Majky11
06.04.10,19:53
Ahojte,

Ak murári budú murovať nosnú priečku, môžu vynechať priestor pre komín, ktorý by sa potom vymuroval, alebo je to potrebné murovať - ťahať spolu ho spolu s priečkou ?

Komín sa má nachádzať v 2/3-tinovej dĺžke danej nosnej steny, ale to asi nieje podstatná informácia.

Druhá vec, ako potom riešiť veniec v mieste komína ???
220870
06.04.10,18:00
Veniec,práve to je ten problém prečo sa komíny nerobia v nosných múroch.Ak máte v tých miestach aj železobetónovú deku tak sa to ešte akotak dá obísť v deke stropu.Inak len prerušiť veniec.V niektorých prípadoch nieje nutné aby veniec neprerušene pokračoval okolo celej stavby.Toto by mal riešiť projekt domu.
pivko
06.04.10,18:08
Veniec,práve to je ten problém prečo sa komíny nerobia v nosných múroch.Ak máte v tých miestach aj železobetónovú deku tak sa to ešte akotak dá obísť v deke stropu.Inak len prerušiť veniec.V niektorých prípadoch nieje nutné aby veniec neprerušene pokračoval okolo celej stavby.Toto by mal riešiť projekt domu.
Súhlasím a dodám že komín nemože byť v stene ani deke uchytený na pevno tak že v nosnom múre sa podľa mňa ani nedá postaviť.Musela by byť medzi nosnym múrom a komínom medzera ktorá sa vyplní pružným tmelom na to špeciálne určeným.
Majky11
07.04.10,11:42
Komín nieje v obvodovom, ale vo vnútornom nosnom múre.

Dobre ako teda murovať ? Má sa tam v tej priečke vynechať priestor na komín, alebo sa to muruje spolu ? A koľko má byť tá špára, ktorá sa potom vyplní tmelom.

Druhá vec : Cez deku žb. strop má prejsť aj plášť komína, alebo iba komínová vložka ?
andiablo
07.04.10,11:57
musí prejsť aj plášť komína
pivko
07.04.10,16:36
Mne dnes majster vymuroval komín Schiedel nad deku a medzi stenu a plášť komína som dal 2cm nobasil.Nobasilom obložím aj plášť komína v šalungu na deku. Nikde v KE som nevedel kúpiť 2cm nobasil /ani Hornbach/ všade majú min.hr.4cm až nakoniec Izola. Ináč v každých stavebninách mi tvrdili že to tam netreba dávať že stačí murovať komín popri stene.
Ale majster je majster;) a povedal že na ČECHOCH:eek::eek::eek: to tak robia a postavil už nejeden komín. Vraj je to koli dilatácii.;)
220870
07.04.10,16:53
Stále to tu tvrdím v tatarov v stavebninách by mali za takéto rady vešať za ....do prievanu.Najlepšie je vymurovať komín ešte pred dekou o jeden dva rady vyššie ako bude deka.Dilatácia musí byť 2cm ,od všetkých okolitých nosných aj nenosných materiálov stavby.Na odizolovanie sa používa nobasil 2 cm tak ako písal pivko..
Majky11
07.04.10,17:14
To zn. že komín vymurovať aspoň trochu nad úroveň budúcej deky-stropu, áno ? A ak budem šalovať deku, ako zabezpečiť tie 2 cm na nobasil ?

Druhá vec, čo ma zaujímala je či je nutné to murovať spolu s priečkou, ale pravdepodobne nie, ak teda musí byť okolo komína 2 cm dilatácia.

Ako teda ?
pivko
07.04.10,17:49
To zn. že komín vymurovať aspoň trochu nad úroveň budúcej deky-stropu, áno ? A ak budem šalovať deku, ako zabezpečiť tie 2 cm na nobasil ?

Druhá vec, čo ma zaujímala je či je nutné to murovať spolu s priečkou, ale pravdepodobne nie, ak teda musí byť okolo komína 2 cm dilatácia.

Ako teda ?
Priečku už maj vymurovanú a komín muruj 2cm od priečky . A pri deke to je ako keby si robil kastlik ale namiesto dosky použiješ vatu;)Tesári už budu vedieť nemaj strach;)
Pod komín nezabudni urobiť izoláciu ak si náhodou urobil len pod múry.
A keď vymuruješ tak nezabudni zakryť aby si ho nezabetonoval pri betónovani deky:D:D:D
Majky11
07.04.10,18:01
Jasné, že si poradia. Ok.

Btw. Aký komín je potrebný pre krb ? Myslím priemer vložky...

A lepší je schiedel, alebo leier ?
pivko
07.04.10,18:04
Jasné, že si poradia. Ok.

Btw. Aký komín je potrebný pre krb ? Myslím priemer vložky...

A lepší je schiedel, alebo leier ?
Na Leier zabudni:mee: Schiedel UNI 20;)
Majky11
07.04.10,18:08
Ok, Uni20 a priemer ? resp. rozmer, ako sa to berie...

A ešte som si všimol s nejakou vetracou šachtou, na čo to slúži ? Je to treba, nieje to treba ?
pivko
07.04.10,18:15
Ok, Uni20 a priemer ? resp. rozmer, ako sa to berie...

A ešte som si všimol s nejakou vetracou šachtou, na čo to slúži ? Je to treba, nieje to treba ?
20 znamená priemer 20cm a o vetracej šachte som ešte nepočul:mee:alebo sú to spodné dvierka na vymetanie komína???
Majky11
08.04.10,04:08
Pozri toto, druhá kategória sú komíny s vetracou šachtou.

http://www.schiedel.sk/index.php?id=3755
pivko
08.04.10,15:40
Pozri toto, druhá kategória sú komíny s vetracou šachtou.

http://www.schiedel.sk/index.php?id=3755
Tak ja mám bez a neviem načo slúži ta vetracia šachta , lebo nikoho nepoznám čo by mal taký komín.Asi len na vyťahovanie peňazí z vrecák.
Mirkaska
27.04.10,14:38
My máme v nosnej priečke krb. Krb bude zapustený cca v jednej polovici do tejto nosnej priečky a susednej miestnosti. Keďže sa preruší nosná priečka, projektant tam naprojektoval preklad vo výške klasických dverí (197 cm). Komín je navrhnutý vedľa krbu mimo nosnej priečky. Je to v poriadku? môže byť preklad nad krbom? nebude to vadiť pri rozvodoch vzduchu do vedľajšej izby a horných izieb na poschodí? ďakujem.
220870
27.04.10,16:46
Preklad tam musí byť,je jedno či keramický alebo betónový.Rozvody sa väčšinou vyvedú v spoúchu krbu mimo prekladov a vencov.
ciners
27.04.10,17:31
My máme v nosnej priečke krb. Krb bude zapustený cca v jednej polovici do tejto nosnej priečky a susednej miestnosti. Keďže sa preruší nosná priečka, projektant tam naprojektoval preklad vo výške klasických dverí (197 cm). Komín je navrhnutý vedľa krbu mimo nosnej priečky. Je to v poriadku? môže byť preklad nad krbom? nebude to vadiť pri rozvodoch vzduchu do vedľajšej izby a horných izieb na poschodí? ďakujem.

1. malo by to byt ok
2. mozno by bolo vhodne pri statickom navrhu uvazovat aj s vplyvom teploty, pri krbe uz asi nebude zanedbatelna
3. nechapem naco platite projektantov,ktorym neverite
Mirkaska
28.04.10,14:21
1. malo by to byt ok
2. mozno by bolo vhodne pri statickom navrhu uvazovat aj s vplyvom teploty, pri krbe uz asi nebude zanedbatelna
3. nechapem naco platite projektantov,ktorym neverite

Vďaka za radu, k bodu 3. len toľko, že projektanta si vyberám na základe určitých referencií, tak ako napr. aj nejakého majstra. Ale až keď niečo robí mne, zistím, či mi naozaj vyhovuje a či som spokojná. Takisto, keď mi dal projektant projekt do ruky, neprešla som každý kúsok projektu, veď som tomu ani poriadne nerozumela. až teraz, postupne ako sa stavia, človek vníma a uvedomí si rôzne veci a niekedy si ich chce aj overiť. Veď papier znesie veľa. Nie je to o tom, že mu neverím.
Mirkaska
28.04.10,14:27
Na Leier zabudni:mee: Schiedel UNI 20;)

Nám ponúkli v stavebninách na krb typ komína Schiedel Solid 20 , na Uni plus povedali, že je to komín, ktorý sa používa na nejaké náročnejšie pripojenie na výhrevné teleso ako sú napr. splynovacie kotly. Pre krb vraj postačuje úplne Solid 20, aký je váš názor? Solid je o trochu lacnejší, bez zľavy za 1204 Eur. Uni plus by stál 1 428 eur.
marospet
28.04.10,14:41
Ja som dal komin quatro zo slovenska za 300 EUR. Nemci nech si kupuju svoj schiedel aj za 5000EUR ja v tom nevidim rozdiel.dakedy sa robili komin z hliny aj pece a bolo to ok
Majky11
02.05.10,15:27
Veniec,práve to je ten problém prečo sa komíny nerobia v nosných múroch.Ak máte v tých miestach aj železobetónovú deku tak sa to ešte akotak dá obísť v deke stropu.Inak len prerušiť veniec.V niektorých prípadoch nieje nutné aby veniec neprerušene pokračoval okolo celej stavby.Toto by mal riešiť projekt domu.

Ako sa to dá obísť ? Stačí ak cez deku potiahnem horné dva prúty z venca a spodné ukončím ?
220870
02.05.10,15:52
Ako sa to dá obísť ? Stačí ak cez deku potiahnem horné dva prúty z venca a spodné ukončím ?
Horné aj dolné .
Majky11
02.05.10,16:09
Ja mám deku odlievať spolu s vencom, pričom deka je 15 cm a veniec 20 a teda spodná výstuž nebude v rovine s dekou ale pod úrovňou deky. Ako to teda vyriešiť ?
220870
02.05.10,16:42
To sa samozrejme ideálne nedá urobiť.Zo spodnú výstuž musíte ukončiť pri komíne a pokračovať tak že uložíte ďalší prút ktorý dvihnete do spodnej výšky stropu a tak obídete komín.Dôležité je to že sú tam 4 ks pozdĺžnych prútov a mali by aj zostať 4 ks.
Majky11
02.05.10,16:50
Takže nebude vadiť, že spodné dva nebudú v spodných rohoch, ktoré pred komínom ukončím, a nahradím dvoma, ktoré budú o 5 cm vyššie na bokoch strmienkov ? Správne tomu rozumiem ?

Dík.
Majky11
02.08.10,14:09
Mne dnes majster vymuroval komín Schiedel nad deku a medzi stenu a plášť komína som dal 2cm nobasil.Nobasilom obložím aj plášť komína v šalungu na deku. Nikde v KE som nevedel kúpiť 2cm nobasil /ani Hornbach/ všade majú min.hr.4cm až nakoniec Izola. Ináč v každých stavebninách mi tvrdili že to tam netreba dávať že stačí murovať komín popri stene.
Ale majster je majster;) a povedal že na ČECHOCH:eek::eek::eek: to tak robia a postavil už nejeden komín. Vraj je to koli dilatácii.;)

Je potrebné teda dávať ten nobasil, alebo nie ?

Totižto dnes som muroval komín, a zistil som, že kastlík sa pri betónovaní deky pohol, ono totiž bol pripravený na 2 cm škáru z každej strany okolo komína, ale ako hovorím pohol sa, a teda stalo sa to, že som vybehol cez deku s komínom tak, že som sa jednou stranou oprel o deku. To zn. na dvoch stranách mám 2 cm, na jednej štyri a na jednej som sa nalepil na deku.

Btw, ten nobasil sa nedáva iba ak je to drevená konštrukcia stropu ?


Ešte hodím obrázok, aby sme sa chápali...

Za spoľahlivú odpoveď ďakujem...

čiernou je otvor v deke. červeným je komín...
220870
02.08.10,16:06
Mala by tam byť dilatácia,ale zároveň si myslím že to nieje bezpodmienečne nutné.
Majky11
03.08.10,18:55
Ok, inak trochu sa mi ten komín kýve, je to normálne ?

Teda ak ho chytím a proste trasiem, tak sa poddáva... Nelomcoval som s ním, ale ak ho chytím za vrch a jemne kývem, tak proste je labilný. Lepený originál maltou schiedel, presne dodržaný návo, dostatočné množstvo malty podĺa maltovacej šablóny. Pohral som sa s každou vložkou a každou tvárnicou detto. Momentálne vytiahnutý do výšky 3 m... takže je to ok, že sa trochu kýve, alebo nie ?

Btw. Radia mi, že ho mám nad dekou zaliať betónom, teda urobiť akokeby kotviacu obrubu...

Môžem to takto spraviť ?

Priložím obrázok :rolleyes:, upravil som ten predchádzajúci, tým zeleným som vyznačil betón, ktorý by som okolo komína vylial. Proste obruba široká povedzme 15 cm, vysoká 15cm, alebo 10...

Môžem to takto spraviť a zakotviť komín ?


Btw. Tá izolácia sa nedáva iba ak je drevená konštrukcia ? Veď ja tam mám železobetón.

A po druhé. To cez vložku a izoláciu nahreje tvárnicu ? Veľmi tomu neverím...

Díki...
lapejko
03.08.10,19:45
Ok, inak trochu sa mi ten komín kýve, je to normálne ?

Teda ak ho chytím a proste trasiem, tak sa poddáva... Nelomcoval som s ním, ale ak ho chytím za vrch a jemne kývem, tak proste je labilný. Lepený originál maltou schiedel, presne dodržaný návo, dostatočné množstvo malty podĺa maltovacej šablóny. Pohral som sa s každou vložkou a každou tvárnicou detto. Momentálne vytiahnutý do výšky 3 m... takže je to ok, že sa trochu kýve, alebo nie ?

Btw. Radia mi, že ho mám nad dekou zaliať betónom, teda urobiť akokeby kotviacu obrubu...

Môžem to takto spraviť ?

Priložím obrázok :rolleyes:, upravil som ten predchádzajúci, tým zeleným som vyznačil betón, ktorý by som okolo komína vylial. Proste obruba široká povedzme 15 cm, vysoká 15cm, alebo 10...

Môžem to takto spraviť a zakotviť komín ?


Btw. Tá izolácia sa nedáva iba ak je drevená konštrukcia ? Veď ja tam mám železobetón.

A po druhé. To cez vložku a izoláciu nahreje tvárnicu ? Veľmi tomu neverím...

Díki...
Komín zafixuješ tvrdou vatou v dilatácii pri múre, môžeš aj protipožiarnou penou ale hlavne ho zafixuješ v krove kovovým rámom, ktorý mu urobí akoby objímku. Schiedel má originálny kotviaci prvok, samozrejme drahý, ale dá sa nahradiť improvizovanými pozink profilmi, takisto už v povalovej časti treba do tvárnic v rohoch dať výstuž.
Majky11
03.08.10,20:24
Nedostal som odpoveď na všetky otázky... prosím zaujímajú ma všetky veci čo som sa pýtal. Pozrie´t príspevok vyššie...

Vďaka...