Majky11
02.04.10,18:44
Jednoduchá otázka :

Je správne ak mi murári previazali nenosné priečky s obvodovým murivom ?

Normálne to prekladali každú druhú radu do obvodového muriva.

Obvodové murivo Ytong lambda 375mm, priečka 150mm

Nemalo by to byť riešené pružným spojom ?

Vadí, nevadí ?

Dík
220870
02.04.10,16:53
TomasHC
02.04.10,17:00
Mne dve priecky tiez takto urobili, zvysne su pruzne. Uvidim sam... :)
Majky11
02.04.10,17:38
Mám ale ešte len vypustené zuby, čo tak ich odrezať ?

A potom normálne vymurovať pružným spojom, kotvením pomocou pások ohýbaných do 90 ° uhla ?

Btw. Čo sa týka stropu, tam takisto pružný spoj však ?

Inak, kde všade má ísť veniec ? Iba na obvodové murivo a nosné priečky ? Na nenosné nejde však ?

A teda, je možné vymurovať nenosné priečky pred betonovaním stropu a vynechať posledný - horný rad ?, alebo priečky vymurovať nakoniec, teda po vytvrdnutí a odstojkovaní stropnej dosky ?
220870
02.04.10,17:48
Zuby je asi najlepšie odrezať.potom normálne vymurovať pružným spojom, kotvením pomocou pások ohýbaných do 90 ° uhla, priečka sa muruje cca 5-10mm od nosného muriva spoj sa vypĺňa sklenou vatou alebo montážnou penou ,aj v spoji zo stropom.Veniec sa robí iba na nosné murivo 250mm a viac na priečky len výnimočne.Nenosné priečky sa zásadne murujú až po zhotovení stropu.
Majky11
02.04.10,17:58
Trochu odbočím, a len tak pre zaujímavosť sa spýtam ako sa riešia stavby z iného materiálu ako Ytong ? Tehla sa prekladá, alebo sa tiež rieši iným spojom ? A čo Porfix ?
alltracboy
02.04.10,18:00
mna by zaujimalo toto: videl som vela stavieb kde boly nosne priecky previazane s obvodovymi. Nieje to divne ked niekto dava super izolacnu tehlu a preklada to obycajnou tehlou?
220870
02.04.10,18:57
Porfix je to samé.Tehlovina je niečo iné.Tá sa môže aj nemusí šmorcovať.Je tam rozdiel v tom že tehlovina ja objemovo stála nemení svoj tvar ani rozmer ,tepelná a vlhkostná rozťažnosť u týchto tehiel nieje problém.Navyše sú omnoho odolnejšie voči statickému tlaku, majú vyššiu nosnosť.
220870
02.04.10,18:58
mna by zaujimalo toto: videl som vela stavieb kde boly nosne priecky previazane s obvodovymi. Nieje to divne ked niekto dava super izolacnu tehlu a preklada to obycajnou tehlou?
Čo je to super izolačná tehla?:confused:
Majky11
02.04.10,19:05
Čo je to super izolačná tehla?:confused:

Možno nejaká novinka, btw. Ytong už prišiel s novou tehlou Ytong- theta... Lambda už je starina :D
220870
02.04.10,19:24
Ytong, Lambda,Slika , a Multipor(multipor je izolácia.).
220870
02.04.10,19:33
theta P= 1,8 to snáď nemyslia vážne na to dávať strop?,nič viac sa o tom nedá zistiť to už potom radšej polystyrén alebo slamu.
Majky11
02.04.10,19:40
No Lambda ma P2, tak dúfam, že mi to nepadne na hlavu :D

Ale ide o bungalov, tak by to malo byť ok ... Veď P2-jky je možné použiť do troch podlaží, no mrakodrap by som z toho nestaval
Majky11
03.04.10,11:38
No, taká dilema na mňa dosadla, že nebude to praskať tak či tak ? Proste, či " vyšmorcované ", alebo spojené pružným spojom, tak či to nieje jedno... Veď ak bude sadať nosný múr a bude tam pružný spoj, tak logicky predpokladám, že to začne praskať v mieste vyplnenom penou, alebo pri plnom-tuhom spojení takisto v mieste namáhania, čiže niekde pri spojení s obvodovým murivom, alebo sa mýlim ?
alltracboy
03.04.10,12:52
Čo je to super izolačná tehla?:confused:
STI, family.. maju vyssi telepny odpor ako klasicka prieckova tehla.
220870
03.04.10,13:35
No, taká dilema na mňa dosadla, že nebude to praskať tak či tak ? Proste, či " vyšmorcované ", alebo spojené pružným spojom, tak či to nieje jedno... Veď ak bude sadať nosný múr a bude tam pružný spoj, tak logicky predpokladám, že to začne praskať v mieste vyplnenom penou, alebo pri plnom-tuhom spojení takisto v mieste namáhania, čiže niekde pri spojení s obvodovým murivom, alebo sa mýlim ?
Lambda má inú hustotu ako priečkové tehly.To čo som napísal vyššie odporúča výrobca(asi vie prečo).Skúste osloviť obchodných zástupcov pre Slovensko tč nájdete na stránkach spoločnosti Ytong.Možno , ak sú to kratšie steny vám to odsúhlasia ,alebo poradia lepšie ako ja.;)
ciners
03.04.10,14:13
No, taká dilema na mňa dosadla, že nebude to praskať tak či tak ? Proste, či " vyšmorcované ", alebo spojené pružným spojom, tak či to nieje jedno... Veď ak bude sadať nosný múr a bude tam pružný spoj, tak logicky predpokladám, že to začne praskať v mieste vyplnenom penou, alebo pri plnom-tuhom spojení takisto v mieste namáhania, čiže niekde pri spojení s obvodovým murivom, alebo sa mýlim ?

Kazda stavba trosku praska, tomu nezabranite.
Inak, ak budete zakladat podla tunajsich odporucani typu dam par cm betonu a potom Dt-cka, tak to sadanie moze byt problem. Ono hlavne v tychto jemnozrnnych zeminach to sadanie prebieha desatrocia a potom az vidno riadne trhliny. Netreba davat na reci typu, ved byvam 2 roky a nic sa nedeje.
Majky11
03.04.10,16:36
Jasné, v poho. Preto sa pýtam, aby som získal názory. Tak teda, je to veľká tragédia, ak by to ostalo "vyšmorcované" a na šmorce by sa nadpojili priečky?

Nieje problém odrezať šmorce, akurát tak 5-minútové dudranie majstrov a bude to ok, len uvažujem, či to nieje jedno, lebo naozaj mám dilemu, že to bude praskať tak či tak. Logicky mi to tak vychádza, nemôžem si pomôcť.

Ale napíšte "real" názor, nechcem Vás tlačiť do názoru, čo chcem počuť ja, aj keď asi viete čo by som chcel počuť :D

Inak naozaj klobúk dole pred 220870 a ciners...

Týmto nechcem dehonestovať ostatných prispievateľov, naopak vyzývam všetkých, ktorý k tejto téme majú názor, či skúsenosť, o ich vyjadrenie.

Môže to pomôcť, k mojemu konečnému rozhodnutiu, a vlastne to je
" cieľom hry "
Majky11
04.04.10,10:52
Hm ?
ciners
04.04.10,11:14
Ja by som dal na radu 220870, robi tu murarinu roky a vidim tu an porade, ze sa to snazi robit dobre, cize nespajat tie muriva na pevno.
Majky11
04.04.10,18:45
Dobre, a to, že by to popraskalo pri previazaní vieme iba z odporúčaní Ytongu, alebo aj z realnej skúsenosti ? A domy, ktoré sú stavané presne podľa návodu Ytong-u, teda pružným spojom, nepraskajú ? To, že sa to má stavať pomocou pružného spoja, plne akceptujem, len ma proste zaujíma, či ak niekto porobetón "šmorcoval" mal nejaký problém, lebo predpokladám, že niesom prvý ani posledný. A ak som, tak teda odkiaľ vieme, že to bude praskať, ak to tak nikto nepostavil, a teda vlastnou skúsenosťou nezistil, že je to takto zlé, a praská to jak "ošípaná" ? :D
220870
04.04.10,19:04
Príklad.
Nieje dané že to musí bezpodmienečne prasknúť.Je to skôr minimalizovanie rizík.Pod priečky sa nerobí základ .Väčšinou sa kladú sa na betónovú deku.Takáto deka sa môže pod váhou priečky mierne prehnúť a( pevný spoj ,"šmorec") utrhnúť priečku v napojení na obvodovú stenu na svojom vrchu pod stropom.Ak je spoj pružný tak je to menej pravdepodobné.
Majky11
04.04.10,19:12
No povedzme, že áno. Pod priečkami nemám základ, ale skúsim reálny argument z mojej strany.

Môj reálny stav :

Podkladový betón / platňa, spodná deka / - 18 cm hrubý betón B20 , vystužený kari sieťami o hrúbke 8 mm, oká 15 cm, siete prekladané na 2 oká, zradľované.

V podkladnom betóne presne pod priečkami hrúbky 15 cm zaliate tri roxory hrúbky 12 mm rozložené jeden v presnom strede a dva po stranách zľava a zprava po 4 cm od stredného, je to pod všetkými priečkami.

Obstojí ako argument ? Naozaj mi nejde o presvedčenie, iba polemizujem aká je pravdepodobnosť problému.
lapejko
04.04.10,19:34
Dobre, a to, že by to popraskalo pri previazaní vieme iba z odporúčaní Ytongu, alebo aj z realnej skúsenosti ? A domy, ktoré sú stavané presne podľa návodu Ytong-u, teda pružným spojom, nepraskajú ? To, že sa to má stavať pomocou pružného spoja, plne akceptujem, len ma proste zaujíma, či ak niekto porobetón "šmorcoval" mal nejaký problém, lebo predpokladám, že niesom prvý ani posledný. A ak som, tak teda odkiaľ vieme, že to bude praskať, ak to tak nikto nepostavil, a teda vlastnou skúsenosťou nezistil, že je to takto zlé, a praská to jak "ošípaná" ? :D
Takže reálne: pred ôsmimi rokmi sme lepili priečky na tupo s plechmi presne podľa prospektov Ytongu, ale u nás vtedy na východe;) platňu pod múry nerobili iba armovaný podkladový betón na násype pomedzi základy. Priečky by to aj tak udržalo keby nepraskli základy zo závozového štrku... Prvýkrát sme robili priečky na penu po obvode v Brne pred piatimi rokmi a prospekty s týmto prevedením došli k nám až o pol roka a verím tomu, že minimálne na východe im ešte dlho nevenovali pozornosť. Na Porothermovej stavbe kde sme pred tromi rokmi robili interiéry, hrubá stavba stojí 5 rokov a išli tam strojové sadrové omietky roztrhlo priečky v mieste vedenia elektroinštalácie po roku a pol. Podľa mňa žiadne tepelnoizolačné murivo nie je dostatočne pevné takže to mosí zabezpečiť železobetón vhodne obalený izolantom.
220870
04.04.10,19:45
Je pravdou ,že 10 rokov dozadu sa to lepilo a pod.Asi s tým mali problém tak to teraz odporúčajú robiť pružným spojom.Som si istý ,že vedia prečo kážu pružný spoj.
Majky11
04.04.10,19:56
Netvrdím, že nevedia prečo kážu pružný spoj, len naj by bol reálny príklad.

Proste, mám to šmorcované a praská.

Mám to pružným spojom, a nepraská.

Alebo, praská to tak či tak ...
220870
04.04.10,20:20
Majky11
05.04.10,08:37
Dobre, ďakujem všetkým za čas a ochotu, myslím, že v tom mám jasnejšie.

Ešte raz vďaka :D
Sedrik89
05.04.10,14:50
A ako je to s previazanim, ked obvodove mury su z tehly a priecky chcem robit z ytongu? Za odpoved dakujem.
Majky11
05.04.10,14:55
No neviem, či už obvodové múry máš, ale ak hej, tak to už asi ťažko previažeš. Ak nie, tak predpokladám, že určite pružný spoj nakoľko sa jedná práve o praskanie nenosnej priečky a tá bude z už spomínaného pórobetónu... Btw. a prečo to kombinuješ, aký to má význam ?
Sedrik89
05.04.10,15:07
Este mury nemam, tak to mam v projekte. Preto zistujem, ci je to mozne vobec? Alebo mam dat komplet tehlu a preco? Vyhody a nevyhody? Ak nejake su.
Majky11
05.04.10,15:11
No neviem prečo to je tak v projekte, ale ja by som dal komplet z jedného druhu materiálu. Niesom odborník, ale logicky mi to tak vychádza. Ak tehla obvod, tak tehla priečky, ak pórobetón obvod, tak pórobetón priečky. Jednoducho, nech je to homogénne. Ale samozrejme je to na staviteľovi, ale ja by som dal rovnaký materiál.

Samozrejme, čo sa týka výberu materiálu na stavbu, to je už na Tebe. Ja mám tiež v projekte tehlu Porotherm, a dal som Ytong. :D
220870
05.04.10,17:27
Ak sa jedná o tehlovinu.Tak je to ,edno či to "našmorcujte" alebo urobíte cez pružný spoj.Ak budete napájať Ytongové priečky do obvodového muriva z tehloviny tam spoj musíte riešiť pružne.
Sedrik89
05.04.10,18:12
A ak to bude previazane, co to urobi? Bude praskat mur alebo co? Nejak som sa to v diskusii nedocital alebo som to prehliadol. A co to sposobuje sadanie zakladov alebo rozdielnost materialov?
Majky11
05.04.10,18:19
Prečítaj si celú túto tému od začiatku pozorne, a prídeš na odpoveď na Tvoju poslednú otázku. ;)

V skratke :

Nejde o materiál použitý v obvodovom murive, ale o to, že priečky budeš mať z Ytongu, či iného pórobetónu a tak sa spájajú s obvodovým murivom pružným spojom. Myslím, že vysvetlenie prečo pružný spoj, nájdeš v tejto téme dosť dobre popísané.

Niesom, veľký múdry, ale takto mi to po troch dňoch behania po nete, a radách dvoch poradcov - 220870 a ciners vychádza. A dám na nich, nakoľko ich odpovede sú fundované a s vysokým percentom pravdepodobnosti sa nemýlia...

Takže ak priečky z pórobetónu, tak pružný spoj, nezávisle na tom, z akého materiálu je obvodové murivo.

:cool: