Agnešk
18.04.10,20:49
Ahojte,

chcela by som sa s Vami poradiť ohľadne rekonštrukcie bytu. Chcela by som zbúrať stenu, ktorá je medzi izbou a kuchynou. Stena nie je nosná, nie sú v nej žiadne vedenia, kabliky,... Potrebujem k tomu nejaké povolenie? Alebo sa možem pustiť do búrania steny. Bývam na vrchnom poschodí.
Prosím poradte mi, aký je postúp.
Ďakujem

Vaša Agneš
220870
18.04.10,20:01
Potrebujete povolenie,od majiteľa budovy.V činžiakoch sú všetky steny nosné,tvoria ucelený skelet budovy.
andiablo
19.04.10,06:29
a budete potrebovať aj statický posudok keď je to v paneláku. Je to kvôli tomu, že sa to eviduje na príslušnom bytovom družstve. Ak si vybúrate len vy je to Ok. Ale keď to spravia viacerý tak Vám to spadne na hlavu.
ciners
19.04.10,07:02
Vsetky steny nie su nosne,jasne ,ze su tam aj priecky, vacsinou 80mm hrube. Dokonca vam ani nic nepadne na hlavu, to kym pride ku kolapsovemu stavu konstrukcie je zlozity proces,nie vyrezanie jednych dveri do priecky.
Treba vam nakresy povodneho stavu, navrhovaneho stavu, mnozstvo odpadu a nakladanie snim, staticky posudok, ze sa nezasahuje do nosnych konstrukcii a ze sa nemeni ani zatazenie a ucel. Tieto veci spravca vylepi vo vchode a ludia maju moznost sa vyjadrit. Dobre je,keby ste aj vy nechali potom odkaz vo vchode,kedy budete pracovat na prerabke a poziadat o pochopenie za vzniknuty hluk- to sa tak patri.
Bolo tu vyssie pisane, ze ked narobia zmeny viaceri,tak sa moze cosi stat a treba zmeny evidovat- toto je aj moje zelanie, z praxe mozem povedat, ze som tych posudkov robil vela a ani raz som sa k zmenam v panelaku nedopatral. Ale zelanie je to pekne :)
Agnešk
22.04.10,16:28
Potrebujete povolenie,od majiteľa budovy.V činžiakoch sú všetky steny nosné,tvoria ucelený skelet budovy.
dakujem poradak
Agnešk
22.04.10,16:29
a budete potrebovať aj statický posudok keď je to v paneláku. Je to kvôli tomu, že sa to eviduje na príslušnom bytovom družstve. Ak si vybúrate len vy je to Ok. Ale keď to spravia viacerý tak Vám to spadne na hlavu.
dakujem za rady kamosko
Agnešk
22.04.10,16:30
Vsetky steny nie su nosne,jasne ,ze su tam aj priecky, vacsinou 80mm hrube. Dokonca vam ani nic nepadne na hlavu, to kym pride ku kolapsovemu stavu konstrukcie je zlozity proces,nie vyrezanie jednych dveri do priecky.
Treba vam nakresy povodneho stavu, navrhovaneho stavu, mnozstvo odpadu a nakladanie snim, staticky posudok, ze sa nezasahuje do nosnych konstrukcii a ze sa nemeni ani zatazenie a ucel. Tieto veci spravca vylepi vo vchode a ludia maju moznost sa vyjadrit. Dobre je,keby ste aj vy nechali potom odkaz vo vchode,kedy budete pracovat na prerabke a poziadat o pochopenie za vzniknuty hluk- to sa tak patri.
Bolo tu vyssie pisane, ze ked narobia zmeny viaceri,tak sa moze cosi stat a treba zmeny evidovat- toto je aj moje zelanie, z praxe mozem povedat, ze som tych posudkov robil vela a ani raz som sa k zmenam v panelaku nedopatral. Ale zelanie je to pekne :)
dakujem
Kiara22
07.06.10,08:07
Chcela by som sa spytat - je nutne riesit rekonstrukciu so spravcom a vylepit tieto plany o vchode, aby sa ludia mohli vyjadrit aj ked sa neburaju nosne steny?
rennka
07.06.10,08:20
Znami tiez burali v cinziaku stenu. Susedia sa chodili stazovat na urady a im chodili kontroly. Nastastie mali vybavene povolenie
Kiara22
25.06.10,05:31
Takze dozvedela som sa, ze kazdy stavebny urad to ma inak, takze ak chystate rekonstrukciu, treba im proste zavolat a popytat sa. Napr v BAV, ak podavate stavebne oznamenie (teda chystate sa burat napr len nejake nenosne priecky), potrebujete stavebnemu uradu dorucit:
- staticky posudok (aj nenosne priecky vraj mozu byt "utuzujuce")
- nacrt projektu pred a po
- suhlas vsetkych vlastnikov bytu
- list vlastnictva alebo cestne prehlasenie, ze ste vlastnikom

Staveby urad vam potom da vediet, ci je vasa rekonstrukcia OK/NOK, ci na to potrebujete suhlas susedov a pod...Tetuska na telefone mi hned vysvetlila, ze ludia vela krat ani nevedia, ze aj vymenu okien a zasklenie balkona treba riesit so stavebnym uradom...takze tolko...
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.06.10,11:40
Takze ......... aj vymenu okien ....treba riesit so stavebnym uradom...takze tolko...

Samotnú výmenu okien, ak sa nemení ich farba a členenie určite nie.


Výňatok zo stavebného zákona - 50/1976 Zb.


§ 139b
Pojmy stavebného poriadku


(15) Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä

a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,
b) opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
c) údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie, najmä výmena klimatizačného zariadenia, výťahu, vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov,
d) výmena zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň,
e) maliarske a natieračské práce.




CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.06.10,11:44
Ahojte,

chcela by som sa s Vami poradiť ohľadne rekonštrukcie bytu. Chcela by som zbúrať stenu, ktorá je medzi izbou a kuchynou. Stena nie je nosná, nie sú v nej žiadne vedenia, kabliky,... Potrebujem k tomu nejaké povolenie? Alebo sa možem pustiť do búrania steny. Bývam na vrchnom poschodí.
Prosím poradte mi, aký je postúp.
Ďakujem

Vaša Agneš

Treba postupovať formou ohlásenia - § 57 ods. 1 SZ.
Bude k tomu treba statický posudok. V ňom bude aj pôdorys.
Doklad o vlastníctve, resp. čestné prehlásenie o vlastníctve.

Ak sa jedná o bytový dom so spoločenstvom , tak súhlas spoločenstva.
Ak sa jedná o dom bez spoločenstva, tak súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov bytových a nebytových priestorov.


CIMOM