gabika.mato
27.04.10,11:09
Potrebovala by som poradiť. Ideme prerábať starý kamenný dom. Stropy sme už znížili chceme dať nová strechu a urobiť podkrovie. Chcela by som vedieť či nato potrebujem stavebné povolenie lebo rekonštrukciou nezmeníme tvar ani výšku domu. Ak áno tak koľko približne stoji. A ešte by som potrebovala vedieť koľko stoji projekt na zavedenie elektriky,vody a plynu a či to môže robiť každý architekt alebo nato musí mať nejaké povolenie a tiež približnu cenu. Ďakujem
220870
27.04.10,16:32
Stavebné povolenie na výmenu strechy nepotrebujete.Vzniká len ohlasovacia povinnosť na obecnom úrade.Projekt na el.cca 300€
Miloš Mičega - CIMOM TN
27.04.10,18:09
Potrebovala by som poradiť. Ideme prerábať starý kamenný dom. Stropy sme už znížili chceme dať nová strechu a urobiť podkrovie. Chcela by som vedieť či nato potrebujem stavebné povolenie lebo rekonštrukciou nezmeníme tvar ani výšku domu. Ak áno tak koľko približne stoji. A ešte by som potrebovala vedieť koľko stoji projekt na zavedenie elektriky,vody a plynu a či to môže robiť každý architekt alebo nato musí mať nejaké povolenie a tiež približnu cenu. Ďakujem

Neviem čo to je výmena strechy, ale ak zasiahnete do nosných častí stavby, tak treba na to stavebné povolenie (§ 55 ods. 2 písm. c/ SZ).

Výmena strešnej krytiny sa pokladá za bežné udržiavacie práce, pri ktorých netreba ani ohlásenie stavebnému úradu (§ 139b ods. 15 písm. a/ SZ )


CIMOM
goosesk
27.04.10,18:20
gabika.mato: Ak nebudes musiet kolaudovat,,, co zrejme nebudes,,, a elektriku, vodu a plyn Ti budu robit kamarati, svojpomocne a podobne,,, tak plany nepotrebujes. Ale rozhodne Je dobre to dat na papier a odborne premysliet.. Ale peciatka od ing Ti tam netreba.
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.04.10,04:38
gabika.mato: Ak nebudes musiet kolaudovat,,, co zrejme nebudes,,, a elektriku, vodu a plyn Ti budu robit kamarati, svojpomocne a podobne,,, tak plany nepotrebujes. Ale rozhodne Je dobre to dat na papier a odborne premysliet.. Ale peciatka od ing Ti tam netreba.

Bez projektu sa ako napojí na verejnú sieť?

Bez PD nedostane ani vyjadrenie a pri elktrike ani revíznu správu, nakoľko sa robí na základe PD a meraní.

Projektant s pečiatkou to robiť nemusí, nakoľko sa jedná o drobné stavby.


CIMOM
gabika.mato
28.04.10,17:16
ďakujem za rady
ciners
28.04.10,17:44
Dobra tema, moja otazka skor na Cimoma: ked sa takto robi podkrovie a meni sa v podstate obytna plocha a aj ucel vyuzitia priestoru pod krovom, nie je to dostatocny dovod na stavebne povolenie? Vdaka za odpoved
lubko6394
30.04.10,11:19
Bez projektu sa ako napojí na verejnú sieť?

Bez PD nedostane ani vyjadrenie a pri elktrike ani revíznu správu, nakoľko sa robí na základe PD a meraní.

Projektant s pečiatkou to robiť nemusí, nakoľko sa jedná o drobné stavby.


CIMOM

Ja som takto rekonštruoval. Najprv som chcel stavebné povolenie, ale obec si navymýšľala toľko veľmi dôležitých papierov, že som to vzdal a pre istotu som im dal oznámenie o tom, že idem rekonštruovať a robiť drobné opravy. Vodovodná prípojka bola, takže som rozvody robil len v rámci domu a o tom vodári nemusia vedieť. Elektriku som si dal ako projekt s guľatám razítkom tuším za 3000 Sk, a to len preto, že som chcel zmeniť prívod zo strešného na podzemný a elektromer som podľa nového dával na hranicu pozemku. ZSE neprotestovalo, bez problému strihli staré drôty a napojili nové, nahodili nové hodiny do skrinky a staré si zobrali. Plyn som menil za plynomerom a nepýtal som sa nikoho.
A tak kolaudovať nie je vlastne čo. A načo by mi tá kolaudácia bola, ked tam môžem bývať, trvalý pobyt mi zapísali a smetiak som tiež vyfasoval.
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.04.10,11:40
Dobra tema, moja otazka skor na Cimoma: ked sa takto robi podkrovie a meni sa v podstate obytna plocha a aj ucel vyuzitia priestoru pod krovom, nie je to dostatocny dovod na stavebne povolenie? Vdaka za odpoved

Ak je podkrovie, resp. práce v ňom bez zásahu do nosných konštrukcií (krokvy a pod), tak sa jedná len o stavebné úpravy, resp. bežné udržiavacie práce.
Zmena v účele užívania časti stavby sa nevyžaduje, ak je budova evidovaná ako rodinný dom, lebo nedochádza k žiadnej zmen užívania, aj keď sa podkrovie neobývalo - jednoducho je to RD.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.04.10,11:43
Ja som takto rekonštruoval. Najprv som chcel stavebné povolenie, ale obec si navymýšľala toľko veľmi dôležitých papierov, že som to vzdal a pre istotu som im dal oznámenie o tom, že idem rekonštruovať a robiť drobné opravy. Vodovodná prípojka bola, takže som rozvody robil len v rámci domu a o tom vodári nemusia vedieť. Elektriku som si dal ako projekt s guľatám razítkom tuším za 3000 Sk, a to len preto, že som chcel zmeniť prívod zo strešného na podzemný a elektromer som podľa nového dával na hranicu pozemku. ZSE neprotestovalo, bez problému strihli staré drôty a napojili nové, nahodili nové hodiny do skrinky a staré si zobrali. Plyn som menil za plynomerom a nepýtal som sa nikoho.
A tak kolaudovať nie je vlastne čo. A načo by mi tá kolaudácia bola, ked tam môžem bývať, trvalý pobyt mi zapísali a smetiak som tiež vyfasoval.

Moje stanovisko bolo k prípojkám. Čo si kto robí za meračmi (plyn, voda, elektrika) je jeho vec a nevyžaduje sa na to povolenie.
Nebudem rozoberať niektoré varianty, ktoré môžu vzniknúť.


CIMOM
lubko6394
30.04.10,12:48
Moje stanovisko bolo k prípojkám. Čo si kto robí za meračmi (plyn, voda, elektrika) je jeho vec a nevyžaduje sa na to povolenie.
Nebudem rozoberať niektoré varianty, ktoré môžu vzniknúť.

CIMOM

Ved preto som to otvorene písal, aby niekto v snahe mať všetko na 100% v poriadku neblbol so zbytočnými papiermi čo stoja čas a peniaze.
paloo
30.06.10,04:59
Môj problém?Treba ohlásiť na obecný úrad?Idem na starom RD vymeniť krytinu, no ihneď by som vymenil aj krov.Vzhľad aj rozmer pôvodnej strechy bude dodržaný.Vďaka
ada159
04.10.10,05:52
Presne takýto prípad sme mali aj my. Výmena strešnej krytiny a krovov. Dali sme len oznámenie ale nakonec sme museli mať aj stavebné povolenie, nakolko sa menili aj krovy.