pivko
01.04.10,18:01
Statik mi navrhol deku tak že v jednom rohu má byť žb stĺp. Múry mám vymurované a v rohu kde má byť ten stĺp zostal volný priestor ohraničený z dvoch strán končiacou stenou.Teraz mi volal tesár že to bude veľký problém zašalovať ak to chcem zaliať naraz z vencami a dekou nakoľko sa to može šalovať len z dvoch strán a nie dookola.Podľa neho by funkciu žb stĺpu splnil aj stĺp vymurovaný z plných tehál. Aký máte na to názor odborníci a hlavne Ciners?
chandler
01.04.10,16:08
mas dve moznosti, bud hnileho tesara prinutit zasalovat stlp :)
alebo si ho dobre zapamatat a ked ti zacne padat dom tak ho naist.. a.... a vlastne by si mu len povedal ze sa mylil :)
marospet
01.04.10,16:14
Ja som ten žb stlp riešil tvarnicou ytong P4 250 na 250 na 600 na vyšku ak maš pod tym zaklad a zalievaš to vencom nemaš sa čoho bať.
ciners
01.04.10,16:51
To nemas zaliat naraz z vencami a s dekou. To ma ten ujo zasalovat, mozes aj sam, nechat trcat kotevne zelezo do stropu a venca a zaliat a ked to vytvrdne, tak zasalovat veniec a deku a to zaliat. Ked dojde domiesavac a pumpa, tak sa maka v takom tempe (ten prestoj cosi stoji a beton sa leje rychlo), ze neviem, ako by si chcel ten stlp betonovat naraz s ostatkom, rychlo to zhutnovat atd. Inak mozes to spravit aj z plnej palenej, zle to na obrazku vidim, skus dat vyssiu kvalitu scanovania a poviem blizsie.
220870
01.04.10,17:30
Tesár vám radí dobre . Pilier z plných tehál 300mm je asi tak pevný ako betónový.Takýto betónový pilier sa dá urobiť naraz (zašalovať a zaliať betónom), nieje to neriešitelný problém, bežná vec.
Ak sa nemýlim tak tam tam máte 380 múr .Ak by to bol môj dom tak určite by som to robil z plnej pálenej tehly .Pri 380 pilieri vám v strede pilera vyjde 8 x 8 cm medzera do nej treba dať 16mm roxor a zaliať betónom alebo silnou cementovou maltou.Dá sa to murovať aj z tehly CDM , v tom prípade vznikne v strede ešte väčší otvor.
http://www.online-stavebniny.sk/Tehly/Tehla-CDm-ID68
http://www.online-stavebniny.sk/Tehly/Tehla-CV-14,-vostinka-ID67
220870
01.04.10,17:39
Ja som ten žb stlp riešil tvarnicou ytong P4 250 na 250 na 600 na vyšku ak maš pod tym zaklad a zalievaš to vencom nemaš sa čoho bať.
Veľmi zlé riešenie.
ciners
01.04.10,18:17
Ak to vezmeme zo stranky: nemenit navrh statika, lebo presne clovek nevidi, preco tam navrhol ten stlp. Osobne nevidim na ten ZB stlp dovod,tak tam asi je nieco, co z vykresu nevidno, ako dovod, ze tam ten ZB stlp dal. Preto by som to nemenil. Volil by som postup.
Zasalovat tie 2 strany, to nech mi niekto nepovie, ze sa to neda. Potom by som vlozil vystuz, dalej vystuz spajajuci stlp s vencom a betonom normalne doma v miesacke namiesanym by som to zalial. Ked zatvrdne, hor sa na salung venca s stropu. Viac ako den ten stlp nemoze trvat zasalovat, nahadzat zelezo a zaliat.
pivko
02.04.10,03:55
To nemas zaliat naraz z vencami a s dekou. To ma ten ujo zasalovat, mozes aj sam, nechat trcat kotevne zelezo do stropu a venca a zaliat a ked to vytvrdne, tak zasalovat veniec a deku a to zaliat. Ked dojde domiesavac a pumpa, tak sa maka v takom tempe (ten prestoj cosi stoji a beton sa leje rychlo), ze neviem, ako by si chcel ten stlp betonovat naraz s ostatkom, rychlo to zhutnovat atd. Inak mozes to spravit aj z plnej palenej, zle to na obrazku vidim, skus dat vyssiu kvalitu scanovania a poviem blizsie.
Ten ujo:D to vie zašalovať;)len je to komplikované lebo múry z dvoch strán už stoje tak že treba došalovať len 2 strany a nie dookola. Vraj by sa museli do múrov z tehál dávať nejaké šrúby:mee: ale to je jedno vymuruju to z plnej tehly ,funkciu to určite splní;)
pivko
02.04.10,04:47
Tesár vám radí dobre . Pilier z plných tehál 300mm je asi tak pevný ako betónový.Takýto betónový pilier sa dá urobiť naraz (zašalovať a zaliať betónom), nieje to neriešitelný problém, bežná vec.
Ak sa nemýlim tak tam tam máte 380 múr .Ak by to bol môj dom tak určite by som to robil z plnej pálenej tehly .Pri 380 pilieri vám v strede pilera vyjde 8 x 8 cm medzera do nej treba dať 16mm roxor a zaliať betónom alebo silnou cementovou maltou.Dá sa to murovať aj z tehly CDM , v tom prípade vznikne v strede ešte väčší otvor.
http://www.online-stavebniny.sk/Tehly/Tehla-CDm-ID68
http://www.online-stavebniny.sk/Tehly/Tehla-CV-14,-vostinka-ID67
Jak špekululujem tak špekulujem pri rozmeroch plnej tehly 290x140 mi to nejako nevychádza na ten otvor.Mohli by ste sem dať nejaky jednoduchý náčrtok ako to má vymurovať?Ď.
220870
02.04.10,05:06
Tehla sa musí sekať alebo píliť.Prikloním sa k názoru ciners ten stĺp tam nenaprojektoval len tak prenič, zanič.Podľa priloženého výkresu je to k ničomu ,treba vložiť výkres statiky výkres výstuže.Rez ak je.
chandler
02.04.10,05:55
to co tu odznelo je sice velmi pekne ale uvedom si ze ak postavis dom podla navrhu statika a nieco bude zle tak on ma poistenie z ktoreho si postavis novy dom.
ak to postavis podla navrhu tesara a nieco sa stane tak mas smolu lebo on ma tak maximalne poistku na auto.
pivko
06.04.10,16:27
Tak že je rozhodnuté,zajtra sa vymuruje ten stĺp z plných tehál. Malo by sa to murovať na cementovú maltu,ale nechce sa mi behať pre 3 fúriky piesku.
Možem použiť vrecovanú maltu Baumit 50??? poprípade aby mala vyššiu pevnosť tak šupnem do miešačky zopár lopát cementu???
220870
06.04.10,16:46
Áno.