tolyaasch
26.04.10,09:14
Dobrý deň. Mám domček z 38 cm deravých pálených tehál z vnútra omietnutý a vystierkovaný, z vonkajšej strany je momentálne len cementový "špric". Chel by som sa opýtať že akou hrúbkou polystyrénu by som mal izolovať domček, či je potrebné ešte plášť pred izolovaním upravovať a pod. Nachádzame sa na juhu slovenska. Nepoznám priemernú teplotu okolia ale najnižšiu teplotu čo sa mi podarilo túto zimu namerať bolo -22 stupňou celzia. Načo by som mal dávať pozor pri zateplovaní. Mám taký odvážny nápad že to skúsim spraviť sám :) lebo už došli peniažky a bohužial nebudem mať na to aby som si zavolal firmu. Vopred som Vám veľmi vďačný za každú radu :)
p.mac
26.04.10,16:32
ak pouzijete BAUMIT EPS-F tak staci 8 cm a bude vam to vyhovovat aj z tepelneho hladiska na minimalny odpor konstrukcie.
ciners
26.04.10,16:40
Otazka: Ten domcek je novy,ci rekonstrukcia? Tehla ma aky nazov?
Moja rada: firmy ako baumit vydavaju taku knihu, ako spravne zateplovat. Su tam popisane presne pravidla, ako ukladat izolaciu, ako ju lepit, kolko hmozdiniek dat atd. Toto si porozne prestudujte a ak dodrzite spravne tie zasady, tak uz je to len vec byt trosku zrucny.
vladoziak
26.04.10,17:26
ak pouzijete BAUMIT EPS-F tak staci 8 cm a bude vam to vyhovovat aj z tepelneho hladiska na minimalny odpor konstrukcie.
Dost odvazne na to,ze nepoznate nic okolo jeho stavby,este ze ste neapisali daj 5 ta stacihttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
tolyaasch
26.04.10,18:00
Je to pálená tehla z ak dobre viem z maďarska na štítu má napísané "MÁLYI" pevnostá trieda I. Rozmer má 38x29x24 kladená do hrúbky 38 cm. Tolko o nej viem povedať. Stavba je novostavba, resp. prístavba k jestvujúcej stavbe (jeden spoločný múr) v tvare "L" o rozlohe cca 96 m2.
petervi
26.04.10,23:37
Prave som letel v lietadle a spomenul som si na Vas ,ked mi priniesli caj v polystyrenovom pohari.Ten pohar mal asi 1mm hrube steny a v nom horuci caj ze sa ani odpit nedalo a vonkajsia stena pohara bola chladna.Ked 1mm urobi taky zazrak co potom robi 80 - 160mm hrubka.
tolyaasch
27.04.10,01:32
Je to zaujímavé :) držal som už podobný pohár v rukách (na benzínke medzi KE a PO) tak veru po čase sa ten 1 mm polystyrén začal prehrievať a musel som horúci pohár položiť :) ale fakt je ten že ja sa bojím toho rosného bodu aby som náhodou nenarobil viac škody ako osohu :) A ďalšia vec je, že teoreticky poznám postup ako sa to robí ale predsa len názor odborníka alebo človeka ktorý s tým má skúsenosti je vzácnejší ako čokoľvek iné :)
plackoo
27.04.10,03:33
Je to zaujímavé :) držal som už podobný pohár v rukách (na benzínke medzi KE a PO) tak veru po čase sa ten 1 mm polystyrén začal prehrievať a musel som horúci pohár položiť :) ale fakt je ten že ja sa bojím toho rosného bodu aby som náhodou nenarobil viac škody ako osohu :) A ďalšia vec je, že teoreticky poznám postup ako sa to robí ale predsa len názor odborníka alebo človeka ktorý s tým má skúsenosti je vzácnejší ako čokoľvek iné :)

Rosného bodu sa neboj - ten je tam VŽDY. Záleží však kde je. Pretože rosný bod je teplota o dosť nižšia ako vo vykúrenej miestnosti - bude v zime niekde v priereze múru. A ak zateplíš zvonku "potiahneš ho smerom von z izby = pary z izby budú mať oveľa dlhšiu (a ťažšiu) cestu cez murivo k rosnému bodu a asi sa tam NIKDY ani nedostanú - stena bude naďalej suchá, akurát prepustí von menej tepla.
krvak
27.04.10,03:49
Daj dost hrubu izolaciu, nech je rosny bod v izolacii. Na juh slovenska je 8 cm tak, tak.... dal by som 10 - 12 cm . A som v pohode.Lepidlo na izolaciu-panel sa dava po celom obvode a dnu 3 buchticky(ak dobre pamatam). Ale fakt nastuduj prirucku a zvladnes aj sam. Podla mna nic tazke.
mirec29
27.04.10,04:51
Celkom dobrá kniha o zatepľovaní:

Zateplování v praxi - Jiří Šála, Milan Machatka
jozko22
27.04.10,06:20
ja by som nespekuloval a dal pre istotu 10cm, rozdiel v cene 8 a 10 nie je velky a robota, hmozdinky a lepidlo vychadza rovnako, takisto by som sa nenechal nahovorit na specialnu termoomietku a dal som normalnu