piopio
01.04.10,09:49
Tak už sa konečne ľady pohli a aj ja budem mať vlastnú studňu! Bol u nás miestny vrták a povedal, že v 16 metroch máme vodičku čistunkú jak detská prdelka :-D
Chcem sa spýtať, či niekto nemáte v cajchu nejaký dobrý obchod na čerpadlo a expanzku, môže byť aj internetový. V rámci toho teda samozrejme prosím poraďte aj aké čerpadlo by bolo vhodné. Hĺbka studne cca 16m a najvyšší bod rozvodu je 10m nad terénom. Počet obyvateľov domu 8 dospelých 3 deti. Díky.
TomasHC
01.04.10,07:57
sfinks
01.04.10,18:47
Aspon s 50l zasobnikomsi daj ..aby ti nemuselo kazdu chvilu zapinat avypinat cerpadlo ...
DAISAN
03.04.10,10:03
mam ponorku od firmy wilo, stala asi 12000 sk som spokojny funguje dobre studňa má hĺbku asi 12 m.
thermical
03.04.10,10:07
tlaková nádrž je pre toľko obyvateľov vhodná minimálne 150 litrová, optimálne 200.
piopio
04.04.10,20:04
Poradili mi sigmu, vraj nemajú problém, ak by aj nasali nejaký kamienok, tak je tam nejaká vrculka, čo sa ľahko vymení a sú aj kvalitné robustné a odolné.
Tak som našiel 1"EVGU-16-8, stojí okolo 300 Eur, ale zase bratranec má vraj nejakú kópiu sigmy a našiel som, že má zrejme pumpeg 1" GSK 6-16, za 228 EUR, myslím, že to je ono. Viete o tom niekto niečo?
alltracboy
05.04.10,05:51
teraz je akcia na VILO, ked si k tomu kupis regulator ACSON tak sa ti bude cerpadlo zapinat len ked otvoris kohutik. Je to mozno nevyhodne, ze ti ide na plny vykon aj ked pustas vodu pomaly, ale neklesa tlak.. to by ti skor poradili v obchode.
pyrit
06.04.10,07:09
Poradili mi sigmu, vraj nemajú problém, ak by aj nasali nejaký kamienok, tak je tam nejaká vrculka, čo sa ľahko vymení a sú aj kvalitné robustné a odolné.
Tak som našiel 1"EVGU-16-8, stojí okolo 300 Eur, ale zase bratranec má vraj nejakú kópiu sigmy a našiel som, že má zrejme pumpeg 1" GSK 6-16, za 228 EUR, myslím, že to je ono. Viete o tom niekto niečo?

Pumpeg GSK su vyborne cerpadla vyrabane na slovensku - vyhodne pouzit ak cerpana voda obsahuje vacsiu primes pevnych castic (piesok ...). Ak dodrzite tieto dve pravidla bude sluzit vela rokov: 1. nikdy nesmie ist na sucho, 2. potrebne instalovat prudovu ochranu.
Sigma EVGU je v podstate to iste, len vyrobene v Cechach.
brano8
13.04.10,18:37
a co hovorite na ponorku ? ta by tam nebola dobra?
mam taki isty problem.
piopio
15.04.10,04:31
Ved doteraz sme sa bavili o ponorke. Ale uz je rozhodnute. Vodu mam 6,5 m od dna sachty a tak tam idem strcit samonasavacku. Mam 10m sacie potrubie 5/4 " s kosom s klapkou. Idem kupit EBARA AGA 1.50 a pred neho dam filter. Ma prikon 1,1 kW a da mi navolno az 100 litrov vody za minutu. Keby som mal kupovat ponorku s takymi parametrami, tak sa nedoplatim, tu ebaru mam v PN za 278 eur.
brano8
15.04.10,06:24
aha jasne pardon zle som cital
hydrogeolog
21.04.10,19:33
nespominate aky ma studna pritok, co je podstatne pri rozhodovani, ake cerpadlo vybrat...zaujimaju vas 2 parametre, prietok a dopravna vyska. Pri tych cislach co spominate by som volil ponorku s vykonom cca 0,5 l/s pri 4 atm, pokial s tym nebudete aj polievat zahradu. Hodnoty sa odcitavaju z krivky cerpadla, nikdy nie zo zaverneho bodu, tzn. pokial je na cerpadle napisane napr. H45m a Q3600l/h, znamena to, ze to, ze pri tlaku 4,5 atm uz cerpadlo netlaci ani kvapku...naopak prietok 1 l/s, co je 3600/h dosiahnete pri nulovom odpore, t.j. pri sani z hlbky 0m a vytlaku do vysky 0m, co je nerealne.
VZDY odporucam nechat spravit cerpaciu skusku, odbornik vam studnu precisti, stanovi maximalne cerpatelne mnozstvo, vysvetli, ako studna funguje, poradi ake cerpadlo, aku sachtu atd. Kazdy den opravujem chyby narobene okolo studni...tak jeden priklad za vsetky: zakaznik si nechal odvrtat studnu. Kupil si na vystave pekne strieborne cerpadlo v akcii za 11000, znacku mu poradil sused. Cerpadlo v surovej studni do 2 minut zadrel. Oprava cca 5000. Nechal studnu vytahat kalovym cerpadlom (2000Sk) a opat zapojil ponorku. Isla hodinu, potom ju znova zadrel. Povedal si ze je to smejd a kupil tentokrat lacne povrchove cerpadlo za 4000, nech nema taku skodu. Cerpadlo islo vzdy iba 2 minuty, potom klesol prietok na velmi slabo.
Dovod bol v tom, ze studna mala vydatnost cca 0,4 l/s. Prvym silnym cerpadlom ju strasne pretazovali a stahovali hladinu az skoro na dno, z toho dovodu studna velmi pieskovala, co sa dialo aj po odkaleni, ale uz menej. Druhe cerpadlo bolo nasavacie povrchove, ktore pri zapnuti stiahlo hladinu a z dovodu odporu nevladalo tahat. To vas mozno caka pri kupe tej nasavacky naslepo ...takze hor sa do obchodu :) Po cerpacej skuske sme opravili ponorku este raz, naskrtili sme ju na 0,4 l/s a dodnes co je uz cca 5 rokov vsetko fici ako ma.
piopio
01.06.10,10:53
Takže sa hlásim aj s hotovou vecou. Na úvod - všetko šlape ako hodinky. Nakoniec som kúpil ebaru JEX 150. Keď sme ju prvý krát nahodili, mali sme len 10m sacie potrubie, čo nám dávalo pri 6,3m sacej výške max 3,7m vodného stĺpca. Studńu sme vycucli za cca 7 minút. Napokon sme dali 13,5m sacie a 150l pozink. nádobu. Máme tam 1palcový redukč. ventil, a už sa sprchujeme vo vlastnej vodičke pri 3 baroch stabilného tlaku. Podľa prvých meraní čerpadlo zapína max. na 5 sekúnd. Rozsah tlakov na spínači je zatiaľ od 3 barov do 3,9 baru.
Momentálne sa chystám zohnať expanzku, ktorú pripojím na tlakovú nádobu. Mám vyrátané, že ak sa bude tlak hýbať medzi 2,9 a 4 barmi, tak pri 114l expanzke bude čerpadlo zapínať po odobratí 100l vody z tlakovej nádoby. Myslím, že to nebude treba, ešte porozmýšľam, akú expanzku tam dám. Odhadujem, že tak medzi 60 a 80 litrami bude stačiť.
nozkar
20.07.10,07:49
Ja mám otázočku. My máme doma svoju vodu. Rezervoár máme spravený pod lesom a odtiaľ ide voda samospádom k domu. Napojené naň sú 3 domy. Problémom je,že je slabý tlak. Ako by sa to dalo vyriešiť? Dala by sa pri dome urobiť nejaká zberná šachta a odtiaľ použiť čerpadlo? Alebo niečo iné?
Flinstone
20.07.10,09:45
Ja mám otázočku. My máme doma svoju vodu. Rezervoár máme spravený pod lesom a odtiaľ ide voda samospádom k domu. Napojené naň sú 3 domy. Problémom je,že je slabý tlak. Ako by sa to dalo vyriešiť? Dala by sa pri dome urobiť nejaká zberná šachta a odtiaľ použiť čerpadlo? Alebo niečo iné?
možno by pomohla aj nejaká malá kompaktná vodáreň... akurát by nesala zo studne ale z prívodného potrubia...
nozkar
20.07.10,11:22
Len či by to šlo, keď ten tlak nie je veľký... aby sa nepoškodila.
andiablo
20.07.10,11:29
samozrejme, že by sa to dalo. Ale musí tam byť plavakový ventil v prípade, že by došlo k vyprázdneniu nádrže aby nedošlo k poškodeniu čerpadla(išlo by nasucho). V prípade rezervoáru (o objeme a pod.) ti už poradia lepší znalci. V prípade veľkého objemu a zlého riešenia tejto nádrže môže dôjsť k státiu vody a následne sa môžete nakaziť LEGIONELOU.
KEJKA
20.07.10,18:41
ja sa pripojím.
Mám narážanú studňu, na trubku sme napojili staré SIGMA čerpadlo, po zapnutí ide trochu piesku - veľmi jemnučky, tak na odporúčanie sme ani neriešili filter-sitko. Vodu momentálne používame len na polievanie záhrady.
Nevýhoda - musíme ísť do šachty a ručne zapnúť a potom zasa vypnúť čerpadlo. Toto potrebujeme vyriešiť.

Výkon studne neviem povedať, veľmi približne - cca 6 hodín trvalo napustenie bazéna cca 20-22m3 /približne, lebo objem bazéna je deklarovaný na 27m3, ale voda nebola až po vrch a ešte šla menej výkonná ponorka s kopanej studne/.
================
V dome máme úpravu - možnosť napojenia na túto studničnú vodu, ja chcem využívať len na 2xWC - neodporúčajú takúto neupravenú vodu pre umývačky a práčky, tak som sa nechala presvedčiť /to je mimo témy/.
Teraz otázka:
potrebujem nejakú nádobu a filter - čo odporúčate? teda dokúpiť samostatnú expanznú nádobu? to je to - zásobník plus nejaký tlakový spínač plus filter na ten piesok, poradte, tú SIGMU by som tam najradšej nechala, teda nechcem kupovať komplet vodárničku.
Ďakujem za odpovede, tipy, linky........
belia
11.09.10,08:10
Poradte mi, aká je vhodnejšia šachta na vrtanú studnu betónová alebo plastová?
KEJKA
11.09.10,08:20
ja sa pripojím.
Mám narážanú studňu, na trubku sme napojili staré SIGMA čerpadlo, po zapnutí ide trochu piesku - veľmi jemnučky, tak na odporúčanie sme ani neriešili filter-sitko. Vodu momentálne používame len na polievanie záhrady.
Nevýhoda - musíme ísť do šachty a ručne zapnúť a potom zasa vypnúť čerpadlo. Toto potrebujeme vyriešiť.

Výkon studne neviem povedať, veľmi približne - cca 6 hodín trvalo napustenie bazéna cca 20-22m3 /približne, lebo objem bazéna je deklarovaný na 27m3, ale voda nebola až po vrch a ešte šla menej výkonná ponorka s kopanej studne/.
================
V dome máme úpravu - možnosť napojenia na túto studničnú vodu, ja chcem využívať len na 2xWC - neodporúčajú takúto neupravenú vodu pre umývačky a práčky, tak som sa nechala presvedčiť /to je mimo témy/.
Teraz otázka:
potrebujem nejakú nádobu a filter - čo odporúčate? teda dokúpiť samostatnú expanznú nádobu? to je to - zásobník plus nejaký tlakový spínač plus filter na ten piesok, poradte, tú SIGMU by som tam najradšej nechala, teda nechcem kupovať komplet vodárničku.
Ďakujem za odpovede, tipy, linky........
tiež posúvam
hydrogeolog
13.09.10,20:12
Poradte mi, aká je vhodnejšia šachta na vrtanú studnu betónová alebo plastová?
obidve su pouzitelne, betonovu odporucam utesnit zboku a zhora nech do nej netecie blato.
hydrogeolog
13.09.10,20:17
ja sa pripojím.
Mám narážanú studňu, na trubku sme napojili staré SIGMA čerpadlo, po zapnutí ide trochu piesku - veľmi jemnučky, tak na odporúčanie sme ani neriešili filter-sitko. Vodu momentálne používame len na polievanie záhrady.
Nevýhoda - musíme ísť do šachty a ručne zapnúť a potom zasa vypnúť čerpadlo. Toto potrebujeme vyriešiť.

Výkon studne neviem povedať, veľmi približne - cca 6 hodín trvalo napustenie bazéna cca 20-22m3 /približne, lebo objem bazéna je deklarovaný na 27m3, ale voda nebola až po vrch a ešte šla menej výkonná ponorka s kopanej studne/.
================
V dome máme úpravu - možnosť napojenia na túto studničnú vodu, ja chcem využívať len na 2xWC - neodporúčajú takúto neupravenú vodu pre umývačky a práčky, tak som sa nechala presvedčiť /to je mimo témy/.
Teraz otázka:
potrebujem nejakú nádobu a filter - čo odporúčate? teda dokúpiť samostatnú expanznú nádobu? to je to - zásobník plus nejaký tlakový spínač plus filter na ten piesok, poradte, tú SIGMU by som tam najradšej nechala, teda nechcem kupovať komplet vodárničku.
Ďakujem za odpovede, tipy, linky........
Jedna moznost je vytiahnut elektriku zo sachty hore a tam spravit vypinac. Je to najjednoduchsie, najlacnejsie a asi najmenej poruchove. Druha moznost je namontovat na cerpadlo prietokovy spinac, ktory vypne cerpadlo ked zavriete kohutik. Tretia moznost je namontovat ku cerpadlu tlakovu nadobu, hocijaku malu ked je to len na polievanie a este tlakovy spinac. Bude to fungovat tak ako v druhom pripade, akurat ze sa treba obcas dofukat tlak v nadrzke. Ak by to malo ist aj na tie wc, dal by som tam aspon cca 30 l nadrz.
Laco-monter
13.09.10,20:20
Tak už sa konečne ľady pohli a aj ja budem mať vlastnú studňu! Bol u nás miestny vrták a povedal, že v 16 metroch máme vodičku čistunkú jak detská prdelka :-D
Chcem sa spýtať, či niekto nemáte v cajchu nejaký dobrý obchod na čerpadlo a expanzku, môže byť aj internetový. V rámci toho teda samozrejme prosím poraďte aj aké čerpadlo by bolo vhodné. Hĺbka studne cca 16m a najvyšší bod rozvodu je 10m nad terénom. Počet obyvateľov domu 8 dospelých 3 deti. Díky.
Hocijaké čerpadlo,ktoré je bežne v predaji.
KEJKA
14.09.10,05:07
Jedna moznost je vytiahnut elektriku zo sachty hore a tam spravit vypinac. Je to najjednoduchsie, najlacnejsie a asi najmenej poruchove. Druha moznost je namontovat na cerpadlo prietokovy spinac, ktory vypne cerpadlo ked zavriete kohutik. Tretia moznost je namontovat ku cerpadlu tlakovu nadobu, hocijaku malu ked je to len na polievanie a este tlakovy spinac. Bude to fungovat tak ako v druhom pripade, akurat ze sa treba obcas dofukat tlak v nadrzke. Ak by to malo ist aj na tie wc, dal by som tam aspon cca 30 l nadrz.
viete mi aj odporučiť, značku-typ, ktorý je spoľahlivý,
predajňu - BA, resp. e-shop?
hydrogeolog
16.09.10,10:06
Hocijaké čerpadlo,ktoré je bežne v predaji.

...najlepsia cesta, ako si znicit studnu aj cerpadlo...:confused: nechapem cloveka, co je schopny toto napisat...
andiablo
16.09.10,14:43
...najlepsia cesta, ako si znicit studnu aj cerpadlo...:confused: nechapem cloveka, co je schopny toto napisat...
no fušer to napíše. Musíš vedieť aký chceš mať prietok a z akej hĺbky budeš vodu čerpať. Na základe týchto dvoch parametrov si následne môžeš vyberať z ponuky čerpadiel a nie že hocijaké.
hydrogeolog
17.09.10,08:07
no fušer to napíše. Musíš vedieť aký chceš mať prietok a z akej hĺbky budeš vodu čerpať. Na základe týchto dvoch parametrov si následne môžeš vyberať z ponuky čerpadiel a nie že hocijaké.

to uz nie je ani fuser, ale mongol...vsak potom to tak vyzera v praxi...namontujes "hocijake" cerpadlo, tak aj voda si potom tecie, alebo aj netecie hocijako.
Ildikó2
27.09.10,10:21
my sme teraz kúpili Sigmu, čerpadlo, tlakovú nádobu 50 l + príslušenstvo, stálo to celé 600 €.
napojili sme na to veľký rod.dom / dve kuchyne, dve kúpelne, dve WC a v pohode to šlape, nemáme problém. odporúčam
jasomlaco
27.09.10,13:43
Ak sa smiem spýtať, čo stojí vŕtanie studne. Stačí len tak orientačne.
andiablo
27.09.10,14:57
Ak sa smiem spýtať, čo stojí vŕtanie studne. Stačí len tak orientačne.
ccc. 50 Eur meter. Záleží či budeš dávať paženie a či kovové alebo plastové trubky
hydrogeolog
29.09.10,18:07
ccc. 50 Eur meter. Záleží či budeš dávať paženie a či kovové alebo plastové trubky


kovove rury sa snad uz ani nepouzivaju...
zalezi skor od geologie, ci sa vrta do skaly, do strku, sprase, atd a od hlbky, rozdiel je vrtat 6 m alebo 60 m. Ceny cca od 50E/bm do 80-90. Nie vzdy lacna ponuka je nakoniec najlepsia volba.
andiablo
30.09.10,06:31
kovove rury sa snad uz ani nepouzivaju...
zalezi skor od geologie, ci sa vrta do skaly, do strku, sprase, atd a od hlbky, rozdiel je vrtat 6 m alebo 60 m. Ceny cca od 50E/bm do 80-90. Nie vzdy lacna ponuka je nakoniec najlepsia volba.
áno používajú sa pri nestabilnom alebo ílovom podloží. Na jednom fóre to písal jeden čo mu tak museli robiť studňu lebo mal nestabilné podložie a plastové by to nevydržali
KEJKA
13.04.11,03:53
Mám narážanú studňu, na trubku sme napojili staré SIGMA čerpadlo, po zapnutí ide trochu piesku - veľmi jemnučky, tak na odporúčanie sme ani neriešili filter-sitko. Vodu momentálne používame len na polievanie záhrady.
Nevýhoda - musíme ísť do šachty a ručne zapnúť a potom zasa vypnúť čerpadlo. Toto potrebujeme vyriešiť.

Výkon studne neviem povedať, veľmi približne - cca 6 hodín trvalo napustenie bazéna cca 20-22m3 /približne, lebo objem bazéna je deklarovaný na 27m3, ale voda nebola až po vrch a ešte šla menej výkonná ponorka s kopanej studne/.
================
potrebujem nejakú nádobu a filter - čo odporúčate? teda dokúpiť samostatnú expanznú nádobu? to je to - zásobník plus nejaký tlakový spínač plus filter na ten piesok, poradte, tú SIGMU by som tam najradšej nechala, teda nechcem kupovať komplet vodárničku.
Ďakujem za odpovede, tipy, linky........
na zimu som uvolnila tesnenie trubky, z nej vypustila vodu /odstavila záhradné polievanie/, čerpadlo zostalo v šachte.

Jedna moznost je vytiahnut elektriku zo sachty hore a tam spravit vypinac. Je to najjednoduchsie, najlacnejsie a asi najmenej poruchove. Druha moznost je namontovat na cerpadlo prietokovy spinac, ktory vypne cerpadlo ked zavriete kohutik. Tretia moznost je namontovat ku cerpadlu tlakovu nadobu, hocijaku malu ked je to len na polievanie a este tlakovy spinac. Bude to fungovat tak ako v druhom pripade, akurat ze sa treba obcas dofukat tlak v nadrzke. Ak by to malo ist aj na tie wc, dal by som tam aspon cca 30 l nadrz.
teraz na jar syn zatiahol, spustil čerpadlo, po pár sekundách vodu ťahalo, zdalo sa že žiadny problém.
Nestrážili sme, po pár minútach - tipujem - šlo nasucho, prestalo ťahať vodu, prišli sme na to, až vybilo ističe - v celom dome nebola elektrina.
Teraz neviem - volať elektrikára alebo vodára? Asi oboch, ale dajte mi tip, kde môže byť chyba, či som to čerpadlo zadrela, či čo?
KEJKA
14.04.11,17:34
na zimu som uvolnila tesnenie trubky, z nej vypustila vodu /odstavila záhradné polievanie/, čerpadlo zostalo v šachte.

teraz na jar syn zatiahol, spustil čerpadlo, po pár sekundách vodu ťahalo, zdalo sa že žiadny problém.
Nestrážili sme, po pár minútach - tipujem - šlo nasucho, prestalo ťahať vodu, prišli sme na to, až vybilo ističe - v celom dome nebola elektrina.
Teraz neviem - volať elektrikára alebo vodára? Asi oboch, ale dajte mi tip, kde môže byť chyba, či som to čerpadlo zadrela, či čo?
Takže info od elektrikára:
v šachte je vlhko, po zime vyššie, vlhkosť spôsobila skrat, lebo je vodivá.
Šachtu treba nechať vyschnúť /poklop som už dlhšie nechala pootvorený, podopretý drievkom/. Potom bude čerpadlo fungovať bez problémov.
odporúča kúpiť niečo na spôsob ventilátora - nie na elektrický pohon, ktorý vraj bude vháňať vonkajší vzduch do šachty a tak sa vetranie zintenzívni.
Ak nájdem, kúpim, dám vedieť.
220870
14.04.11,17:47
A odvetranie tej šachty nemáte?
tienik
14.04.11,17:57
Ach jaj, "oblubena" sachta pri studni....
treba si uvedomit ci to zato stoji. Vlhkost sa tam pohybuje kludne okolo 100% a 99% ludi pouzije klasicke veci na elektriku urcene ledva do vnutorneho prostredia.
Ak to ma byt dobre a hlavne bezpecne, tak vsetko musi splnat krytie predpisane pre taketo priestory - a to stoji uz dake to € naviac.

PS: ak zvlhnute cerpadlo vyrazilo prud v celom dome, tak 100% nestaci len vyvetrat - ved to je pruser jak mraky. Ako je potom spravena instalacia, ked ju odrovna jedno zvlhnute cerpadlo? A preco uz davno predtym nereagoval prudovy chranic? Je tam vobec?

Navrhujem zavolat ozajstneho elektrikara :-)
KEJKA
14.04.11,19:28
je tam prúdový chránič,....len som citovala elektrikára. Nerobili sme nič amatérsky, všetko urobil ten elektrikár.
Ved aj kým to skúsim znova spustiť, príde a musí to premerať a odskúšať on. len to tu zverejňujem, aby som sa dozvedela viac.
Chcela by som, aby to, čo nemá byť vo vlhku bolo vonku aj za cenu dalšej investície. Momentálne však neviem, či stačí vom vytiahnuť káble, alebo celé čerpadlo.
tienik
14.04.11,19:37
tak ci tak, ze je tam chranic, to je dobre, ale cely dom vypnut nemalo ani nahodou. Ja by som si nebol dva krat isty tym, ze je ta instalacia OK.
Pisem to len preto, ze najme v poslednom case sa z "elektrikarmi" vrece roztrhlo - a potom to tak vypada.
Kazdopadne, skus sem dat dake foto a budeme snad mudrejsi. Ono v principe nic nemusis vytahovat von, ako to bude vo vyhotoveni do daneho prostredia. Fakt tie fotky by pomohli.
Ferdosondo
15.04.11,06:37
Tienik,pokiaľ má zapojenú celú elektroinštaláciu cez prúdový chránič a voda v čerpadle sa dostane na fázu, tak odpojí prúdový chránič a tým pádom odpojí aj elektrinu v celom dome.
Podľa mňa sa nestalo nič závažné. Treba však skontrolovať kábel k čerpadlu(môže byť predratý od manipulácie s ním) a aj vodotesnosť elektroinštalácie v čerpadle.
hydrogeolog
15.04.11,06:49
2 rury do sachty ako vetranie, priemer 100 mm, navrchu ukoncit strieskou. Jednu zaustit od vrchu az kusok nad dno sachty, druhu dat najlepsie na dekel len kratku, netahat ju dole a je tam vybaven acirkulacia vzduchu. Idealne, ked su tie rury co najdalej od seba, kazda v inom rohu, aby medzi nimi prudil vzduch v celeh sachte
Flinstone
15.04.11,10:07
a v zime to nepomrzne pri tak intenzívnom vetraní?
tienik
15.04.11,10:44
Tienik,pokiaľ má zapojenú celú elektroinštaláciu cez prúdový chránič a voda v čerpadle sa dostane na fázu, tak odpojí prúdový chránič a tým pádom odpojí aj elektrinu v celom dome.
Podľa mňa sa nestalo nič závažné. Treba však skontrolovať kábel k čerpadlu(môže byť predratý od manipulácie s ním) a aj vodotesnosť elektroinštalácie v čerpadle.


tak to teda nie, stalo sa a strasne vela. Ak je cely dom na jeden prudovy chranic, tak to robil iny suflikant a nie elektrikar. Podla Teba je normalne, ze jedna relativne "beznejsia" porucha zlozi cely dom?
Tak ak si mame ctit STN, tak odpoved je jasna - nie je to normalne a hlavne nie je to bezpecne! Pretoze nevieme co sa dialo, alebo mohlo diat inde, mohol sa niekto potknut po tme atd....
Norma nam priam predpisuje ze porucha musi byt lokalizovna co najpresnejsie S MINIMALNYM dopadom na neposkodene obvody.

Stojim si za tym, ze ziadny elektrikar cely RD na jeden chranic neda, to dokaze len "elektrikar"
KEJKA
15.04.11,12:42
2 rury do sachty ako vetranie, priemer 100 mm, navrchu ukoncit strieskou. Jednu zaustit od vrchu az kusok nad dno sachty, druhu dat najlepsie na dekel len kratku, netahat ju dole a je tam vybaven acirkulacia vzduchu. Idealne, ked su tie rury co najdalej od seba, kazda v inom rohu, aby medzi nimi prudil vzduch v celeh sachte
no fajn, kvôli tomu som bola dnes v Rovinke, predávajú tam na tieto účely bezmotorové vrtule, či turbíny, už som zabudla názov.
problém je, že je to skladaná šachta z betonových dielcov, navrchu je betonový dekel a v ňom je oceľový poklop. Nič viac. Nemám tam ako dostať tie rúry a tým pádom ani tú odporúčanú vrtulu. Zatial mám poklop odchýlený a podopretý aby aspoň aké také vetranie bolo zabezpečené.
Ten chránič-chrániče overím, napíšem, pripojím aj foto.
Ferdosondo
15.04.11,13:40
tak to teda nie, stalo sa a strasne vela. Ak je cely dom na jeden prudovy chranic, tak to robil iny suflikant a nie elektrikar. Podla Teba je normalne, ze jedna relativne "beznejsia" porucha zlozi cely dom?
Tak ak si mame ctit STN, tak odpoved je jasna - nie je to normalne a hlavne nie je to bezpecne! Pretoze nevieme co sa dialo, alebo mohlo diat inde, mohol sa niekto potknut po tme atd....
Norma nam priam predpisuje ze porucha musi byt lokalizovna co najpresnejsie S MINIMALNYM dopadom na neposkodene obvody.

Stojim si za tym, ze ziadny elektrikar cely RD na jeden chranic neda, to dokaze len "elektrikar"
Podľa mňa tiež nie je normálne ak jedna porucha zloží:) celý dom.
Mám síce tri chrániče, avšak zásuvky a svetlo mi idú cez jeden spoločne. Ďalší je na elektrické kúrenie a ďalší na prietokový ohrievač. Elektrina je zapojená podľa projektu a revízia tiež. Takže aj takto je to v súlade s normou. A myslím, že je to častý spôsob.
Nepokladám to však ani ja za vhodné riešenie. Minimálne chladničku a svetlo pri rozvodovej skrinke idem zapojiť mimo chrániča.
tienik
15.04.11,16:15
Podľa mňa tiež nie je normálne ak jedna porucha zloží:) celý dom.
Mám síce tri chrániče, avšak zásuvky a svetlo mi idú cez jeden spoločne. Ďalší je na elektrické kúrenie a ďalší na prietokový ohrievač. Elektrina je zapojená podľa projektu a revízia tiež. Takže aj takto je to v súlade s normou. A myslím, že je to častý spôsob.
Nepokladám to však ani ja za vhodné riešenie. Minimálne chladničku a svetlo pri rozvodovej skrinke idem zapojiť mimo chrániča.

trosku na objasnenie. Normy nam predpisuju viacero hladisk pri projektovani, Pve a zasadne je bezpecnost, potom funkcnost a spolahlivost.
Revizia sa na 99% zaobera priamou bezpecnostou instalacie - "aby to netriaslo" To sedi, chranic tam mas, nezabije ta to.
Chybu ale v tvojom pripade urobil projektant, ked nenavrhol instalaciu spolahlivo.
Casty sposob to je, ale to neznamena ze je dobry.
V rd je obycajne okolo 10 zasuvkovych obvodov, to si zasluzi aspon 2 chranice. Na svetlo predpisany chranic nie je, ale odporuca sa Svetelne obvody byvaju tak 4, to je dobre dat 4x chranico istic.
A potom mas istotu, ze pri poruche iste nebude totalna tma, aaj daka ta zasuvka pojde.
Norma na hovori ze vsetky zasuvky na vseobecne pouzitie pristupne laikommusia mat chranic.....takze ak ten jeden obvod pouzijes len pre chladnicku a NIC INE, mozes to aj podla predpisov tak urobit.
robrox_flash
11.11.11,08:02
Zdravim POTREBUJEM SURNE RADU

prosim nevie mi niekto odporucit/poradit ci je lepsie na vyvrtanú studnu /vrt/ pouzit cerpadlo alebo domacu vodaren?
Vrt je hlboky 15m
voda je na 12m
priemer vrtu je 20cm
vzdialenost od domu je 80m
teren je taky, ze by cerpadlo/vodaren netahali vodu do kopca ale malým spadom. teda dom je nizsie polozeny oproti studni./po vytiahnuti nad zemsky povrch by voda sla malym spadom a uz nie do vysky/
Potrebujem to spravit co najekonomickejsie kedze niesom v dobrej financnej situacii.
Dakujem za rady postrehy napady :)
tienik
11.11.11,09:48
to je uplne jednoduche, v tomto pripade to pojde len pomocou ponorneho cerpadla.
Na domacu vodaren mozes kludne zabudnut.
robrox_flash
11.11.11,17:39
ano ale cerpadlo je dost drahe a ak mam tahat 80 metrov kablu tak ma to vide poriadne draho oproti vodarni...Vraj vodarne niesu tak vykonne ako cerpadla. A ak cerpadlo tak ? cital som tuna ze chlapik kupil vykonne cerpadlo a zapiekol ho.
tienik
11.11.11,19:34
vodaren dat nemozes, lebo ako som dobre pochopil, voda je 12m hlboko - samonasavanie funguje maximalne do cca 8 m.
Druha vec je, ze najvyssi bod potrubia nebude pri vodarni, takze tam sa vzdy urobi bulina a cas od casu znemozni nasavanie vody.
Takze podla mna vodaren by sice bola lacnejsia, ale vlastne zbytocna investicia.
robrox_flash
11.11.11,20:24
teda ako zistim ake cerpadlo potrebujem?
jank27
24.12.11,11:35
Ahojte,

z casti som si preletel tuto diskusiu a kedze idem pisat diplomovku, kde uvazujem nad podobnou aplikaciou rad by som si nechal poradit niekym vzdelanejsim/informovanejsim v danej oblasti.
Predmetom DP je navrhnut a vizualizovat nejaku aplikaciu na operatorskom panely, ide tu hlavne o pracu s multimediami a ich vyuziti v oblasti riadenia a vizualizacie. So skolitelom sme sa dohodli, ze peknou ukazkou aplikacie v takomto prostredi by bolo riesenie studne niekde na chatke, kde by som potreboval ziskat zvlast pitnu a zvlast uzitkovu vodu.
Nemam konkretne vstupne informacie, predmetom diplomky totiz nie je realna aplikacia iba jej vizualne spracovanie.
Uvazoval som, ze aplikacia by mala obsahovat:
- ponorne cerpadlo,
- potrubie,
- nadrz,
- expanzna nadoba (jej funkciu zatial neovladam),
- hladinomer v nadrzi,
- dva ventily (jeden pre pitnu, druhy pre uzitkovu vodu; pitna bude dalej spracovana technologiami pre upravu vody, no tejto problematike sa venovat nebudem),
- atd.
Chcem Vas preto poprosit o radu s cim vsetkym by som pri skutocnej realizicii mal pocitat, kde si poprip. tuto problematiku nastudovat... Na webe zatial nachadzam "iba" fora alebo predajne.

Dakujem Vam,

Pekne Vianoce vsetkym ;)
220870
24.12.11,11:56
jank27
24.12.11,14:16
..no super je tam takmer vsetko, ale ja hladam nieco konkretnejsie iba nieco kde by som nasiel co pouzit pre studnu a ako to asi ma fungovat :)
tienik
24.12.11,20:39
Volako som z toho zmeteny co vlastne potrebujes. Ale ked to skusis dako konkretizovat, hadam cosi poriesime.
Venujem sa profesne elektrike, meraniu, riadeniu - a este k tomu stavam aj vlastny dom riadeny podobnym "cudom" takze ako tak by som sa v tom mohol orientovat :-)
jank27
25.12.11,09:30
Ok, v podstate potrebujem vediet co vsetko by som potreboval pri skutocnej realizacii vrtanej studni v dome a pochopit ako co funguje. Viem, ze potrebujem ponorne cerpadlo, expanznu nadobu, potrubie (vedenie). Co dalej....?
Mozno, aby to cele nevyzeralo priliz jednoducho, doplnil by som to tepelnym cerpadlom voda-voda.
No a ake budu vstupne udaje typu ako mam hlboko vodu, ci spotreba vody, to je uz na mne. Ak si mam vymysliet, aby sme mali s cim pracovat tak poviem, ze voda je v 10m hlbke a potrebujem ju pre 4 clennu rodinu ako pre pitnu, tak aj pre uzitkovu + zavlazovanie zahradky. Ale opakujem, ide mi len o pochopenie principu cinnosti, aby som vedel tuto aplikaciu sledovat a ovladat cez operatorsky panel.

Diky,
jank27
25.12.11,09:31
mozno by pomohla schema s popisom...
vicktor
26.08.12,09:06
...najlepsia cesta, ako si znicit studnu aj cerpadlo...:confused: ...

Ako sa da znicit studna? Nie ze by som chcel svoju znicit, naopak, comu sa vyhnut, aby som ju neznicil?

Niekde inde ste pisali "surova" studna. Ako spoznam, ci moja je tiez "surova" a ako z nej spravim ... co je opakom surovej - aktivna, kvalitna?
hydrogeolog
18.02.13,10:19
Neustalym pretazovanim sa moze cela zaniest, pokial zasype aj cerpadlo, moze byt problem ho vybrat a v uzkej vrtanej studni je to koniec. Surovou studnou rozumiem studnu, ktore nikto nezapracoval, neodpieskoval, nespravil na nej cerpaciu skusku a nepovedal vam, kolko z nej mozte cerpat a akym sposobom.
addo77
26.04.13,04:38
Zdravim Vas,
potreboval by som radu ohladne vhodneho cerpadla ci vodarne.
Mam studnu v zahrade kt. je umiestena v jarku pod zahradou. Vsetko je nakreslene na tomto obrazku http://addo77.rajce.idnes.cz/nastenka#s433.jpg
Pozadujem od zariadenia to aby som mohol priamo zo studne naplnit sudy, nadrz a aby som mohol rovno aj polievat zo studne. Je vhodne pouzit vodaren a umiestnit ju priamo do studne, v zemi priviest kabel a hadicu kt. bude vyustovat niekde hore na zahrade, pripojim k nej dalsiu hadicu uz na polievanie, prip. naplnenie sudov? Ake zariadenie a system doporucujete v nizsej financnej kategorii??
Dakujem za odpovede.
buchač
26.04.13,04:56
Zdravim Vas,
potreboval by som radu ohladne vhodneho cerpadla ci vodarne.
Mam studnu v zahrade kt. je umiestena v jarku pod zahradou. Vsetko je nakreslene na tomto obrazku http://addo77.rajce.idnes.cz/nastenka#s433.jpg
Pozadujem od zariadenia to aby som mohol priamo zo studne naplnit sudy, nadrz a aby som mohol rovno aj polievat zo studne. Je vhodne pouzit vodaren a umiestnit ju priamo do studne, v zemi priviest kabel a hadicu kt. bude vyustovat niekde hore na zahrade, pripojim k nej dalsiu hadicu uz na polievanie, prip. naplnenie sudov? Ake zariadenie a system doporucujete v nizsej financnej kategorii??
Dakujem za odpovede.
Presne ten istý " problém " som riešil ...
Teraz bola v Lidli akcia na tie záhradné čerpadlá ...
http://www.porada.sk/t170207-cerpadlo-do-vrtanej-stude-na-zavlahu.html#post2277448

Kúpil som a aj odskúšal ... som spokojný ...
http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/SID-74EB2BB7-1E801026/lidl_sk/hs.xsl/index_30960.htm
Video
http://www.movingimage24.com/gb/
addo77
29.04.13,06:14
Vdaka za radu, no teraz je to zrejme neaktualne kedze lidl meni takyto sortiment kazdy tyzden. A cakat kym to znova zaradia do predaja sa mi nechce.
Viete poradit iny system(typ) prip. znacku?
buchač
29.04.13,06:20
Vdaka za radu, no teraz je to zrejme neaktualne kedze lidl meni takyto sortiment kazdy tyzden. A cakat kym to znova zaradia do predaja sa mi nechce.
Viete poradit iny system(typ) prip. znacku?
Leták je neaktuálny , to je fakt ....
Ale na druhej strane môžem povedať , že po mojej kúpe som ešte v videl nejaký ten kus v regále ...
Nie každá prevádzka to bude mať v ponuke , ale možno sa zadarí ...

Tak je to aj pri iných produktoch náradia...len je potrebné poriadne skontrolovať obsah balenia ...
addo77
29.04.13,06:41
ok skusim popozerat tu v okoli prace a domu mam 4 predajne tak uvidime
tiborv
09.06.13,11:23
Dobrý deň
Mám čerstvo vŕtanu studňu hĺbka 18 m a priemer 200 mm neustále čerpám piesok už som zahodil 2 čerpadlá. Potreboval by som poradiť nejake cenovo dostupné čerpadlo aj na čerpanie piesku
pillerk
28.04.16,10:39
Chobot
28.04.16,12:27
Dobrý den prajem. Na Slovensku neexistuje nieco také? http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6144319085&reco_id=b977f0e9-0d32-11e6-a87e-02acb1a4884a&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Reco&bi_c=Product&bi_term=Dom+i+Ogr%C3%B3d-5_Ogr%C3%B3d-1532_Nawadnianie-47492_Pozosta%C5%82e-82285

Potrebujem to na ukoncenie studne s priemerom 125mm. Dakujem

NEviem, či na Slovensku, ale cez túto stráku si to môžeš kúpiť:

"https://www.kupsito.sk/i/5591912830/Hlava_hlbokej_studne_125__54_quot#googtrans(pl|sk)"


Ja už som tam kupoval a funguje to. Dovezú ti to z PL.