alltracboy
31.03.10,07:49
Nemoze niekto hodit foto projektu prekladu cez velku dieru (3,5-4m) ? Cez ten 4m otvor budem mat nadmurovku a pomurnicu. preklad by som chcel spravit z R12 dolu a R8 hore. Strmienky R8
pivko
31.03.10,11:30
Nemoze niekto hodit foto projektu prekladu cez velku dieru (3,5-4m) ? Cez ten 4m otvor budem mat nadmurovku a pomurnicu. preklad by som chcel spravit z R12 dolu a R8 hore. Strmienky R8
Neviem to lepšie nascenovať ,ale ja to mám tak že murari nepozreli výkres a vynechali mi len otvor o jednu tehlu vačší na každej strane na preklad.Statik však urobil projekt tak že som musel ten posledný rad tehál zbúrať lebo železo pojde aj v spodnej časti od kraja po kraj Tak že preklad nad otvorom 3.400š x 2.400v bude mať hrúbku tehla 24cm veniec 10cm deka 15cm. v preklade su strmienka43cm.Neviem či som to dobre vysvetlil dačo vyčítaš možno aj z obrázku.
Nieje to tam vidieť tak to opíšem.
vzdialenosť celkova je 5900mm otvor 3400 a železo tam ide
spodok v reze z ľava do prava 4ks: V10 dl 5900 , 2x V14 dl 3980 , V10 dl 6300
vrch v reze len v rohoch z ľava : V10 dl 5900 a druhá strana V10 dl 6300
alltracboy
31.03.10,12:14
to je bieda rozlisenie. Posli mi to prosim na mail alltracboy@gmail.com
ciners
31.03.10,12:21
Supni sem ten otvor, napisem ti kolko zeleza a aky prierez nosnika.
alltracboy
31.03.10,12:59
velkost otvoru je 4m (sirka izby) chcem predlzit obyvacku o sirku terasy. Otvor nad terasou je cca 3,5m, ale tam nebude nejaky zasadny tlak. Nad tym vacsim prekladom bude pomurnica a strecha. urcite si to vies predstavit, ved si ten dom videl. V podstate to bude ten dom co ma kejka, ale tej sa nemozem dokricat, ona ma ten projekt hotovy. Cervenou je uprava muru, modrou preklady
alltracboy
31.03.10,13:04
cenovu ponuku na zelezobetonovy strop pre povodny dom mam na 3000 eur, ale asi predsa len budem robit ten drevenny, tak preto ten preklad.
ciners
31.03.10,16:15
Ked spravis nosnik 0,3x0,4m, tak treba 4 fi R16 dole, hore 2 fi R10 + strmienka. Ak chces ine rozmery nosnika, skus popisat.
alltracboy
31.03.10,16:30
nosnik je co? prierez toho prekladu? alebo plocha na ktorej to bude "polozene" ? alebo to co bude vymurovane nad tym?
ciners
31.03.10,16:31
Prierez toho prekladu
alltracboy
31.03.10,16:55
to netusim.. povodny projekt ma keramicky strop. tehla tam bude 38+ nejake zateplenie. vysku by som mal zdvihnut o 5cm kvoly podlahovke, takze to vyzera tak 30x30cm veniec okolo domu. to ma ani nenapadlo ze taky brutal veniec tam bude musiet byt okolo domu. mam statiku pre veniec na ten dom na prierez venca 20x25 co robili pre dom z betonovych tvarnic.
ciners
31.03.10,17:08
Tak to zober takto. Empiricky dlhorocne skusenostami je zistene, ze nosnik je taky akurat, ked je vyska prierezu cca 1/10 z jeho rozpatia. O volaco je to mozne znizit, to zavisi od zatazenia, ale pri predbeznych navrhoch sa to pouziva. Sirka je tak 1/2 az 2/3 z vysky prierezu. Potom sa to da vselijako optimalizovat, ked sa niekomu chce, v zasade vsak toto plati.
220870
31.03.10,17:18
Je dobré aby bol tak dlhý nosník zašalovaný tak aby bol cca 1-2 cm predpätý.
alltracboy
31.03.10,17:51
no dobre, ale ked na to pojdu este tehly a dalsi veniec.... tie tehly navrchu zabrania priehybu nie? ako ked su tie nizke preklady ktore sa nadmuruju tymi nizsimi tehlami. Alebo nie?
ciners
31.03.10,19:12
To spriahnutie je take osemetne, radsej cely ZB nosnik. Tie ploche prekaldy su aj tak len take nadokenne, nie su nejako strasne nosne tramy.
alltracboy
31.03.10,20:53
a nieje nejake riesenie aby ten preklad nemusel byt tak brutalne vysoky? viac zeleza alebo take nieco? idealne keby by bol vysoky ako zvysok venca-30cm . uz teraz je mi divne preco robit tak siroky veniec ked staci 20cm.
ciners
31.03.10,21:27
Ked bude nizsi, treba aby bol sirsi, Tu nejde o unosnost, ale o ohybovu tuhost, ktora znizuje priehyb.
Priehyb bez dotvarovania avzniku trhlin je na prostom nosniku
5*q*l*l*l*l/384*E*I
kde q je liniove zatazenie
l je dlzka nosnika
E je modul pruznosti betonu
Prierez 30x30cm ti ledva na priehyb vyda, mozno ani nie.
Prierez 0,25x0,4m uz da polovicny priehyb ako predchadzajuci 0,3x0,3m. S tym s treba vyhrajkat samozjrema.
I je moment zotrvacnosti
I=b*h*h*h/12
kde b je sirka nosnika
h je vyska nosnika
Tu vidis, ze ako velmi s tretou mocninou ked rastie vyska prierezu sa zvysuje jeho ohybova tuhost a naopak, ked ho das nizky, tak s tretou mocninou klesne.
Skutocny priehy s dotvarovanim a vznikom trhlin v betone je 3 az 4 krat vacsi, ako ten linearny z tohto vzorca.
Tu je cely pes zakopany, priehyb a nie unosnost a priehyb moc zelezom nevylepsis. Limitny priehyb je l/250, kde l je spominana dlzka nosnika, ak ma 4 metre, tak 4000/250=16mm.
alltracboy
01.04.10,04:53
a ta vystuz sa ako robi? na nosnik 30x40 budu tie strmienky 25x35 ? alebo mensie? ked si minule pisal ze v ZB doske by sa o vystuzilo, ZB doska by bola iba 15cm vysoka, tam sa to neprehyba?

PS: je to blbe ale teraz mi doslo aky strasne velky ten 4m preklad je.
alltracboy
01.04.10,05:32
inak ako tak pozeram, tak kejka nema tiez ten preklad pod pomurnicou nejak vysoky. Vyzera to na 25cm. a na terase ma 50cm preklad.
ciners
01.04.10,14:54
Hej, tie strmienka si napisal dobre. V doske to je ine, tam je tzv. doskovy efekt a zatazenie sa prenasa v dvoch smeroch, dokonca ani doska ulozena po dvoch stranach sa nesprava ako nosnik a hlavne, je na nu mensie zatazenie, kdezto na nosnik sa to koncentruje. Neviem, aky preklad-nosnik ma kejka, to zavisi aj od zatazenia a casom beton dotvaruje, priehyb sa zvacsuje, mozno bude Kejka o 2 roky nadavat, ze vidi priehyb a ty sa budes spokojne smiat, ze to mas ok. Treba sa s tym vyhrajkat trosku, ale pod tych 30 cm by som nesiel na rozpon 4m.
alltracboy
02.04.10,09:30
kejka to ma robene tak, ze prvy veniec ide po obvode domu na zimnu zahradu a druhy je priamo pod pomurnicami. Tak isto to spravim aj ja. naco robit pod tou pomurnicou dva vence ked mozem dat jeden silnejsi.
Generalissimus
02.04.10,10:38
Tak ma napadlo čo tak tam šupnúť ocelové 4 metrové I - čko a obložiť nejakou izoláciou?
alltracboy
02.04.10,12:51
beton je zrejme lacnejsi
Generalissimus
02.04.10,14:37
http://www.xbazar.sk/predam-ocelove-nosniky-icka-na-strechu-garaze-dielne-dlzka-inzerat-381458.html

33 € nebude tak veľa vzhľadom na ušetrenú robotu, skor ma zaujima či sa to tak môže robiť na RD šupnúť takýto preklad?
bjuty smis
02.04.10,16:25
33 € nebude tak veľa vzhľadom na ušetrenú robotu

ten inzerát máš 3 roky starý, vieš kde sú dnes ceny železa ? a nie je tam ani priemer....
alltracboy
19.05.10,09:14
ciners prosim ta, povedz mi este svoj nazor na toto. Strop bude keramicky, to velke okno ktore je "predsadene" pred dom bude mat preklad cca 250+230 (preklad sa zaleje spolu s prvym vencom a keramickou podlahou) mam ale otazku na horny veniec. Staci na keramicky strop s nadbetonavkou podla projetku (so sietou) spravit nadmurovku a druhy veniec tak ako keby bol pod tym nosny mur (podla projektu), alebo aj v tom mieste spravit vyssi druhy veniec? (rorbil by sa klasicky druhy veniec, ale v tom mieste by sa spustil na vysku cca 40cm, pod nim by vsak uz neboli tehly, len vzduch a pod tym strop) Fotky projektu mas na prvej strane.
ciners
19.05.10,09:18
kuknem sa na to poobede, len aby si vedel, ze to registrujem :)
ciners
19.05.10,12:37
Moznost 1 moze byt. Cize akoby bol pod tym mur
alltracboy
19.05.10,13:24
dik. Ked som si to teraz tak vybavil, tak potom uz nebude moznost zaizolovat tu strechu nad tym vycnelkom zvnutra. Uvazujem , zeby strop koncil na urovni vrchneho venca. dala by sa pohodlnejsie zaizolovat strecha, vznikla by tam zaujimava "galeria" s moznostou stresneho okna, pripadne to dokoncit sadrokartonom. Meni sa tym nieco na veci?
alltracboy
20.05.10,07:42
haloo, ciners :D povedz este nazor k tej poslednej veci prosim, rad by som uz nakupil material.
alltracboy
20.05.10,19:31
up
ciners
20.05.10,19:54
ved kym pojdes robit strechu, tak treba mat strop a kym prestresia ten kusok, tak to zaizolujte. Neviem si presne predstavit, aku galeriu myslis, skus nakreslit
alltracboy
21.05.10,03:42
To by som tak mohol teoreticky zaizolovat aj pred latovanim, ale nechcem to tak robit. V prilohe su dva subory. V nakrese prizemia by ten strop koncil tym modrym nosnikom, v reze je to nakreslene ako by som to chcel. Druha moznost je zosilnit veniec pod pomurnicou -spravit vysoky preklad a ten strop by som potom mohol ukoncit kdekolvek.
ciners
21.05.10,06:30
Aha,cize tam v tom vyklenku by si videl spodok krovu a ten by si izloloval. No da sa aj tak, to uz zavisi len na tom, ako sa ti to paci.
alltracboy
21.05.10,06:43
presne tak ako si to popisal.. v najhorsom ak by sa mi to nepacilo by som tam spravil zaklop zo sadrokartonu. no zalezi to od toho ci ten strop ktory uz nebude do konca miestnosti udrzi nadmurovku a veniec. ... respektive ako by si to ty spravil? Prekladom alebo nadmurovkou na strop?
alltracboy
27.05.10,19:33
cize zatial tam bude keramicky strop, a co sa tyka toho prekladu tak by som spravil taky cca 40cm vysoky preklad ktory by mal obdlznikove strmienky, a vrchna cast by prechazdala do venca. Este mozno trochu prehnut kvoly predpatiu :D kruci hodte mi niekto nakres vystuze cez tak velky preklad ... :D btw, ako sa vystuzuje klenbovy otvor v nosnej stene?
ciners
27.05.10,19:47
Klenba je zato klenba, ze eliminuje tahove napatia a nevystuzuje sa. Uz si videl v katedralach vystuzene klenby ? :D
alltracboy
28.05.10,08:01
chcem taky obluk z betonu nad cez chodbu. priemer asi 1,3m. bude na tom strop tak ...
alltracboy
01.06.10,21:21
videl som stavat bungalov a preklad tiez asi 4m dlhy mal na vysku 25cm. ako to?
vladoziak
02.06.10,08:32
videl som stavat bungalov a preklad tiez asi 4m dlhy mal na vysku 25cm. ako to?

ja stavam poschodovy dom a jeden preklad bol priamo nakresleny ako ZB,povodne bol dlhy 4,2 ale ja ho davam dlhy 4,5 m pretoze som zvätsil ulozenia z 20 cm na 35 cm,vyska prekladu je 25 cm a sirka je 36 cm.Co sa tyka vystuze tak projekt kaze dole 4x pr.16 mm,hore 2x pr.8 mm a strmienka pr.6 mm a strmienko ide kazdych 20 cm.
Je to preklenutie nad tou terasou.Strop je keramicky,krytina betonova.
http://prodom.sk/?p=projekty&project=201&mirror=true&PHPSESSID=024704515985a2c524d015efe7de9457
ciners
02.06.10,10:18
videl som stavat bungalov a preklad tiez asi 4m dlhy mal na vysku 25cm. ako to?

Zavisi od kopu veci. Od zatazenia, rozponov, sirky prekladu, triedy betonu a este stale to neznamena, ze tych 25cm je dost. Mohol to byt len nejaky vykres architektury a architekti davaju 25cm ci je nosnik dlhy meter alebo aj 4metre, ich priehyb netrapi.
alltracboy
02.06.10,12:47
bolo to na najlepsie robenom dome co som doteraz videl, takze nemyslim, ze by nevedeli co robia. Mozno to nebol tak velky rozpon, ale vyzeral byt dost dlhy. teraz mam ale horsiu dilemu, firma co mi bude robit krov stresuje, ze musim vybetonovat stlp alebo robit neviem ake preklady v keramickom strope aby tam mohol ist stlp ktory podopiera vrcholovy vaznik. Os vaznika je voci nosnemu muru vyosena o 20cm, ked som robil zaklady tak som pocital ze tam bude betonovy strop.
alltracboy
11.06.10,14:43
veci sa pohli dopredu. Stavam z ytongu 300. Bude tam drevenny strop. Veniec na ktorom bude polozeny strop bude zaroven preklad nad okna a dvere. Preklad cez 4m ostava idealne by som chcel aby mal sirku 200mm. Treba nejak zasadne upravit vystuz venca ak bude zaroven aj preklad?
alltracboy
26.07.10,19:46
ako mam spravit preklad ktory je zaroven s vencom s tym ze veniec bude mat vysku 250mm a ten preklad bude este o 250mm vyssi? Treba to betonovat na dva krat, alebo sa to da zaliat tak aby ten beton nevytiekol cez ten nizsi veniec? videl som ze schody sa podobne betonuju, ale postup netusim..
pivko
27.07.10,05:14
ako mam spravit preklad ktory je zaroven s vencom s tym ze veniec bude mat vysku 250mm a ten preklad bude este o 250mm vyssi? Treba to betonovat na dva krat, alebo sa to da zaliat tak aby ten beton nevytiekol cez ten nizsi veniec? videl som ze schody sa podobne betonuju, ale postup netusim..
Preklad je jedna vec /jedna výstuž/ veniec je druhá vec /druhá výstuž/ betónovať možeš naraz a robí sa to podľa projektu/výkresu/
alltracboy
27.07.10,06:14
no asi sme sa nepochopili. ako naliat beton na raz tazk zvysene miesto, aby neklesala hladina a pritom to bolo prepojene s vencom? Ja mam preklad aj veniec v jednom.
alltracboy
27.07.10,06:17
nakres
alltracboy
05.08.10,07:33
urcite niekto betonoval take nieco.. mam to najprv zabetonovat na 25cm nechet trosku zavadnut a potom natlct vodorovne laty na nizsi veniec na asi metrovu dlzku a zaliat ten vyssi?
qwertin
05.08.10,13:23
Posielam ti obrazky z nasho prekladu - 8 metroveho!
alltracboy
14.08.10,18:23
takze nakoniec som to spravil takto: sirka betonu 25c. vyska betonu 40cm, svetlost otvoru 376cm. Vystuz strmienka fi R8 20x35cm kazdych 18cm, dolu 4x fi R20, hore 2x fi R10, v strede to bude predpate o 2cm, konce sa previazu so zbytkom venca pomocou roxorov R10 do uhla presah cca 60cm + co dum dal :D . ten preklad bude niest pomurnicu striesky terasy, cize ziadne vazne tlaky.
matusstefan
17.08.10,21:25
Tiez riesim otazku prekladov nad otvormi. Rozmyslam nad tym, ze by sa dali mozno aj tak spravit ako volakedy, ze zvonka aj zvnutra by som dal vinkle a medzi ne len doplnit tehlu (priecne dierovanu-kvoli tepelnej izolacii). konce by sa maltovali do vinklov a hotovo. Co o tom myslite vy?
ciners
18.08.10,09:48
Tiez riesim otazku prekladov nad otvormi. Rozmyslam nad tym, ze by sa dali mozno aj tak spravit ako volakedy, ze zvonka aj zvnutra by som dal vinkle a medzi ne len doplnit tehlu (priecne dierovanu-kvoli tepelnej izolacii). konce by sa maltovali do vinklov a hotovo. Co o tom myslite vy?

Na tie L-ka som strasne alergicky. Nema to tuhost v kruteni, potom sa skrucaju a vypada to ako....minimalne omietka ide dole.
matusstefan
18.08.10,19:34
Dakujem pekne za radu. Ostaneme tak potom pri zb prekladoch. Tam sa zo spodu ako dava izolacia? Len po okno, alebo po celej dlzke? Ak po celej dlzke, tak ako sa potom primontuje ram okna k izolacii?