braxator
03.04.10,23:34
Mam problem - stare drevene parkety,ktore vrzgaju.Neviem,ako to riesit,ci je potrebne vsetky povytrhavat alebo len tie,ktore vrzgaju najviac.Este mi napada,ze keby som na tie drevene parkety polozil laminatovu podlahu,ci by to vyriesilo problem s vrzganim.Mate niekto s tymto nejake skusenosti alebo viete poradit,ako na to?
220870
04.04.10,07:00
Väčšinou je príčinou toho ,že parkety vrzgajú to , že je pod nimi krivá podlaha.Takže v mieste kde prichádza k vŕzganiu musíte vyrovnať podlahu.
vulxy
04.04.10,14:27
som si to robil asi pred 10 rokmi ,dubove klasika cinziakova,ja som ich vytmeloval vybrusil a natrel dvojzlozkovym lakom ale na ten sposob ze nechal som ten lak surovo natiect do spar ,dokonca kde sa viac chodilo a aj praskaly som navrtal dierky do parkety a injekcnou striekackou som natlacil lak pod ne.netvrdim ze je to 100 percentne niekde sa to podarilo lepsie niekde s rezervou ale som spokojny,si myslim ze za par korun dobry vysledok .
a polozit laminat na tie drevene podla mna zabudni.to nemoze fungovat.
emental
26.06.10,06:20
Ja teraz prerabam byt a mam tam v 3 izbach drevene parkety (50 rocne). Parkety su inak v dobrom stave - nie su povyduvane ani prilis opotrebovane (len na jednom mieste kde mali asi kvetinac a zatekal tam cez koberec na az do parkiet, tak tam su zhnite - asi tak 5-10 parkiet je tam zlych).
Povodne som chcel parkety len prebrusit, vytmelit a nalakovat, ale cim dalej tym viac rozmyslam, ci to nevyhodit a nedat plavajucu podlahu pretoze tie parkety vrzgaju a bojim sa ze to pojde len k horsiemu. Spociatku som si hovoril, ze ved to nevadi, je to taka "klasika", ale neviem neviem :confused:

Parkety su polozene na nejakych doskach a tie dosky su polozene udajne na nejakej skvare alebo takom niecom strkovom (nemal som to rozobrate, videl som len tie dosky a o tej "skvare" alebo co je mi hovoril sused, ktory to rozoberal)

Rozmyslal som ci by nepomohlo navrtat dierky do parkiet , do tych kde to vrzga a cez tu dierku tam natlacit nejake lepidlo alebo nejaky tmel a potom to cele prebrusit, vytmelit spary a tieto dierky a nalakovat.

Co poviete? Poslat ich do kontajnera alebo to este po 50 rokoch udrzovat pri zivote? Ak by som to predsa len opravoval, daju sa este niekde kupit taketo parkety (na obrazku) aby som opravil tu dieru po kvetinaci?

Takto vyzeraju: http://img687.imageshack.us/img687/6788/img7192g.th.jpg (http://img687.imageshack.us/i/img7192g.jpg/)
Oliwa
26.06.10,20:45
Ja teraz prerabam byt a mam tam v 3 izbach drevene parkety (50 rocne). Parkety su inak v dobrom stave - nie su povyduvane ani prilis opotrebovane (len na jednom mieste kde mali asi kvetinac a zatekal tam cez koberec na az do parkiet, tak tam su zhnite - asi tak 5-10 parkiet je tam zlych).
Povodne som chcel parkety len prebrusit, vytmelit a nalakovat, ale cim dalej tym viac rozmyslam, ci to nevyhodit a nedat plavajucu podlahu pretoze tie parkety vrzgaju a bojim sa ze to pojde len k horsiemu. Spociatku som si hovoril, ze ved to nevadi, je to taka "klasika", ale neviem neviem :confused:

Parkety su polozene na nejakych doskach a tie dosky su polozene udajne na nejakej skvare alebo takom niecom strkovom (nemal som to rozobrate, videl som len tie dosky a o tej "skvare" alebo co je mi hovoril sused, ktory to rozoberal)

Rozmyslal som ci by nepomohlo navrtat dierky do parkiet , do tych kde to vrzga a cez tu dierku tam natlacit nejake lepidlo alebo nejaky tmel a potom to cele prebrusit, vytmelit spary a tieto dierky a nalakovat.

Co poviete? Poslat ich do kontajnera alebo to este po 50 rokoch udrzovat pri zivote? Ak by som to predsa len opravoval, daju sa este niekde kupit taketo parkety (na obrazku) aby som opravil tu dieru po kvetinaci?

Takto vyzeraju: http://img687.imageshack.us/img687/6788/img7192g.th.jpg (http://img687.imageshack.us/i/img7192g.jpg/)
My sme takéto parkety /asi 50 r./ v 2 izbách dali prebrúsiť, vytmeliť, prelakovať a sú ako nové. Je fakt, že nevnímame, že by rušivo vŕzgali. Ale boli zdravé /a v horšom vizuálnom stave ako Tvoje/, takže nebol dôvod ich vyhadzovať. Určite je lepšie 50 r. zdravé drevo ako nová laminátová podlaha, ktorú niektorí menia už po 3-5 rokoch, lebo sa im zničí /záleží od tvrdosti a miestnosti, v ktorej je položená/. Môj názor. A čo sa týka škváry - taká bola zrejme kedysi "technológia". My sme to objavili v jednej miestnosti asi 2 x 2 m, ktorá je teraz po zbúraní priečky súčasťou kuchyne, keď pod doskami bola cca 50cm vrstva škváry /manžel to odmeral tak, že tam vpichol nejaký roxor/.
Myslím, že pár kúskov takých parkiet sme mali v pivnici /ak ich muž niekam neposunul - musela by som sa spýtať, a záleží tiež, odkiaľ si a či by sa Ti hodili rozmermi.../.
Alebo dokúpiť najmenšie balenie v súčasnosti predávaných drevených parkiet - ak sa vyrábajú také rozmery /keď sme uvažovali nad ich výmenou my, bola cena za m2 cca 800 Sk - neviem, aké sú ceny teraz/.
durisovad
26.06.10,21:34
Aj my mame parkety a sme s nimi velmi spokojni. Je sice pravda, ze nemaju 50 rokov, ale 15 rokov nam sluzia velmi dobre. Bola som v domoch a bytoch, kde vymenili parkety za plavajuce podlahy, ale banuju. Tie plavajuce podlahy su tvrde, neprijemne na chodenie.
branislavp
26.06.10,21:54
Ak chceš odstrániť, aby parkety nevrzgali a aby si odstránil medzery medzi parketami jednoznačne doporučujem nami odskúšané. Vyhodiť parkety tak prehľadne, aby si ich vedel nahodiť na pôvodné miesto, vyhodiť pod nimi hobru, doplniť piesok, alebo iný materiál, ktorý je pod hobrou, vyrovnať to, nesmie to byť vlhké, musíš i piesok vysušiť, na vyrovnaný piesok položiť novú hobru, ak tá pôvodná je už nerovná, deformovaná rokmi a na to natesno - odborne nalepiť pôvodné parkety. To značí, že tie parkety si ako laik musiš poskladať a označiť, aby si ich vedel tam naložiť ako boli v pôvodnom stave. Samozrejme, že bude niečo chýbať. Chýbajúce parkety si musíš dať niekomu vyrobiť. tie isté rozmery . Alebo skús pozrieť parkety v Poľsku. My sme kupovali parkety v Poľsku v roku 2005, najtvrdšie boli za cenu 600 Sk/m2.
Ďalší sposob ukladania parkiet je všetko vyhodiť, urobiť rovný betonový poter, dať nivelák a na to nalepiť parkety. Vtedy je zaručené pri kvalitne nalepených parketách, že vrzganie parkiet úplne nadobro zmizne. Nám robil parketár opravy podláh z pôvodných 30 ročných parkiet tým sposobom, že všetko vyhodil, dopnil piesok, vyrovnal to, na to položil hobru, sme kúpili novú hobru a kvalitne natesno položil tie povodné parkety, zvyšok nám dorobil známy sústružník, či frezar podľa vzoru starej parkety, drevo sme si priniesli 1-2 m2 ich tuším bolo potrebné vyrobiť. POtom ich kvalitne zbrúsil, prach z nich vysavačom vyčistil, aj handrou, aby boli skutočne čisté a natrel ekologickým matnym lakom. Tieto parkety boli ložené v tvare rybina, alebo véčko. V ďalších izbách, kde sme mali gumu, sme ju vytrhali, vyčistili sme plochu od starého lepu, nivelizačnou hmotou sme to vyliali, po zaschnutí majster parketár nám krásne naložil - nalepil poľské parkety ako plávajhúcu podlahu. Celé podlahy perfektne zbrúsil , vysavacom vysal prach z brusenia, nalakoval matným ekologickým lakom. Podlahu z pôvodných i nových parkiet máme takú krásnu, ako nábytok. Ale sa o ňu aj staráme. Parkety utierame "vhlkou" handričkou, ktorú sme preprali vo vode s prídavkom octu. PO obschnutí podlahu natierame prípravkom na nábytok -:OPTI" čistí, chráni a vyživuje nábytok. Je to niečo na báze včelieho vosku. Ešte jedna rada: ak nie si domáci kutil, doporučujem Ti odborníka, parketára. Je to pracné, vyžaduje si to aj značné náklady, ale drevo je drevo, môj názor.
blcha
27.06.10,16:04
My máme starý 100-ročný dom s vŕzgjúcou dlážkou - palubovkou. Nemáme tušenia, čo je pod ňou a báli sme sa dlážku otvárať, aby nakoniec náklady na opravu neprevýšili cenu novostavby. Navŕtali sme na nenápadných miestach dierky, najviac tam, kde vŕzganie bolo najvýraznejšie, a do dierok sme nastriekali nízkorozťažnú pur penu. Dierku sme zatĺkli drevenným kolíčkom a prebrúsili. Ak pur pena niekde vylezie von, ľahko sa odreže nožom.
Bolo to rýchle, lacné a účinné.
Drevenná dlážka je to najkrajšie, čo v dome máme, bez nej si to neviem ani predstaviť !!
emental
27.06.10,18:50
Dakujem za postrehy a rady.
Rozoberanie a nasledne zrovnavanie podkladu a znovu kladenie starych parkiet u mna neprichadza do uvahy - ak by som si dal taku namahu, tak to uz polozim novu plavajucu podlahu. Drevo je sice drevo, ale pri tej namahe, ktoru by som si dal s pripravou povrchu (poter alebo nivelak) tam urcite supnem nejaky kvalitnu plavajucu s peknym vzorom.
Ja som skor typ cloveka, ze parkety mi nevadia, je to take retro, ale ak by som to robil na novo, tak urcite nejaku plavajucu podlahu s modernejsim vzorom, pripadne nejaku drevenu plavajucu podlahu.
Ak sa ich tam teda rozhodnem nechat, skusim to vrzganie poriesit nejakym tym nastriekanim lepidla alebo tmelu alebo tej peny pod parkety cez dierku, ktoru potom zatmelim.
iv01
30.06.10,07:17
ja som myslela že pred 50 rokmi sa parkety lepili na betón... musíme to aj my doma preskúmať pretože v jedno rohu izby nám vlhnú, nevieme či to ide zo zeme alebo sa tam zráža para
emental
30.06.10,09:14
No, ja ich tam asi predsa len necham - usetrim si robotu s vymenou, ved nemozem ten byt prerabat do nekonecna :)
Aj som povodne bol rad, ze su tam parkety - pacilo sa mi to, je to pekne a je to drevo. Len clovek zacne pri tych prerabkach byt taky az moc intenzivny a vsetko chce mat "nove" a "kvalitne" s pocitom, ze ked to teraz spravim poriadno, nemusim potom ked uz budem zabyvany nieco prerabat.

Oliwa: A mate este tie parkety v pivnici? Ak by bolio take ako mam ja, tak by som ich kupil.
chemickad
01.07.10,12:57
Ak chceš odstrániť, aby parkety nevrzgali a aby si odstránil medzery medzi parketami jednoznačne doporučujem nami odskúšané. Vyhodiť parkety tak prehľadne, aby si ich vedel nahodiť na pôvodné miesto, vyhodiť pod nimi hobru, doplniť piesok, alebo iný materiál, ktorý je pod hobrou, vyrovnať to, nesmie to byť vlhké, musíš i piesok vysušiť, na vyrovnaný piesok položiť novú hobru, ak tá pôvodná je už nerovná, deformovaná rokmi a na to natesno - odborne nalepiť pôvodné parkety. To značí, že tie parkety si ako laik musiš poskladať a označiť, aby si ich vedel tam naložiť ako boli v pôvodnom stave. Samozrejme, že bude niečo chýbať. Chýbajúce parkety si musíš dať niekomu vyrobiť. tie isté rozmery . Alebo skús pozrieť parkety v Poľsku. My sme kupovali parkety v Poľsku v roku 2005, najtvrdšie boli za cenu 600 Sk/m2.
Ďalší sposob ukladania parkiet je všetko vyhodiť, urobiť rovný betonový poter, dať nivelák a na to nalepiť parkety. Vtedy je zaručené pri kvalitne nalepených parketách, že vrzganie parkiet úplne nadobro zmizne. Nám robil parketár opravy podláh z pôvodných 30 ročných parkiet tým sposobom, že všetko vyhodil, dopnil piesok, vyrovnal to, na to položil hobru, sme kúpili novú hobru a kvalitne natesno položil tie povodné parkety, zvyšok nám dorobil známy sústružník, či frezar podľa vzoru starej parkety, drevo sme si priniesli 1-2 m2 ich tuším bolo potrebné vyrobiť. POtom ich kvalitne zbrúsil, prach z nich vysavačom vyčistil, aj handrou, aby boli skutočne čisté a natrel ekologickým matnym lakom. Tieto parkety boli ložené v tvare rybina, alebo véčko. V ďalších izbách, kde sme mali gumu, sme ju vytrhali, vyčistili sme plochu od starého lepu, nivelizačnou hmotou sme to vyliali, po zaschnutí majster parketár nám krásne naložil - nalepil poľské parkety ako plávajhúcu podlahu. Celé podlahy perfektne zbrúsil , vysavacom vysal prach z brusenia, nalakoval matným ekologickým lakom. Podlahu z pôvodných i nových parkiet máme takú krásnu, ako nábytok. Ale sa o ňu aj staráme. Parkety utierame "vhlkou" handričkou, ktorú sme preprali vo vode s prídavkom octu. PO obschnutí podlahu natierame prípravkom na nábytok -:OPTI" čistí, chráni a vyživuje nábytok. Je to niečo na báze včelieho vosku. Ešte jedna rada: ak nie si domáci kutil, doporučujem Ti odborníka, parketára. Je to pracné, vyžaduje si to aj značné náklady, ale drevo je drevo, môj názor.
Myslim ze toto je presne to co potrebne urobit s vrzgajucimi parketami. Mame ten isty problem. respektive len sa dotlkli aby neboli medzery a doplnili,vytmelili, prebrusili a napastovali. Vysledok bol ze boli ako nove, po case ale zacal tmel vypadat a parkety zmenou tepla v izbe pracovat a vysledok strasne vrzgaju. Radili sme sa a odporucali nam ich nanovo vybrat a poukladat.
Je mozne dat kontakt na majstra parketara s ktorym si bol spokojny?
Vdaka
Oliwa
01.07.10,20:05
No, ja ich tam asi predsa len necham - usetrim si robotu s vymenou, ved nemozem ten byt prerabat do nekonecna :)
Aj som povodne bol rad, ze su tam parkety - pacilo sa mi to, je to pekne a je to drevo. Len clovek zacne pri tych prerabkach byt taky az moc intenzivny a vsetko chce mat "nove" a "kvalitne" s pocitom, ze ked to teraz spravim poriadno, nemusim potom ked uz budem zabyvany nieco prerabat.

Oliwa: A mate este tie parkety v pivnici? Ak by bolio take ako mam ja, tak by som ich kupil.
Pýtala som sa manžela, nič z toho nebude. A okrem toho si z druhého konca republiky...
Ale skús v okolí - prípadne nejakého šikovného stolára, ktorý by Ti tých pár kúskov vyrobil na mieru...
branislavp
22.08.10,14:58
Je mozne dat kontakt na majstra parketara s ktorym si bol spokojny?
Vdaka[/QUOTE]
Mali sme parketára zo Žiliny, ale i tak Ti nepomôžem, pretože je to starší pán a zo zdravotných dôvodov už nepracuje, ľutujem. Zo skúseností môžem povedať, že parketári sa takýmto prácam s klasickými parketami malých rozmerov vyhýbajú. Volia radšej jednoduchšie riešenie a to je položenie plávajúcej podlahy - veľkorozmerovej.
chemickad
21.03.12,17:15
Velmi poucne a suhlasim, ze stare parkety su to najlepsie. Aj my sme ich doklepali, prebrusili a navoskovali, akurat, ze v tejto izbe su pocas roka velke vykyvy teplot a zrejme uz aj podlozie nie je po 30 rokoch ako ma byt, tak strasne vrzgaju niekde.

Mozete prosim odporucit niekto spolahliveho parketara, ktory by nam pomohol zrekonstruovat na vrzgajuce parkety. Najlepsie by bolo zo Ziliny alebo okolia. Dakujem
branislavp
22.03.12,03:10
V dnešnej dobe je veľmi ťažké vôbec nájsť spoľahlivého majstra, nie tak spoľahlivého parketára. Ale ešte skúsime sa skontaktovať s tým parketárom, čo nám robil rekonštrukciu, či by vedel doporučiť niekoho spoľahlivého zo svojich bývalých kolegov.
Jan68
23.03.12,12:02
Navŕtať pod miestom kde vŕzga, vyplniť (či už penou, alebo čímkoľvek iným) a byť spokojný, že nevŕzgajú
rozoberali sme časť dlážky a neni to dobrá voľba (pracné, zdĺhavé), zvyšok sme navŕtali a vyplnili, no a výsledok bol rovnaký
chemickad
23.04.12,18:25
To je uplna pravda. Budeme vdacni ak nam date nejky tip.
Vdaka
Ján Lazár
31.12.17,06:38
čím ste to vyplnili?
misoft
31.12.17,09:00
Oné...... darmo sa pýtaš.... naposledy tu bol pred 5-timi rokmi.....
misoft
31.12.17,09:38
Po siedmych rokoch hádam už majú inú podlahu..... pozeraj sa aj na dátumy..... inak len spamuješ!
branislavp
01.01.18,17:46
Najskôr si zavolaj niekoho,,kto sa rozumie parketám, či je možné tie špáry vyplniť, aby si to zbytočne nerobil. Pretože, ak je špára väčšia, tmelovanie nemá zmysel, pretože po 2-3 rokoch sa to "vymelí . Výplň špár medzi parketami odborník robí tým, že strojom prebrúsi parkety, pozametá brúseninu z parkiet , zmieša s lepom a tým vyplní špáry, nechá zaschnúť, potom opäť prístrojom prebrúsi podlahu, perfektne podlahu vyčistí, nalakuje 3x a výsledok je super.
Ale ak podlaha vŕzga, to je iná situácia. Musíš vedieť aká bola použitá technológia. V tom prípade je nutné všetko vyhodiť, urobiť pevný podklad a opäť nalepiť parkety tak a to presne, ako boli nalepené pôvodne. Náš odborník - parketár už nie je medzi nami, škoda. .
branislavp
01.01.18,17:57
misoft, tu som, zrekonštruované parkety máme stále krásne, šťastlivý Nový rok 2018 Ti prajem.
misoft
02.01.18,09:57
I Tebe, i Tebe.... a oné.... si zabudol heslo? :D:D:D
misoft
18.01.18,11:07
Oné..... kuk na dátumy príspevkov (nepozeraj komentáre)..... ale ako rada môže byť.
korela
19.01.18,13:15
Toto je tiež jedna zo stále živých tém. Veľmi pekne tu pred niekoľkými rokmi aj s fotkami rekonštrukcie priložil príspevok duves, tiež vybral všetko, pooznačoval si rozobrané kusy a začal ich ukladať už iba po dĺžke. Narobil sa, ale výsledok stál zato.
Hľadala som jeho príspevok ešte na zač. januára, nepodarilo sa mi. To bol z môjho pohľadu k tejto téme najlepší príspevok za celé roky.