PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Urbarsky pozemokkkatarinaa
06.04.10, 17:18
Chcela by som sa spytat ci je mozne dostat urbarsky pozemok, ktory obrabame uz viac ako 10 rokov , do osobneho vlastnictva.
Dakujem

Zeck
06.04.10, 18:11
Ked si ho kupite, tak hej.:)

sarasara
06.04.10, 18:32
Na základe čoho ho obrábate, užívate? Urbársky majetok jednotlivca, podielnika, to je podiel na spoločných nehnuteľnostiach a je v správe a užívaní urbárskeho spoločenstva. Urbárske spoločenstvo spravuje a užíva celý urbársky majetok, tento majetok je nedeliteľný, jednotliví vlastníci sú vlastne spoluvlastníci tohto majetku.
Nie je mi teda jasné, ako obrábaš urbársky pozemok. Napíš viac.

IPB
08.04.10, 18:50
Cize neexistuje moznost, ako "vyclenit" svoj podiel z urbaru ? Napriklad z dovodu rozkradania ... ?

sarasara
08.04.10, 19:10
Nie je možné vyčleniť svoj podiel z urbárskeho celku. Tento majetok je nedeliteľný. Ak máte pocit, že niekto majetok rozkráda, riešiť to môžete na členskej schôdzi, valnom zhromaždení, ktoré sa koná každý rok. Ako člen urbárskeho spoločenstva môžete aj počas roka požiadať o vysvetlenie a oboznámenie o tom, ako sa hospodári.

IPB
09.04.10, 08:02
Zial to nie je dost dobre mozne, nakolko "vsade su ti isti"... :-) Neda sa to dokazat, ale aj laik vidi, ze sa tam vytazi minimalne raz tolko, ako sa preda.

kkatarinaa
09.04.10, 13:21
ja som len bola zvedava ci sa to neda dostat do osobneho vlastnictva ked sa o to starame, je to pozemok na ktorom bol bordel a dali sme to doporadku, otec sa o to stara a chodieva tam kosit.

sarasara
09.04.10, 19:14
ja som len bola zvedava ci sa to neda dostat do osobneho vlastnictva ked sa o to starame, je to pozemok na ktorom bol bordel a dali sme to doporadku, otec sa o to stara a chodieva tam kosit.

No samozrejme, aj urbársky pozemok sa dá odkúpiť. O predaji urbárskeho majetku rozhoduje valné zhromaždenie, ktoré sa koná raz ročne. Treba osloviť predsedu urbárskeho spoločenstva a vysvetliť, čo chcete. Predseda spolu s výborom posúdia váš návrh a prednesú na valnom zhromaždení, ktoré rozhodne.
Urbársky majetok je vlastníctvo podielnikov a nerozdeľuje sa medzi nich. Každý je spoluvlastník.
U vás neprichádza do úvahy vydržanie pozemku, lebo ste dobre vedeli, že nie je váš. Môžete ale navrhnúť cenu, ktorá by bola prijateľná pre vás aj pre urbár.