dabratranec
26.04.10,08:37
Ahojte, neviem sa rozhodnúť či potiahnuť múry z Ytong lambda(375mm) alebo Heluz family(440mm). Takto to vidím ja - Výhody ytongu: blbuvzdorný systém, jednoduchá výstavba vrátane nadväzujúcich prác (elektro...). Nevýhody: vyššia cena za materiál. Výhody Heluz family44: lepšie R=5,35 (ytong R=4,31), dobrá cena. Nevýhody: aby bolo dodržané R treba dodržať precíznosť pri výstavbe - myslím tým používať nanášací valec na celú plochu tehly (nie namáčať)-murári to ľúbia zľahčovať..., špeciálne náradie, drážky sa už robia ťažšie. Spoločný menovateľ je že nechcem zateplovať. Ktorý z týchto materiálov si vybrať?
alltracboy
26.04.10,07:17
kazdy je posrany z drazok, ako by ich tam mal robit kazdy rok. Heluz mi vysiel podstatne lacnejsie, budu to robit murari tak ma obtiaznost murovania nezujima.. drazky si frezou narobim za jeden den. Sa mi zda ze heluz ma tie super vlastnosti v kombinacii s termo-omietkou. Oba materialy su dobre, ja som vybral ten lacnejsi.
dabratranec
26.04.10,10:53
Pri praktickej vlhkosti a bez omietok 5,27 s TO 5,59. Povedzme že na drážky kašlať ale čím náročnejší postup výstavby tým vzdialenejšie výrobcom uvádzané hodnoty. V tomto prípade (heluz family44) treba použiť nanášací valec pre nanášanie celoplošnej tenkej vrstvy lepidla. Má s tým niekto skúsenosti - ako to nanášanie funguje v praxi?
k.i.n.o.
26.04.10,15:55
Staviam (stavajú mi :D) mi z Heluzu 44. Keď sme to na začiatku riešili, tak sa "krútili"....samozrejme je im jednoduchšie nacápať to na vrstvu malty, lepšie tým dorovnajú nerovnosti, ak im to niekde ujde a pod. Trval som na tenkovrstvom lepidle, tak zobrali valec a lepili.
Vyžadovalo si to presnosť, dôležité bolo presne založiť prvý pás, lebo tehly sú presne brúsené a ak to krivo založia, celý múr je v keli...
Ale zvládli to v pohode a múr vypadá perfektne.
Nebál by som sa toho - ak to budú murovať murári. Na svojpomocnú výstavbu je prijateľnejší asi Ytong, aspoň tak všetci píšu. Ale tehla je tehla...
TomasHC
26.04.10,16:36
Ale tehla je tehla...

No to je argument, len co je pravda... :(
220870
26.04.10,17:08
Pri praktickej vlhkosti a bez omietok 5,27 s TO 5,59. Povedzme že na drážky kašlať ale čím náročnejší postup výstavby tým vzdialenejšie výrobcom uvádzané hodnoty. V tomto prípade (heluz family44) treba použiť nanášací valec pre nanášanie celoplošnej tenkej vrstvy lepidla. Má s tým niekto skúsenosti - ako to nanášanie funguje v praxi?
Ak je dobré počasie (pod mrakom do +20°C)tak aj práca s valcom je ok.Horšie sa s ním pracuje za slnečného počasia keď sú vysoké teploty .
vladoziak
26.04.10,17:23
Ja staviam dom z Heluz brusena na celoplosne lepidlo.Prvy krok a to je nanesenie zakladacej malty pod prvy rad je hadam najdolezitejsi a to treba zverit do ruk odbornikovy.Ja som vyuzil ponuku Heluzu na pomoc pri zalozeni prveho radu.Za 65 eur prisiel chlap,mal zo sebou rotacny laser,stativ.vyrovnavaciu supravu a z jeho pomocou sme urobili maltove lozko,ktore bolo presne v kazdom smere/jedna navyhoda:nakolko som mal rozdiel na deke v rovinnosti 3-4 cm tak som minul vsetku maltu a na poschodie budem musiet kupit/.Na druhy den sme uz pokracovali sami,zalozenie rohov,prvy rad tehal na lepidlo pomocou 6 hrebena,kontroloval som to vahou a sedi to ako r.. na serbel,inac aj tie tehly maju nejaku odchylku,lepidlo zatial nanasam pomocou obycajneho maliarskeho valca,z ktoreho som stiahol chlpy a namotal som nan radlovaci drot.Skusal som odtrhnut tehly od seba a musel som vyvinut dost velku silu a este aj trhnut tehlou aby som ich oddelil.Co sa tyka rezania cakal som lepsi vysledok ale da sa a to mam pilu na tehlu.
k.i.n.o.
26.04.10,17:34
No to je argument, len co je pravda... :(

Sorry, to nebol argument. Len také nepodstatné konštatovanie, ktoré nie je založené na informáciách, skúsenostiach ani dojmoch - nie som odborník v stavebníctve, ani sa tak nechcem tváriť.

Behom pár týždňov začíname stavať prevádzkovú budovu a tam máme naprojektovaný Ytong. Pri podobných tepelnoizolačných vlastnostiach ako tehla 440 nám stačí 375 a je oproti tehle ľahší, čo vzhľadom k riešeniu budovy potrebujeme, hlavne na druhom podlaží.

Takže ak si nadobudol dojem, že som odporcom Ytongu, tak omyl.
Na svoj dom som ale použil tehlu. Lebo tehla je tehla...:D:D
krvak
26.04.10,18:46
:-) a Ytong je ytong . Kazdy material ma + aj -.
Ja osobne som staval z Lambdy. Zateplovat nechcem. Vtedy family nebolo. Teraz by som nad tym sakra uvazoval, nie preto , lebo je to tehla, ale kvoli tomu R. Zase si musis dat pozor na pracu...ako to bolo hore pisane. Z Ytongu mi urobili mury tak rovne, ze nieje snad ani 1 cm na 11 metroch odchylka. Urcite sa to da aj z tehly. Rodicia maju tehlu a fakt s frezou sa da do toho v pohode drazkovat. V tomto je ytong ale lepsi, drazku vyrobis aj srubovakom. Ytong skor vyhrejes, skor ale vychladne. Tehla ma lepsie akumulacne schopnosti. No vyber si :-) Podla mna je to skor o filozofii a nie o tom, ktore je lepsie. Ak vyznavas tehlu, chod do toho, ak chces nieco ine, ber Yong. Podla mna univerzalna rada neexistuje a rozhodnutie aj tak bude na tebe.

PS: ja som do poslednej chvile zvazoval ci tehlu, ci Ytong a luskal fora a cim viac som toho precital, tym viac som bol zmateny. Nakoniec vyhral ytong lebo: Family nebolo, na KE staci (ine by to bolo asi na severe v doline), dobre sa drazkuje, lahsia stavba, tensie omietky-nizsie naklady.
220870
26.04.10,19:19
Tenšia omietka nerovnása lacnejšia.
Elinam
26.04.10,19:40
My máme projektovanú Heluz 49 ale chceme stavať nie lepidlom ale penou, lebo teraz už aj Heluz dáva penu v cene muriva a má to určité výhody.hlavne čas,rýchlosť výstavby, a nepotrebuješ pomôcky . . . Náš ,,majster" to síce ešte nerobil ale snáď to zvládne . . .
V tomto by som nerada experimentovala. Nepoznáte overenú partiu čo stavia z tehly v okolí Brezna? info do IP. Ď.
220870
26.04.10,19:49
Penu neodporúčam,na nosné murivo vôbec s priečkami si experimentujte ak vás to baví.
krvak
27.04.10,03:40
mimotemy
Tenšia omietka nerovnása lacnejšia.

Normalne som cakal, ze ked nahodim, kto sa chyti :-)
dabratranec
27.04.10,10:58
Za 65 eur prisiel chlap,mal zo sebou rotacny laser,stativ.vyrovnavaciu supravu a z jeho pomocou sme urobili maltove lozko,ktore bolo presne v kazdom smere/jedna navyhoda:nakolko som mal rozdiel na deke v rovinnosti 3-4 cm tak som minul vsetku maltu a na poschodie budem musiet kupit/.Na druhy den sme uz pokracovali sami,zalozenie rohov,prvy rad tehal na lepidlo pomocou 6 hrebena, ... lepidlo zatial nanasam pomocou obycajneho maliarskeho valca,z ktoreho som stiahol chlpy a namotal som nan radlovaci drot...

Dík za odpoveď, mám ešte pár otázok. Mali ste aj murára pri sebe keď pršiel ten heluz borec alebo ste boli nato laici? Aký typ malty ste mali? Čo to je ten 6 hrebeň? Vážne sa dá nanášať celoplošne lepidlo pomocou takto upraveného valca (lebo ak nie je nutné špeci valec požičiavať tak by to bolo fajn)? Je to spolahlivé? Môžeš mi poslať foto?
Elinam
27.04.10,12:46
Penu neodporúčam,na nosné murivo vôbec s priečkami si experimentujte ak vás to baví.
Prečo teda výrobcovia ponúkajú penu spolu s dodávkou materiálu- ďalší marketingový ťah? Človek radšej kúpi pištol na penu ako požičiavať valecza ,,drahé" peniaze. Máme teda radšej vziať lepidlo?
vladoziak
27.04.10,15:13
Dík za odpoveď, mám ešte pár otázok. Mali ste aj murára pri sebe keď pršiel ten heluz borec alebo ste boli nato laici? Aký typ malty ste mali? Čo to je ten 6 hrebeň? Vážne sa dá nanášať celoplošne lepidlo pomocou takto upraveného valca (lebo ak nie je nutné špeci valec požičiavať tak by to bolo fajn)? Je to spolahlivé? Môžeš mi poslať foto?
Na vyrovnavanie sme boli sami,ja,otec a moj brat,jeden miesal maltu v miesacke a dvaja sme stahovali maltu stahovacou latou 2,5 m dlhou.
Zakladacia malta bola sucast dodavky tehiel ako aj lepidlo a cenovo bola zaratana v cene tehiel.6 hraben je obycajne antikorove hladitko z jednej strany a jedneho boku je rovne a druha strana a bok je zubaty a ten jeden zub ma vysku 6 mm.
Lepidlo nanasam tak nie tak nanesene ako v prospekte ale ucel plni,cena za valec je astronomicka takisto aj 7 eur za den pozicania je moc a to z dovodu,robim to sam a kedze chodim aj do roboty tak pozicovne by narastlo do obrovskej vysky,ale mam uz zostrojenu taku napodobeninu tak yajtra uvidim ako to s tym pojde.
Fotky dam ak az cez vikend len treba napisat konkretne co odfotit.
Co sa tyka maltoveho lozka na poschodi,tak to urobim asi z 0.4 strku a cementu,rovinnost podla hadicovej vodovahy.
Stavaniu zdar http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
220870
27.04.10,16:37
Prečo teda výrobcovia ponúkajú penu spolu s dodávkou materiálu- ďalší marketingový ťah? Človek radšej kúpi pištol na penu ako požičiavať valecza ,,drahé" peniaze. Máme teda radšej vziať lepidlo?
Odhadli ste to presne ,marketing.Ak nechcete požičiavať valec(spoločnosti ktoré predávajú takéto tehly valec ponúkajú ,požičajú,treba kontaktovať oblastného predajcu zodpovedného za každý kraj,kontakty na nich sú na web stránkach firiem),inak sa dá použiť najlacnejší valec na farbu taký ten penový stojí 2-3 € aj s rúčkou.Vymurovanie jedného podlažia RD trvá cca dva dni.
dabratranec
28.04.10,05:50
Fotky dam ak az cez vikend len treba napisat konkretne co odfotit.

http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Mal som na mysli tie prípravky na nanášanie celopl. lepidla. Namáčaním ste to neskúšali?
Janyke
28.04.10,10:23
Namáčaním stavajú fušeri a tí čo chcú rýchlo postaviť, zhrabnúť nehorázne peniaze a utiecť. Poctivé murivo sa nanáša kelňou, lyžicou a zarovnáva hladítkom. Vodováha, poklepanie kladivkom je to pravé orechové pre dobré murovanie. Kto chce stavať s tými ich reklamnými bludmi tak nech stavia len nech potom neplače o pár rokov keď sa mu bude dom rozpadať.
vladoziak
28.04.10,12:20
Mal som na mysli tie prípravky na nanášanie celopl. lepidla. Namáčaním ste to neskúšali?
Namacanim som to neskusal a ani nebudem,nemam na to lepidlo,a co sa tyka peny napr.Heluz to doporucuje iba na prizemne domy nie na poschodove tak asi tiez tomu sam neveri,co sa tyka poctiveho murovania to vymrelo prichodom novych druhov tehiel.
Mirkaska
28.04.10,14:31
Odhadli ste to presne ,marketing.Ak nechcete požičiavať valec(spoločnosti ktoré predávajú takéto tehly valec ponúkajú ,požičajú,treba kontaktovať oblastného predajcu zodpovedného za každý kraj,kontakty na nich sú na web stránkach firiem),inak sa dá použiť najlacnejší valec na farbu taký ten penový stojí 2-3 € aj s rúčkou.Vymurovanie jedného podlažia RD trvá cca dva dni.

Dá sa tento valec na farbu použiť aj na nanášanie celoplošného lepidla?
Mirkaska
28.04.10,14:45
My sme minulý týždeň začali stavať z Heluzu 30 cm obvodové, nosné priečky 24 cm. Dodacia lehota bola v poriadku, aj úplne presná, čo sa týka času dovozu. Vačší problém je s požičiavaním valca, lebo to musíte nahlásiť 2-3 dni vopred, teraz sa to nahlasuje do Nitry jednej pani, tá musí nahlásiť kuriérovi vyzdvihnutie valca, na druhý deň mu to odovzdá a na tretí deň vám to príde. V Nitre povedali, že cca do 10-11.00 má byť kuriér u nás, žiaľ sama som musela kontaktovať kuriérnu službu a zisťovať, aký bude reálny čas dodávky, čo vám vedia povedať len v ten daný deň podľa počtu zásielok. Reálny čas by bol nakoniec 16-17.00, preto sme išli kuriérovi "naproti", našťastie nie ďaleko. A to sme mali šťastie, že vôbec niekto valec deň predtým vrátil, inak by sme museli čakať nevieme ako dlho. všetky vybavovačky okolo toho nás trochu sklamali. Nakoniec valec ani nefungoval tak ako by mal, bol to pozrieť aj obchodný zástupca, zohnal nám ďalšie valce ale to už bolo pre nás neskoro. Dom bol vymurovaný aj napriek všetkým peripetiám.
Máme veľké výhrady aj k samotným tehlám, ale o tom napíšem niekedy nabudúce, uvidíme ako sa firma Heluz zachová k našej reklamácii.
Poviem len toľko, že keby som sa ešte raz mala rozhodnúť pre Heluz, tak si to veľmi dobre rozmyslím.
alltracboy
28.04.10,15:51
Máme veľké výhrady aj k samotným tehlám, ale o tom napíšem niekedy nabudúce, uvidíme ako sa firma Heluz zachová k našej reklamácii.
Poviem len toľko, že keby som sa ešte raz mala rozhodnúť pre Heluz, tak si to veľmi dobre rozmyslím.

napis radsej hned...
vladoziak
28.04.10,16:00
co sa tyka mna,este raz stavam z porobetonu ale nie kvoli zlym tehlam alebo nejakym inym problemov ale kvoli porobeton je jednoduchsi na svojpomocnu vystavbu
220870
28.04.10,17:36
Dá sa tento valec na farbu použiť aj na nanášanie celoplošného lepidla?
Neviem čo si predstavujete pod pojmom celoplošné nanášanie lepidla.:confused:
alltracboy
28.04.10,19:32
celoplosne je ze malta zaplni aj tie komorky v tehlach.
Mirkaska
29.04.10,05:12
celoplosne je ze malta zaplni aj tie komorky v tehlach.
áno, tak. aspoň podľa teórie. :-) realita bola trošku iná. ale podstata je v tom, že lepidlo nejde iba na rebrá tehly ale aj na komorky. obyčajný maliarsky valec sa asi nedá použiť. ani my sme nevymysleli žiadnu náhradu. ak by niekto o niečom vedel, budem vďačná za každý tip, lebo nás čakajú peripetie s objednávaním valca ešte pri murovaní poschodia a štítov, pri štítoch to bude asi nerealizovateľné, lebo nanášanie je dosť náročné. Treba posúvať valec, tlačiť, ... Manžel sa riadne namakal.
bettylou
29.04.10,05:32
Pri praktickej vlhkosti a bez omietok 5,27 s TO 5,59. Povedzme že na drážky kašlať ale čím náročnejší postup výstavby tým vzdialenejšie výrobcom uvádzané hodnoty. V tomto prípade (heluz family44) treba použiť nanášací valec pre nanášanie celoplošnej tenkej vrstvy lepidla. Má s tým niekto skúsenosti - ako to nanášanie funguje v praxi?

pozri stavebné denníky, myslím že Andrea S stavia z Heluzu
andiablo
29.04.10,08:01
no videl som jednu fintu namiesto nanášacieho valca. Zvar si s drôtov šablónu na šírku tehly a dĺžku si zvoľ tak na tri tehly. Pekne položíš na tehly a následne nanesieš lepidlo. Zrovnáš kelňov a môžeš ukladať tehly.
Mirkaska
29.04.10,12:43
no videl som jednu fintu namiesto nanášacieho valca. Zvar si s drôtov šablónu na šírku tehly a dĺžku si zvoľ tak na tri tehly. Pekne položíš na tehly a následne nanesieš lepidlo. Zrovnáš kelňov a môžeš ukladať tehly.
čím nanesieš lepidlo? nejakou varechou? nedá sa to dobre ani kelňou, lebo to dosť prepadáva dnu do komôrok. a je po celoplošnom lepidle.
220870
29.04.10,15:50
Maliarsky valec je x krát vyskúšaný.Original valec požičiavajú aj niektoré stavebniny a Baumax.
andiablo
29.04.10,17:37
čím nanesieš lepidlo? nejakou varechou? nedá sa to dobre ani kelňou, lebo to dosť prepadáva dnu do komôrok. a je po celoplošnom lepidle.
členo to normal dával kelňov a zrovnal do podľa šablony ale chce to mať hustejšie lepidlo a nie riedke.
pivko
29.04.10,18:11
čím nanesieš lepidlo? nejakou varechou? nedá sa to dobre ani kelňou, lebo to dosť prepadáva dnu do komôrok. a je po celoplošnom lepidle.
Ak to chceš robiť svojpomocne tak na bruseny Heluz a Porotherm Profi zabudni/ zver to odbornikom/ ak svojpomocne tak jedine Porotherm P+D + maltička ktorú mám teraz po 2,85 Eur:D
alltracboy
29.04.10,18:11
ked som dnes videl mur z brusenych tehal, tak prudko uvazujem o klasickom murovani na maltu. Tam sa aspon da pochopit ked ten mur nieje rovno.
pivko
29.04.10,18:54
ked som dnes videl mur z brusenych tehal, tak prudko uvazujem o klasickom murovani na maltu. Tam sa aspon da pochopit ked ten mur nieje rovno.
Bratovi stavia dom firma a prvý rad Porotherm Profi ukladali jeden deň , je to piplačka lebo to musí byť na mm presne výškovo a keď nemáš orig. náradie tie nivelačne laty atd.tak to potom z Profi tehál svojpomocne:mee:takto dopadne:mee:Maltička je maltička a vobec ma nerozruší nejaká vačšia fuga ktorú zahádžu murári maltou nakoľko pri dnešných cenách nobasilu by bol hriech nezatepliť tehlový dom kamennou vlnou;) FKD 120mm- 11,40m2:D:D:D No nekup To!
lapejko
29.04.10,19:00
Ahojte, neviem sa rozhodnúť či potiahnuť múry z Ytong lambda(375mm) alebo Heluz family(440mm). Takto to vidím ja - Výhody ytongu: blbuvzdorný systém, jednoduchá výstavba vrátane nadväzujúcich prác (elektro...). Nevýhody: vyššia cena za materiál. Výhody Heluz family44: lepšie R=5,35 (ytong R=4,31), dobrá cena. Nevýhody: aby bolo dodržané R treba dodržať precíznosť pri výstavbe - myslím tým používať nanášací valec na celú plochu tehly (nie namáčať)-murári to ľúbia zľahčovať..., špeciálne náradie, drážky sa už robia ťažšie. Spoločný menovateľ je že nechcem zateplovať. Ktorý z týchto materiálov si vybrať?
Vyserte sa s prepáčením na to R !!! Ytong je vkuse izolant urobený z vápna, ktoré neživí pleseň ani pri vencoch hlúpo izolovaných, dierová tehla bez ohľadu na presnosť a značku má syndróm plnej tehly v každom priečnom spoji, každých 25 cm takisto pri prekladoch. Môžete zvoliť Porotherm, Heluz, Britherm, tak či tak už v projekte je rátané s dodatočným zateplením. Tehla je luxus a keď si ho chcem dopriať, tak jedine ako súčasť sendvičovej paropriepustnej steny!
alltracboy
29.04.10,19:07
a ake presne tehly mas? typ.
lapejko
29.04.10,19:47
Viete koľko je norma na prebúranie Porotherm nosnej steny s obojstrannou omietkou pri porovnávacích testoch Rigips bezpečnostných stien ? 40 minút na to aby zlodej prekonal obojstranne omietnutú tehlu s majzlíkom a kladivom, pričom mu najviac práce dá vonkajšia omietka a tie vnútorné membránky zvládne za pár minút, pričom je mimo čidiel!!!
ubka
29.04.10,20:24
Viete koľko je norma na prebúranie Porotherm nosnej steny s obojstrannou omietkou pri porovnávacích testoch Rigips bezpečnostných stien ? 40 minút na to aby zlodej prekonal obojstranne omietnutú tehlu s majzlíkom a kladivom, pričom mu najviac práce dá vonkajšia omietka a tie vnútorné membránky zvládne za pár minút, pričom je mimo čidiel!!!

Ježiš Mária!! to čo tu hovoríte o prebúraní, kto stavia dom so strachom, že mu ho zlodej prebúra?? Dnes nebude búrať, ale zazvoní pri dverách ak má úmysel!
vladoziak
30.04.10,08:02
Ak to chceš robiť svojpomocne tak na bruseny Heluz a Porotherm Profi zabudni/ zver to odbornikom/ ak svojpomocne tak jedine Porotherm P+D + maltička ktorú mám teraz po 2,85 Eur:D

S tymto s tebou nesuhlasim,ja staviam svojpomocne a tehly su heluz brusene,preve preto lebo som vedel,ze to bude svojpomoc tak som dal brusenu tehlu,ak by to mali robit murari tak nech to robia na klasicku maltu,tam toho menej pokazia ako pri brusenej,ja tym majstrom az tak neverim,ja som skor nazoru,ze si to sam vymurujem lepsie ako nekjaky murar,ale je preavda,ze nie kazdy to takto moze robit,na prvej strane som napisal co je najdolezitejsie.Ked bude viac vymurovane dam sem nejake foto.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Mirkaska
30.04.10,13:39
Sľúbila som, že napíšem o našich skúsenostiach s tehlami Heluz. Kúpili sme presné brúsené tehly 30 cm Heluz Plus na celoplošné lepidlo na obvodové múry a 24 cm na nosné priečky.
Nedostatky tehál:


obvodové tehly šírka 29 cm, niektoré 29,5 , iba pár 30 cm

- povedali nám, že došlo k chybe v sklade, že nám omylom naložili 29cm tehly, ale na všetkých štítkoch v paletách bola veľkosť 30 cm.
- 8 hodín trvalo, kým sa zložili 2 kamiony tehál na pozemok (nedalo sa prísť súčasne s kamionom a s druhým autom s rukou), v ten deň na obed sa začala dávať vyrovnávacia malta, druhý deň od obeda zakladali prvý rad až do stredy obeda. Potom sa začalo murovať a pri druhom či treťom rade sme zistili, že vlastne murujeme z tehál 29cm a nie 30 cm. Čo už s tým potom robiť? Máte dohodnutých murárov, vybavenú dovolenku u ďalších 3 ľudí, naplánované veci,...


mnohé tehly nie sú pravouhlé, ale majú trošku tvar lichobežníka – či už po výške alebo po dĺžke – tehly sa nedali klásť pekne tesne k sebe, ak by sme chceli mať rovné steny, inak by sme mali medzi nimi odskoky
nosné murivo – tehly 24 cm – boli vysoké 249,5 mm, nie 249 mm ako obvodové murivo, čo pri 4 radoch tehál robí 2 mm, museli sa zbrusovať
nízke tehly nad preklady, rozmer má byť 24 cm x 30 cm, skutočný rozmer 24,5 -24,7 x30 cm , tiež sa muselo zrezávať na rozmer 24 cm, aby netrčali zo steny
problémy s valcom , tie som spomenula v predchádzajúcom príspevku


Jednoznačne nás sklamali, obchodný zástupca povedal, že nám reklamáciu uznajú, som zvedavá ale nejako ho to nerozrušilo, akoby takýchto prípadov mali veľa. My sme boli dosť prekvapení, lebo ani cez referencie od známych ani z internetu sme ešte nepočuli, že by mal niekto takého problémy. Včera manžel bol na jednej stavbe, na dom boli použité presné Porotherm tehly, a na naše prekvapenie, rozmery sedeli na milimeter. Stena úplne rovná. L

A dôsledky?
- problémy pri murovaní
- časové straty, vyššie náklady na murovanie
- oveľa vyššie náklady na prácu a materiál pri omietaní zvonku aj zvnútra


Druhýkrát by sme sa asi pre tehly Heluz nerozhodli. Dom síce stojí, naše predstavy boli iné, a zostáva nám už len povedať si, že pre nejaké tehly sa svet nezrúti. :confused:


Ak máte niekto skúsenosti s uplatňovaním reklamácie u firmy Heluz, prosím vás o informácie o priebehu.
pivko
30.04.10,17:50
Sľúbila som, že napíšem o našich skúsenostiach s tehlami Heluz. Kúpili sme presné brúsené tehly 30 cm Heluz Plus na celoplošné lepidlo na obvodové múry a 24 cm na nosné priečky.
Nedostatky tehál:


obvodové tehly šírka 29 cm, niektoré 29,5 , iba pár 30 cm
- povedali nám, že došlo k chybe v sklade, že nám omylom naložili 29cm tehly, ale na všetkých štítkoch v paletách bola veľkosť 30 cm.
- 8 hodín trvalo, kým sa zložili 2 kamiony tehál na pozemok (nedalo sa prísť súčasne s kamionom a s druhým autom s rukou), v ten deň na obed sa začala dávať vyrovnávacia malta, druhý deň od obeda zakladali prvý rad až do stredy obeda. Potom sa začalo murovať a pri druhom či treťom rade sme zistili, že vlastne murujeme z tehál 29cm a nie 30 cm. Čo už s tým potom robiť? Máte dohodnutých murárov, vybavenú dovolenku u ďalších 3 ľudí, naplánované veci,...


mnohé tehly nie sú pravouhlé, ale majú trošku tvar lichobežníka – či už po výške alebo po dĺžke – tehly sa nedali klásť pekne tesne k sebe, ak by sme chceli mať rovné steny, inak by sme mali medzi nimi odskoky
nosné murivo – tehly 24 cm – boli vysoké 249,5 mm, nie 249 mm ako obvodové murivo, čo pri 4 radoch tehál robí 2 mm, museli sa zbrusovať
nízke tehly nad preklady, rozmer má byť 24 cm x 30 cm, skutočný rozmer 24,5 -24,7 x30 cm , tiež sa muselo zrezávať na rozmer 24 cm, aby netrčali zo steny
problémy s valcom , tie som spomenula v predchádzajúcom príspevku

Jednoznačne nás sklamali, obchodný zástupca povedal, že nám reklamáciu uznajú, som zvedavá ale nejako ho to nerozrušilo, akoby takýchto prípadov mali veľa. My sme boli dosť prekvapení, lebo ani cez referencie od známych ani z internetu sme ešte nepočuli, že by mal niekto takého problémy. Včera manžel bol na jednej stavbe, na dom boli použité presné Porotherm tehly, a na naše prekvapenie, rozmery sedeli na milimeter. Stena úplne rovná. L

A dôsledky?
- problémy pri murovaní
- časové straty, vyššie náklady na murovanie
- oveľa vyššie náklady na prácu a materiál pri omietaní zvonku aj zvnútra


Druhýkrát by sme sa asi pre tehly Heluz nerozhodli. Dom síce stojí, naše predstavy boli iné, a zostáva nám už len povedať si, že pre nejaké tehly sa svet nezrúti. :confused:


Ak máte niekto skúsenosti s uplatňovaním reklamácie u firmy Heluz, prosím vás o informácie o priebehu.
Lebo Wienerberger založil Rakušan a pod jeho dohľadom sa aj robia tehly po Europe aby mu nekazili meno,ale Heluz robia zlaté:eek:České:mee:ručičky:D . Ja som teraz vytiahol múry Porotherm a tehla bola super rovná a presná rozmerovo. Z cca 50 paliet 4 tehly rozbité ale z toho min.3 pri vykládke lebo boli spodné na palete.
220870
30.04.10,18:35
Heluz vlastní pán s menom Heluz inak (Nemec).
Mirkaska
01.05.10,05:20
ak sa môžem spýtať, s čím súhlasíte v mojom príspevku?
enton
02.05.10,14:11
Chcem sa opytat tych, co zacali stavat a neplanuju zateplovat, ako riesili sokel? Ci vysuvali 1. radu tehal oproti zakl. doske a o kolko cm? :confused:
220870
02.05.10,15:02
ak sa môžem spýtať, s čím súhlasíte v mojom príspevku?
Dal som to ako užitočné a zároveň súhlasím s tým že ste sa nedali odpinkať ako väčšina zákazníkov na Slovensku ale hájite si svoje spotrebiteľské práva.Ak buedem len trochu môcť pomožem a poradím .Zatiaľ len držím palce.;)
220870
02.05.10,15:04
Chcem sa opytat tych, co zacali stavat a neplanuju zateplovat, ako riesili sokel? Ci vysuvali 1. radu tehal oproti zakl. doske a o kolko cm? :confused:
Viac to záleží od vkusu a hrúbky muriva ,ako od toho koľko cm .Bežne sa vysúva 380 mm múr 40-50mm.
enton
02.05.10,15:17
Uvazujem nad 380 mm murivom a 50 mm vysunutim, tak ste ma v tom uistili... ;)
alltracboy
02.05.10,15:54
a to sa moze len tak vysuvat mur ak to nieje v projekte? Nebude to mat nasledky na strop, pomurnice atd..?
220870
02.05.10,15:58
a to sa moze len tak vysuvat mur ak to nieje v projekte? Nebude to mat nasledky na strop, pomurnice atd..?
Bude ,treba to dorátať ,alebo lepšie zúžiť základ domu.
Mirkaska
02.05.10,17:58
Dal som to ako užitočné a zároveň súhlasím s tým že ste sa nedali odpinkať ako väčšina zákazníkov na Slovensku ale hájite si svoje spotrebiteľské práva.Ak buedem len trochu môcť pomožem a poradím .Zatiaľ len držím palce.;)

Ani sa nechceme dať! Bolo to pre nás sklamanie. Vy ste sa nikdy nestretli s takýmito nedostatkami u Heluzu? Len tak mimochodom - Váš názor na tehly podporil naše rozhodnutie pre Heluz.
Obchodný zástupca povedal, že si príde všetko nafotiť, že nemusíme písať žiadny oficiálny list, že on rieši reklamácie. Neviem, či to naozaj stačí a či nemusíme nič písať.
220870
03.05.10,03:40
Ak vám to dnes nevyrieši (neprinesie inú tehlu) tak na nete sú čísla na celú firmu.Viem z iných firiem ,že dealer je tam preto ,aby okamžite reagoval deň ,dva.Ak to dnes nevirieši tak napíšte reklamáciu.U Heluz som sa zatiaľ s ničím podobným nestretol.Ani neviem, ako to u nich v takýchto prípadoch beží.
vladoziak
03.05.10,04:51
Ja osobne mam heluz taktiez brusenu na celoplosne lepidlo.
-vykladka dvoch kamionov cca 3,5 hod,asi preto,ze som mal zabezpecenu vlastnu vykladku/36 paliet tehal+2palety lepidlo a malta/,a to lialo ako z krhly po cely cas vykladky.
-na tehla bol nalepeny informacny letak a tam boli uvedene aj rozmerove tolerancie a ak ma pamät neklame tak iba rovinnost bola uvedena 0,4 mm ale musim sa pozriet ked budem na stavbe.
-ked ste vedeli,ze budete mat murarov tak ste mali robit z klasickej tehly na maltu ale to je iba moj nazor.
-sirka tehly je aj u mna + - nejaky ten mm ale mam murarsku snuru a vodovahu a predpokladam,ze aj vasi majstri
-29 tehlu heluz ani nevyraba tak Vam nemohli v sklade nieco ine nalozit a ak Vam to hovorili,tak ste boli oklamany
-ja som sa rozhodol pre heluz preto,lebo sused stava z porothermu brusenej a z tehly pri styku s vodou vystrelovali castice tehly a na tehle boli dierky ako po brokoch,s heluzom som spokojny
andiablo
03.05.10,08:48
Chcem sa opytat tych, co zacali stavat a neplanuju zateplovat, ako riesili sokel? Ci vysuvali 1. radu tehal oproti zakl. doske a o kolko cm? :confused:
inak ak by si trošku pogooglil na tzb.-info tak tam nájdeš skúšku kde sa skúšali takto vysunuté tehly. A kukal si aj http://stavba.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4470. Tam máš zateplenia soklu. Vyber si podľa uváženia
vladoziak
03.05.10,09:07
mendo933
03.05.10,14:56
Ani sa nechceme dať! Bolo to pre nás sklamanie. Vy ste sa nikdy nestretli s takýmito nedostatkami u Heluzu? Len tak mimochodom - Váš názor na tehly podporil naše rozhodnutie pre Heluz.
Obchodný zástupca povedal, že si príde všetko nafotiť, že nemusíme písať žiadny oficiálny list, že on rieši reklamácie. Neviem, či to naozaj stačí a či nemusíme nič písať.
Ja som tiez riesil reklamaciu s heluzom, nic som nepisal riesil som vsetko cez stavbniny. Sice som nemal brusene ale 38 trend na maltu 6mm a tehlu vysky 244mm. Maltu mi dodali ok, len tehla bola na vysku 238mm cize klasika na obyc. maltu 12mm, asi sa im nechcelo vyrabat novy rozmer tehly tak mi supli nizsiu bez toho aby ma upozornili, pritom som predtym komunikoval s pani z Heluzu.
Vela ludi by si to nevsimlo a nechalo tak, ja som to cez stavebniny reklamoval. Zastupca prisiel cca 20.dec. , vymena sa realizovala az niekedy v aprili, kedze obcodny zastupca pre SR vedel ze pôjde do AT robit obchodaka tak sa na mna vykaslal. Ked nastupil novy uz to islo, do 2 tyzdnov 31paliet vymenili za inu tehlu. Z mojes strany s reklamaciou zatial dobre skusenosti, len treba ich obhanat a otravovat, Financne vyrovnanie zatial neprebehlo , snad sa dockam do dalsich vianoc :)
220870
03.05.10,17:40
už som počul všeličo ale o tehle vysokej 244mm ešte nie.Možno fakt len zle počúvam.
dabratranec
04.05.10,06:37
inak ak by si trošku pogooglil na tzb.-info tak tam nájdeš skúšku kde sa skúšali takto vysunuté tehly. A kukal si aj http://stavba.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4470. Tam máš zateplenia soklu. Vyber si podľa uváženia

Podľa linku a detailu 2 - musí byť prvá rada muriva užšia? Môže byť už prvá rada odsadená od deky?
mendo933
04.05.10,07:00
už som počul všeličo ale o tehle vysokej 244mm ešte nie.Možno fakt len zle počúvam.
Nepocuvas zle, dali ju do cennika 05/2009 ale k vyrobe uz nedoslo. Asi nebol dostatocny zaujem
andiablo
04.05.10,07:45
A keby si este lepsie pogooglil tak
http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/nove-reseni-tepelne-izolace-soklu/
no tak toto som presne myslel
dan501
04.05.10,08:26
Ja som staval z klasickeho Ytongu nie lamdy a spravil bysom to znova lamda je iba reklamny tah. To lepsie R pre heluz je iba v jednom smere a kedze nechces zateplovat neviem ako chces spravitt prestup tehla beto.zaklad
enton
04.05.10,09:59
andiablo, vladoziak, vdaka za linky! Presne toto som hladal. ;) Skoda, ze moj google je menej sikovnejsi...
Pravdepodobne dam do 1. radu 300 mm tehlu nizku (155 mmm), na nu 380 mm so 60 mm vysunutim von a 20 mm dnu.
alltracboy
04.05.10,10:19
a musi tam byt vobec ten sokel? ja to mam v projekte zarovno.
Composite
04.05.10,13:32
vykašli sa na tak hrubé múry, treba tam dať 25-30 podľa statického posudku a ostatné dať 25 EPS a máš väčší odpor.
Neviem koho bol v minulosti nápad "zatepľovať" drahým múrom. Múr slúži, aby niesol a vydržal, polystyrén, aby zatepľoval.

Napr. by som odporúčal niečo ako stratené debnenie a zaliať, potom na to 25 ESP či viac. lacnejšie, lepšie a vyšší odpor.

Viem, že nechceš zatepľovať, ale dnes postaviť dom s R < ako 7-9 je zbytočnosť. Drahé vykurovacie systéme, drahé vykurovanie, ceny energií pôjdu hore, pokiaľ nemáte les na drevo, tak je blbosť stavať takýto dom.

prečítaj si niečo na http://www.tzb-info.cz/
pivko
04.05.10,15:43
vykašli sa na tak hrubé múry, treba tam dať 25-30 podľa statického posudku a ostatné dať 25 EPS a máš väčší odpor.
Neviem koho bol v minulosti nápad "zatepľovať" drahým múrom. Múr slúži, aby niesol a vydržal, polystyrén, aby zatepľoval.

Napr. by som odporúčal niečo ako stratené debnenie a zaliať, potom na to 25 ESP či viac. lacnejšie, lepšie a vyšší odpor.

Viem, že nechceš zatepľovať, ale dnes postaviť dom s R < ako 7-9 je zbytočnosť. Drahé vykurovacie systéme, drahé vykurovanie, ceny energií pôjdu hore, pokiaľ nemáte les na drevo, tak je blbosť stavať takýto dom.

prečítaj si niečo na http://www.tzb-info.cz/
A potom bývaj a ži v polystyrenovej škatuli:mee: ako plazma a LCD v Datarte:D
Pri dnešných cenách Nobasilu FKD by som nad polystyrenom nerozmýšľal ani keby som nemal na rohlík:D:D:D / m2 120mm = 11,50 EUR;)/
ciners
04.05.10,15:48
Pivko za toto ta ukamenuju :D
Generalissimus
04.05.10,17:26
A potom bývaj a ži v polystyrenovej škatuli:mee: ako plazma a LCD v Datarte:D
Pri dnešných cenách Nobasilu FKD by som nad polystyrenom nerozmýšľal ani keby som nemal na rohlík:D:D:D / m2 120mm = 11,50 EUR;)/

:) len pre porovnanie, mesiac nazad mi znamy zo stavebnin urobil ponuku na EPS fasádny (slovenský výrobca) 100 mm = 3,06 € / m2 s DPH :rolleyes:

Ale s tvojou frázou súhlasím, pri dnešných cenách sa aj dom oplatí postaviť :D
220870
04.05.10,17:30
:) len pre porovnanie, mesiac nazad mi znamy zo stavebnin urobil ponuku na EPS fasádny (slovenský výrobca) 100 mm = 3,06 € / m2 s DPH :rolleyes:

Ale s tvojou frázou súhlasím, pri dnešných cenách sa aj dom oplatí postaviť :D
Nechcem rýpať .By ma zaujímalo ,akú hustotu mal ten polystyrén.Koľko tak mohol vážiť 1m3 takéhoto polystyrénu?:confused:
Generalissimus
04.05.10,17:36
Nechcem rýpať .By ma zaujímalo ,akú hustotu mal ten polystyrén.Koľko tak mohol vážiť 1m3 takéhoto polystyrénu?:confused:

Z toho dôvodu som napísal že slovenský výrobca, pokiaľ viem tak u nás platia nejaké normy, ale treba priznať že je to cena bez marže z veľkých stavebnín, taká pre kamaráta!
220870
04.05.10,17:52
Práve preto u nás uznávam len polyform,aj keď netvrdím ,že iný vyrábajú len bordel.Tak ako v každom biznise ktorý začne vynášať sa postupne na trhu objavujú kadejaké čudá.30€je slušná cena.
Composite
05.05.10,16:44
vysvetľovanie niekomu niečo o čom nemá poňatia, ale iba predsudky jedna babka povedala je ťažké.
EPS bude z vonku a je zdravia nezávadne, viac závadné sú umelé poháre, .... z vnútra bude nezávadný beton, omietka,...

Ale je to každého vec, v pasívnom dome dám ročne priemerne 10 kWh/m2/rok na celú domácnosť (vykurovanie, prevádzka, ...) ona dá min. 40-60 kWh/m2/rok. to čo ja investujem do pasívneho ona investuje do vykurovacej sústavy..

ďalej ceny energií pôjdu hore: http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=690&h=3

A pivko napíš aký máš problém s EPS?, prosím aj relevantné linky s testami, štúdiami,... proste si dal len dríst, aby si bol zaujímavý
môžeš dať aj vatu, ale tá sa skôr používa pri drevostavbách a pod strechu.
tenšia tehla+EPS výjde o pár € viac, ale úžitková hodnota bude vyššia a úspora tiež.

cena EPS nie polystyrénu, treba rozlišovať, ale ty nevieš rozdiely, takže tebe to je jedno za 5,5 m2 10€ ;-), alebo 8,5m2 za 9€ (odkup od ľudí čo im ostalo, alebo priamo z výroby)
v obchode za 1 m2 3-4€ všetko ceny s DPH