liptos
13.04.10,21:20
Zdravim vas. Kupil som stary domcek so stropom z hliny obity zo spodu a z hora z doskami a podlaha v jednej izbe drevene dosky (dile) a pod nimi je skvara a hlina a v druhej izbe je skvarobeton, pod ktorou je pivnica. Vedeli by ste mi poradit akym sposobom a ake materialy pouzit pri rekonstrukcii domceka pre moje potreby vikendovych navstev co sa tika odizolovania PODLAH a STROPU(nechcem zobytnit podkrovie). Vopred dakujem velmi pekne za pomoc.M.L.
arizona
13.04.10,19:47
ciners
13.04.10,20:51
Ak doma najdem casopis, kde jedna pani rekonstruovala takyto stary dom,tak to naskenujem a dam sem. Z "chlieva" dokazala urobit velmi krasny vidiecky domcek.
sfinks
14.04.10,06:40
My ste teraz rekonstruovali 80 rocny ... a uz nikdy viac ... radsej zburam a postavim nanovo .... je stym viac roboty ako keby s mto mal psotavit nanovo ... nove rozvody vody elektriny odpadu podlahy nove vytial zateplit nove kurenie .... strop ako ty .. tiez by som najradsej zburatl a dal novy uplne ....
alchstuip
14.04.10,12:09
Je krasne ako by niektori ludia vsetko radsej burali... zburajme vsetko stare a vsade postavme katalogove fialove alebo oranzove krabicky, najlepsie obohnane 2m plotom z betonu, aby sme nepoznali suseda - krasnym prikladom je cele okolie Bratislavy... tieto "komunity" budu o 20 rokov posobit asi horsie ako Petrzalske panelaky v sucasnosti

My finisujeme s rekonstrukciou 50 rocneho domu. Rekonstrukcia od zakladov po stit strechy + prerabka na minipenzion na ubytovanie asi 10 ludi. Dom je podpivniceny a 15 rokov bol neobyvany, vlhky a mierne zateceny. Na nepodpivnicenej casti sa museli podbetonovat zaklady a opravit izolacie. Vplyvom slabych zakladov bol cely dom nakloneny k ulici, na 2,5m vysky je odklon asi 10cm od zvislice... no a co, z vnutra sa to dorovnalo sadrakom na konstrukcii, z vonka sa to neda postrehnut...

Krov bol bezchybny, ale skridla sa rozpadala pri dotyku.... isla dole, vyrovnalo sa prilozkami a hore siel plech. Stropy boli samozrejme drevene, hranoly asi 25x25 cm, takze sme sa nebali po spevneni zakladov zatazit cely dom betonovou dekou.
Z vnutra isiel sadrak na plafony, + do kuchyne falosne hrady, v obyvacke je prekladany drevenny strop + falosne hranoly, velmi pekna imitacia origo dreveneho stropu.
podlahy vsade nove, v nepodpivnicenych miestnostiach bola drevena podlaha na piesku, teraz je vsade nova keramicka dlazba an betone + tepelnej a radonovej izolacii....

V starej mastali 15x5 m vznikli tri izby na ubytovanie hosti, kazda so samostatnym soc zariadenim a minikuchynkou.

Samozrejmost vymena okien a zateplenie 6cm polystyrenom.

Hlavnu obytnu cast kurime kachlovou pecou v kombinacii so sporakom a rurou na drevo, dost komplikovana stavba, ale perfektne funkcna a pekna...

Ja som kazdopadne za rekonstrukciu..... ak ked teraz kdekto nadava na tie klasicke deninske domy z 50tych rokov 20 storocia, tieto domy maju aspon dusu....
buchač
14.04.10,12:29
Je krasne ako by niektori ludia vsetko radsej burali... zburajme vsetko stare a vsade postavme katalogove fialove alebo oranzove krabicky
...
...

Nechcem nejak vášne podnecovať , ale prečítal by som si poriadne úvodný príspevok ...hlavne tie údaje , t.j.


liptos Rekonstrukcia 70rocneho domu
Zdravim vas. Kupil som stary domcek so stropom z hliny obity zo spodu a z hora z doskami a podlaha v jednej izbe drevene dosky (dile) a pod nimi je skvara a hlina a v druhej izbe je skvarobeton, pod ktorou je pivnica. Vedeli by ste mi poradit akym sposobom a ake materialy pouzit pri rekonstrukcii domceka pre moje potreby vikendovych navstev co sa tika odizolovania PODLAH a STROPU(nechcem zobytnit podkrovie). Vopred dakujem velmi pekne za pomoc.M.L.

7O - ročný dom ...hlinený ...
Podlaha - škvara , škvarobetón

Predpokladám , že v tej dobe sa nejak izolácia nenosila ;)
A ako materiál na rekonštrukciu by som použil najmä TNT ...do každého rohu by stačilo 200 g ...

Riešil by som asi ako

sfinks Re: Rekonstrukcia 70rocneho domu
My ste teraz rekonstruovali 80 rocny ... a uz nikdy viac ... radsej zburam a postavim nanovo .... je stym viac roboty ako keby s mto mal psotavit nanovo ... nove rozvody vody elektriny odpadu podlahy nove vytial zateplit nove kurenie .... strop ako ty .. tiez by som najradsej zburatl a dal novy uplne ....

P.S.:
Ozaj , len tak na margo , minulý rok som kúpil chalúpku , dátum ukončenia stavby 1914 ...a ani tomu svätému ju ale nejdem búrať .
Nie je totiž z hliny , vaľkov ...
liptos
14.04.10,17:46
Dakujem pekne za vsestranne rady ale ja som sa uz rozhodol burat sa nebude:O) Otazka znie: POTREBOVAL BY SOM VEDIET KONKRETNY POSTUP A MOZNE POUZITE MATERIALY NA svojpomocnu REKONSTRUKCIU PODLAHY A HLINENENEHO STROPU. Potrebujem z toho spravit len vikendovy domcek s kachlovcom. Vela chvali som sa tiez docital ohladom hlinenych stropov ako vedia regulovat vlhkost v izbe ....., tzn nedal by sa nejako ten hlineny strop len upravit upgradnut :O) nejake sofistikovane foliea tak podobne?:O) dakujem za info
220870
14.04.10,18:10
Je veľmi ťažko radiť cez internet.Ten dom by som si najskôr musel obhliadnuť naživo.Potom by som vedel poradiť.
Búrať či nebúrať.Ak niekto chce silou mocou dom podľa svojich predstáv nemal by potom kupovať starý dom ktorý svojim riešením nije podľa jeho predstáv.
Prednedávnom sestranica kupovala takýto dom.Bol som to obhliadnuť .Môj záver znel ak si dáš poradiť tak do toho vrazíš 200 000 SKK a ten dom ťa prežije.Ak budeš náročná tak to radšej zbúraj.Dali si poradiť dnes si nevedia vynachváliť.
zk24
14.04.10,18:32
My ste teraz rekonstruovali 80 rocny ... a uz nikdy viac ... radsej zburam a postavim nanovo .... je stym viac roboty ako keby s mto mal psotavit nanovo ... nove rozvody vody elektriny odpadu podlahy nove vytial zateplit nove kurenie .... strop ako ty .. tiez by som najradsej zburatl a dal novy uplne ....

mimotemy Rodicia podedili stary dom po starych rodicoch. dali si vypracovat kompletnu rekonstrukciu, a ta cena co vysla, no dovidenia. za cenu tej rekonstrukcie by mali v okoli bratislavy aj s obrovskym pozemkom krasny bungalov. Tiez som radila nech zburaju a postavia maly pekny novy domcek... ale cenova ponuka na zburanie a odvoz odpadu ma rozosmiala este via ako ta rekonstrukcia... :eek::eek::eek: Skoro rovnaka suma.... to su tie stare domy, so 70cm sirokymi stenami...
dolfort
14.04.10,19:03
Dakujem pekne za vsestranne rady ale ja som sa uz rozhodol burat sa nebude:O) Otazka znie: POTREBOVAL BY SOM VEDIET KONKRETNY POSTUP A MOZNE POUZITE MATERIALY NA svojpomocnu REKONSTRUKCIU PODLAHY A HLINENENEHO STROPU. Potrebujem z toho spravit len vikendovy domcek s kachlovcom. Vela chvali som sa tiez docital ohladom hlinenych stropov ako vedia regulovat vlhkost v izbe ....., tzn nedal by sa nejako ten hlineny strop len upravit upgradnut :O) nejake sofistikovane foliea tak podobne?:O) dakujem za info

Ja dumem tak že je v zásade jedno na aký účel sa to bude využívať - to že to bude chalupa neznamená že sa to dá urobiť lacnejšie alebo jednoduchšie. Buď to urobíš poriadne alebo ťa to naveky bude prenasledovať.
Ja som všetky staré diľovky vyhádzal von -> výkop škvary resp. hliny na 30cm hlboko, následne štrk frakcia 20 myslím že to bola cca 10cm, postrek proti plesni a hubám, terový papier, betón 5cm, fólia, EPS podlahový 5cm, na to podlahové kúrenie (s 5 cm systémovou EPS doskou) a 5 cm anhydrid. poter. Nášľapná vrstva dlažba resp. laminát, ako kde.
Strop som nahal tak lebo keby že ten chcem riešiť tak mi všetko spadne na hlavu a musím meniť celý krov. Takže som to zaizoloval zhora knaufom 10+10 cm.
Dá sa všetko spraviť len to stojí veľa prachov. Ale ak si všetko urobíš svojpomocne, ušetríš dosť veľa.
dolfort
14.04.10,19:07
K dišpute rekonštruovať VS. búrať dodám len toľko, že každý tábor môže mať mrte argumentov za a proti a každý má pritom pravdu - to je čaro tejto debaty.
Takže kto chce búrať a stavať, nechajte ho nech búra a stavia,
kto chce rekonštruovať, nechajte ho nech rekonštruuje.
Každý musí vedieť čo je pre neho najlepšie a podľa toho nech sa aj zariadi.
liptos
15.04.10,21:08
Ja dumem tak že je v zásade jedno na aký účel sa to bude využívať - to že to bude chalupa neznamená že sa to dá urobiť lacnejšie alebo jednoduchšie. Buď to urobíš poriadne alebo ťa to naveky bude prenasledovať.
Ja som všetky staré diľovky vyhádzal von -> výkop škvary resp. hliny na 30cm hlboko, následne štrk frakcia 20 myslím že to bola cca 10cm, postrek proti plesni a hubám, terový papier, betón 5cm, fólia, EPS podlahový 5cm, na to podlahové kúrenie (s 5 cm systémovou EPS doskou) a 5 cm anhydrid. poter. Nášľapná vrstva dlažba resp. laminát, ako kde.
Strop som nahal tak lebo keby že ten chcem riešiť tak mi všetko spadne na hlavu a musím meniť celý krov. Takže som to zaizoloval zhora knaufom 10+10 cm.
Dá sa všetko spraviť len to stojí veľa prachov. Ale ak si všetko urobíš svojpomocne, ušetríš dosť veľa.
Aj ja dumem ta podlaha sa mi celkom pozdava:O) Co za foliu pouzit? Pokial nemam podlahove kurenie nemohol by som dat laminat uz na podlahovy ESP? Takze mineralnu vlnu polozit len tak volne na povalu bez akychkolvek paropriepustnych a nepriepustnych folii?
dolfort
15.04.10,23:41
Aj ja dumem ta podlaha sa mi celkom pozdava:O) Co za foliu pouzit? Pokial nemam podlahove kurenie nemohol by som dat laminat uz na podlahovy ESP? Takze mineralnu vlnu polozit len tak volne na povalu bez akychkolvek paropriepustnych a nepriepustnych folii?

Folia - ja som dal úplne bežnú čiernu PVC stavebnú fóliu. Predáva sa v 5m širokých baloch (zložené na polovicu), v balení je 100 m2, odkroja ti koľko treba. Používal som ju na všetko čo si zmyslíš. A stále mám v humne nejakú rezervu, jeden nikdy nevie...
Lamino na EPS - no odborník na to nie som ale lamino priamo na EPS by som nedával - EPS má tendenciu mäknúť (rokmi stráca na objeme), takže akúkoľvek nášľapnú vrstvu by som kládol jedine na pevný betónový alebo iný poter. Myslím že je na to aspoň 100 ďalších dobrých dôvodov.
Minerálna vlna - určite nie bez fólií, lebo keď to navlhne tak je to v prdeli. Plus čo najlepšie mechanicky ochrániť - osobne mám riadnu schýzu z toho že sa mi tam nasťahujú rôzne božie tvory typu osy, myši, kuny, mačky, mravce, muchy, pavúky, vtáčiky - som slabý v biológii, takže iba toľko. Správne izolovanie je riadna veda, pre laika neni problém narobiť si kopu škody. 1000x premysli, 100x meraj, raz urob ale poriadne.
liptos
18.04.10,06:39
Folia - ja som dal úplne bežnú čiernu PVC stavebnú fóliu. Predáva sa v 5m širokých baloch (zložené na polovicu), v balení je 100 m2, odkroja ti koľko treba. Používal som ju na všetko čo si zmyslíš. A stále mám v humne nejakú rezervu, jeden nikdy nevie...
Lamino na EPS - no odborník na to nie som ale lamino priamo na EPS by som nedával - EPS má tendenciu mäknúť (rokmi stráca na objeme), takže akúkoľvek nášľapnú vrstvu by som kládol jedine na pevný betónový alebo iný poter. Myslím že je na to aspoň 100 ďalších dobrých dôvodov.
Minerálna vlna - určite nie bez fólií, lebo keď to navlhne tak je to v prdeli. Plus čo najlepšie mechanicky ochrániť - osobne mám riadnu schýzu z toho že sa mi tam nasťahujú rôzne božie tvory typu osy, myši, kuny, mačky, mravce, muchy, pavúky, vtáčiky - som slabý v biológii, takže iba toľko. Správne izolovanie je riadna veda, pre laika neni problém narobiť si kopu škody. 1000x premysli, 100x meraj, raz urob ale poriadne.
Takze podlaha je jasna:O) Len rozmyslam co s tym stropom. Mohol by vyzerat asi takto?: z hora na hlineny strop volne polozim paropriepustnu foliu, sklenna vata a nakoniec to prikryjem parozabranou. Bojis sa ze sa ti bozie tvory nastahuju do sklennej vaty ci kde? Lebo v tom hlinenom strope ich je uz urcite dost:O) Kedy by mohla ta vata zvlhnut? Rozmyslam tiez pouzit namiesto vaty 10tku polystyren, ktory nieje tak nasiakavy ako vata co ty na to?
dolfort
19.04.10,14:39
Takze podlaha je jasna:O) Len rozmyslam co s tym stropom. Mohol by vyzerat asi takto?: z hora na hlineny strop volne polozim paropriepustnu foliu, sklenna vata a nakoniec to prikryjem parozabranou. Bojis sa ze sa ti bozie tvory nastahuju do sklennej vaty ci kde? Lebo v tom hlinenom strope ich je uz urcite dost:O) Kedy by mohla ta vata zvlhnut? Rozmyslam tiez pouzit namiesto vaty 10tku polystyren, ktory nieje tak nasiakavy ako vata co ty na to?

Nemohu sloužit :-(
Posúvam
220870
19.04.10,16:47
Takze podlaha je jasna:O) Len rozmyslam co s tym stropom. Mohol by vyzerat asi takto?: z hora na hlineny strop volne polozim paropriepustnu foliu, sklenna vata a nakoniec to prikryjem parozabranou. Bojis sa ze sa ti bozie tvory nastahuju do sklennej vaty ci kde? Lebo v tom hlinenom strope ich je uz urcite dost:O) Kedy by mohla ta vata zvlhnut? Rozmyslam tiez pouzit namiesto vaty 10tku polystyren, ktory nieje tak nasiakavy ako vata co ty na to?
Môžete to tak urobiť ale nedoporučujem .Zrovna riešim Kunu nasťahovala sa do podkrovia domu ktorý slúži na víkendy(novostavba).Úplne zničila tepelnú izoláciu strechy a zhruba 50% paropriepustnej fólie .Ak to budeme chcieť ako tak dať dokopy bude nutné zhodiť plechovú strechu domu(škridloplech).Škodu odhadujem na 3-4 tisíc EUR.
dolfort
19.04.10,17:47
Môžete to tak urobiť ale nedoporučujem .Zrovna riešim Kunu nasťahovala sa do podkrovia domu ktorý slúži na víkendy(novostavba).Úplne zničila tepelnú izoláciu strechy a zhruba 50% paropriepustnej fólie .Ak to budeme chcieť ako tak dať dokopy bude nutné zhodiť plechovú strechu domu(škridloplech).Škodu odhadujem na 3-4 tisíc EUR.

dammit. Dá sa tomu nejako zabrániť, predísť?
220870
19.04.10,17:53
Na 100% sa to nedá.Ale znížiť riziko je možné vždy.