borbi
29.03.10,18:44
zdravim vsetkych.chcel by som vediet ci je potreba nechat prezimovat ci vymrznut stavbu z ytongu? ake s tym mate skusenosti?dik
TomasHC
29.03.10,17:37
Bolo by to dobre nechat vymrznut ;)
vladoziak
29.03.10,18:39
skor ako vymrznut stavbu z ytongu treba dobre nechat vysusit
220870
29.03.10,18:57
Treba ju nechať riadne vysušiť.Najlepšie postaviť múry ,strechu ,urobiť potery a nechať prezimovať.
mendo933
29.03.10,19:52
Treba ju nechať riadne vysušiť.Najlepšie postaviť múry ,strechu ,urobiť potery a nechať prezimovať.
S oknami ,ci bez?
220870
29.03.10,19:53
Bez okien ak je to možné.
mendo933
29.03.10,20:15
Len ako potom na potery bez okien? U anhydridu by majstri ani z auta nevysli, keby videli ze niesu okna. Pri betonovom poteri tiez by mala byt stavba uzavreta
TomasHC
29.03.10,20:45
Len ako potom na potery bez okien? U anhydridu by majstri ani z auta nevysli, keby videli ze niesu okna. Pri betonovom poteri tiez by mala byt stavba uzavreta

Jedine robit potery niekedy na jesen. Ale tiez som pocul, ze musi byt stavba uzavreta a nesmie sa prve dni vetrat.
ciners
29.03.10,20:54
To bude kvoli zmrastovaniu poteru, potom uz je to v pohode.
borbi
29.03.10,21:03
no len stale nechapem co ma spolocne vymrznutie s vysusenim.
mendo933
30.03.10,04:58
no len stale nechapem co ma spolocne vymrznutie s vysusenim.
Vymrznutim sa vysusi viac do hlbky materialu
pivko
30.03.10,05:19
Ja som teraz vytiahol múry z tehál Porotherm ,ktoré mali na obale dátum výroby 03/08:D /kupoval som ich teraz/ asi boli dosť vymrznuté,lebo ich murári vychvaľovali do neba že ako dobre sa režu , nerozpadávajú sa a je z nich minimálny odpad.Možno by bolo vhodné kupovať tehly minimálne rok vopred ak su čerstvé:Daby jednu zimu vymrzli a dosiahli požadovanú pevnosť a tvrdosť.
220870
30.03.10,05:21
Vymrznutie je zludovelý názov.Ytong a podobné materiály obsahujú veľké množstvo zabudovanej vody pri výrobe.U tehloviny tento problém odpadá tá sa páli a tým sa aj vysuší.Ytong sa pri sušení zbavovaní vody zmraštuje ako jednotlivé tvárnice tak aj celý dom ako celok.Naviac Ytong rozťahovaním a zmraštovaním tiež reaguje na teplotné zmeny.(praská)Kombinácia vlhkej tvárnice a silného mrazu tieto skutočnosti znásobuje.Preto je treba nechať ytong dôkladne vysušiť.Odporúčania výrobcu na 5-7% zabudovaná vlhkosť z výroby je 40-60%.Dom z ytongu sa môže postaviť nechať stáť tak ako som písal vyššie o rok na jar sa môžu robiť interiérové omietky ,o ďalší rok prípadné zateplenie.čiže výstavba domu z ytongu by mala trvať 2 roky, vzhľadom na dokonalé vysušenie tvárnic.
evita
30.03.10,05:22
zdravim vsetkych.chcel by som vediet ci je potreba nechat prezimovat ci vymrznut stavbu z ytongu? ake s tym mate skusenosti?dik

My sme začali stavať z Ytongu 5/2007 a 12/2007 sme sa sťahovali. Interiér bol komplet hotový. Tiež sme pužili anhydrid. Pred sťahovaním cca 3 mesiace, boli zapnuté profesionálne odvlhčovače 24 hod každý deň a vytiahlo cca 100 litrov a možno aj viac vody za 24 hod. Po nasťahovaní sme ich nechali ešte bežať 2 mesiace, ale už nie 24 hod. ale menej a keď sme mali vlhkosť do 60%, prestali sme ich používať. Nemáme betónové deky, ale drevené stropy a na nich anhydrit, aj na základovej platni a zatiaľ problém s vlhkosťou, alebo iné komplikácie nie sú viditeľné a vlhkosť je v tomto čase okolo tých 50%.
220870
30.03.10,05:22
Ja som teraz vytiahol múry z tehál Porotherm ,ktoré mali na obale dátum výroby 03/08:D /kupoval som ich teraz/ asi boli dosť vymrznuté,lebo ich murári vychvaľovali do neba že ako dobre sa režu , nerozpadávajú sa a je z nich minimálny odpad.Možno by bolo vhodné kupovať tehly minimálne rok vopred ak su čerstvé:Daby jednu zimu vymrzli a dosiahli požadovanú pevnosť a tvrdosť.
U tehly na tom nezáleží.Ale ytong je ideálne kúpiť aj 2 roky dopredu.
mendo933
30.03.10,09:44
U tehly na tom nezáleží.Ale ytong je ideálne kúpiť aj 2 roky dopredu.
a hlavne neodbalit a nechat tak na dvore nech absorbuje vsetky zrazky co do roka spadnu. 50kg tvarnica sa potom zle dviha.
andiablo
30.03.10,10:24
samozrejme že nechať stavbu prezimovať. Zabudovaná vlhkosť nie je sranda. Ak nechcete neskôr vyhadzovať nábytok
borbi
30.03.10,10:33
My sme začali stavať z Ytongu 5/2007 a 12/2007 sme sa sťahovali. Interiér bol komplet hotový. Tiež sme pužili anhydrid. Pred sťahovaním cca 3 mesiace, boli zapnuté profesionálne odvlhčovače 24 hod každý deň a vytiahlo cca 100 litrov a možno aj viac vody za 24 hod. Po nasťahovaní sme ich nechali ešte bežať 2 mesiace, ale už nie 24 hod. ale menej a keď sme mali vlhkosť do 60%, prestali sme ich používať. Nemáme betónové deky, ale drevené stropy a na nich anhydrit, aj na základovej platni a zatiaľ problém s vlhkosťou, alebo iné komplikácie nie sú viditeľné a vlhkosť je v tomto čase okolo tých 50%.

evita ake su naklady na pouzivanie odvlhcovacov a kde ste sa k nim dostali.
220870
30.03.10,13:20
a hlavne neodbalit a nechat tak na dvore nech absorbuje vsetky zrazky co do roka spadnu. 50kg tvarnica sa potom zle dviha.
Z bokov odbaliť vrch prikriť.Ytong je veľmi málo nasiakavý aj pri celodennom daždi nasiakne max 2-3 cm do hĺbky.
evita
30.03.10,17:36
Borbi, jeden odvlhčovač - menej výkonný odvlhčovač - cca 10l vody/24 hod. sme si kúpili za 330 EUR a ten sme si aj nechali a ďalšie 2 ks s výkonom cca do 70 l vody/24 hod. sme mali "kamarátsky" požičané na niekoľko mesiacov. Ale ešte minulý rok sa pohybovali ceny pri požičiavaní odvlhčovačov cca 20-30l vody/24 hod za 20 EUR/deň zapožičania. Treba nájsť na nete požičiavanie, už nemám prehľad za koľko sa teraz požičiavajú. Sú stavby ako banky, rôzne inštitúcie, ale aj rodinné domy, ktoré dokážu veľmi rýchlo postaviť a užívať stavbu, ale oni používajú odvlhčovače, čo dokážu vytiahnuť aj viac ako 300 l/24 hod. V zopár takýchto budovách z Ytongu som bola aj po 2-3 rokoch užívania a žiadny problém.
borbi
30.03.10,20:08
"V zopár takýchto budovách z Ytongu som bola aj po 2-3 rokoch užívania a žiadny problém".

ako tomu mam chapat.ze si nebadala ziadne plesne?myslim ze po troch rokoch to povysycha uz aj samo.
sfinks
31.03.10,01:36
urcite nechaj :)
evita
31.03.10,05:03
"V zopár takýchto budovách z Ytongu som bola aj po 2-3 rokoch užívania a žiadny problém".

ako tomu mam chapat.ze si nebadala ziadne plesne?myslim ze po troch rokoch to povysycha uz aj samo.

Ani plesne, ani žiadne súvisiace problémy. Po rozhovore s majiteľmi, užívateľmi, ktorí tiež potvrdili, že od začatia užívania stavby nenastali problémy súvisiace s vlhkosťou.
TomasHC
02.01.12,08:13
Len pre zaujímavosť - Ytong 250, múry sa ťahali 05/2009, nasťahovanie + zateplenie 08/2010. Musel som zatepliť hneď, lebo kúrim elektrinou a pri nezateplenej 25-ke stene by ma to za jednu zimu stálo majland. Zabudovanú vlhkosť neoklameš, prvú zimu som musel denne vetrať, lebo vlhkosť bola 60-65%, okná poriadne zarosené, ale našťastie žiadna pleseň. Túto zimu pri vetraní 1-2x za týždeň stabilne 45%, okná sa rosia výrazne menej, vlastne takmer vôbec, jedine trochu keď je ráno -10°C.