Štefánia44
13.04.10,07:03
Dobrý den,

chcem Vás poprosiť o radu. Onedlho sa chystáme postaviť oplotenie okolo rodinného domu a pozemku. Ako máme postupovať pri jeho stavbe? Potrebujeme nejaké povolenie? Počula som, že stačí iba nahlásiť stavebnému (resp. obecnému) úradu stavbu, a k tomu vraj potrebujem aj geometrický plán + zakreslenie plotu. Je to pravda? Plot by mal mať betonové základy, kameň + drevo. Ďakujem.
p.mac
13.04.10,06:23
to sa vybavuje ako ohlasovacia povinnost, a treba k tomu situacny vykres pozemku (kde budu zakreslene ploty). Geometricky plan, moze byt az po ukonceny prac, ako zameranie skutocneho stavu (pri kolaudacii), ale ak neviete presne polohy rohov plotom tak to radsej dajte vytycit geodetom (vykolikovat)
220870
13.04.10,16:44
Pokiaľ to máte vykolíkované tak stačí ohlasovacia povinnosť na obecnom úrade.
tina01
23.04.10,07:35
ja som tuto vec vybavovala tento tyzden.Vyzeralo to asi takto-na stavebnom urade som dostala tlačivo (oznamenie drobnej stavby,asi tak sa to volalo).K tomu som musela predlozit prilohy: list vlastnictva a kopiu z katastralnej mapy, kazda za 8 eur z katastra, nakres plota a technicky popis,mal by byt opravnenou osobou, na ofotenej mape vyznaceny usek, ktoreho sa to tyka, prefoteny vyucny list staveb.dozoru alebo diplom, kedze si to budeme robit svojpomocne alebo ak to robi firma, tak zivnosten.list, vyplnene a podpisane tlacivo. Budeme menit pletivo pred domom cca.16 m dlzka, za murik so stlpikmi od ulice.
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.04.10,08:10
Dobrý den,

chcem Vás poprosiť o radu. Onedlho sa chystáme postaviť oplotenie okolo rodinného domu a pozemku. Ako máme postupovať pri jeho stavbe? Potrebujeme nejaké povolenie? Počula som, že stačí iba nahlásiť stavebnému (resp. obecnému) úradu stavbu, a k tomu vraj potrebujem aj geometrický plán + zakreslenie plotu. Je to pravda? Plot by mal mať betonové základy, kameň + drevo. Ďakujem.




Výňatok z vyhl. 453/2000 Z.z.


Ohlásenie drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác
(k § 57 zákona)
§ 5


(1) Ohlásenie drobnej stavby obsahuje
a) meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) stavebníka,
b) účel, rozsah a miesto stavby,
c) druh a parcelné číslo pozemku podľa katastra nehnuteľností, /1/
d) ak ide o stavby uskutočňované svojpomocou, vyhlásenie kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať vedenie uskutočňovania stavby,
e) ak sa pri uskutočňovaní stavby majú použiť susedné nehnuteľnosti, vyjadrenie vlastníka tejto nehnuteľnosti.

(2) K ohláseniu drobnej stavby sa pripojí
a) doklad, ktorým sa preukazuje vlastnícke alebo iné právo k pozemku,
b) jednoduchý situačný výkres v dvoch vyhotoveniach, ktorý obsahuje vyznačenie umiestnenia stavby na pozemku vrátane odstupov od hraníc so susednými pozemkami a od susedných stavieb a stavebné riešenie stavby,
c) jednoduchý technický opis stavby,
d) rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy.
------------------------------------------------------------------------
/1/ § 18 a 69 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov.


CIMOM
Zeck
23.04.10,08:28
Aka musi byt minimalna vzdialenost betonoveho murika plotu od obecnej cesty? Je to v nejakom predpise uvedene? Nas pozemok siaha az k ceste, takze teoreticky by som mohol stavat az tesne pri ceste?
Zeck
23.04.10,17:19
Nikto nevie? :-(
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.04.10,06:04
Aka musi byt minimalna vzdialenost betonoveho murika plotu od obecnej cesty? Je to v nejakom predpise uvedene? Nas pozemok siaha az k ceste, takze teoreticky by som mohol stavat az tesne pri ceste?

Min. 0,5 m.
Technická norma ustanovuje, že pevná prekážka má byť v min. 0,5 m vzdialenosti od vozovky. Umiestňujú (majú sa) sa tak aj dopravné značky.

Ešte jedno : oplotenie nemôže tvoriť prekážku v rozhľade vodiča - posudzuje to príslušný cestný správny orgán na základe vyjadrenia dopravného inšpektorátu. Uvedené platí pre cca 2 % oplotení.



CIMOM
Zeck
25.04.10,07:33
Min. 0,5 m.
Technická norma ustanovuje, že pevná prekážka má byť v min. 0,5 m vzdialenosti od vozovky. Umiestňujú (majú sa) sa tak aj dopravné značky.

Ešte jedno : oplotenie nemôže tvoriť prekážku v rozhľade vodiča - posudzuje to príslušný cestný správny orgán na základe vyjadrenia dopravného inšpektorátu. Uvedené platí pre cca 2 % oplotení.



CIMOM

Dakujem pekne, nevies mi povedat este cislo tej normy, ktora to ustanovuje?
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.04.10,10:47
dnes nie

CIMOM
Cyros
22.05.10,11:35
Pokiaĺ neriešiš výmenu jestvujúceho rozhodne to treba ohlásiť na obec a vyplniť tlačivo o drobnej stavbe. Budú chcieť aj podpisy susedov.
Gong
29.04.11,09:39
Dobrý deň,
ja by som Vás chcela poprosiť o radu:
1. my sme opravili plot ktorý mal pevné základy (mali sme tam chlievy, ktoré sme zbúrali, a plot bol poškodený, tak sme ho opravili, a do záhrady sme dorobili 2m murovaného plotu i s pevným základom /taký roh nám vznikol) nehlásili sme to, ale chceli by sme to mať zaznačené v katastrálnej mape, ako postupovať?
2. máme postavený altánok - ten treba tiež zapísať do KM? stavbu sme nehlásili - to ešte náš tato staval
3. taktiež postavil na konci záhrady šopu, s latrinou a kurínom všetko murované, to postavil tiež bez ohlásenia,

Chceme to dať všetko do poriadku ako máme postupovať, poradí mi niekto, mam radšej navštívať advokáta, alebo si to dokážeme i sami vybaviť? Možeme ohlásenie podať i teraz?
Dakujem za všetky rady.
Gong