mirtiska
10.04.10,18:07
Píšem podnikateľský plán (len ako záverečnú prácu na strednej škole ale po sončení by som skutočne chcem vyrábať šperky) potrebovala by som sa opýtať či si môžem dať 400% maržu? nákupná cena materiálu je dosť nízka a inak sa cenám konkurencie nevyrovnám...
tetrisss
10.04.10,16:14
Marzu ziadny zakon nepredpisuje, ale v podstate si mozes dat taku, aby tovar alebo vyrobok bol porovnatelny v sortimente a teda predajny, samozrejme, cim zaujimavejsi vyrobok, tym moze byt konecna cena vyssia.
doktor01
10.04.10,16:41
Súhlasím, stanovenie ceny je čisto na predávajúcom, za akú cenu to vie predať. Bežne sa použiva marža 200-300%.
pavol54
10.04.10,17:33
Akú asi majú maržu výrobcovia šiat za 500€ a za 20000€? veď materiál ak neboli použité drahokamy ja ten istý,
Príde opravár vodovodu k lekárovi spraví u opravu tečúceho vodovodu a zapýta si 1050 Sk, lekár je zhrozený pýta sa či je adekvátne pár minútam práce a pár pohybom hasákom. Opravár odpovedá: za prácu dostanem 50 Sk a za to že viem kde dotiahnuť a akou silou dostanem 1000 Sk, a pritom nič nehovorí o marži, takže sme sa pochopili?
pavol54
11.04.10,05:41
Súhlasím, stanovenie ceny je čisto na predávajúcom, za akú cenu to vie predať. Bežne sa použiva marža 200-300%.
Prezraď KDE ?
tetrisss
11.04.10,06:19
By si sa cudoval, jestvuju tovary, kde je marza aj 5OO%. Inak podla mna vyraz marza by sa mal pouzivat len na oznacenie rozdielu nakupnej a predajnej ceny tovaru, cena prace je trochu ina kategoria.
ekopo
11.04.10,06:54
mám pocit, že niekto si pletie pojem "marža" a "prirážka"
marža je totiž len do 100% (presnejšie 99,999 %).......
tetrisss
11.04.10,07:02
Ano, spravne ekonomickou terminologiou je to tak, mali sme hovorit o prirazke, marza je percento, ktore ja zarobim. Ale vedeli sme o com je rec i ked nespravne.:)
doktor01
11.04.10,07:03
Prezraď KDE ?

Napríklad reštaurácie v centre BA.
Napr: co. cola 0,2l nákupná cena 0,45 € s DPH predajná cena 2 € s DPH. Tak aká je tam marža? Ak dokážeš predávať aj za 5 € je to len tvoja šikovnosť.
ekopo
11.04.10,07:09
Napríklad reštaurácie v centre BA.
Napr: co. cola 0,2l nákupná cena 0,45 € s DPH predajná cena 2 € s DPH. Tak aká je tam marža? Ak dokážeš predávať aj za 5 € je to len tvoja šikovnosť.
verím, že vieš, že marža je 77,5 % a prirážka 344,4 % pri PC 2 €
pavol54
11.04.10,07:57
Marža je percentuálne vyjadrenie rozdielu medzi nákupnou cenou( do nej podľa mňa vstupujú aj dopravné náklady, manipulačné náklady ai.....) a predajnou cenou voči predajnej cene.
0,45/2=0,225, 1-0,225x100= marža ak pôjdeme limitne v cene nákupu k nule (čo môže byť maximálne 0,001€) a maximálne hoci aj milión€ vždy bude len 0,99999999= 99,99999% max nikdy nie 200 ALEBO 300 %
Prirážka je percentuálne vyjadrenie medzi predajnou a nákupnou cenou voči nákupnej cene.

lenže každý má predstavu takú že podnikateľ má len vstupy v cene tovaru,a výstupy v cene marže alebo prirážky, a potom sa diví že aj účtovník by chcel za svoju prácu niečo, aj vlastník budovy aj banka za úver.
pavol54
11.04.10,08:10
Ano, spravne ekonomickou terminologiou je to tak, mali sme hovorit o prirazke, marza je percento, ktore ja zarobim. Ale vedeli sme o com je rec i ked nespravne.:)
Len tak na okraj maturant by s nesprávnou terminológiou va záverečnej práci asi neuspel. Alebo ano?
tetrisss
11.04.10,08:34
Hehe, to je fakt, esteze mame po mature...
tetrisss
11.04.10,09:53
A to sme sa este nepustili do slovenskeho jazyka, marza je zenskeho rodu, este aj ten nadpis je nanic, ma tam byt :koľko %marže... aj ked aj to nie je spravne zase ekonomicky, no teraz sa z toho vymotajte:Dmimotemy
Laco-monter
02.05.10,05:03
Súhlasím, stanovenie ceny je čisto na predávajúcom, za akú cenu to vie predať. Bežne sa použiva marža 200-300%.


A potom sa čudujeme, že prečo toľko občanov nakupuje v zahraničí. ;)
moriteru
02.05.10,06:36
Marža je percentuálne vyjadrenie rozdielu medzi nákupnou cenou( do nej podľa mňa vstupujú aj dopravné náklady, manipulačné náklady ai.....) a predajnou cenou voči predajnej cene.
0,45/2=0,225, 1-0,225x100= marža ak pôjdeme limitne v cene nákupu k nule (čo môže byť maximálne 0,001€) a maximálne hoci aj milión€ vždy bude len 0,99999999= 99,99999% max nikdy nie 200 ALEBO 300 %
Prirážka je percentuálne vyjadrenie medzi predajnou a nákupnou cenou voči nákupnej cene.

lenže každý má predstavu takú že podnikateľ má len vstupy v cene tovaru,a výstupy v cene marže alebo prirážky, a potom sa diví že aj účtovník by chcel za svoju prácu niečo, aj vlastník budovy aj banka za úver.

Nakupujte u odborníkov:D:D:D:D:D:D:D:D:D !!!!
(Zamestnanie - predvolené účtovník, podnikateľ-konateľ )

(a dávajte im súhlasy)
Moja logika mi nedala:) a teta Wiki povedala :


Marže je pojem používaný ve finanční analýze (http://cs.wikipedia.org/wiki/Finan%C4%8Dn%C3%AD_anal%C3%BDza), který vyjadřuje rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou zboží (http://cs.wikipedia.org/wiki/Zbo%C5%BE%C3%AD) nebo služby. Vyjadřuje se buď absolutně nebo v procentech podle následujícího vzorce:
http://upload.wikimedia.org/math/5/e/b/5eb2437ea5f10fab67549ec5f27c89f8.png, kde m je marže v procentech, p je prodejní cena (http://cs.wikipedia.org/wiki/Cena) a n je nákupní cena (http://cs.wikipedia.org/wiki/Cena).

PS
Takže môže byť aj nad 100 % (to si si poplietol so sinusom :) )
moriteru
02.05.10,06:40
A to sme sa este nepustili do slovenskeho jazyka, marza je zenskeho rodu, este aj ten nadpis je nanic, ma tam byt :koľko %marže... aj ked aj to nie je spravne zase ekonomicky, no teraz sa z toho vymotajte:Dmimotemy

To si iba "zle videla na koncovku" .
Predsa v nadpise písal gramaticky (tak to neber dramaticky) správne :

" Koľko percentnú maržu si môžem dať na výrobky " :D:D:D:D.
pavol54
02.05.10,08:32
Nakupujte u odborníkov:D:D:D:D:D:D:D:D:D !!!!
(Zamestnanie - predvolené účtovník, podnikateľ-konateľ )

(a dávajte im súhlasy)
Moja logika mi nedala:) a teta Wiki povedala :


Marže je pojem používaný ve finanční analýze (http://cs.wikipedia.org/wiki/Finan%C4%8Dn%C3%AD_anal%C3%BDza), který vyjadřuje rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou zboží (http://cs.wikipedia.org/wiki/Zbo%C5%BE%C3%AD) nebo služby. Vyjadřuje se buď absolutně nebo v procentech podle následujícího vzorce:
http://upload.wikimedia.org/math/5/e/b/5eb2437ea5f10fab67549ec5f27c89f8.png, kde m je marže v procentech, p je prodejní cena (http://cs.wikipedia.org/wiki/Cena) a n je nákupní cena (http://cs.wikipedia.org/wiki/Cena).

PS
Takže môže byť aj nad 100 % (to si si poplietol so sinusom :) )


S učiteľkou matematiky na základnej škole si nebol veľký kamarát že? A skúsil si si niečo do toho vzorca dosadiť? sprav si prosím ťa nejaký výpočet a potom zavolaj na pomoc tetušku WIKI.
tetrisss
02.05.10,09:55
Teta wiki sa veru pletie, ak je to tam napisane, lebo ekopo ma uplnu pravdu, marza moze byt len mensia ako 100%, nakolko marza je hruby zisk ku predajnej cene, pricom hruby zisk je samozrejme rozdiel medzi predajnou a nakupnou cenou, cize vyjadruje moj podiel na predajnej cene. /dufam, ze od ekopa nedostanem zase cerveny bod:).
Flinstone
02.05.10,10:08
zadávateľku v podstate iba zaujímalo, či si môže na tovar buchnúť cenu akú chce a úplne od veci sa tu strhla slovíčkova vojna či je tehla hranatá, alebo má tvar kvádra...
P.S. jej je jedno ako sa to volá, či marža alebo prirážka, dôležité je to čo zostane vo vrecku :D
marjankaj
02.05.10,10:09
S učiteľkou matematiky na základnej škole si nebol veľký kamarát že? A skúsil si si niečo do toho vzorca dosadiť? sprav si prosím ťa nejaký výpočet a potom zavolaj na pomoc tetušku WIKI.



http://upload.wikimedia.org/math/5/e/b/5eb2437ea5f10fab67549ec5f27c89f8.png, kde m je marže v procentech, p je prodejní cena (http://cs.wikipedia.org/wiki/Cena) a n je nákupní cena (http://cs.wikipedia.org/wiki/Cena).

PS
Takže môže byť aj nad 100 % (to si si poplietol so sinusom :) )



Tak ja dosádzam.
n=100 € p= 300 €?
m=100*(300-100)/100= 200 %
Sviňa kalkulačka:--- Aj tu to vychádza viac ako 100%.:rolleyes:
Flinstone
02.05.10,10:12
Tak ja dosádzam.
n=100 € p= 300 €?
m=100*(300-100)/100= 200 %
Sviňa kalkulačka:--- Aj tu to vychádza viac ako 100%.:rolleyes:
možno kalkulačka nevie, že to nemôže byť viac ako 100 :D
marjankaj
02.05.10,10:13
možno kalkulačka nevie, že to nemôže byť viac ako 100 :D

Že by som to dal do excelu?:---
marjankaj
02.05.10,10:17
zadávateľku v podstate iba zaujímalo, či si môže na tovar buchnúť cenu akú chce a úplne od veci sa tu strhla slovíčkova vojna či je tehla hranatá, alebo má tvar kvádra...
P.S. jej je jedno ako sa to volá, či marža alebo prirážka, dôležité je to čo zostane vo vrecku :D


A DÚ by bol tiež rád, keď viac zarobí, aspoň bude platiť vyššie dane.
Jediné kritérium je, či ti to niekto za takú cenu kúpi. Problém nie je smerom hore ale dolu. Pod nákupnú cenu plus ostatné náklady.:eek:
tetrisss
02.05.10,10:18
Je to velmi smiesne, ale podme na to logicky, ked uz:
nakupna cena je 100 eur
predajna cena je 300 eur,
tak hruby zisk bude 200 eur /inak to by sa mi pacilo:)/
a marzu vyratame pomerom hrubeho zisku a predajnej ceny, cize 200 : 300 krat 100 a teda to bude 66,66666666 atd percentna marza. V ziadnom pripade nemoze byt nad 100 a ani 100 percent, jedine ak by nam niekto platil za to, ze odoberame jeho tovar.:)
marjankaj
02.05.10,10:23
Je to velmi smiesne, ale podme na to logicky, ked uz:
nakupna cena je 100 eur
predajna cena je 300 eur,
tak hruby zisk bude 200 eur /inak to by sa mi pacilo:)/ Niekde je definované práva toto ako marža(rozdiel)
a marzu vyratame pomerom hrubeho zisku a predajnej ceny, cize 200 : 300 krat 100 a teda to bude 66,66666666 atd percentna marza. V ziadnom pripade nemoze byt nad 100 a ani 100 percent, jedine ak by nam niekto platil za to, ze odoberame jeho tovar.:)


Ja som reagoval na daný vzorec a výpočet podľa neho.
Tá definícia marže asi nebude celkom jednoznačná. Ak to nie je v paragrafoch, možno si to vysvetľovať rôzne. Ja sa prikláňam k názoru ekopo, ale je možný aj iný názor.
pavol54
02.05.10,10:27
Teta wiki sa veru pletie, ak je to tam napisane, lebo ekopo ma uplnu pravdu, marza moze byt len mensia ako 100%, nakolko marza je hruby zisk ku predajnej cene, pricom hruby zisk je samozrejme rozdiel medzi predajnou a nakupnou cenou, cize vyjadruje moj podiel na predajnej cene. /dufam, ze od ekopa nedostanem zase cerveny bod:).
Nepletie, len je tu zmätočný výklad ten násobiteľ 100 je od toho aby sme sa mohli vyjadriť v % veď som urobil výpočet v príspevku 11, to aby bolo číslo m väčšie ako 100% tak by nemohlo byť maximálne 99,9999999
aby som zo seba neurobil absolútneho chytráka alebo debila tak som si vygooglil marža výpočet, hneď mi vyskočilo www eu.cz /abra/prg/marze
a tam píšu že marže nemôže byť väčšia ako 100% .
POTOM NAVRHUJEM ABY MA EŠTE NIEKTO PRESVEDČIL žE EXISTUJE PERPETUM MOBILE A ZAHODÍM DIPLOM
marjankaj
02.05.10,10:37
Nepletie, len je tu zmätočný výklad ten násobiteľ 100 je od toho aby sme sa mohli vyjadriť v % veď som urobil výpočet v príspevku 11, to aby bolo číslo m väčšie ako 100% tak by nemohlo byť maximálne 99,9999999
aby som zo seba neurobil absolútneho chytráka alebo debila tak som si vygooglil marža výpočet, hneď mi vyskočilo www eu.cz /abra/prg/marze
a tam píšu že marže nemôže byť väčšia ako 100% .
POTOM NAVRHUJEM ABY MA EŠTE NIEKTO PRESVEDČIL žE EXISTUJE PERPETUM MOBILE A ZAHODÍM DIPLOM

A nižšie som našiel link
http://www.xtb.sk/obchodne_podmienky/vklady_a_vybery/kalkulacia_marze/

A tam je marža vypočítaná na 1000 €

To mám veriť všetkému, čo je na webe?

Prilož nejaký zdroj a nie anonymný web.
tetrisss
02.05.10,10:40
Pozeram teraz ten vypocet, podla toho, ma byt vo vzorci delitel cena predajna a nie nakupna. Inak vseobecne podla toho, co som si este raz overila, marza je vlastne medzera /hodnota/ medzi dvomi stavmi a je mozne ju pravdepodobne vyjadrovat aj v absolutnej hodnote, ale potom sa hadat, ci moze byt vacsia ako 100 je somarina, plati to len pri percentualnom vyjadreni.
pavol54
02.05.10,14:10
A nižšie som našiel link
http://www.xtb.sk/obchodne_podmienky/vklady_a_vybery/kalkulacia_marze/

A tam je marža vypočítaná na 1000 €

To mám veriť všetkému, čo je na webe?

Prilož nejaký zdroj a nie anonymný web.
ale ja nie som autor vzorca uvedeného v príspevku 16 ja som svoje o marži a o prirážke napísal v príspevku 11 tesne po tom ako ekopo v príspevku 10, mne sa môže dať za vinu že som napísal nesprávnu definíciu pojmov marža a prirážka.
moriteru
02.05.10,16:26
S učiteľkou matematiky na základnej škole si nebol veľký kamarát že? A skúsil si si niečo do toho vzorca dosadiť? sprav si prosím ťa nejaký výpočet a potom zavolaj na pomoc tetušku WIKI.

M= 100 * (p-n)/n
Niekde tam bol príklad kúpim kofču za 0,45 / predám za 2

M = 100 * (2-0,45 ) / 0,45 = 344 %

Zarobil som v hrubom 3,4 krát viac , ako som investoval a volá sa to HRUBÝ zisk.

PS
Menuj, kto povedal , že marža je rozdiel cien k predajnej cene.


Teta wiki sa veru pletie, ak je to tam napisane, lebo ekopo ma uplnu pravdu, marza moze byt len mensia ako 100%, nakolko marza je hruby zisk ku predajnej cene, pricom hruby zisk je samozrejme rozdiel medzi predajnou a nakupnou cenou, cize vyjadruje moj podiel na predajnej cene. /dufam, ze od ekopa nedostanem zase cerveny bod:).

Hrubý zisk je to čo zarobím na vstupnej investícii.
Stačí ???:D:D
tetrisss
02.05.10,16:50
Stačí ???:D:D[/QUOTE]

Uplne...
marjankaj
02.05.10,17:19
S učiteľkou matematiky na základnej škole si nebol veľký kamarát že? A skúsil si si niečo do toho vzorca dosadiť? sprav si prosím ťa nejaký výpočet a potom zavolaj na pomoc tetušku WIKI.


ale ja nie som autor vzorca uvedeného v príspevku 16 ja som svoje o marži a o prirážke napísal v príspevku 11 tesne po tom ako ekopo v príspevku 10, mne sa môže dať za vinu že som napísal nesprávnu definíciu pojmov marža a prirážka.

Ten vzorec je vo vikipédii
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mar%C5%BEe
A keďže si reagoval, tak ako si reagoval, tak ja som dosadil čísla. Reagoval som tak na prvý príspevok od teba.
Ak vieš správnu definíciu marže, tak prilož link, aby to bolo jasné každému.
moriteru
02.05.10,17:59
Píšem podnikateľský plán (len ako záverečnú prácu na strednej škole ale po sončení by som skutočne chcem vyrábať šperky) potrebovala by som sa opýtať či si môžem dať 400% maržu? nákupná cena materiálu je dosť nízka a inak sa cenám konkurencie nevyrovnám...


mám pocit, že niekto si pletie pojem "marža" a "prirážka"
marža je totiž len do 100% (presnejšie 99,999 %).......

Ak má ekopo pravdu :
- prirážka = zvýšenie nákupnej ceny
- percentuálne navýšenie = rozdiel cien k nákupnej
- marža = rozdiel cien k predajnej,

tak Mirtiška sa pýtala na (prípustnú) veľkosť prirážky (hoci napísala "marže" ), lebo sa odvoláva na nákupnú cenu a
VŠETCI (včetne mňa-neúčtovníka:)) mali písať o prirážke a nie o marži !!!!!!!!!!!:---:---:---




11-04-10, 08:19 AM

By si sa cudoval, jestvuju tovary, kde je marza aj 5OO%.









02-05-10, 11:55 AM


Teta wiki sa veru pletie, ak je to tam napisane, lebo ekopo ma uplnu pravdu, marza moze byt len mensia ako 100%, nakolko marza je hruby zisk ku predajnej cene, pricom hruby zisk je samozrejme rozdiel medzi predajnou a nakupnou cenou, cize vyjadruje moj podiel na predajnej cene. /dufam, ze od ekopa nedostanem zase cerveny bod:).






Hrubý zisk je to čo zarobím na vstupnej investícii.
Stačí ???:D:D

Dnes, 06:50 PM

Uplne...


Tetris.
Úplne NIKDY by som nechcel byť závislý na tvojich vedomostiach = za tri týždne si si upresnila svoj názor zhruba o 180 stupňov :D:D:D:D:D:D:D
Rozalka
02.05.10,18:54
tetrisss
02.05.10,20:09
Ak má ekopo pravdu :
- prirážka = zvýšenie nákupnej ceny
- percentuálne navýšenie = rozdiel cien k nákupnej
- marža = rozdiel cien k predajnej,

tak Mirtiška sa pýtala na (prípustnú) veľkosť prirážky (hoci napísala "marže" ), lebo sa odvoláva na nákupnú cenu a
VŠETCI (včetne mňa-neúčtovníka:)) mali písať o prirážke a nie o marži !!!!!!!!!!!:---:---:---





Tetris.
Úplne NIKDY by som nechcel byť závislý na tvojich vedomostiach = za tri týždne si si upresnila svoj názor zhruba o 180 stupňov :D:D:D:D:D:D:D

Ty musis byt politik, alebo tam chod, lebo toto je ukazkovy priklad uceloveho splietania. Predsa je jasne, ze kym to ekopo nezobral prisne vedecky, tak sme vsetci rozumeli sice pod nespravnym nazvom o co ide, zadavatelka temy sa pytala na sumu, o ktoru moze navysit cenu svojho tovaru, no a po zbytocnom vysvetlovani si ekonomickych kategorii, som svoj nazor neobratila ani o pol stupna, su to predsa dve celkom odlisne temy. Apropo, najprv sa zamysli nad svojimi vedomostami a je smutne, ak si od nich zavisly.
moriteru
03.05.10,03:51
Ty musis byt politik, alebo tam chod, lebo toto je ukazkovy priklad uceloveho splietania. Predsa je jasne, ze kym to ekopo nezobral prisne vedecky, tak sme vsetci rozumeli sice pod nespravnym nazvom o co ide, zadavatelka temy sa pytala na sumu, o ktoru moze navysit cenu svojho tovaru, no a po zbytocnom vysvetlovani si ekonomickych kategorii, som svoj nazor neobratila ani o pol stupna, su to predsa dve celkom odlisne temy. Apropo, najprv sa zamysli nad svojimi vedomostami a je smutne, ak si od nich zavisly.

mimotemy

Musím ťa pochváliť.
Lebo na tebe zas vidieť, že si od vedomostí nezávislá:) .

PS1
To s % a či IBA do 100, alebo aj nad sto začal niekto iný - NIE JA:D:D.PS2
Aj mi ich teda vymenuješ ????????????????????????????????????

PS3
Ak takto detinsky chceš zatĺkať otočenie o 180 stupňov

najprv UPRAV svoje predošlé príspevky podľa potreby.

Lebo najprv si povedala



By si sa cudoval, jestvuju tovary, kde je marza aj 5OO%. Inak podla mna vyraz marza by sa mal pouzivat len na oznacenie rozdielu nakupnej a predajnej ceny tovaru, cena prace je trochu ina kategoria.

potom si to otočila


Teta wiki sa veru pletie, ak je to tam napisane, lebo ekopo ma uplnu pravdu,marza moze byt len mensia ako 100%, nakolko marza je hruby zisk ku predajnej cene, pricom hruby zisk je samozrejme rozdiel medzi predajnou a nakupnou cenou, cize vyjadruje moj podiel na predajnej cene. /dufam, ze od ekopa nedostanem zase cerveny bod:).

a otočenie SAMA priznala = stále hovoríš "marža a nie marža/prirážka"


Pozeram teraz ten vypocet, podla toho, ma byt vo vzorci delitel cena predajna a nie nakupna. Inak vseobecne podla toho, co som si este raz overila, marza je vlastne medzera /hodnota/ medzi dvomi stavmi a je mozne ju pravdepodobne vyjadrovat aj v absolutnej hodnote, ale potom sa hadat, ci moze byt vacsia ako 100 je somarina, plati to len pri percentualnom vyjadreni.

mimotemy

(a že "tetris" = tam to predsa všetko do seba zapadá - ak nie - pokazí sa to :) )
tetrisss
03.05.10,09:11
Aaale skoda slov, naco nadarmo niekomu vysvetlovat, co je jasne. Ja som poucitelna a nie neomylna, priznala som, ze som v prvom prispevku nespravne reagovala na oznacenie "marza", jasne, ze to malo byt prirazka, ale myslim si, ze podstata veci nebola v tomto slove, zadavatelka temy chuda asi pozera, co vyvolala tato jednoducha otazka, pre nu je podstatne, ze vysku prirazky, marze, alebo rabatu si urcuje sama a bodka. Kludne pokracuj, ked si precitas svoj prvy prispevok, bla bla bla.
Tetris by len mal zapadat, ale chybicka se vloudi...
moriteru
03.05.10,09:54
Aaale skoda slov, naco nadarmo niekomu vysvetlovat, co je jasne. Ja som poucitelna a nie neomylna, priznala som, ze som v prvom prispevku nespravne reagovala na oznacenie "marza", jasne, ze to malo byt prirazka, ale myslim si, ze podstata veci nebola v tomto slove, zadavatelka temy chuda asi pozera, co vyvolala tato jednoducha otazka, pre nu je podstatne, ze vysku prirazky, marze, alebo rabatu si urcuje sama a bodka. Kludne pokracuj, ked si precitas svoj prvy prispevok


Nakupujte u odborníkov:D:D:D:D:D:D:D:D:D !!!!
(Zamestnanie - predvolené účtovník, podnikateľ-konateľ )

(a dávajte im súhlasy)
Moja logika mi nedala:) a teta Wiki povedala :
Marže je pojem používaný ve finanční analýze (http://cs.wikipedia.org/wiki/Finan%C4%8Dn%C3%AD_anal%C3%BDza), který vyjadřuje rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou zboží (http://cs.wikipedia.org/wiki/Zbo%C5%BE%C3%AD) nebo služby. Vyjadřuje se buď absolutně nebo v procentech podle následujícího vzorce:
http://upload.wikimedia.org/math/5/e/b/5eb2437ea5f10fab67549ec5f27c89f8.png, kde m je marže v procentech, p je prodejní cena (http://cs.wikipedia.org/wiki/Cena) a n je nákupní cena (http://cs.wikipedia.org/wiki/Cena).
PS
Takže môže byť aj nad 100 % (to si si poplietol so sinusom :) )




, bla bla bla.
Tetris by len mal zapadat, ale chybicka se vloudi...

Tak sa jedine môžem omluviť, že som bol taký dôverčivý a veril tete Wiki.




By si sa cudoval, jestvuju tovary, kde je marza aj 5OO%. Inak podla mna vyraz marza by sa mal pouzivat len na oznacenie rozdielu nakupnej a predajnej ceny tovaru, cena prace je trochu ina kategoria.


Hehe, to je fakt, esteze mame po mature...


Stačí ???:D:D

Uplne...[/QUOTE]


Ty musis byt politik, alebo tam chod, lebo toto je ukazkovy priklad uceloveho splietania. Predsa je jasne, ze kym to ekopo nezobral prisne vedecky, tak sme vsetci rozumeli sice pod nespravnym nazvom o co ide, zadavatelka temy sa pytala na sumu, o ktoru moze navysit cenu svojho tovaru, no a po zbytocnom vysvetlovani si ekonomickych kategorii, som svoj nazor neobratila ani o pol stupna, su to predsa dve celkom odlisne temy. Apropo, najprv sa zamysli nad svojimi vedomostami a je smutne, ak si od nich zavisly.



Koľko má v tejto téme kto bla bla bla - nechám na posúdenie iným :D.!!!
Filip Glasa
03.05.10,10:32
Píšem podnikateľský plán (len ako záverečnú prácu na strednej škole ale po sončení by som skutočne chcem vyrábať šperky) potrebovala by som sa opýtať či si môžem dať 400% maržu? nákupná cena materiálu je dosť nízka a inak sa cenám konkurencie nevyrovnám...
nepovedal by som v tomto prípade, že ide o 400% prirážku. Veď tam nemáš započítanú prácu iba cenu materiálu. Spočítaj si cenu práce podľa hodín + cenu za materiál a až to je tvoja "výrobná cena".
Napr. ak by si sa ohodnotila na 1000 EUR/mesiac s tým, že za mesiac vyrobíš 100 šperkov (čo je už na ručnú prácu dosť masovka), tak jeden šperk stojí materiál + 10 EUR za prácu.

A nezabudni že oproti obchodnej marži môže nakoniec vyjsť zisková marža kľudne aj záporne ( započítaj náklady na administratívu, účtovníctvo, energie, odvody, nástroje, reklamu).
doktor01
03.05.10,11:16
Súhlasím, není to totéž ač dost lidí tyto dvě zcela rozdílné věci spojují v jednu !
Na příkladu tedy vysvětlím rozdíly:
Řekněme, že jako velkoobchod s kávou, kilogram nakupujete a dovážíte za cenu 70 Kč/kg a následně jej prodáváte za cenu 100 Kč/kg.
PŘIRÁŽKA je…
procentuální (ne korunové!) vyjádření podílu z ceny, který jste si k nákupní ceně přirazili. Počítá se jako “prodejní cena děleno nákupní cenou” (ProdC/NákC) a v našem příkladu je to 100/70 = 1,428. Jinými slovy prodáváte-li kávu za 142,8% nákupní ceny, vaše přirážka je 42,8%. (Přirážka je tak často používána při naceňování zboží, kdy si obchodník řekne, že chce mít na všem zboží X% přirážku a následně tímto číslem vynásobí nákupní ceny.)
Matematicky tedy: Přirážka = (ProdC – NákC) / NákC * 100
MARŽE, na druhé straně, vyjadřuje “kolik jsme vydělali”. A používá se obráceně: Kupujete-li výše uvedenou kávu za 70 Kč a prodáváte ji za 100 Kč, váš hrubý zisk je 30 Kč. Marže vyjadřuje výnos z prodeje a počítá se “hrubý zisk děleno prodejní cena” (Zisk/ProdC), v našem příkladu pak “30 děleno 100” = 0,3 = 30% marže.
Matematicky tedy: Marže = (ProdC – NákC) / ProdC * 100
RABAT bývá s marží často zaměňován. Je-li v obchodním názvosloví marže ziskem, potom rabat představuje SLEVU, kterou prodejce poskytuje kupujícímu (například množstevní rabat) z obvyklé ceny.
Záměna přirážky a marže není neobvyklá, před časem se jí např. dopustil přímo ministr zdravotnictví a Česká lékárnická komora proto dokonce vydala následující zprávu:
***
PŘIRÁŽKA A MARŽE … JAK SE TO NERÝMUJE
V současné rozjitřené situaci je obzvlášť nutné rozlišovat mezi termíny, které jsou zaměňovány nejen ministry, ale i lékárníky a snažit se důsledně o správnou terminologii.
PŘIRÁŽKOU tedy myslíme navýšení nákupní ceny a tím vytvoření ceny prodejní (lze nazvat “procenta zdola”). MARŽÍ, snad lépe výnosem, označujeme podíl našeho navýšení na prodejní ceně (lze nazvat “procenta shora”).
Pokud bychom tyto veličiny vyjádřili v absolutní hodnotě dojdeme ke shodné částce v Kč pro konkrétní případ, avšak u obvyklého relativního vyjádření dojdeme k výrazně odlišným hodnotám, platí však jedno pravidlo: MARŽE je vždy menší než PŘIRÁŽKA!
moriteru
03.05.10,11:23
Pokud bychom tyto veličiny vyjádřili v absolutní hodnotě dojdeme ke shodné částce v Kč pro konkrétní případ, avšak u obvyklého relativního vyjádření dojdeme k výrazně odlišným hodnotám, platí však jedno pravidlo: MARŽE je vždy menší než PŘIRÁŽKA!

Som za používanie správnych pojmov :) .
Matematika nepustí !!
tetrisss
03.05.10,11:58
Jasne, a teraz uz nasa ekonomika nabrala spravny smer do krajsich zajtrajskov, ked sme si to tak vsetci pekne vysvetlili, vcetne mna, ako sme sa mylili. Asi mame vela volneho casu.:D
Kvietocek
28.09.10,09:45
Po precitani prispevkov mam v hlave kološvarsku :D

Priklad:
Kupim od dodavatela tricko za 10 €.
1. Do akej vysky si mozem hodit prirazku? Je niekde hranica prirazky (okrem konkurencieschopnosti)?

prirazka = 100*(pc-nc)/nc takyto by mal byt vzorec na vypocet prirazky ak sa nemylim

2. Ako určím tu predajnu cenu?

Priklad:
Tricko som kupila za 10 € a poviem si, že ho chcem predať za 38 € (to si len tak z brucha urcim tu predajnu cenu?)

Po dosadeni do vzorca by som potom mala prirazku 280%? t.j. keby som to prepocitala na Eura tak moj cisty zisk je 28€ ?

Neviem ci tomu spravne rozumiem :confused:
pavol54
28.09.10,09:57
Tvoj čistý zisk v tomto prípade nie 28€ (Kde máš započítané ostatné náklady?)
misomiso
28.09.10,10:01
(to si len tak z brucha urcim tu predajnu cenu?)


Ano, predajnu cenu si mozes skutocne urcit z brucha. No lepsie je zohladnit svoje naklady a hlavne cenovu uroven konkurencie, kupyschopnost cielovej skupiny a tak...
Kvietocek
28.09.10,10:13
Inak sa opytam. Dodavatel mi predal tricko za 10 €. Pojdem vlastnym autom cize budu tam aj nejake PHM cca 3 € t.j. zatial mi to dava sumu
13 € nahodim si x 200% t.j. budem ho predavat za 39 €. Spravne?

Ako vypocitam vyslednu predajnu cenu?

v tomto pripade bude moj zisk 26 €????
Kvietocek
28.09.10,10:25
s cim narabam v maloobchode pri urcovani ceny z marzou ci prirazkou?
ekopo
28.09.10,10:57
s prirážkou

jednoduché vysvetlenie pojmov (v%)

prirážka je - koľko percent mám prihodiť k nákupnej cene pre výpočet predajnej ceny

zľava je - koľko percent mám zľaviť z predajnej ceny

marža je - koľko percent z predajnej ceny má tvoriť zisk oproti nákupnej cene
zľava je
Kvietocek
28.09.10,11:00
To len na slovensku moze byt takato buzeracia a nezmyselne vzorce.
Nerozumiem preco by som nmohla urobit Maloobchodnu cenu nasledovne.
Kupim 10 € hodim si tam hoc 100 % t.j. 20 € a za taku cenu ho predam. Vysledok 10 € čo je moj zisk a z tohto zisku zaplatim potrebne naklady a co mi ostane to je moj cisty zisk. To aj niekto kontroluje ceny podla tych vzorcov????
Kvietocek
28.09.10,11:18
s prirážkou

jednoduché vysvetlenie pojmov (v%)

prirážka je - koľko percent mám prihodiť k nákupnej cene pre výpočet predajnej ceny

zľava je - koľko percent mám zľaviť z predajnej ceny

marža je - koľko percent z predajnej ceny má tvoriť zisk oproti nákupnej cene
zľava je



Neviem ci som to spravne pochopila:
Marža je do vysky max. 100 %

Priražka zaleži od toho ako si ju urci predavajúci t.j. moze byt aj 1000 %

Takze ked nakupim od dodavatela k cenam si ako prve prihodim prirazku alebo marzu?
ekopo
28.09.10,11:21
konečnú cenu stanovuješ spravidla prirážkou
a nespravidla z brucha......
Kvietocek
28.09.10,11:37
Len pre kontrolu ci to spravne chapem:

Vypočet priražky:

NC = 10 €
PC = 35 €
P = 100*(PC-NC)/NC = 250% (t.j. 250% je moje percentualne vyjadrenie podielu z ceny)


Vypočet marže:
NC = 10
PC = 35
M = 100*(NC-PC)/PC = 71,43 % ( t.j. 71,43 % je moj zisk)

Spravne tomu rozumiem?
Stefan2005
28.09.10,11:56
Vypočet marže: ....% je moj zisk)

Spravne tomu rozumiem?

Správnosť opísaného vzorca nezaručuje správne pochopenie problematiky.
Ešte raz - marža NIE JE zisk.
jar88
28.09.10,12:18
Správnosť opísaného vzorca nezaručuje správne pochopenie problematiky.
Ešte raz - marža NIE JE zisk.
Správne pochopenie problematiky je v tom, že slovám (či skôr výrazom, alebo názvom (pomenovaniam)) priradíme správny význam.
-----------------------------------------------------------------
To znamená, že si povieme na čo nám slúži marža, prirážka, zľava skonto a podobne. Motať piate cez deviate nemá význam.
-----------------------------------------------------------------
Otázka pre Kvietocek:
Načo potrebuješ poznať svoju maržu? Na čo ti bude to číslo slúžiť?
Kvietocek
28.09.10,15:11
Ja som z toho uz na vetvy. Citam na porade, citam na nette a vsade sa pise inak co je marza a co je prirazka. A vcul buc mudry ... :confused:

Chcem zriadit maloobchod a potrebujem vediet ako sa pocita vysledna cena t.j. nakupim nieco od dodavatela za nejaku sumu a chcem to predat za vyssiu sumu. Hladam ako sa pocita suma od dodavatela az po konecneho spotrebitela t.j. kupujuceho co si odomna kupi tovar.
tetrisss
28.09.10,16:40
Myslim, ze pre teba nie je podstatne, ako sa to vola i ked...niektori dosledni so mnou nebudu suhlasit. Jednoducho, ak nakupis nejaky tovar a predpokladam, ze nie si charita, ale ani zbojnik, tak mal by si mat nejaky prepocet, kolko budu tvoje naklady plus zisk, mal by si mat odhad obratu a z toho by ti mala vyplynut vyska prirazky, ktoru musis na tovar dat. Samozrejme, ze na to este vpyva jedinecnost produktu, obsadenost trhu, miesto podnikania a cely rad subjektivnych vpyvov, ale podstata je tato.
marjankaj
28.09.10,16:59
Ja som z toho uz na vetvy. Citam na porade, citam na nette a vsade sa pise inak co je marza a co je prirazka. A vcul buc mudry ... :confused:

Chcem zriadit maloobchod a potrebujem vediet ako sa pocita vysledna cena t.j. nakupim nieco od dodavatela za nejaku sumu a chcem to predat za vyssiu sumu. Hladam ako sa pocita suma od dodavatela az po konecneho spotrebitela t.j. kupujuceho co si odomna kupi tovar.

výsledná cena= nákupná cena + prirážka

Už ti to tu povedali veľakrát. Alebo hovoríš rečou iného kmeňa?
Prirážku si daj koľko chceš, je to iba tvoja vec. Okrem tovarov, kde je cena určená výrobcom. Lístky MHD, noviny časopisy a pod.

Napríklad rožok môžeš predávať aj za 10 €. Len neviem, kto ti ich bude kupovať.:eek:
Kvietocek
28.09.10,17:07
[QUOTE=marjankaj;1519030]výsledná cena= nákupná cena + prirážka

Už ti to tu povedali veľakrát. Alebo hovoríš rečou iného kmeňa?

Potrebujem radu a nie buzeraciu. Kym to nepochopim tak aj tisic krat sa mozem pytat na to iste. Som predsa na porade, alebo snad aj tu uz platia obmedzenia???? :rolleyes:
Kvietocek
28.09.10,17:14
Myslim, ze pre teba nie je podstatne, ako sa to vola i ked...niektori dosledni so mnou nebudu suhlasit. Jednoducho, ak nakupis nejaky tovar a predpokladam, ze nie si charita, ale ani zbojnik, tak mal by si mat nejaky prepocet, kolko budu tvoje naklady plus zisk, mal by si mat odhad obratu a z toho by ti mala vyplynut vyska prirazky, ktoru musis na tovar dat. Samozrejme, ze na to este vpyva jedinecnost produktu, obsadenost trhu, miesto podnikania a cely rad subjektivnych vpyvov, ale podstata je tato.


moje mesacne naklady budu priblizne 3000 €
mesacny zisk by som chcela 2000€
cize mesacny obrat potrebujem 5000€
Spravne pocitam?

Prirazka??? Neviem ci mi spravne vyšla 50% ????
tetrisss
28.09.10,17:21
Do nakladov si co pocitala? Len nakup? Nie, nijako mi nevychadza 50%.
Kvietocek
28.09.10,17:30
Do nakladov som pocitala vsetky naklady za mesiac vratane nakupu tovaru od dodavatela
tetrisss
28.09.10,17:34
Lenze z toho ti neviem povedat nic, musim vediet naklady na nakup, ostatne a zisk.
Kvietocek
28.09.10,17:43
Cisto nakup tovaru je 1000 € Zvysne 2000€ su naklady ako najom, mzdy, odvody...atd. Cisty zisk ma byt 2000 € t.j. ak spravne pocitam obrat ma byt 5000€.
tetrisss
28.09.10,18:00
No, ale v tom pripade na tovar musis prirazit 400 %, neviem, co to mas za sortiment, ale ja napr. pracujem s 25 az 35% -nou prirazkou.
marjankaj
28.09.10,18:15
Cisto nakup tovaru je 1000 € Zvysne 2000€ su naklady ako najom, mzdy, odvody...atd. Cisty zisk ma byt 2000 € t.j. ak spravne pocitam obrat ma byt 5000€.

Správne. Len či ti to bude niekto za tú cenu kupovať?:eek:
Kvietocek
29.09.10,09:05
Ale to je len cisot nakup tovaru za 1000 € a co ostatne naklady? Ved tie musim tiez z niecoho pokryt. A ako kazdy podnikatel, aj ja chcem mat ako taky zisk.
Kvietocek
29.09.10,09:22
Tetrisss nemas tu prirazku moc nizku? To tou prirazkou pokryjes vsetky svoje naklady a este ti zvysi aj na zisk???
Stefan2005
29.09.10,09:30
Cisto nakup tovaru je 1000 € Zvysne 2000€ su naklady ako najom, mzdy, odvody...atd. Cisty zisk ma byt 2000 € t.j. ak spravne pocitam obrat ma byt 5000€.


Ale to je len cisot nakup tovaru za 1000 € a co ostatne naklady? Ved tie musim tiez z niecoho pokryt. A ako kazdy podnikatel, aj ja chcem mat ako taky zisk.


Tetrisss nemas tu prirazku moc nizku? To tou prirazkou pokryjes vsetky svoje naklady a este ti zvysi aj na zisk???


... nie, tetriss prirážku nemá moc nízku. Naopak vzhľadom k želanému zisku a k výške skutočných nákladov tvoj obrat v nákupných cenách je nízky, by som povedal, že likvidačný...

P.S. ... ale pripúšťam, že môže byť na trhu komodita s takouto kalkuláciou.
Kvietocek
29.09.10,09:42
... nie, tetriss prirážku nemá moc nízku. Naopak vzhľadom k želanému zisku a k výške skutočných nákladov tvoj obrat v nákupných cenách je nízky, by som povedal, že likvidačný...

P.S. ... ale pripúšťam, že môže byť na trhu komodita s takouto kalkuláciou.



ja tomu uz fakt nerozumiem
tetrisss sa cuduje ze mam 400% prirazku kym on pracuje s 25-35%-nou a ty mi vravis, ze moj obrat je "likvidacny"

Preco????
marjankaj
29.09.10,09:46
Cisto nakup tovaru je 1000 € Zvysne 2000€ su naklady ako najom, mzdy, odvody...atd. Cisty zisk ma byt 2000 € t.j. ak spravne pocitam obrat ma byt 5000€.

A ak by ti ten tovar zostal regáloch, tak nezabudni pripočítať ďalší mesiac k tomu tovaru ďalších 2000 €, aby si ten zisk nemala menší.
Teda
nákup 1000 €
Predaj 7000 €
:eek::eek::eek:

PS.
Zabudol som na tvoj zisk ďalší mesiac. Predávaj za 9000 €.:confused:
A daj k tomu ceduľku. Kupujte ešte dnes, lebo o mesiac to bude ešte viac.:eek::rolleyes:
marjankaj
29.09.10,09:50
ja tomu uz fakt nerozumiem
tetrisss sa cuduje ze mam 400% prirazku kym on pracuje s 25-35%-nou a ty mi vravis, ze moj obrat je "likvidacny"

Preco????

No kvôli predaju jedného trička, nemusíš otvárať nákupné centrum a zamestnávať hromadu zamestnancov.
To môžeš predávať aj sama a ušetríš na mzdách.
A môžeš si rozložiť stolík na ulici a ušetríš na nájomnom.
Pozri ako to robia Poliaci.:eek::eek::eek: Niektorí.
Kvietocek
29.09.10,10:01
Dakujem za kazdu radu.
Este sa opytam inak. Prirazku pocitam na kazde tricko zvlast?
marjankaj
29.09.10,10:03
Dakujem za kazdu radu.
Este sa opytam inak. Prirazku pocitam na kazde tricko zvlast?

Môžeš si na to kúpiť aj počítač. :rolleyes:
Kvietocek
29.09.10,10:06
:confused:
Môžeš si na to kúpiť aj počítač. :rolleyes:
Stefan2005
29.09.10,10:07
...tetrisss sa cuduje ze mam 400% prirazku ...

nielen tetriss sa čuduje...
Takáto cenotvorba mi pripomína niektoré butiky. Žiari na nich nápis ZĽAVA 70% - ovšem o ulici ďalej v inom obchode bez akéjkoľvek zľavy ten istý tovar je o 1/4 lacnejší ako v butiku po zľave :).
Kvietocek
29.09.10,10:09
nielen tetriss sa čuduje...
Takáto cenotvorba mi pripomína niektoré butiky. Žiari na nich nápis ZĽAVA 70% - ovšem o ulici ďalej v inom obchode bez akéjkoľvek zľavy ten istý tovar je o 1/4 lacnejší ako v butiku po zľave :).


Rada sa necham poucit, ak mi niekto vysvetli ako sa tvori konecna cena v maloobchode? Mozno je to pre niekoho uplne banalna vec, no ja som s tym v zivote nerobila a chcem sa to naucit
terezamaria
29.09.10,10:30
Jednoznačne je vždy rozumnejšie dať si maržu nižšiu a predať viac, ako si ju dať vyššiu a čakať celý deň na zákazníka. Viem o čom hovorím, mám s tým skúsenosti:)
V konečnom dôsledku zisk je vyšší pri zadaní nižšej marže. Je to prax.
Kvietocek
29.09.10,10:40
Jednoznačne je vždy rozumnejšie dať si maržu nižšiu a predať viac, ako si ju dať vyššiu a čakať celý deň na zákazníka. Viem o čom hovorím, mám s tým skúsenosti:)
V konečnom dôsledku zisk je vyšší pri zadaní nižšej marže. Je to prax.


S tym suhlasim. Ja sa potrebujem dostat k tomu, aby moje mesacne naklady boli pokryte a nejaky zisk k tomu.
Od dodavatela kupim tricko za 10 € viem, ze konkurencia od vedla ho predava za 14€ ja ho predam za 13€ t.j. nahodim si na toto jedno tricko 30% marzu na to jedno tricko.

Takto mam postupovat?
jar88
29.09.10,10:42
Rada sa necham poucit, ak mi niekto vysvetli ako sa tvori konecna cena v maloobchode? Mozno je to pre niekoho uplne banalna vec, no ja som s tym v zivote nerobila a chcem sa to naucit
Ako to tak čítam, tak tu na PORADE, ti asi nikto nedokáže vysvetliť, ako sa tvorí cena. Jednoducho to nevedia.
Treba ísť na Miletičku a všímať si Vietnamcov. Oni vedia ako na to.
Keď niekde v meste skrachuje predajňa, za mesiac tam začne fungovať Číňan a prosperuje. Neverím, že sa zaoberá nejakou maržou či prirážkou. Jednoducho obchoduje.
To znamená, že predáva a kupuje. Je to ta najjednoduchšia ľudská činnosť, akú poznáme.
Stefan2005
29.09.10,10:47
Rada sa necham poucit...

... ale naštudovať a vedieť uplatniť v praxi si to budeš musieť sama.

Niečo zo základov:

http://www.zivnostnik.sk/node/175
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40677470-ako-stanovit-cenu-nikdy-nie-od-oka
http://www.oa-po.sk/msp/72_poznamky.pdf
Stefan2005
29.09.10,10:57
...Od dodavatela kupim tricko za 10 € viem, ze konkurencia od vedla ho predava za 14€ ja ho predam za 13€ t.j. nahodim si na toto jedno tricko 30% marzu na to jedno tricko.
Takto mam postupovat?

Mohol by som povedať, že áno; ale takto jednoduché to zase nie je :).
Alebo si myslíš, že konkurencia si nevšimne tvoj počin a bude sa nečinne pozerať? Alebo zareaguje a to tričko bude predávať za 12€ ? Čo myslíš? Kto vydrží dlhšie predaj za minimálnu prirážku, prípadne uplatnenie dumpingových cien v rámci boja kto z koho?
Kvietocek
29.09.10,10:58
Takze si to zhrniem. Na kazdy druh tovaru si vypocitam zvlast cenu tak, aby som bola konkurencieschopna.

Upravuje tento vypocet cien nejaky zakon? A co danovy urad. Kontroluje vypocet ceny?
Kvietocek
29.09.10,11:02
Mohol by som povedať, že áno; ale takto jednoduché to zase nie je :).
Alebo si myslíš, že konkurencia si nevšimne tvoj počin a bude sa nečinne pozerať? Alebo zareaguje a to tričko bude predávať za 12€ ? Čo myslíš? Kto vydrží dlhšie predaj za minimálnu prirážku, prípadne uplatnenie dumpingových cien v rámci boja kto z koho?


Ale tiez nemozem predavat drahsie ako u konkurencie. To potom tovar nik u mna nebude kupovat, bo vedla v butiku bude lacnejsi.
Kvietocek
29.09.10,11:09
Ak budem mat naklady mesacne 2000 € bez nakupu tovaru, ako to rozpocitam medzi tovar? Podla kusov, alebo podla coho?
Stefan2005
29.09.10,11:10
Ale tiez nemozem predavat drahsie ako u konkurencie. To potom tovar nik u mna nebude kupovat, bo vedla v butiku bude lacnejsi.

... preto je cenotvorba umenie :). Kto si ho osvojí, má vyhrané (ako tí Vietnamci); ale zvyčajne úspešní si svoj postup chránia, je to súčasťou ich obchodného tajomstva.
marjankaj
29.09.10,11:23
S tym suhlasim. Ja sa potrebujem dostat k tomu, aby moje mesacne naklady boli pokryte a nejaky zisk k tomu.
Od dodavatela kupim tricko za 10 € viem, ze konkurencia od vedla ho predava za 14€ ja ho predam za 13€ t.j. nahodim si na toto jedno tricko 30% marzu na to jedno tricko.

Takto mam postupovat?

30% Je prirážka.
Marža je 23%

A ak máš náklady 2000 € a zisk 2000 € tak musíš predať 1333 tričiek. 4000/3=1333,33
Kvietocek
29.09.10,11:23
Ale nikde nie je zakazane mat nizsie ceny ako u konkurencie pokial mi to pokryje aj naklady a vytvorim si zisk, alebo sa mylim?

Ak viem, ze konkurencia dava na nejakdy tovar 200-300% prirazku a ja si dam 30% je to len o mojej sikovnosti. Spravne?

Nikto ma nemoze buzerovat za to, ze mam nizsie ceny, pokial ako som uz pisala mi to pokryje naklady a dosiahnem zisk.
Kvietocek
29.09.10,11:33
30% Je prirážka.
Marža je 23%

A ak máš náklady 2000 € a zisk 2000 € tak musíš predať 1333 tričiek. 4000/3=1333,33

pokial by sa jednalo len o tricka s takou cenou :)
Stefan2005
29.09.10,11:34
...ako to rozpocitam medzi tovar? Podla kusov, alebo podla coho?

... to su už otázky na spôsoby kalkulácie; viacej napr. tu : http://www.euke.takeda.sk/index.php?did=653


30% Je prirážka.
Marža je 23%
A ak máš náklady 2000 € a zisk 2000 € tak musíš predať 1333 tričiek. 4000/3=1333,33

... ešte v tom nemá NC tričiek :)



...Nikto ma nemoze buzerovat za to, ze mam nizsie ceny, pokial ako som uz pisala mi to pokryje naklady a dosiahnem zisk.

... ako sa to vezme - resp. koho si myslela tým NIKTO ?
Len tak mimochodom, skúsila si predávať na trhovisku napr. papriku za 0,50€, kým všetci ostatní ju ponúkajú za 1,70€ :rolleyes:
Kvietocek
29.09.10,11:38
... ako sa to vezme - resp. koho si myslela tým NIKTO ?
Len tak mimochodom, skúsila si predávať na trhovisku napr. papriku za 0,50€, kým všetci ostatní ju ponúkajú za 1,70€ :rolleyes:[/QUOTE]


NIKTO = myslim tym úrady
Bola by hlupost predavat papriku za 0,50€ ked ju mozem predat za 1,60 € lacnejsie ako u konkurencie a este na tom ajzarobim ci?
marjankaj
29.09.10,11:38
...

... ešte v tom nemá NC tričiek :)




Má. Predáva za 5000 a kupuje za 1000, rozdiel je 4000 prirážka je 3, tak to sedí 4000/3=1333 €;)
Stefan2005
29.09.10,11:59
Má. Predáva za 5000 a kupuje za 1000, rozdiel je 4000 prirážka je 3, tak to sedí 4000/3=1333 €;)

Janko, už končím, lebo Kvietocek-a celkom pomotáme...
Pri PC 5000 a NC 1000 je prirážka 3 :rolleyes:?
marjankaj
29.09.10,12:04
Janko, už končím, lebo Kvietocek-a celkom pomotáme...
Pri PC 5000 a NC 1000 je prirážka 3 :rolleyes:?

Myslím, že kvietoček sa nedá pomotať.:D
To boli mesačné obraty. Prirážka je 3 €na jedno tričko. 13 € predajná a 10€ nákupná cena.

A robiť prognózy Koľko tričiek by predala po 13 € a koľko po 12,5€ prípadne 14 €. To sa zisťuje v praxi. To nikto nevie dopredu.
Kvietocek
29.09.10,12:33
Velmi pekne dakujem za kazdu informacu
tetrisss
29.09.10,15:47
Ja teda neviem, Jar, ty mas pocit, ze sme cenotvorbu dostatocne nevysvetlili? Problem je niekde inde. Ale s tvorbou ceny to nie je take jednoduche, lebo ak, Kvietocek, kupis to tricko za 10 a predas za 13, tak sa presne dostavas do mojej hladiny cien, tvoja prirazka cini presne 30%. Tak ako tu uz bolo povedane, je to vlastne ta nestastna marza vo vyske 23% A teda ked sa chystas predat tovar za 5000 eur, tak tvoj hruby zisk bude cinit 1150 eur, cize tvoj plan je uplne nanic, nevykryje ani tvoje naklady a nieto este zisk. Ak mas taketo predpoklady, tak sa na taky obchod vykasli.
Kvietocek
29.09.10,16:14
Ja teda neviem, Jar, ty mas pocit, ze sme cenotvorbu dostatocne nevysvetlili? Problem je niekde inde. Ale s tvorbou ceny to nie je take jednoduche, lebo ak, Kvietocek, kupis to tricko za 10 a predas za 13, tak sa presne dostavas do mojej hladiny cien, tvoja prirazka cini presne 30%. Tak ako tu uz bolo povedane, je to vlastne ta nestastna marza vo vyske 23% A teda ked sa chystas predat tovar za 5000 eur, tak tvoj hruby zisk bude cinit 1150 eur, cize tvoj plan je uplne nanic, nevykryje ani tvoje naklady a nieto este zisk. Ak mas taketo predpoklady, tak sa na taky obchod vykasli.

To tricko bol len priklad, jasne, ze nebudem predavat len tricka po 13 €. Potrebovala som pochopit ako je to vlastne s tou prirazkou a marzou. To je vsetko.
Ti ktori vystudovali ekonomicku, alebo pracuju ako rozpoctari tak to maju v malicku. No ja sa s tym stretavam prvykrat v zivote. A to co pre inych sa zda hrackou pre inych to moze byt na zaciatku spanielska dedina. A preto dakujem vsetkym, ktori mi odpovedali na moje otazky.
tetrisss
29.09.10,17:41
Citam z tvojich riadkov ako keby si sa urazila na moje vysvetlenie, ale ak, tak je to hlboky omyl, tam som sa ti snazila presne vysvetlit, ako to musis pochopit. Lebo ak to bol tvoj skutocny zaujem, tak z otazok bolo zrejme, ze tomu vobec nerozumies, ak si sa bavila iba, tak potom bolo skoda namahy.
JaDo
29.09.10,20:02
Myslím, že dosť bolo teórie.
V praxi je to tak, že na začiatku obchodovania sa väčšina obchodníkov snaží predávať za „slušnú“ cenu. Nakoľko je však trh tovarom presýtený zistí, že takto nevyžije a postupne ceny zvyšuje. I tu dôjde k poznaniu, že niektoré veci za vyššiu cenu predá, ale iné sa stanú ležiakmi a výsledok bude podobný.
Ten šikovnejší obchodník si uvedomí, že:
- musí nakúpiť super lacný tovar, aby mohol mať nízku predajnú cenu a vyšší zisk (napr. priatelia z Asie, alebo reťazce tlakom na množstevné zľavy u výrobcov),
- musí zohnať výnimočný tovar (trendový, extra moderný, al. nevyhnuteľný pre život a pod.),aby si mohol pridať tých .... viac%,
- musí nájsť extra obchodné miesto, kde sa bude snúbiť výhodná poloha so slušnou cenou nájmu,
- pokiaľ predáva sezónny tovar, musí iným sezónnym tovarom doplniť slabšie obdobie,
- musí naučiť zákazníkov chodiť práve do jeho obchodu (ochota, pohodlie nákupu, dobré zásobovanie, slušné ceny..)
A je toho ešte o mnoho viac. Veľká časť obchodníkov vyššie uvedené možnosti mať nebude a opäť niekto skrachuje a iný príde.
jar88
30.09.10,04:26
Presne tak JaDo.
Dobre si to vystihol a hlavne tou vetou "A je toho ešte o mnoho viac.
Kvietocek
30.09.10,05:30
Citam z tvojich riadkov ako keby si sa urazila na moje vysvetlenie, ale ak, tak je to hlboky omyl, tam som sa ti snazila presne vysvetlit, ako to musis pochopit. Lebo ak to bol tvoj skutocny zaujem, tak z otazok bolo zrejme, ze tomu vobec nerozumies, ak si sa bavila iba, tak potom bolo skoda namahy.


Nerozumela som tomu, ale vdaka vsetkym odpovediam co ste mi poslali mam uz aspon ako taku predstavu, no musim este studovat dalej, lebo nie vsetkemu este stale rozumiem. :)
rosie
15.11.10,07:47
Mozete si dat marzu aku chcete, ak vyslednu cenu budu akceptovat vasi zakaznici v porovani s vasou konkurenciou:)
TekoTeko
12.02.12,08:29
Vidim, ze tu viaceri operuju s pojmami marza a prirazka, ktorym nerozumeju.
Marza skutocne nemoze byt viac ako 100%. Preco to tak je, je vysvetlene tu:
http://100eurdenne.blogspot.com/2011/11/obchodna-prirazka-marza-rabat-definicia.html