detektív
14.10.05,09:29
Prosím stretol sa už niekto s postúpením lesingu os.automobilu bez odpatly? Firma postúpila leasing novému nájomcovi bez vystavenia faktúry.

Je možne uplatniť si odpisy tohto osob.automobilu ak doba uzívania bola
v roku 2005 len 7 mesiacov / alebo príklad 14 mesiacov/. Ja som čítala, že nájomca môže odpisovať majetok prenajatý na základe zmluvy o fin.nájme, lek ak finančný prenájom zodpovedá podmienkam uvedným v § 2 písm.s zákona o DzP- je tam podmienka, že doba trvania prenájmu trvá najmenej 60% doby odpisovania ustanovenia v § 26 ods. 1 zákona a nie menej ako tri roky, pričom pri postúpení sa táto doba posudzuje za zmluvu ako celok u obidvoch nájomcoch. AKO to mám chápať????

DAKUJEM.
jana123
14.10.05,07:43
Pripajam odpoved ohladom postupenia leasingu, ktoru som dostala z Poradcu podnikatela v Ziline. Mozno ti to pomoze.
detektív
14.10.05,08:12
Dakujem za takúto rýchlu reakciu,už som si to prečítala,mohla by si mi však prosím
napísať na akú otázku je to odpoveď.Chcela by som si to dať nejako dokopy s mojím
prípadom.Mám to velmi komplikované z viacero dovodov:
auto u prvého nájomcu bolo 7 mesiacov.Potom auto postúpili do našej firmy, kde sa uzívalo zase len 7 mesiacov a zase sa postúpilo dalej-bez odplaty. Cize auto bolo pou
žívané - zmluva ako celok 14 mesiacov /prvý nájomca a naša firma/, čo podla mna
nepredsatuje 60 % doby nájmu??? takže si vlastne odpisy nemozeme uplatnit???
Alebo tomu nerozumiem???
jana123
14.10.05,11:19
Otazku, na ktoru mi odpovedali, mam len vytlacenu a mam ju doma, teraz som v praci. Pytala som sa ako sa uctuje postupenie leasingu na strane toho kto postupuje, nevedela som ako sa zbavit 474. Tiez hrozilo, ze to bude bezodplatne postupenie, tak som sa pytala, ci treba nejako upravovat HV, z odpovede som pochopila, ze vsetky N a V, ktore vzniknu pri postupeni budu v mojom pripade danove. Nakoniec sa leasing postupoval za odplatu, takze som to riesit nemusela. Podla mna sa zmluva ako celok posudzuje vratane toho dalsieho postupenia, teda, ak nedoslo k zmene podmienok ani u 3.najomcu, tak odpisy mozes uplatnit.
detektív
14.10.05,11:43
Dakujem za spoluprácu, skúsila som este napísat na redakcia@i-poradca.sk.
Tak uvidíme.

Páá,páá.
Jana Acsová
14.10.05,16:06
Ja som čítala, že nájomca môže odpisovať majetok prenajatý na základe zmluvy o fin.nájme, lek ak finančný prenájom zodpovedá podmienkam uvedným v § 2 písm.s zákona o DzP- je tam podmienka, že doba trvania prenájmu trvá najmenej 60% doby odpisovania ustanovenia v § 26 ods. 1 zákona a nie menej ako tri roky, pričom pri postúpení sa táto doba posudzuje za zmluvu ako celok u obidvoch nájomcoch. AKO to mám chápať????
Chápať je to potrebné so zreteľom na dobu, na ktorú je leasingová zmluva uzatvorená. Najbežnejšia prax je 36 mesiacov, t.j. spomínané 3 roky. Dávam do pozornosti, že sa skúma doba trvania nájomného vzťahu ako celku, bez ohľadu na to, koľko nájomcov sa na leasingu podieľa. Ak sa neuzatvára nová zmluva, ale robí sa iba cessia, t.j. postúpenie leasingovej zmluvy na nového nájomcu, posudzuje sa to ako jedna zmluva.
detektív
17.10.05,06:16
Dakujem za reakciu na moju otázku, zatial som toho názoru pri uplatnení odpisu v našej firme: doba leasingovej zmluvy je 36 mesiacov, doba leasingu u prvého nájomcu bolo 7 mesiacov, v našej firme sa užívalo tiež len 7 mesiacov-to je celkovo 14 mesiacov,
čo podľa mňa nepredsavuje nejmenej 60% doby nájmu-ako jeden celok.
Čiže odpisy NIE.Ak prídem k inéme záveru, tak potom sa ozvem.
Jana Acsová
03.06.07,08:42
Mám to velmi komplikované z viacero dovodov:
auto u prvého nájomcu bolo 7 mesiacov.Potom auto postúpili do našej firmy, kde sa uzívalo zase len 7 mesiacov a zase sa postúpilo dalej-bez odplaty. Cize auto bolo používané - zmluva ako celok 14 mesiacov /prvý nájomca a naša firma/, čo podla mna nepredsatuje 60 % doby nájmu??? takže si vlastne odpisy nemozeme uplatnit??? Alebo tomu nerozumiem???Zodpoviem túto otázku, nakoľko závery z nej by nemuseli byť úplne správne. Ak sa na zmluvu pozerá ako na jeden celok ani prvý ani druhý nájomca neporušil podmienky zmluvy, ak zmluvu ďalej postúpil. Podmienka porušenia nájomnej zmluvy by sa skúmala u tretieho nájomcu. Zo zadania je zrejmé, že automobil bol ďalej postúpený. Ak neboli zmenené podmienky a zmluva bola riadne postúpená, nevadí že u 1. nájomcu trval nájom 7 mesiacov a u druhého tiež 7 mesiacov, t.j. spolu 14. Zmluva nie je ukončená a tak podmienky za ňu ako celok sa skúmajú ďalej po jej postúpení, t.j. u spomínaného 3. nájomcu.
Jana Acsová
03.06.07,08:50
Otázka je síce staršieho dáta, ale pojem "pozerať na zmluvu ako celok" bola v zákone v roku 2005 a je tam stále ... preto tá odpoveď.
monikad
09.08.07,13:21
Ahojte prosim o radu..
Je mozne, aby zivnostnik, ktory ma auto uz 2 roky na leasing prenajimal dane auto dalsiemu zivnostikovi?
Leasingovka s tym suhlasi, zivnostnik - prenajimatel to v predmete podnikania bude mat..

Kto si dava odpisy z tohto auta do nakladov? zivnostnik - prenajimatel alebo zivnostnik - najomca?

A co DPH? Kto si ju moze uplatnit a ci vobec?

Dakujem..
betka
09.08.07,17:57
Pri subnajme (podnájme) platí rovnaký postup ako pri nájme. Pri užívaní predmetu nájm u inou UJ zostáva voči LS ako zodpovedný subjekt nájomca. lízingový nájoca je povin ný platiť leasingové splátky a zmluva pokračuje za podmienok, aké boli dohodnuté.
Subnájom je možný, ak to LS povolí.
Finančné vyrovnanie medzi liz. nájomcom a subnájomcom prebieha mimo LS, pričom LS na výšku leas. splátok a jej formu nemá vplyv.
apo
10.12.07,11:13
Prosím o konzultáciu ako má postupovať pokračovateľ v lízingu nakoľko prechádzajúce príspevky boli zamerané hlavne na prvého nájomcu.

Druhého nájomcu som to riešil v zmysle zásady, že lízing musí pokračovať v tých istých podmienkach ako u prvého. Dostal som splátkový kalendár iba od 17. splátky, vyžiadal som od lízingovky celý splátkový kalendár, aby som správne určil vstupnú cenu lízingu.

Postupoval som tak, že som urobil výpočet ako keby som lízing začínal od 17. splátky:
042 / 474 istina od 17. splátky
381 / 474 výdavky bud. období od 17. splátky
378 / 474 DPH zo splátkového kalendára od 17. splátky

Potom som účtoval o vstupnej cene a odpisoch za prvých 16 splátok
042 / 648 Suma 16. odpisov u prvého nájomcu
022 / 042 Zaradenie do majetku v rovnakej cene ako prvý nájomca
551 / 082 Odpisy 16 x u prvého nájomcu

Týmito zápismi som docielil to, že na účtoch je zaúčtované:
474 predpis od 17. splátky
022 vstupná cena lízingu ako u prvého nájomcu
088 oprávky ako u prvého nájomcu

HV pred zaúčtovaním odpisu a úrokov zo 17. splátky je NULA.

Prosím Vás zhodnotenie či tento postup bol správny, respektíve ako sa malo postupovať.


Ďakujem

apo