alltracboy
09.04.10,06:34
ako sa riesia otvory ktore su sirsie ako je rozostup nosnikov?
ciners
09.04.10,06:17
Dobetonavkou
alltracboy
09.04.10,06:30
taky mudry som aj ja :D chcem vediet detaily.
alltracboy
09.04.10,06:40
mna by zaujimalo ci sa musi vybetonovat cela dlzka nosnikov, alebo staci spravit nieco ako je na obrazku.
ciners
09.04.10,07:49
Okolie otvorov sa zvlast vystuzuje, to tazko len tak popisat, treba riesit konkretny pripad. Ja by som betonoval celu dlzku a celu riadne vystuzoval, nie tak ako je na obrazku. Kazdy vyrobca ma na to aj svoje prvky na riesenie, svoje detaily, neda sa to zovseobecnit.
alltracboy
09.04.10,08:09
tak asi preto kolegovy spravili cely strop monoliticky. toto je 1:0 pre drevenny, lebo tam sa da spravit otvor tym sposobom co som nakreslil.
chandler
09.04.10,10:10
tak asi preto kolegovy spravili cely strop monoliticky. toto je 1:0 pre drevenny, lebo tam sa da spravit otvor tym sposobom co som nakreslil.

presne tak :)
vacsinou sa otvory v keramickom riesia dobetonavkou celeho stropu ako monolitickeho :) to je to najlepsie riesenie.
220870
09.04.10,18:02
Postupov je viacero druhov.Je to možné aj tak ako ste nakreslili.Mohol by som priložiť zopár statíkotvorov ale vždy to záleží od konkrétnej sitácie , od projektu , využitia otvoru jeho umiestnenia.
alltracboy
13.04.10,11:33
kopec omacky okolo toho ale v podstate nic konkretne. Nasiel som na nete toto : http://www.finistav.sk/resources/prespor/StropB.pdf
ciners
13.04.10,11:51
Cela krasa doskoveho posobenia a rozdiel medzi nosnikom je v tom, ze doska nikdy nebude nosna len v jednom smere. Tym padom sa do nej daju robit otvory. Cele toto vytvaranie "dosiek" z keramickych alebo inych nosnikov, co ma vytvorit v podstate ZB rebrovy strop, dost anuluje toto doskove posobenie a viac sa to zacina podobat na nosnikove posobenie. Ludovo povedane doska si akymsi sposobom pomaha a ked nejaka cast menej vladze, zaberie ina (to je len velmi ludovo povedane). Takze v klasickej doske nie je otvor problem, v tychto nosnikovych stropoch to problem je a je rieseny velmi kompikovanymi detailami a velmi dobre to na papieri vyzera. Pokial chces robit take cosi svjpomocne a nevies uplne presne ako to funguje, tak sa na to vykasli. Narobis viac skody ako osohu.
alltracboy
13.04.10,15:36
a robos na stavbe to zvladne?
ciners
13.04.10,15:45
Vzdy to robi robotnik, aj pri klasickej doske. Len musis mat presne vykres a presne to tam vsetko urobit ako vykres kaze. A kto ti ten vykres presne spravi? Statik z Wienerbergeru? Zabudni, tam tie stropy-kladacske plany kreslia predajcovia, to nie su ziadni statici. Odrbu ta s prapcenim lebo chcu predat a ty sa budes trapit s tym otvorom.
alltracboy
13.04.10,16:23
ja si myslim, ze sa z toho robi zbytocna veda. Domy sa kedysi stavali aj bez statikov a stoja dodnes. Staci len pouzit zdravy rozum. robim dom a nie budovu NBS. Ked sa daju po okrajoch zdvojene nosniky a ten kraj sa poriadne vystuzi zelezom napriec 2 nosnikov z kazdej strany a na to este nadbeton s kari tak neverim, ze by mohol byt akykolvek problem. urcite niesom prvy co chcel mat otvor na schody v strope a tie staticke pomery sa az tak velmi lisit nemozu.

kedze sa crta ponuka na monoliticky strop v tej cenovej relacii tak premac mozno pada.
pivko
13.04.10,16:40
Dnes mi ukončili armovači deku - vraj tam možu pristávať aj vrtulníky;););)/hupovaná deka ,piplali sa 2 dni./ Zajtra pridu tesári došalovať a chcem sa opýtať ako sa vynechávajú otvory v deke ak by som chcel mať výduchy z kachľovej pece aj do podkrovia./ sanita mi je jasná- v mieste odpadových rúr sa urobia kastlíky z polystyrénu/ ale ako je to s výduchmy?
ciners
13.04.10,16:40
Ja nie som proti, ludia robili domy samostatne. Lenze robili drevene stropy, nie keramicke a nevykuachali dom ako emental. V tom mali ti ludia naozaj rozum. Nerobili megarozpony, nerobili v strope kopu dier, vsetko robili jednoducho a poctivo. Skus si urobit z keramickeho stropu napriklad otvor pre schodisko. v tom je ten rozdiel, co robili ludia volakedy, ze oni by to ani neskusali, lebo by vedeli,ze to je lahsie a praktickejsie urobit z dreva.
alltracboy
13.04.10,16:44
pivko, aku mas plochu a kolko ta to bude stat na kluc?
ciners
13.04.10,16:44
Dnes mi ukončili armovači deku - vraj tam možu pristávať aj vrtulníky;););)/hupovaná deka ,piplali sa 2 dni./ Zajtra pridu tesári došalovať a chcem sa opýtať ako sa vynechávajú otvory v deke ak by som chcel mať výduchy z kachľovej pece aj do podkrovia./ sanita mi je jasná- v mieste odpadových rúr sa urobia kastlíky z polystyrénu/ ale ako je to s výduchmy?

Podla toho aky chces otvor. Bud vlozis PVC trubku alebo urobis z dreva debnenie pre otvor.
ciners
13.04.10,16:48
Alltracboy, nebudem ta prehovarat, len trosku mi neda. Jasne, ze ludia si postavia veci aj bez projektov. Lenze nepouzivaju zelezobetonove prvky, ak hej,tak len male preklady. Drevo, ocel, murivo, to sa chova tak, ako si bezne vie clovek predstavit. Zelezobeton a hlavne dosky su strasne specificke konstrukcie, to doskove posobenie a hlavne posobenie zelezobetonu je uplne ine ako inych materialov a myslim, ze laik si to ani nedokaze predstavit. Stare stropy na baze dreva nie su dosky, to su nosniky. Bacha potom na spojenie zelezobeton+otvory v doske, funguje to dost inak.
220870
13.04.10,16:58
Tak nejak.:confused:
220870
13.04.10,17:05
Dnes mi ukončili armovači deku - vraj tam možu pristávať aj vrtulníky;););)/hupovaná deka ,piplali sa 2 dni./ Zajtra pridu tesári došalovať a chcem sa opýtať ako sa vynechávajú otvory v deke ak by som chcel mať výduchy z kachľovej pece aj do podkrovia./ sanita mi je jasná- v mieste odpadových rúr sa urobia kastlíky z polystyrénu/ ale ako je to s výduchmy?
Tak nejak tá s tým krížikom:D zostala na mieste ,sa tam zabetónovala.
alltracboy
14.04.10,05:55
ked mam projekt vystuze vencov pre drevenny strop na sirku muru 20cm, mozem ho pouzit aj pre sirku muru 38cm bez toho aby som rozsiroval rozostup strmienkov a vystuze?
ciners
14.04.10,07:44
ano