.11,13:59
Prosim o radu, prvý krát som si kúpila priesady cherry paradajok, budem ich pestovať na balkóne, keď som ich doniesla domov, všimla som si, že začali kvitnúť a jedna už má malinkatú paradajočku, nebude im vadiť presadenie do kvetináča ? Nekúpila som ich moc neskoro ?
arizona
16.05.11,14:10
Prosim o radu, prvý krát som si kúpila priesady cherry paradajok, budem ich pestovať na balkóne, keď som ich doniesla domov, všimla som si, že začali kvitnúť a jedna už má malinkatú paradajočku, nebude im vadiť presadenie do kvetináča ? Nekúpila som ich moc neskoro ?
Kludne zasad, rajcina je ako burina, vydrzi;)
Oliwa
16.05.11,14:10
Nemaj boj, prečo by to malo vadiť? Len ju pekne presaď, aby mala viac zeme a živín - aspoň budeš mať rýchlejšie úrodu... :)
KEJKA
16.05.11,18:13
aj ja som si kupila cherry paradajky, priesady
a tiež jablčkove papriky.
Zasadila som ich do veľkého kvetináča, tak som zvedavá, ako to na tie priesady zapôsobí.
Paradajky majú aj kvety.
TaraNoelle
17.05.11,12:50
Fajn, ešte by som sa chcela spýtať, koľko ich možem dať do 60 cm truhlíku (samozavlažovací) a koľko do štvorcového kvetináča 30x30. A dnes som si ešte kúpila 4 priesady kríčkové oválne Odeon, tie asi po jednom do 30x30 ? Inak v tých obchodoch niektorých sú také nevrlé predavačky, ani som sa nedozvedela aká presne je to odroda tých cherry. Neviem aký to bude výsoký kríček, teraz sú také malinké cca 15 cm na výšku a strašne poskrúcané listy majú niektoré, ako rástly blízko vedľa seba. Som im spodné listy odstránila a trochu preriedila a za tých pár dní čo ich mám (ešte v pôvodných kvetináčikoch), tak trochu podrástli a ráno som videla už ďalšie malé paradajočky :).
Žabinka
17.05.11,18:41
Dnes som vyložila na balkón paradajky, zatiaľ vyzerajú celkom k svetu.:)
Luna
17.05.11,19:01
Aké krásne máte tie paradajky. Aj ja také chcem. Pošepkajte mi ako pestovať paradajky,ako často treba zalievať?
Žabinka
17.05.11,19:17
Aké krásne máte tie paradajky. Aj ja také chcem. Pošepkajte mi ako pestovať paradajky,ako často treba zalievať?
Trošku sa chválim cudzím perím :), priesady som dostala od ocka, on ich už dlhé roky pestuje od januára na panelákových oknách zo semienok, kúpených v obchode. Polievam podľa potreby, keď zem trochu preschne, polejem, ale nie veľa, keď som pár krát preliala, ovisli, a už sa neprebrali. Samozrejme, treba prihnojiť, tiež nie veľa. A chrániť pred vetrom. Minulý rokmi ich ofúkol vietor, listy ovisli, vyzerali ako zvädnuté, a pomaly vykapali. Prajem veľa pestovateľských úspechov :).
spagetka1812
20.05.11,07:35
zdravim...zaujali ma tu vase rady...tento rok prvykrat pestujem krickove rajciny...zasadila som ich zaciatkom maja az, lebo som si zmyslela zo dna na den, pestujem si ich v obale od vajicok, ako tu radila jedna "poradacka", zatial rastu, uz maju asi 1cm. chcela som sa opytat, ze ked ich presadim do vacsich koflikov, planujem pouzit jogurtove kelimky a budu uz vacsie, ci sa stale moze pouzivat to hnojivo Kristalon start. chcem ho vyskusat. alebo potom treba zase ine?...dakujem
arizona
20.05.11,08:06
Kristalon Start sa pouziva u mladych rastliniek na lepsie zakorenenie a rozbehnutie rastu.
Ked rastlinky podrastu a spevneju,mozes nahradit Kristalonom Kvet a plod
spagetka1812
20.05.11,09:16
Kristalon Start sa pouziva u mladych rastliniek na lepsie zakorenenie a rozbehnutie rastu.
Ked rastlinky podrastu a spevneju,mozes nahradit Kristalonom Kvet a plod


dakujem, pojdem sa opytat na tie hnojiva...
TaraNoelle
22.05.11,09:08
pomoooc, mám nejakú žltú pleseň pri jednej paradajke (a tá má zrovna najviac plodov), ešte včera to tam nebolo a dnes sa to strašne rozrástlo, nechápem, ako tak rýchlo to môže sa rozšíriť. Presádzala som ich pred 6 dňami, čo na do môžem dať ? Idem ju hneď presadiť samostatne, aby nenakazila ostatné.
Luna
24.05.11,15:51
Ďakujééém.
TaraNoelle
14.07.11,10:34
Ako som písala, o žltej plesni, rastlinku sa mi podarilo zatiaľ zachrániť, napichala som do pôdy zápalky a pleseň zmizla. Teraz ale mám nový problémos. Listy paradajok (aj paprík) sa mi začali skrúcať (tak do ruličky), niektoré listy majú žlté fľaky a niektoré listy sú prasknuté. Žiadne mini živočíchy som na nich nenašla. Paradajky (aj papriky) zatiaľ rodia ako divé, ale neviem, či ich nepolievam veľa alebo málo alebo je to nejaká choroba ? Hnojila som zatiaľ 2x v rozmedzí 3 týždňov (nechcela som častejšie) s Hoštickým hnojivom (tekutým). Polievam ich vždy večer, keď zájde slnko, odstátou vlažnou vodou. Alebo to môže byť teraz tými horúčavami a pražením slnka ? Rastliny sú na severozápadnom balkóne kde svieti slnko od cca 15:00 do cca 20.30.
Assea
22.04.12,12:51
Ahojte. Dúfam že aj toho roku tu máme nejakých pestovateľov balkonových paradajok. Ja som sadila na začiatku marca, teraz majú asi 7 týždnov. Kúpiila som balkonové kríčkové paradajky, ale netuším do akej výšky vyrastú. Teda ani do akých nádob ich sadiť. Ako Vám "vyhučali" kríčkové paradajky?

tá najväčšia, ktorú som už zasadila do veľkého kvetináča má už maliličké púčiky. (na noc ich dávam samozrejme do vnútra - von len cez den ked je pekne)
spagetka1812
22.04.12,15:47
Ahojte, ja tento rok pestujem cherry rajcinky. Minuly rok som to vzdala, ked mali sadenicky asi 20cm....tento rok to chcem dokopat do stastneho konca. Zasadila som ich 19.2. Nemam moc silne slnko, takze su stale malicke. Len co zacne byt vonku cely den pekne, budem ich davat von. Planujem ich aj presadit do desatlitrovych nadob-2 ks do jednej. pripajam aktualne foto.:)
KEJKA
22.04.12,16:15
sadeničky si si vypestovala sama?
Assea
22.04.12,16:47
Kejka, ja som pestovala zo semienka. Podarilo sa mi nájsť sáčok a mal by to byť kultivar VILMA...
spagetka1812
22.04.12,17:00
Kejka, ja som si pestovala rajcinky zo semienka.
lujza.j
29.04.12,11:30
chcem si kúpiť plánty rajčín, ale neviem aké sú ceny čo poviete toto je drahé? dík
http://www.lidl.at/cps/rde/xchg/SID-A4BCA348-B18B0204/lidl_at/hs.xsl/4179_30193.htm
Assea
30.04.12,07:21
Ahoj Lujza, podľa mňa normálna cena :)
Zo semienka je už neskoro, takže ak chceš pestovať budeš musieť kúpiť priesadky...

Ja pridávam aktuálne foto mojich "Vilma rajčiniek" - z 29.4.2012
Teraz ako sa oteplilo ich nechávam na noc von, budem len sledovať predpoveď počasia a v prípade potreby ich dám na noc do vnútra.

Neviete do akej teploty sa nezastaví/nespomalí ich rast? Trebars ak budú v noci hlásiť 5 st - radšej ich dať do vnútra?
arizona
30.04.12,07:22
v noci by nemala klesnut pod 13-15 st,aby sa nespomaloval rast
Antea
30.04.12,08:03
chcem si kúpiť plánty rajčín, ale neviem aké sú ceny čo poviete toto je drahé? dík
http://www.lidl.at/cps/rde/xchg/SID-A4BCA348-B18B0204/lidl_at/hs.xsl/4179_30193.htm

V nitre na tržnici 1 planta 50-60 centov a sú naozaj pekné.
vicktor
13.05.12,06:26
V BA na Mileticke jeden plant za 50 centov roznych druhov paradajok aj paprik.
Minuly rok som prvykrat zasadil tri paradajky na skusku - nizku krickovu, strednevysoku a vraj vysoku polnu nenarocnu. Na zaver vegetacneho obdobia boli vysoke 3/4, 1 a 1a1/4 metra... Asi preto, ze nemam cas, z roboty sa vratim neskoro, nestaram sa pravidelne, nehnojil som, iba cimsi postriekal ale bez vysledku... Tych postrekov je spusta, mam ich zopar, ale asi nie ten spravny. Nieco sa dalo zjest, ale uroda slaba. Inak boli na konci zahrady.
Teraz skusam iba malu krickovu a baranie rohy vo velkych kvetinacoch na terase, nech su pod dohladom. Uvidime.

Este k tym chorobam a skodcom. Nejake potvory mi cicaju ribezle. Niekedy pirimor pomoze, inokedy nie. A cicaju aj ine. Brslen uplne uschne. Tu by som tipol na puklice(?). Vyskusal som pirimor, dithane, kuprikol, karate, b58, saponat, ... a nic nepomaha.
Vosky vo velkych hufoch cicaju aj pyracanthu, ale tej to nevadi. Ona podlahne az ked pride zima, mraz a sneh. Dovod je ale iny - za 3 dni ju oberu drozdy.
spagetka1812
14.05.12,05:47
Ahoj Lujza, podľa mňa normálna cena :)
Zo semienka je už neskoro, takže ak chceš pestovať budeš musieť kúpiť priesadky...

Ja pridávam aktuálne foto mojich "Vilma rajčiniek" - z 29.4.2012
Teraz ako sa oteplilo ich nechávam na noc von, budem len sledovať predpoveď počasia a v prípade potreby ich dám na noc do vnútra.

Neviete do akej teploty sa nezastaví/nespomalí ich rast? Trebars ak budú v noci hlásiť 5 st - radšej ich dať do vnútra?

Ahoj, mas pekne rajcinky, ta jedna ti tusim uz aj kvitne..to mne teda nehrozi...som ich presadila do 25cm kvetinacov teraz-kazdu zvlast a nejako nerastu...neviem ci je to zmenou prostredia alebo ze je chladnejsie..uz ich nechavam stale vonku...
spodne listy mam take bledo zelene na rozdiel od tych vrchnych, aj su tam take skvrny blede, akoby od slnka alebo neviem...sem tam sa mi z bokov zacnu rolovat listy, to asi ked na ne moc pece...slnko mi svieti okolo 9:00-15:00, co som v praci, takze to moc neustrazim aby neboli na slnku...sadila som 1.3....pridam aj fotky...
vicktor
14.05.12,08:19
Neviete do akej teploty sa nezastaví/nespomalí ich rast? Trebars ak budú v noci hlásiť 5 st - radšej ich dať do vnútra?


Nie som botanik, ale zo skoly si pamatam, ze zelene rastliny pre svoj rast potrebuju slnecnu energiu. Podla toho sa rast spomali/zastavi aj pocas teplej letnej noci...?

Ale prosim nic v zlom. Na stranke shmu varuju ze nadranom na juhozapadnom(!) Slovensku mozu byt prizemne mraziky. Tie tvoje kvetinace lahko premiestnis dnu. Ak si nechces naspinit, daj ich do kartonovej krabice. Moje velke keramicke maju aspon 20 kg. Snad to rastlinky preziju.
Vie niekto aku minimalnu teplotu znesu? Snad im ublizi az mraz, akukolvek nizku plusovu teplotu by mali zvladnut. Dufajme.
arizona
14.05.12,09:33
Rajciny su velmi haklive na nizku teplotu. Ani v noci by teplota nemala klesnut pod 15 stupnov.
Chladne pocasie im sposobuje sok, z ktoreho sa dlho spamatavaju, zaostavaju v raste a odzrkadlit sa to moze aj na rodivosti a kvalite plodov.
vicktor
14.05.12,09:59
Rajciny su velmi haklive na nizku teplotu. Ani v noci by teplota nemala klesnut pod 15 stupnov.

Suhlasim, ze teplomilnym rastlinam chlad neprospieva.
Ale nocna teplota pod 15 stupnov Celsia je bezna aj v lete. Ved v juli 2011 tyzden-dva teplota nad 15 nevystupila ani na poludnie...
Nie som na Orave ani v Zamagurii, ale v BA.

Ak budu hrozit mraziky, na kvetinace navleciem igelitove vrecia. Kazdy plant bude mat sukromny foliovnik. :) Ved ich mam len tri.
Gapo
15.05.12,12:05
Ja mám rajčiny už pár dní doma :D, no nemám srdce ich vysadiť von. Ešte musia počkať. Však sú za nekresťanské peniaze.
labsen
17.05.12,00:07
Ahojte, pridavam sa aj ja s mojim zahonom balkonovych paradajok. Pradajky som pestoval uz par rokov pred tym, ale nikdy nie na blakone, tuto zimu ked sme si nechali zasklit balkon vo mne prepukla mania nieco v tomto bytovom sklenniku pestovat a odroda balkonovych cherry paradajok bola jasna volba :) Zacinal som uplne od zaciatku, teda zo semienok, kupil som jeden balik zltych a jeden balik cervenych cherry a 13.2. som uz sadil. Na moje prekvapenie sa mi ujalo asi 70-80 semiacok a ked trochu podrastli tak som ich porozdaval a nakazil aj ostatnych susedov a priatelov pestovanim cerstvej zeleniny na balkone :) Aj ked som dost rozdaval tak mi stale ostalo este 32 rastliniek, cize nas balkon sa premenil na jednu velku paradajkovu dzunglu. Momentalne uz su skoro na vsetkych rastlinach zelene plody a zaciatkom juna uz ocakavam prvu urodu :P Inak s nejakymi skodcami zatial nemam problem (musim si zaklopat) medzi paradajky som nasadil bazalku, ktora by mala byt prirodzenym nepriatelom vosiek, nepouzivam ziadne chemicke a ani organicke hnojivo, v pripade utoku nejakych zivocichov ich maximalne postriekam mydlovou vodou. Inak na balkone este pestujem bilinky ako oregano, rozmarim, bazalku, pazitku, petrzlenovu vnat, chilli papricky a pokusne skusam vypestovat zemiaky vo vreci na co som obzvlast zvedavy ci z toho nieco bude :D.

Pridavam este fotky ako mi to na balkone vyzera, ak by sme mali nejake otazky alebo navrhy kludne mi napiste, rad sa podelim o moje skusenosti a taktiez si necham poradit :)


http://imgupload.sk/viewer.php?file=3e4bz9ddxffpvb20bmqf.jpg (http://imgupload.sk/viewer.php?file=c1n2kx85y47rl02kwi08.jpg)
http://imgupload.sk/viewer.php?file=c1n2kx85y47rl02kwi08.jpg
http://imgupload.sk/viewer.php?file=nv9272448ck9t8zod5qz.jpg
http://imgupload.sk/viewer.php?file=s24180hjj4lo345p7x4m.jpg
http://imgupload.sk/viewer.php?file=92te4tvolnso6gkea3iy.jpg
http://imgupload.sk/viewer.php?file=nwehlkccz66phhvkdp3b.jpg
http://imgupload.sk/viewer.php?file=1n5zpw5dhp20cqgb5p7a.jpg
http://imgupload.sk/viewer.php?file=2oxvkqijndd0t4yxfl26.jpg
http://imgupload.sk/viewer.php?file=p6wtv6e3yc43juzns7de.jpg
http://imgupload.sk/viewer.php?file=mnldpb9ba0xs41czg1vy.jpg
http://imgupload.sk/viewer.php?file=iyxxd205qj2aty0aqjf6.jpg
Assea
17.05.12,19:05
Ahoj, mas pekne rajcinky, ta jedna ti tusim uz aj kvitne..to mne teda nehrozi...som ich presadila do 25cm kvetinacov teraz-kazdu zvlast a nejako nerastu...neviem ci je to zmenou prostredia alebo ze je chladnejsie..uz ich nechavam stale vonku...
spodne listy mam take bledo zelene na rozdiel od tych vrchnych, aj su tam take skvrny blede, akoby od slnka alebo neviem...sem tam sa mi z bokov zacnu rolovat listy, to asi ked na ne moc pece...slnko mi svieti okolo 9:00-15:00, co som v praci, takze to moc neustrazim aby neboli na slnku...sadila som 1.3....pridam aj fotky...

Dakujem spagetka :)
Rajcinky su uz o dost vacsie, aktualnu foto velmi nemam, prilozim cez vikend, maju uz aj dost malych rajciniek, niektore o priemere 1 az 2 cm :)
Tieto chladnejsie noci ich davam dovnutra, aby sa netrapili a pekne rastli

Prikladam foto z 8. mája...
Assea
17.05.12,19:24
sú perfektné... to bude "sklizen" :)
Dáša_
24.05.12,06:01
Dáša_
27.05.12,10:46
spagetka1812
28.05.12,05:54
labsen, mas kraasne rajcinky, mne idu este len teraz prve kvietky...a tesim sa z toho jak mala...to je jake super, ze mas uz plody....gratulujem:)
great.zv
28.05.12,06:20
tak ja som jednu drobnú kríčkovú paradajku obetovala a som zvedavá, ako to pôjde. Ale je to len taká zábavka :)

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=115446&stc=1&d=1338115490

..tiež by som to vyskúšala - ale, dajú sa aj u náš kúpiť tie kontajnery?
EPk
29.05.12,05:48
Ja mam tiez dve sadenicky. Netreba kontajner, staci nejaky kybel, do neho som spravila vacsi otvor (priemer 5 cm, aby sa rastlinka prepchala), na rastlinku som dala golier z kavoveho filtra, aby sa nesypala zem. Postupy su na internete aj s pet flias.
sovilady
09.06.12,20:34
krasne
sovilady
09.06.12,20:46
presne take som si kupila cervene a zlte treba cervena vystikavat ? dost mi vyrastli vysoko :)
sovilady
09.06.12,20:47
presne som si kupila ako mate vy cervene a zlte len cervene mi vyrastli dost vysoko treba ich vystikavat ? dakujem
labsen
09.06.12,21:51
Moje cervene maju od 50 do 80cm, nezastrihaval som a vyssie uz mi nerastu.. Ja osobne by som vam radil nestrihat, ale zaberaju vela miesta, alebo vam zavadzaju tak ich samozrejme mozete cviknut. :)
labsen
09.06.12,22:34
Tesil som sa tak isto ako ty :) a teraz uz len cakam kedy mi konecne zacnu chytat farbu, vela zdaru prajem.. :)
labsen
10.06.12,10:03
Moje cervene maju od 50 do 80cm, nezastrihaval som ich a vyssie uz mi nerastu.. Ja osobne by som vam radil nestrihat, ale ak zaberaju vela miesta, alebo vam zavadzaju tak ich samozrejme mozete cviknut. :)
labsen
10.06.12,10:09
Dáša_
12.07.12,06:22
Takto to nikto neskúšal http://gardentherapy.ca/plant-an-upside-down-tomato/ ?

tak som obetovala jednu paradajku a skušala pestovať dole hlavou. nemala som taku velku nadobu, použila som iba PET fľašu. Nejaké paradajky zrejme dopestujem, ale nič moc. Čo bolo rozkvitnuté pri sadení, to pomaly dozrieva, Ďalšie kvety odpadli. Zjavne je málo zeminy.

fotene 27.5.
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=117537&d=1341957364

fotené 12.7.
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=117569&d=1342073123
Dáša_
12.07.12,06:28
ešte pridám obrázky rastlín pestovaných v košoch na smeti z IKEA. Už sú nasadené plody, ale mám pocit, že vo voľnej zemi je tých plodov viac. Uvidíme, ako to bude pokračovať. Zatiaľ je to hnojené iba výluhom zo žihľavy a výluhom z kostihoja

fotené 27.5 - 5 rastlín, každá iná odroda
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=117568&d=1342073099

fotené 12.7.
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=117570&d=1342073140

detail
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=117571&d=1342073152
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=117572&d=1342073178
arizona
12.07.12,06:49
fotky nie je vidno
Assea
16.07.12,04:47
Ahojte :)

takto sa darí mojim kríčkových cherry rajčinkám... fotky sú asi spred dvoch týždňov...
lujza.j
14.04.13,13:09
ahojte....chcem si vypestovať nejaké rajčiny....na balkone, mám kupovať nejakú konkrétnu sortu, alebo je to jedno....ak máte tip na nejakú chutnú odrodu budem rada. dakujem:)
Tweety
14.04.13,13:12
Terazky som v Báječnej žene čítala, že na balkón je dobrá odroda Karla, dokonca sa dá pestovať aj baklažán. Tiež som niekedy pestovala rapadajky na balkóne, ale to boli klasikuš ako som zasadila aj na záhradu. A boli aj tie.
lujza.j
14.04.13,13:47
Terazky som v Báječnej žene čítala, že na balkón je dobrá odroda Karla, dokonca sa dá pestovať aj baklažán. Tiež som niekedy pestovala rapadajky na balkóne, ale to boli klasikuš ako som zasadila aj na záhradu. A boli aj tie.
mimotemyja som vždy len kvety, ale nemám na ne náladu už minulý rok som nemala ani muškáty....kaktusy som teraz vyšmarila...ostali cez zimu na balkone..niektoré možno prežili-tvária sa tak:D
Assea
15.04.13,04:10
Ja som mala minulý rok odrodu Vilma a veľmi sa jej darilo. Vypestovala som si zo semienka a bolo tam uvedené vyslovene že je to kríčková balkónová paradajka. Toho roku sa mojim sadeniciam vôbec nedarí, asi pôjdu všetky do koša, tak som si z jedného e-shopu objednala previsnuté žlté aj červené paradajky (presnú odrodu neuvádzali) a skúsim pozrieť niečo v baumaxe. Minulý rok som si všimla že bolo dostať predpestované rastlinky aj balkónových paradajok.
hosena
17.04.13,17:35
Ja som mala minulý rok odrodu Vilma a veľmi sa jej darilo. Vypestovala som si zo semienka a bolo tam uvedené vyslovene že je to kríčková balkónová paradajka. Toho roku sa mojim sadeniciam vôbec nedarí, asi pôjdu všetky do koša, tak som si z jedného e-shopu objednala previsnuté žlté aj červené paradajky (presnú odrodu neuvádzali) a skúsim pozrieť niečo v baumaxe. Minulý rok som si všimla že bolo dostať predpestované rastlinky aj balkónových paradajok.

Môžem vedieť t akého obchodu to máte (do správy)?? Rada by som tiež previslé rajčiny.. Ale najlepšie by bolo keby kúpim sadenice.
Ďakujem pekne
hosena
18.04.13,17:51
Ja som mala minulý rok odrodu Vilma a veľmi sa jej darilo. Vypestovala som si zo semienka a bolo tam uvedené vyslovene že je to kríčková balkónová paradajka. Toho roku sa mojim sadeniciam vôbec nedarí, asi pôjdu všetky do koša, tak som si z jedného e-shopu objednala previsnuté žlté aj červené paradajky (presnú odrodu neuvádzali) a skúsim pozrieť niečo v baumaxe. Minulý rok som si všimla že bolo dostať predpestované rastlinky aj balkónových paradajok.

Dobrý deň, reagujem na vašu správu sem, vzhľadom na to, že mi nejde z nejakého divného dôvodu posielať správy...
"a čo sa týka rýchlosti doručenie / ochotnosti pomôcť, vedia vísť v ústrety? totižto rada by som si nechala poradiť aj v iných veciach - hlavne ako pozerám, maju aj tie jahody chutí anásu, tie ma veľmi lákaju :))

Ďakujem za odpoveď :)
mimotemy
alaya1
18.04.13,17:55
Ahojte :)

takto sa darí mojim kríčkových cherry rajčinkám... fotky sú asi spred dvoch týždňov...


​Toto sa mne nikdy nepodarilo....
Assea
20.04.13,06:04
@hosena Mne sa zas nedá citovať a stále ma odhlasuje... nejako sa dr.. táto porada... ale k veci... s uvedným záhradníctvom som na 100% spokojná. Rastlinky som si objednala minulú nedeľu okolo obeda, už večer mi prišiel e-mail že sa objednávka vybavuje - a v pondelok dopoludnia že bola expedovaná :) O pol deviatej ráno v utorok mi kuriér doniesol zásielku do práce :) Majú aj facebookovskú fan page "Záhradníctvo Prieložný" kde som ich aj ja otravovala rôznymi otázkami (kupovala som aj jahody a muškáty) a veľmi ochotne a rýchlo odpovedali. Veľmi ústretový predajca, keby to nebolo tak od ruky, išla by som sa k nim hneď pozrieť osobne a oplieskala tam nejaké € :D

Držím palce nech sa rajčinkám darí :)
Assea
20.04.13,06:06
Je pravda že som ich mala minulý rok úžasné, úplné kríky - rodili až do konca októbra. Hnojila som ich tekutými slepačincami, ničím iným :) Možno aj to pomohlo...
hosena
20.04.13,07:30
@hosena Mne sa zas nedá citovať a stále ma odhlasuje... nejako sa dr.. táto porada... ale k veci... s uvedným záhradníctvom som na 100% spokojná. Rastlinky som si objednala minulú nedeľu okolo obeda, už večer mi prišiel e-mail že sa objednávka vybavuje - a v pondelok dopoludnia že bola expedovaná :) O pol deviatej ráno v utorok mi kuriér doniesol zásielku do práce :) Majú aj facebookovskú fan page "Záhradníctvo Prieložný" kde som ich aj ja otravovala rôznymi otázkami (kupovala som aj jahody a muškáty) a veľmi ochotne a rýchlo odpovedali. Veľmi ústretový predajca, keby to nebolo tak od ruky, išla by som sa k nim hneď pozrieť osobne a oplieskala tam nejaké € :D

Držím palce nech sa rajčinkám darí :)

Ďakujem pekne, objednám si aj ja, dúfam že sa mi podarí ich vypestovať dobre :)
Až pôjdu správy, tak sa vám ozvem, a prípadne si môžeme vymeniť fotky, kto bude na tom lepšie :)
Juraj Hanáček
22.04.13,12:41
Dobrý deň
Dovoľte aby som sa podelil o svoju skúsenosť s pestovaním zeleniny na balkóne a pevne verím, že môže poslúžiť ako dobrá rada.
Dlhé roky som sa snažil vypestovať zeleninu na balkóne, ale mával som problémy vôbec udržať rastliny pri živote, často sa stavalo, že úroda bola malá až skoro žiadna. Dôvodom bola samozrejme moja neskúsenosť a neschopnosť sa postarať o pravidelné polievanie, hnojenie. Začínal som s rajčinami, ktoré síce vyrástli, ale plody ako aj samotná rastlina boli chabé. Viac krát sa mi stalo, že som jednoducho zabudol poliať a rajčiaky vyschli, keďže v letných mesiacoch na mojom balkóne býva naozaj teplo.
Pred troma rokmi som vycestoval do Anglicka, kde som u známeho spoznal samo-zavlažovací systém Autopot bol som ním tak fascinovaný, že som si ho tam kúpil a priviezol na Slovensko. Nielenže riešil môj problém s nepravidelným polievaním, ale zásadne zmenil môj balkón na záhradu plnú čerstvej zeleniny a ovocia. Výhodou tohto patentu je totiž optimálne a pravidelné striedanie cyklu suchého a mokrého substrátu s pomocou ventilu a gravitácie. Čiže žiadna elektrika ani čerpadlá a podobne, všetko jednoducho a efektívne. Od vtedy pestujem rajčiny, papriky, bylinky, jahody, maliny a keby som mal väčší balkón tak si otvorím zelovoc :)..
Jediným problémom bolo špeciálne hnojivo, ktoré som si musel objednávať priamo s Londýna. Špeciálne v tom, že je absolútne univerzálne a použiteľné vo všetkých fázach rastu akejkoľvek plodiny a ďalej, že sa nezráža, nekryštalizuje a neupcháva hadičky.
taiko
22.04.13,13:12
Drahe paradajkarky a paradajkari, Ja si tiez chcem trosku zamicurinovat a mam jednu otazocku. To tie paradajocky treba nevyhnutne hnojit a striekat, ci az ked sa objavia nejake problemy?
A zajacimi bobkami by sa hnojt nedalo? Tie moje usate fesandy ich navyrabaju kazdy den kopy, tak ma napadlo ci by sa nedali vyuzit :D
Oliwa
22.04.13,13:16
Dobrý deň
Dovoľte aby som sa podelil o svoju skúsenosť s pestovaním zeleniny na balkóne a pevne verím, že môže poslúžiť ako dobrá rada.
Dlhé roky som sa snažil vypestovať zeleninu na balkóne, ale mával som problémy vôbec udržať rastliny pri živote, často sa stavalo, že úroda bola malá až skoro žiadna. Dôvodom bola samozrejme moja neskúsenosť a neschopnosť sa postarať o pravidelné polievanie, hnojenie. Začínal som s rajčinami, ktoré síce vyrástli, ale plody ako aj samotná rastlina boli chabé. Viac krát sa mi stalo, že som jednoducho zabudol poliať a rajčiaky vyschli, keďže v letných mesiacoch na mojom balkóne býva naozaj teplo.
Pred troma rokmi som vycestoval do Anglicka, kde som u známeho spoznal samo-zavlažovací systém Autopot bol som ním tak fascinovaný, že som si ho tam kúpil a priviezol na Slovensko. Nielenže riešil môj problém s nepravidelným polievaním, ale zásadne zmenil môj balkón na záhradu plnú čerstvej zeleniny a ovocia. Výhodou tohto patentu je totiž optimálne a pravidelné striedanie cyklu suchého a mokrého substrátu s pomocou ventilu a gravitácie. Čiže žiadna elektrika ani čerpadlá a podobne, všetko jednoducho a efektívne. Od vtedy pestujem rajčiny, papriky, bylinky, jahody, maliny a keby som mal väčší balkón tak si otvorím zelovoc :).
Jediným problémom bolo špeciálne hnojivo, ktoré som si musel objednávať priamo s Londýna. Špeciálne v tom, že je absolútne univerzálne a použiteľné vo všetkých fázach rastu akejkoľvek plodiny a ďalej, že sa nezráža, nekryštalizuje a neupcháva hadičky.
Dobrý deň
"nováček" Juraj Hanáček. Asi ušlo Tvojej pozornosti, keďže si si evidentne neprečítal etiketu tohto portálu /alebo prečítal a ignoruješ ju/, že akákoľvek reklama je tu zakázanáááááá.... Aj akože takáto "nenápadná"... :D
Mňa by veľmi zaujímali tie maliny na Tvojom balkóne, to si fakt neviem predstaviť :eek: - môžeš priložiť nejaké foto? ;)
A nezabúdaj, že Slovensko nie je Anglicko - tu si za pár kvetináčov rajčín určite nikto nebude objednávať hnojivo "s Londýna"... To by ho tie rajčiny vyšli pekne draho:D... Aj keď už má táto Tebou propagovaná firma aj zastúpenie aj na Slovensku...
Ty si čo? Majiteľ, dodávateľ či dealer celej tej aparatúry? :rolleyes:
branislavp
22.04.13,13:23
zdá sa, že je díler
TaraNoelle
29.04.13,11:31
Ahojte, chcem sa spýtať, omylom som tento rok kúpila sadenice tyčkových paradajok (Bejbino - som si myslela, že to sú nejaké malé), doteraz som mala na balkone iba kríčkové, a teraz rozmýšľam, ako ich uchytím - vyviažem, keďže budú rásť a rásť a rásť :), mám na ne iba také kvetináče cca 28x28, máte niekto tyčkové na balkóne ? Neviem ich prichytiť o nič na balkone, lebo to je balkon ešte bez zábradlia, takže iba holý beton a nikde nič.
Dáša_
29.04.13,11:47
Ahojte, chcem sa spýtať, omylom som tento rok kúpila sadenice tyčkových paradajok (Bejbino - som si myslela, že to sú nejaké malé), doteraz som mala na balkone iba kríčkové, a teraz rozmýšľam, ako ich uchytím - vyviažem, keďže budú rásť a rásť a rásť :), mám na ne iba také kvetináče cca 28x28, máte niekto tyčkové na balkóne ? Neviem ich prichytiť o nič na balkone, lebo to je balkon ešte bez zábradlia, takže iba holý beton a nikde nič.

ja som mala v strope pribité klinčeky a na tom prichytený špagát, ku ktorému som paradajky prichytavala. Úplne v pohode. Akurat som to mala v takych trochu väčšcíh nádobách - v smetných košoch z IKEA - tusím tu niekde su aj fotky

fotky by mali byt v tomto príspevku http://www.porada.sk/t136955-balkonove-paradajky.html#post2102858

tento rok opäť dávam takéto, plus mám už aj nejaké previsnuté, tak som na ne celkom zvedavá
Oliwa
29.04.13,13:43
Ahojte, chcem sa spýtať, omylom som tento rok kúpila sadenice tyčkových paradajok (Bejbino - som si myslela, že to sú nejaké malé), doteraz som mala na balkone iba kríčkové, a teraz rozmýšľam, ako ich uchytím - vyviažem, keďže budú rásť a rásť a rásť :), mám na ne iba také kvetináče cca 28x28, máte niekto tyčkové na balkóne ? Neviem ich prichytiť o nič na balkone, lebo to je balkon ešte bez zábradlia, takže iba holý beton a nikde nič.
BejbinoF1 som mala vlani aj ja, bola som s ním spokojná, tak tento rok som sadila tiež aj túto sortu. Ak nevyužiješ Dášine rady, v špecializovaných predajniach záhradkárskych potrieb ale trebárs aj v Baumaxe či Tescu dostať kovové alebo aj pogumované točené tyče k rajčinám rôznych dĺžok - napr. 180 cm. Zapichneš do kvetináča a hotovo - rastlinku pekne ovíjaš okolo a nemusíš ju uväzovať. Keď dosiahne vrch opory, kľudne môžeš koniec odštiknúť, aj keď bude hnať ešte kvety - to je už spravidla aj koniec sezóny a keď chceš, aby Ti dozreli všetky strapce pod ním, úrody bude určite dosť.
TaraNoelle
29.04.13,14:35
tie koše vyzerajú dobre - hlboko, skúsim ísť do ikei, ja som mala vždy problém že mi v kvetináči nedržala žiadna tyčka, lebo boli asi moc plytké a u nás dosť fúka vietor, takže som robila všelijaké opory, ale vždy mi to popadalo.
Assea
18.05.13,12:57
Dnes ráno som fotila rajčinky na balkóne, zatiaľ sa im darí, dúfam že bude aj naďalej, len ich budem musieť niečím podoprieť...
arizona
18.05.13,13:20
Ivet1954
15.02.14,09:20
Ahojte,
ja si vždy kúpim hotové priesady, minulý rok som mala previsnuté červené - pendulina red, teraz však majú v ponuke aj žltú odrodu - pendulina yellow. Cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) je trošku vyššia ale keď som sa informovala inde iba cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) semena je dosť vysoká, tak to chápem. A ešte nemám záruku ako mi to zo semena vzíde. Z rastliny v pohode aj 3-4 kg úrody
alaya1
09.03.14,07:23
Prvykrat pestujem zo semienka, takze nemam tusenia, ako dalej. Vypestovala som nieco taketo, rastlinky su krasne. Neviem, ci ich uz mam presadzat a ako. Vybrat po 1 rastlinke a presadit zvlast, napr. do kelimku od jogurtu?
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/t34/10013590_10200630192077337_1821436844_n.jpg?oh=4e7 2787535940cd5224715edbca584b3&oe=531E39AC&__gda__=1394482054_2e96ba2b3da4353892beba6387b138d 4
Assea
10.03.14,09:18
Prvykrat pestujem zo semienka, takze nemam tusenia, ako dalej. Vypestovala som nieco taketo, rastlinky su krasne. Neviem, ci ich uz mam presadzat a ako. Vybrat po 1 rastlinke a presadit zvlast, napr. do kelimku od jogurtu?
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/t34/10013590_10200630192077337_1821436844_n.jpg?oh=4e7 2787535940cd5224715edbca584b3&oe=531E39AC&__gda__=1394482054_2e96ba2b3da4353892beba6387b138d 4

@alaya1 - ja by som počkala kým rastlinky nebudú mať prvé pravé lístky a potom ako hovoríš po jednej do kvetináčika, kelímku...
alaya1
10.03.14,09:22
Assea- dakujem, no co su tie prve prave listky :), idem googlit, som uplny analfabet v tomto :)
Žabinka
10.03.14,09:38
Assea- dakujem, no co su tie prve prave listky :), idem googlit, som uplny analfabet v tomto :)
prvé sú klíčne listy, tie sú nečlenité, podlhovasté, a sú dva proti sebe.. a za nimi vyrastú pravé listy, tie už majú look ako paradajkové listy..:) ak píšeš o paradajkách..
alaya1
10.03.14,09:41
Dakujem Zabinka, no, mam uz tie 2 oproti sebe rastuce listky, vid. obrazok, pockam na dalsie, mam ich v crepniku,prikryte foliovym sackom, ten asi na nich este necham.
Assea
17.03.14,05:56
na tomto obrázočku sú už prvé dva pravé lístkky :)
81janka
17.03.14,09:30
Alaya, dakujem, ze si sa opytala. Presne odpoved na tuto otazku som hladala - kedy presne presadzat. Chcem sa vsak este spytat - mlade rastlinky treba rozsadzat do vacsich nadobiek, ako napr. spominane tegliky od jogurtu, alebo ich mozem vysadit aj do klasickych zakorenovacov, ktore mi zostali napr. z muskatov ci petuniek. Pytam sa preto, ze niekde v zaciatku temy som nasla odpoved, ze treba rastlinku nechat v zakorenovaci dobre prekorenit (a zrejme potom s nou rovno do konecneho kvetinaca, resp. do pody), len by som povedala, ze je dost velky rozdiel v objeme zakorenovaca a teglika. Tak ci to tym paradajockam bude stacit... Pokusim sa prilozit aj foto (http://www.porada.sk/foto#__AUTOKW) (na tejto novej porade som hotova, no potrebujem radu, tak po polroku skusam zvladnut ju, preto sa vopred ospravedlnujem, ak sa mi podari nejaky kiks). Na prvej foto (http://www.porada.sk/foto#__AUTOKW) su paradajky do zahrady (polovica odroda Tomanova, polovica Galera) a na druhej foto (http://www.porada.sk/foto#__AUTOKW) su balkonove paradajky odrody Vilma.
Žabinka
17.03.14,09:42
Prvykrat pestujem zo semienka, takze nemam tusenia, ako dalej. Vypestovala som nieco taketo, rastlinky su krasne. Neviem, ci ich uz mam presadzat a ako. Vybrat po 1 rastlinke a presadit zvlast, napr. do kelimku od jogurtu?
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/t34/10013590_10200630192077337_1821436844_n.jpg?oh=4e7 2787535940cd5224715edbca584b3&oe=531E39AC&__gda__=1394482054_2e96ba2b3da4353892beba6387b138d 4

@alaya1 - ja by som počkala kým rastlinky nebudú mať prvé pravé lístky a potom ako hovoríš po jednej do kvetináčika, kelímku...
ešte by som doplnila, že netreba pri presádzaní rastlinku chytať za stonku, tá je veľmi jemnučká.. akokoľvek jemne sa chytí, môže sa stonka poškodiť a rastlinka uhynie.. lepšie je rastlinku chytať za listy..
willma
17.03.14,09:54
a ja doplním, pri presádzaní rastlinku paradajky zasypať zeminou až po klíčne lístočky, podporí sa tým rast koreňového systému. Inak ja dávam po dve rastlinky do kelímku a potom ich rovnako aj vysádzam na trvalé stanovisko (http://www.porada.sk/stanovisko#__AUTOKW) von.
81janka
20.03.14,10:15
Prosím, dajú sa paradajky rozsadiť aj do menších zakoreňovačov z muškátov a pod., alebo tam budú mať málo miesta na korene... Ak ich mám zasadiť až po prvé lístky, tak mi asi zakoreňovače stačiť nebudú, či? Možno na tie balkónové ..., no tie vyššie - všetky odrody sú kríčkové, ale už teraz vidno rozdiel - medzi všetkými tromi.... Ešte, neviem presne, či v minulom čísle záhradkára alebo v jeho špeciáli bol návrh - a celkom sa mi to páčilo - presádzať do prázdnych kartónových rúrok z toaletného papiera (namiesto téglika) a potom rastlinku aj s ním vložiť do zeme - kartón sa rozíde a sadenička rastie... Uvažujem, že zopár rastliniek skúsim aj tak, len neviem, či ich môžem rozrezať na polovicu (zostala by veľkosť zakoreňovača) alebo ich mám nechať v celosti také vysoké (vo veľkosti téglika)...
willma
20.03.14,10:26
Nechaj také vysoké - podporí sa tým rast koreňového systému. Ale úprimne neviem si predstaviť zavlažovanie - aby sa ten kartón nerozišiel skôr, ako pôjdu paradajky do zeme :)
alaya1
11.04.14,08:12
Chcem sa opytat, ci uz mam zacat hnojit,kad rastliny paradajok maju uz viac pravych listkov, su velke cca 5cm, su to krickove paradajky.
Kvaka
11.04.14,12:21
Predvčerom som fotila, mám v kuchyni "skleník", stolujeme a kúrime výlučne v obývačke. Mám v kuchyni doobedu trochu málo svetla, ale nevadí, sú iba trochu vytiahnuté. Presádzala som ich zo zakoreňovačov koncom marca, siala som 6.3. Nehnojím, iba v máji na pôdu dávam granulovaný hnoj.
alaya1
11.04.14,13:27
dakujem, ja este take velke nemam, mozno zato, ze su to krickove, balkonove paradajky. Precitala som si celu temu, nakolko som zaciatocnik a tu radili hnojit, tak vyskusam, mam ich v jogortovych poharoch na parapete, odfotim, pridam fotku.
Kvaka
11.04.14,13:35
Jasné, ja som si neskoro uvedomila, že som tieto moje dala do témy balkónové paradajky. Nemám kríčkové, možno jednu sortu, pozriem. Určite nemám balkónové. Kríčkové sa nemusia vylamovať z pazúch. Ak sú v bedničkách na balkóne, asi ich treba aj hnojiť, neviem, kedy sa živiny zo zeme v bedničkách vyčerpajú.
alaya1
11.04.14,13:53
dakujem za rady. :)
wirgi
11.04.14,16:03
dakujem, ja este take velke nemam, mozno zato, ze su to krickove, balkonove paradajky. Precitala som si celu temu, nakolko som zaciatocnik a tu radili hnojit, tak vyskusam, mam ich v jogortovych poharoch na parapete, odfotim, pridam fotku.

Ja priesady hnojím iba keď ich už presadím do skleníka , alebo do veľkého kvetináča pre dcéru , ktorá ich pestuje na balkóne. Ale ja ich mám zasadené vo väčších kvetináčoch ,tak majú dosť výživy. Hnojím zákvasom zo žihľavy a občas použijem krystalon plod a kvet
Moja SRO
11.04.14,16:24
Moje tohoročné priesady paradajok, časť z nich sa už otužuje na balkóne :-)
stormcatcher
15.04.14,07:17
Manželka tiež zasadila rajčiny. Hladal som ne rôznych miestach, no nikde som nenašiel, kolko litrov zeminy by mal pripadať na jeden koreň. Alebo kolko litrová nádoba by mala byť na jeden koreň keď je už dosť valký.
alaya1
05.05.14,08:24
Moje sadenicky su este v jogurtovych teglikoch, sui krasne, vysoke, krasne zelene listy. Chcem sa opytat, kedy ich davate uz na balkon? Az po zamrznutych? Chcem ich dnes popoludni presadit do velkych nadob, ale neviem, ci ich este nechat v kuchyni, ci uz mozem dat aspon cez den na balkon.
wirgi
05.05.14,08:35
Cez deň ich daj na balkón nech sa otužujú, ale na zajtra ešte hlásia prízemný mráz tak ich schovaj dnu
alaya1
02.06.14,12:00
Nie som zrovna domaci kutil, snad mate dobru radu. kde zohnat oporu -tycky ku paradajkam. Potrebovala by som take cca 1 m dlhe drevene. pozerala som vsade, nasla som len akesi kovove tyce, na ktore sa ma paradajka omotavat, ale mne to na balkon nevyhovuje a bolo to aj dost drahe.
lujza.j
02.06.14,12:09
Nema niekto naokolo bambus...zrezaval a ostali mu....
TaraNoelle
02.06.14,12:11
hmm.... ja používam už viac sezón bambusové tyčky, ale kupujem ich v klasických záhradníctvach, nie žiaden Bau.... a pod. tam sú drahé ako šľak. Ale zase možno je aj niečo lacnejšie.
vicktor
02.06.14,12:31
Useknem z divych naletovych krov kdesi v priekope a pod.
aktaK
02.06.14,13:02
nakolko som celý život bývala v paneláku a v pestovaní som totálny antitalent,
no, a minulého roku sme sa prestahovali do RD,
tak tohoto roku sme začali s pestovaním takto - opatrne :)

http://byvanie.sme.sk/c/7208656/paradajky-zarodia-aj-v-strede-chodnika.html
BXLmiami
02.06.14,13:06
:-))) To sa aj mne najviac páči,takto v rade pekne,ale púredstava polievania 2x denne ma chytro vyliečila z toho sna :-)).
taiko
02.06.14,13:58
dakujem, ja este take velke nemam, mozno zato, ze su to krickove, balkonove paradajky. Precitala som si celu temu, nakolko som zaciatocnik a tu radili hnojit, tak vyskusam, mam ich v jogortovych poharoch na parapete, odfotim, pridam fotku.
najlepsie na paradajky su zajacie bobky. Vraj maju presne take zlozenie, ake potrebuju paradajky. V tomto mi moja zajucha paradne pomaha a ani vyplatu nepyta :D

http://www.vegetablegardener.com/item/8156/rabbit-manure-in-the-garden
TaraNoelle
02.06.14,19:24
áááách, chcela som napísať: tento rok som skúsila pestovať paradajky vo vreciach - plastových a vyzerá to dobre, budúci rok tak zasadím aj ostatnú zeleninu

ALE teraz som došla na to (nesúvisí to síce s tými vrecami), že mám všade vošky :((( asi som ich doniesla s niečím, alebo boli v zemine, božéééé, všetko okrem jahôd a hrášku je napadnuté. Postriekala som to mydlovou vodou, ale dúfam, že mi to nespáli zeleninu. Som z toho nešťasnýý zajačik :)

Tento rok som fakt investovala so balkónov a teraz toto, vošky mávam až koncom leta a nie toľko. Jáááj.......
arizona
02.06.14,21:24
Nie som zrovna domaci kutil, snad mate dobru radu. kde zohnat oporu -tycky ku paradajkam. Potrebovala by som take cca 1 m dlhe drevene. pozerala som vsade, nasla som len akesi kovove tyce, na ktore sa ma paradajka omotavat, ale mne to na balkon nevyhovuje a bolo to aj dost drahe.
Tie omotavacie su slabe na vyssie paradajky.
Mne sa osvedcilo davat kratsiu tycku iba pokym paradajka vyrastie,aby mala oporu pri koreni. Potom ich privazujem na spagat, spusteny od stropu.Aspon nepadaju do boku /ako pri tych vnkovatych tyckach/
willma
02.06.14,22:01
že mám všade vošky :(((

Tento rok som fakt investovala so balkónov a teraz toto, vošky mávam až koncom leta a nie toľko. Jáááj....... Mierna zima - škodcovia prežili v nadmernom množstve
J500j
04.06.14,10:50
Nie som zrovna domaci kutil, snad mate dobru radu. kde zohnat oporu -tycky ku paradajkam. Potrebovala by som take cca 1 m dlhe drevene. pozerala som vsade, nasla som len akesi kovove tyce, na ktore sa ma paradajka omotavat, ale mne to na balkon nevyhovuje a bolo to aj dost drahe.
Tie omotavacie su slabe na vyssie paradajky.
Mne sa osvedcilo davat kratsiu tycku iba pokym paradajka vyrastie,aby mala oporu pri koreni. Potom ich privazujem na spagat, spusteny od stropu.Aspon nepadaju do boku /ako pri tych vnkovatych tyckach/

Tie vlnkovaté tyčky nie su vlnkovaté ale tvaru skrutkovice . Je to veľkou výhodou pretože rajčiny vedené stredom takto vytvarovanej tyče nepotrebuje ďalšiu oporu pretože ju táto podopiera (obkrúca) zo všetkých strán a po celej výške.
alaya1
19.06.14,06:59
Musim sa pochvalit, paradajkam sa u mna dari. Vsetky krasne vyrastli a su v plnom kvete. Uz len cakam, kedy sa objavi nejaky malicky plod. dakujem skusenym za cenne rady. :)
arizona
19.06.14,07:23
Nie som zrovna domaci kutil, snad mate dobru radu. kde zohnat oporu -tycky ku paradajkam. Potrebovala by som take cca 1 m dlhe drevene. pozerala som vsade, nasla som len akesi kovove tyce, na ktore sa ma paradajka omotavat, ale mne to na balkon nevyhovuje a bolo to aj dost drahe.
Tie omotavacie su slabe na vyssie paradajky.
Mne sa osvedcilo davat kratsiu tycku iba pokym paradajka vyrastie,aby mala oporu pri koreni. Potom ich privazujem na spagat, spusteny od stropu.Aspon nepadaju do boku /ako pri tych vnkovatych tyckach/

Tie vlnkovaté tyčky nie su vlnkovaté ale tvaru skrutkovice . Je to veľkou výhodou pretože rajčiny vedené stredom takto vytvarovanej tyče nepotrebuje ďalšiu oporu pretože ju táto podopiera (obkrúca) zo všetkých strán a po celej výške.
Ano, umysel bol dobry. Aj sa pekne dari rajcinky okolo tej tyce obtacat. Ale iba do tej doby,pokym je rajcinka mensia.
Ked viac narastie do vysky a je obsypana plodmi, tak vahu celej rastliny neunesie a pada k zemi. Takze pre mna je nepouzitelna, lebo ja potrebujem pevnu,stabilnu oporu,aby mi rajciny udrzala vtedy, ked to potrebuje rastlina najviac. To uz lepsiu skusenost mam s roxorovymi tycami, tie su ovela pevnejsie,daju sa aj hlbsie natlct do zeme, takze sa nezvalia aj s rastlinou.
Dáša_
19.06.14,07:33
Moje balkonove paradajky málo odhadzujú. Kvitnúť aj kvitnú, ale mám pocit, že plodov je žalostne málo. Snažím sa ich pravidlne triasť. Myslíte, že by pomohol štetec a opeľovať? Predpokladám, že aj nejake hnojivo by bolo fajn, ale to zatiaľ nechcem. Maximalne tak vykvasená žihľava.
alaya1
19.06.14,08:06
Mne suseda poradila, aby som bruskom ukazovaka sa odspodu dotkla lahucko kvietka a potom dalsieho a tak opelovala, robim to tak vysledok je viditelny.
alaya1
19.06.14,08:08
Nie som zrovna domaci kutil, snad mate dobru radu. kde zohnat oporu -tycky ku paradajkam. Potrebovala by som take cca 1 m dlhe drevene. pozerala som vsade, nasla som len akesi kovove tyce, na ktore sa ma paradajka omotavat, ale mne to na balkon nevyhovuje a bolo to aj dost drahe.
Tie omotavacie su slabe na vyssie paradajky.
Mne sa osvedcilo davat kratsiu tycku iba pokym paradajka vyrastie,aby mala oporu pri koreni. Potom ich privazujem na spagat, spusteny od stropu.Aspon nepadaju do boku /ako pri tych vnkovatych tyckach/

Tie vlnkovaté tyčky nie su vlnkovaté ale tvaru skrutkovice . Je to veľkou výhodou pretože rajčiny vedené stredom takto vytvarovanej tyče nepotrebuje ďalšiu oporu pretože ju táto podopiera (obkrúca) zo všetkých strán a po celej výške.
Ano, umysel bol dobry. Aj sa pekne dari rajcinky okolo tej tyce obtacat. Ale iba do tej doby,pokym je rajcinka mensia.
Ked viac narastie do vysky a je obsypana plodmi, tak vahu celej rastliny neunesie a pada k zemi. Takze pre mna je nepouzitelna, lebo ja potrebujem pevnu,stabilnu oporu,aby mi rajciny udrzala vtedy, ked to potrebuje rastlina najviac. To uz lepsiu skusenost mam s roxorovymi tycami, tie su ovela pevnejsie,daju sa aj hlbsie natlct do zeme, takze sa nezvalia aj s rastlinou.

ja som balkonove vyviazala o bambusove tycky a vrch som prichytila snutkou o snuru na pradlo, takze pekne drzia.
arizona
19.06.14,08:23
Nie som zrovna domaci kutil, snad mate dobru radu. kde zohnat oporu -tycky ku paradajkam. Potrebovala by som take cca 1 m dlhe drevene. pozerala som vsade, nasla som len akesi kovove tyce, na ktore sa ma paradajka omotavat, ale mne to na balkon nevyhovuje a bolo to aj dost drahe.
Tie omotavacie su slabe na vyssie paradajky.
Mne sa osvedcilo davat kratsiu tycku iba pokym paradajka vyrastie,aby mala oporu pri koreni. Potom ich privazujem na spagat, spusteny od stropu.Aspon nepadaju do boku /ako pri tych vnkovatych tyckach/

Tie vlnkovaté tyčky nie su vlnkovaté ale tvaru skrutkovice . Je to veľkou výhodou pretože rajčiny vedené stredom takto vytvarovanej tyče nepotrebuje ďalšiu oporu pretože ju táto podopiera (obkrúca) zo všetkých strán a po celej výške.
Ano, umysel bol dobry. Aj sa pekne dari rajcinky okolo tej tyce obtacat. Ale iba do tej doby,pokym je rajcinka mensia.
Ked viac narastie do vysky a je obsypana plodmi, tak vahu celej rastliny neunesie a pada k zemi. Takze pre mna je nepouzitelna, lebo ja potrebujem pevnu,stabilnu oporu,aby mi rajciny udrzala vtedy, ked to potrebuje rastlina najviac. To uz lepsiu skusenost mam s roxorovymi tycami, tie su ovela pevnejsie,daju sa aj hlbsie natlct do zeme, takze sa nezvalia aj s rastlinou.

ja som balkonove vyviazala o bambusove tycky a vrch som prichytila snutkou o snuru na pradlo, takze pekne drzia.
Balkonovky byvaju vacsinou nizkeho vzrastu, tam nie su tieto tocive tycky potrebne, tam staci aj nizsie palicka.
alaya1
19.06.14,08:26
arizona, ja som kupila asi aj tie tahave, ci ako sa volaju, lebo su uz dost velke :)- su to zlte hruskovite :), na fotke vyzerali chrumkavo, som sa ulakomila, ale tie tocive tycky by mi v nizsej zemine ani nedrzali, v baumaxe ich mali asi 1.50 m vysoke a tazke.
2009
02.08.14,17:31
Iba tak zobkám z balkóna jedno hubky :)
2009
02.08.14,17:35
Toto síce k paradajkám nepatrí ale je to štipľavá mňamka
kopretinka
03.08.14,09:21
tento rok nič moc......už sú aj zrelé,aj som koštovala,dobré sú....ale málo.
arizona
03.08.14,11:06
arizona, ja som kupila asi aj tie tahave, ci ako sa volaju, lebo su uz dost velke :)- su to zlte hruskovite :), na fotke vyzerali chrumkavo, som sa ulakomila, ale tie tocive tycky by mi v nizsej zemine ani nedrzali, v baumaxe ich mali asi 1.50 m vysoke a tazke.
Tie hruskovite, zlte byvaju vysoke aj dva metre! Treba zastrihovat vrch,aby sa moc nerozrastali.