joknaj
21.04.10,12:02
Dobrý deň,
obraciam sa o pomoc pri riešení otázky životnosti bytových domov (materiálov, stavebných konštrukcií a tech. zabezpečenia budov) a vyčísliteľných nákladov na obnovu po skončení ich životnosti. Chcel by som sa opýtať, či niekto nevlastní nejaký softvér resp. excelovský dokument, v ktorom by bolo možné sledovať "životnosť" bytových domov s orientačnými nákladmi na jednotlivé položky (strecha, rozvod vody, elektroinštalácie, ...).
Prijmem každú radu a pomoc, za ktorú Vám už vopred ďakujem.
ciners
21.04.10,17:05
V SKSI sa daju kupit knihy,ktore sa venuju tejto prblematike. Na STU sa niekolko timov ludi venovalo roznym problematikam a vzniklo viacero publikacii,ktore dokopy maju dat prehlad. Panelakov je viac typov, tazko najdete nejaky excel subor,treba tie knihy komplexne nastudovat. Pozor na to, ze nie vsetky systemove chyby su dotovane,resp.ich oprava. Statiku panelovych domov publikoval Doc.Harvan, ostatne casti presne neviem.
Halli
21.04.10,17:36
ciners
21.04.10,17:41
To je dobra kniha. Este doplnim, na strankach ministerstva vystavby su vynosy z r.2006, kde su presne upravene podmienky,co vsetko sa da preplacat z fondov EU. Dal by som to tu aj ako pdfko,ale neviem, ci sa to takto moze.
vierockak
23.04.10,00:01
Kdesi na internete som vyčítala takéto niečo:
Normatívna životnosť panelových domov je 80 rokov. Pričom nosné betónové a železobetónové konštrukcie majú projektovanú životnosť 80 až 100 rokov, výplňové konštrukcie najviac 50 rokov a technické zariadenia okolo 30 rokov.
A náklady na obnovu? Treba si dať vypracovať projekt na to, čo potrebujete obnoviť. Súčasťou projektu je výkaz výmer a tento dať naceniť nezávisle aspoň 5 firmám .... a uvidíte tie rozdiely.

Ak chcete vedieť orientačné ceny (na m2, resp. na byt v prípade opráv stupčiek) ... treba sa pýtať viacerých firiem.
plackoo
23.04.10,05:36
Kdesi na internete som vyčítala takéto niečo:
Normatívna životnosť panelových domov je 80 rokov. Pričom nosné betónové a železobetónové konštrukcie majú projektovanú životnosť 80 až 100 rokov, výplňové konštrukcie najviac 50 rokov a technické zariadenia okolo 30 rokov.
A náklady na obnovu? Treba si dať vypracovať projekt na to, čo potrebujete obnoviť. Súčasťou projektu je výkaz výmer a tento dať naceniť nezávisle aspoň 5 firmám .... a uvidíte tie rozdiely.

Ak chcete vedieť orientačné ceny (na m2, resp. na byt v prípade opráv stupčiek) ... treba sa pýtať viacerých firiem.

U nás vyšla výmena potrubí - V+P+K (stupačky / ležačky) okolo 700 Sk/m2 bytu.
A zateplenie strechy cca 950 Sk/m2 strechy ( pod 180 Sk/m2 bytu pri 7 poschodiach).
vierockak
23.04.10,09:22
U nás vyšla výmena potrubí - V+P+K (stupačky / ležačky) okolo 700 Sk/m2 bytu.
A zateplenie strechy cca 950 Sk/m2 strechy ( pod 180 Sk/m2 bytu pri 7 poschodiach).
Tá cena za stupačky okolo 700 Sk/m2 bytu .... prečo to bolo zohľadnené v tejto jednotke? Prečo nie cena na 1 byt? Veď m2 (plocha bytu) nemá vplyv na náklady výmeny stupačky? Stupačka musí byť v každom byte bez ohľadu na jeho veľkosť, nie?:confused::eek: Podľa mňa by sa mali náklady rozpočítať na počet bytov - rovnakým dielom ... mýlim sa?
Prosím, vie sa k tomuto niekto kompetentnejší vyjadriť? Ďakujem.
plackoo
23.04.10,11:50
Tá cena za stupačky okolo 700 Sk/m2 bytu .... prečo to bolo zohľadnené v tejto jednotke? Prečo nie cena na 1 byt? Veď m2 (plocha bytu) nemá vplyv na náklady výmeny stupačky? Stupačka musí byť v každom byte bez ohľadu na jeho veľkosť, nie?:confused::eek: Podľa mňa by sa mali náklady rozpočítať na počet bytov - rovnakým dielom ... mýlim sa?
Prosím, vie sa k tomuto niekto kompetentnejší vyjadriť? Ďakujem.

To som na m2 bytu (z fa za dom a plochy bytov ) iba orientačne odhadol - išlo z FO a pôžičky:).
Inak na 69 (1/2/3) bytov to bolo cca 2,3 a 0,75 mil. Sk (trubky a strecha )
vierockak
23.04.10,13:03
To som na m2 bytu (z fa za dom a plochy bytov ) iba orientačne odhadol - išlo z FO a pôžičky:).
Inak na 69 (1/2/3) bytov to bolo cca 2,3 a 0,75 mil. Sk (trubky a strecha )
Takže, podľa tohto, ak to dobre chápem, váš byt. dom tie stupačky vyšli cca 2,3 mil. Sk : 69 = 33,3 tis. Sk na 1 byt .... áno?

Totiž, mám zistenú konkrétnu informáciu z jedného byt. domu v Nitre, kde ich minulý rok vyšla výmena stupačky (V+P+K) cca 20 tis. Sk na 1 byt. .... hoci neviem, či v tejto cene boli zahrnuté aj náklady napr. na projekt či potrebné revízne správy :confused:, ale zrejme je to potom individuálne, závislé od regiónu a aj od úspešnosti a ochoty dohody na cene s realizačnou firmou ...:confused:
plackoo
23.04.10,16:28
Takže, podľa tohto, ak to dobre chápem, váš byt. dom tie stupačky vyšli cca 2,3 mil. Sk : 69 = 33,3 tis. Sk na 1 byt .... áno?

Totiž, mám zistenú konkrétnu informáciu z jedného byt. domu v Nitre, kde ich minulý rok vyšla výmena stupačky (V+P+K) cca 20 tis. Sk na 1 byt. .... hoci neviem, či v tejto cene boli zahrnuté aj náklady napr. na projekt či potrebné revízne správy :confused:, ale zrejme je to potom individuálne, závislé od regiónu a aj od úspešnosti a ochoty dohody na cene s realizačnou firmou ...:confused:

Áno (okolo tých 30byt ) - ale mali sme stavebné.
Toto bolo "na kľúč" (včetne DPH ).
PS
Skús východniarov - bývajú aj o 20 % lacnejší.Ale kvalitu si musíš postrážiť.
ciners
28.04.10,19:31