Peterko1987
22.04.10,22:17
Bývam v rodinnom dome v spoločnom dvore, v ktorom je okrem nášho rodinného domu ešte jeden starý rodinný dom.V tomto starom rodinnom dome býval starší pán, ktorý v roku 2002 umrel, v roku 2002 prebehlo dedičské konanie,na ktorom sa zúčastnil starosta obce, kedže zosnulý nemal žiadných potomkov ani blízku rodinu.V notárskej zápisnici sa konštatovalo, že poručiteľ zomrel slobodný, bezdetný, rodičia ho predumreli ,súrodencov nemal a z toho důvodu dedičstvo pripadlo štátu ako odúmrť.Je rok 2010 a problém je v tom, že popri dome vchádzame von a dnu do dvora,a že ide o starý dom, ktorý ohrozuje moju rodinu, mojich susedov a tiež chodcov na miestnej komunikáci, pretože niekedy keď zafúka vietor padá krytina zo strechy, je otázkou času kedy padne celá strecha.Obrátili sme sa aj na starostu obce, ktorý ale nevie čo s tým treba robiť, na stažnosť z novembra 2009 neodpovedal doteraz.Skúste mi poradiť ako postupovať? Pozemok zo stavbou pripadol štátu, ako by som mal postupovať ak by som chcel od štátu odkúpiť tento starý dom aj s pozemkom.A ešte je tu jeden problém k pozemku nie je list vlastníctva, ale myslím , že notárska zápisnica je dostatočným důkazom vlastníctva štátu.Prosím a radu hlavne právnikov a najlepšie notárov. Za odpoveď ďakujem veľmi pekne.
arizona
22.04.10,20:24
Odúmrť spravuje okresný úrad, v ktorého územnom obvode sa tento majetok nachádza.
Skús sa obrátiť so svojou žiadosťou tam.
majkii
22.04.10,20:33
treba sa obrátiť na obvodný úrad, ten môže nehnuteľnosť odpredať prostredníctvom ponukového konania a osobitného ponukového konania.
Peterko1987
22.04.10,20:56
treba sa obrátiť na obvodný úrad, ten môže nehnuteľnosť odpredať prostredníctvom ponukového konania a osobitného ponukového konania.
a nebude problém stým že nie je k tomu list vlastníctva?
Peterko1987
22.04.10,21:01
treba sa obrátiť na obvodný úrad, ten môže nehnuteľnosť odpredať prostredníctvom ponukového konania a osobitného ponukového konania.
a nebala by nejaké opatrenie urobiť aj obec?
chandler
23.04.10,07:08
zavolaj statika, ktory napise posudok, ze ten dom treba strhnut lebo ohrozuje ludi a s tym potom behaj po uradoch, policii atd. ziadny uradnik si to na zodpovednost nevezme. tak ti ho rychlo predaju :) alebo ho zhodia.
majkii
23.04.10,14:07
a nebude problém stým že nie je k tomu list vlastníctva?

Pokiaľ nebol založený LV na predmetný pozemok, pozemok je zapísaný v pozemkovej knihe. Obvodný úrad ako nadobúdateľ môže požiadať o založenie LV. V tom problém nebude.
Peterko1987
24.05.10,11:51
takže obrátil som sa na obvodný úrad a aj na krajský úrad a ani jeden z týchto úradov neeviduje dané dedičstvo ako dedičstvo štátu.V notárskej zápisnici sa ale konštatuje že toto dedičstvo pripadlo štátu tak ako teraz postupovať, keĎ CHCEM KÚPIŤ TEN DOM?
anonym222
24.05.10,20:17
takže obrátil som sa na obvodný úrad a aj na krajský úrad a ani jeden z týchto úradov neeviduje dané dedičstvo ako dedičstvo štátu.V notárskej zápisnici sa ale konštatuje že toto dedičstvo pripadlo štátu tak ako teraz postupovať, keĎ CHCEM KÚPIŤ TEN DOM?
Povinnosťou notára, ktorý robil toto dedičstvo, bolo podať návrh na vklad do katastra. Možno by som sa opýtal notára, prečo tak neurobil, prípadne na katastri, prečo ho nezapísali. Ak ho kataster zapíše, musí byť zrejme, kto ho vlastní.
Nemôže byť za tým aj nejaká špekulácia s týmto majetkom?
ciners
24.05.10,20:30
Ked ti statik napsie posudok, ze stavba ohrozuje zivoty, tak je povinnost ju odstranit alebo opravit. Opravit ju nema kto, tak ta druha moznost.
doktor23
24.05.10,20:43
Povinnosťou notára, ktorý robil toto dedičstvo, bolo podať návrh na vklad do katastra. Možno by som sa opýtal notára, prečo tak neurobil, prípadne na katastri, prečo ho nezapísali. Ak ho kataster zapíše, musí byť zrejme, kto ho vlastní.
Nemôže byť za tým aj nejaká špekulácia s týmto majetkom?
nie je to povinnosť notára, na kataster zasiela osvedčenie o dedičstve SÚD
Peterko1987
24.05.10,20:50
Ked ti statik napsie posudok, ze stavba ohrozuje zivoty, tak je povinnost ju odstranit alebo opravit. Opravit ju nema kto, tak ta druha moznost.


Kolko si za to asi tak zapýta statik?
ciners
25.05.10,07:39
Ako ktory, niekto 50€ niekto 200€. Tazko to ohodnotit, nad 100€ by som za to nedal, to nie je nejaka seriozna statika, to su len reci.
kadilak
25.05.10,08:19
Ďalšia otázka je prečo notár na dedičské konanie prizval zástupcu obce teda starostu a nie zástupcu obvodného úradu v sídle kraja /predtým krajského úradu/. Treba požiadať príslušný obvodný úrad v sídle kraja, aby si od príslušného súdu vyžiadal osvedčenie o dedičstve, nakoľko údajne majetok mal pripadnúť štátu ako odúmrť. Následne obvodný úrad v sídle kraja vypíše osobitné ponukové konanie na odpredaj rodinného domu a pozemku. Pri vyhodnotení ponúk sa prihliada na najvyššiu cenovú ponuku.
Ak nie ste spoluvlastník danej nehnuteľnosti, tak nehnuteľnosť môžte kúpiť len podaním cenovej ponuky na základe vyhláseného osobitného ponukového konania. Inzerát o predaji bude uverejnený v denníku s celoslovenskou pôsobnosťou.
Ak by ste bol spoluvlastník danej nehnuteľnosti máte predkupné právo. Z vašej informácie však vyplýva, že spoluvlastník asi nie ste.
Peterko1987
25.05.10,19:49
Povinnosťou notára, ktorý robil toto dedičstvo, bolo podať návrh na vklad do katastra. Možno by som sa opýtal notára, prečo tak neurobil, prípadne na katastri, prečo ho nezapísali. Ak ho kataster zapíše, musí byť zrejme, kto ho vlastní.
Nemôže byť za tým aj nejaká špekulácia s týmto majetkom?

dnes som sa rozprával so starostom, pýtal som sa ho, že prečo nedal ten notár návrh na zápis do katastra nehnutelnosti. On povedal že obec mala vypracovať geometrický plán ale že bol drahý takto nechali tak.Ževraj sa medzičasom, podla jeho slov niekedy pred 4 rokmi boli na ten dom pozrieť dve vlastníčky, ktoré sa dozvedeli o tom že sú potenciálne dedičky na základe akéhosi ROEPU, nejakých výpiskov čo sa robia pri vysporiadaní pozemkov.Dotýčné boli aj na úrade ale nikto si nezaznačil ich mená, podla starostu nebolo to ani potrebné.Jedna z nich povedala že nie je dedičkou, a nemá nič spoločné s poručiteľom, a tá druhá podla slov starostu povedala že ma akýsi nárok na dedičstvo.starosta mi odporučil aby som vyhladal dotyčnú dedičku a dohodol sa s ňou.Takže súčasný stav je nasledovný.Stavba v dezolátnom stave nie nikoho, aspoň na papieri a podla dostupných dokladov.V katastri nie je list vlastníctva.V pozemkovej knihe sú dve mená, otec a strýko poručitela, ktorý zomreli pred jeho smrťou, a majetok tak pripadol poručitelovi, ktorý nemá žiadnych dedičou.Je to začarovaný kruh, z ktorého neviem ako von.Ked som povedal starostovi, že sa obrátim na obvodný stavebný úrad alebo zavolám statika, len sa pousmial a povedal, že s tým ič nedosiahnem.Tak teraz idem hladať údajnú dedičku, ktorej neviem ani meno, pretože na základe dostupných dokladov neexistuje žiadny dedič.Kto mi poradí???
Peterko1987
25.05.10,20:51
Ďalšia otázka je prečo notár na dedičské konanie prizval zástupcu obce teda starostu a nie zástupcu obvodného úradu v sídle kraja /predtým krajského úradu/. Treba požiadať príslušný obvodný úrad v sídle kraja, aby si od príslušného súdu vyžiadal osvedčenie o dedičstve, nakoľko údajne majetok mal pripadnúť štátu ako odúmrť. Následne obvodný úrad v sídle kraja vypíše osobitné ponukové konanie na odpredaj rodinného domu a pozemku. Pri vyhodnotení ponúk sa prihliada na najvyššiu cenovú ponuku.
Ak nie ste spoluvlastník danej nehnuteľnosti, tak nehnuteľnosť môžte kúpiť len podaním cenovej ponuky na základe vyhláseného osobitného ponukového konania. Inzerát o predaji bude uverejnený v denníku s celoslovenskou pôsobnosťou.
Ak by ste bol spoluvlastník danej nehnuteľnosti máte predkupné právo. Z vašej informácie však vyplýva, že spoluvlastník asi nie ste.

spoluvlastník nie som, čo sa týka stavby a pozemku na ktorom stojí táto stavba, ale som spoluvlastník pozemku pred dvorom.Uvádzam nové skutočnosti:

dnes som sa rozprával so starostom, pýtal som sa ho, že prečo nedal ten notár návrh na zápis do katastra nehnutelnosti. On povedal že obec mala vypracovať geometrický plán ale že bol drahý takto nechali tak.Ževraj sa medzičasom, podla jeho slov niekedy pred 4 rokmi boli na ten dom pozrieť dve vlastníčky, ktoré sa dozvedeli o tom že sú potenciálne dedičky na základe akéhosi ROEPU, nejakých výpiskov čo sa robia pri vysporiadaní pozemkov.Dotýčné boli aj na úrade ale nikto si nezaznačil ich mená, podla starostu nebolo to ani potrebné.Jedna z nich povedala že nie je dedičkou, a nemá nič spoločné s poručiteľom, a tá druhá podla slov starostu povedala že ma akýsi nárok na dedičstvo.starosta mi odporučil aby som vyhladal dotyčnú dedičku a dohodol sa s ňou.Takže súčasný stav je nasledovný.Stavba v dezolátnom stave nie nikoho, aspoň na papieri a podla dostupných dokladov.V katastri nie je list vlastníctva.V pozemkovej knihe sú dve mená, otec a strýko poručitela, ktorý zomreli pred jeho smrťou, a majetok tak pripadol poručitelovi, ktorý nemá žiadnych dedičou.Je to začarovaný kruh, z ktorého neviem ako von.Ked som povedal starostovi, že sa obrátim na obvodný stavebný úrad alebo zavolám statika, len sa pousmial a povedal, že s tým ič nedosiahnem.Tak teraz idem hladať údajnú dedičku, ktorej neviem ani meno, pretože na základe dostupných dokladov neexistuje žiadny dedič.Kto mi poradí???
Kajzer
25.05.21,07:22
V prvom rade rade treba osloviť Slovenský pozemkový fond, ak SPF nepozná majiteľa, oslovte obec, aby zvolala konanie vo veci nebezpečenstva, ohrozenia zdravia, života. Obec požiadajte, aby oslovila správcu a stavebný úrad! dajte si spraviť statický posudok, oslovte súd ...
Mária27
25.05.21,07:50
za 11 rokov to možno už majú vyriešené