gerdusha
06.04.10,09:26
Dobry den,

mame postaveny domcek v miernom /naozaj miernom/ svahu. chceme si urobit terasu. momentalne mame za domom este stale len stavenisko a stojime pred rozhodnutim, ci si dat navozit pod terasu nejaky strk alebo nejaku "sutinu" ALEBO staci hlina a nechat to do buducej jari usadit.

Jedna strana nam tvrdi, ze pod terasu si mame nechat navozit strk a nechat si ho "zabkou" ubit, druha strana tvrdi, ze staci hlina a ubit tu. Vyska je cca 50-60cm.

Dakujem za kazdy nazor.
Majky11
06.04.10,08:00
Je úplne jedno aký materiál sa bude nachádzať pod terasou. Skôr by som riešil dôkladné zhutnenie, uvibrovaním rôznymi vibračnými zariadeniami. Nech je to dôkladne zhutnené, a nezabudnúť vystužiť. Predpokladám, že tam bude nejaká dlažba, tak aby to potom nerobilo nejakú šarapatu.

Takže zhrniem :

Ak je k dispozícii veľa hliny a nieje ju kam použiť / napr. na úpravu terénu /, tak dajte hlinu.

(Pozor, v prípade spodnej vztlakovej vody by som tam dal predsa len aspoň 10 cm vrstvu štrku, makadamu, alebo nejakej sutiny - stavebného odpadu, aby sa tá voda nedostávala pod podkladový betón, a v zime zamŕzaním nenarobila neplechu.)

Hlavne zhutniť a vystužiť.
alltracboy
06.04.10,08:03
ja okraj terasy vymurujem z 15cm DT, dovnutra pojde bordel (strkova zem zvysky betonu) to sa uvibruje, budem to polievat nech to poradne sadne a na to beton 10cm. Zaklady sa spravia zarovno s domom 70cm hlboke
Majky11
06.04.10,08:10
ja okraj terasy vymurujem z 15cm DT, dovnutra pojde bordel (strkova zem zvysky betonu) to sa uvibruje, budem to polievat nech to poradne sadne a na to beton 10cm. Zaklady sa spravia zarovno s domom 70cm hlboke

Polievať to môžeš, ale takto to nezhutníš. Treba to uvibrovať. Dokonalé samovoľné zhutnenie, by si dosiahol až po niekoľkých rokoch, čo predpokladám nieje Tvoj prípad, nakoľko asi nebudeš betónovať terasu o 5 rokov.

Polievaním, vytvoríš tak akurát na povrchu " mokrú škrupinu hliny " a žiadne zhutnenie nenastane.

UVIBROVAŤ

P.S. Požičanie hutniacej nohy, či vibračnej dosky BOMAG, stojí na ďen pár Eur, nieje to až také hrozné. Najlepšie je ak to niekto zo susedov potrebuje takisto, tak sa na to viacerí zložia a za jeden deň s tým pobehá pol dediny :D
alltracboy
06.04.10,08:14
ja som si vibracnu dosku kupil. pri polievani zatecie hlina aj tam kde by si to v zivote nenatlkol.
Majky11
06.04.10,08:45
Vibrovať to treba po vrstvách, nie naraz. Uvibroval by si to, neboj sa. Ak chceš, tak si sprav test na polievanie. Popolievaj to poriadne, akokoľvek dlho a potom sa pozri do akej hĺbky Ti to premoklo. Budeš prekvapený.
TomasHC
06.04.10,10:23
Zhutnovat hlinu je cista otrocina... Odporucam zohnat stavebnu sut (tehly, obkladacky, skridly, omietky...) a pouzit tu. Hlina je uplne nevhodna. Na sutinu 10cm makadamu a mozes betonovat ;)
gerdusha
06.04.10,13:00
vidim, ze vsetci sa priklanate k tym, ktori navrhuju dat pod terasu aj vrstvu nejakeho strku...

dakujem za nazory
220870
06.04.10,17:28
Neuviedli ste čo bude tvoriť povrchovú úpravu terasy(betónová platňa? zámková dlažba,keramická dlažba ,klinker-ky drevenný obklad ,palubovka?.Pokiaľ toto neviem nemôžem poradiť nič.
gerdusha
06.04.10,17:42
rozmyslame nad keramickou dlazbou
220870
06.04.10,17:54
Skladba,keramická dlažba(gresová ,lepidlo,10cm armovaného betónu min 15 cm štrku(môže byť aj suť).Štrk ako aj jeho hlinené podložie je treba zhutniť,tzv. žabou.