Snoophy
28.04.10,19:07
Ahojte,
mám projekt na bungalov 17,5 x 9 m ale teraz som si pomeral šlaufvahou teren a na jednej strane domu som na 0,00m a na druhej som 1,1m.
Oproti dom to tak má a nieje to až tak hrozné len ma napadlo a kamarat mi aj povedal že nemu sa to páči keď je odskok v dome.
Potreboval by som vedieť čo to obnáša a ak máte tak aj nejakú inšpiráciu - fotky odkaz ....atd.
Treba asi aj zmenu v projekte však???
Mám dve možnosti.
1, 1m vysoký sokel ktorý by som opticky upravil zeminou a skalkou atd.
2, odskok na dome čiže medzi dennou a nočnou častou spraviť schod, dva, ale podľa mňa to bude drahšie nakoľko bude odskok aj na streche( dalšie užlaby, koryta...a neviem čo všetko to obnáša ešte).

vedel som že je to na kopečku ale že by tam bol až taký rozdiel som netušil ani vo sne.
ciners
28.04.10,17:40
Ten odskok treba trosku domysliet, na tej nizsej strane bude zase dost vysoko strop, treba zvazit, ci sa vam to bude pacit. Trosku to skomplikuje hydroizolacie, pripadne kanalizaciu, podla toho,kade bude vedena. Projekt treba dat prerobit, aspon tu cast na stavebne povolenie. Niekedy je pekne, ked sa toto prevysenie vyuzije v exterieru a porobia sa rozne skalky, pozrite nejake casopisy, skor je to vec estetiky ako zlozitych rieseni.
220870
28.04.10,17:41
110 cm odskok v interéri som ešte nevidel.Občas sa robí 30 cm to je výška dvoch schodov.Pri takomto prevýšení nemusia byť odskoky v iných podlažiach domu.
Snoophy
28.04.10,18:05
no 110cm odskok nechcem robit ale myslel som tak ze kazdy cm pomoze. Ale asi to nechám v rovine všetko.
Bude to asi naj.....aj tak som chcel robit bezbarier.dom pre istotu.
Človek nikdy nevie.....
Niekde som čital že teren sa krajšie dá spravit ak je vo svahu...nejake kvetiny stomky skalka atd.
A bude to aj lacnejšie.
Asi by bol problem s podlahovkou, odpadom ako si pisal, strecha krov,
Len musím ešte porozmýšlať nad zakladami.
Asi treba riešiť spodok ako schody a vrch asi tiež pretože na najnižšej strane by som vykopal 90cm a na druhej by som mal 90cm+prevýšenie 110cm a to by bolo zbytočne vela vykopaneho a aj betonu.
Kaskadovito osekat na výšku DT a aby bol základ vždy min 90cm v zemi ako je v projekte. NIE???
ciners
28.04.10,18:09
Na sestrinom dome Alfa 105 sme tiez mali prevysenie cca 1 az 1,2 metra. Zaklady boli riesene stupnovite.
Snoophy
28.04.10,18:16
Na sestrinom dome Alfa 105 sme tiez mali prevysenie cca 1 az 1,2 metra. Zaklady boli riesene stupnovite.
nemáš nejaké foto??? bol by som rád :)
ciners
28.04.10,18:22
V teme Alfa 105 nejake su, pozri tam. Ak nie, tak nemam, nie je to moj dom, nemam k nemu vela foto.
Laco-monter
28.04.10,18:45
Nie som stavbar,

no ja by som vyšaloval základy do nuly, z tým, že pod podlahou by bola rozna hrubka betónu

takym sposobom sme stavali aj garáž

tam kde sú garažové dvere bola výška šalungu na základy asi 15 cm, kým o 6 m ďalej vzadu už to bolo 80 cm a podlaha garážu je v rovine , riešili sme to vzadu nejakým návozom, zhutnením a naásledne do betonu podlahy kari sieť.
220870
28.04.10,18:53
Nie som stavbar,

no ja by som vyšaloval základy do nuly, z tým, že pod podlahou by bola rozna hrubka betónu

takym sposobom sme stavali aj garáž

tam kde sú garažové dvere bola výška šalungu na základy asi 15 cm, kým o 6 m ďalej vzadu už to bolo 80 cm a podlaha garážu je v rovine , riešili sme to vzadu nejakým návozom, zhutnením a naásledne do betonu podlahy kari sieť.
Garáž možno vydrží,ale dom by pri takomto postupe určite praskol možno aj "hapal"
Laco-monter
28.04.10,18:57
Garáž možno vydrží,ale dom by pri takomto postupe určite praskol možno aj "hapal"

Určite si videl viac domov, ktoré vzhľadom na to,že boli umiestnené vo svahu boli podpivničené len čiastočne.
220870
28.04.10,19:10
no 110cm odskok nechcem robit ale myslel som tak ze kazdy cm pomoze. Ale asi to nechám v rovine všetko.
Bude to asi naj.....aj tak som chcel robit bezbarier.dom pre istotu.
Človek nikdy nevie.....
Niekde som čital že teren sa krajšie dá spravit ak je vo svahu...nejake kvetiny stomky skalka atd.
A bude to aj lacnejšie.
Asi by bol problem s podlahovkou, odpadom ako si pisal, strecha krov,
Len musím ešte porozmýšlať nad zakladami.
Asi treba riešiť spodok ako schody a vrch asi tiež pretože na najnižšej strane by som vykopal 90cm a na druhej by som mal 90cm+prevýšenie 110cm a to by bolo zbytočne vela vykopaneho a aj betonu.
Kaskadovito osekat na výšku DT a aby bol základ vždy min 90cm v zemi ako je v projekte. NIE???
Platí čím viac kaskád tým lepšie.Spodok základu sa nekope podľa výšky DT.Podľa výšky DT sa šalujú odskoky na vrchu základu.
Vykopať základ na potrebnú hl´bku urobiť čo najviac kaskád po 15-20 cm,zaliať betónom min 40 cm potom doliať do vopred vyšalovaných kaskád podľa výšky DT(bývajú 20 a 25 cm vysoké).
Generalissimus
29.04.10,05:46
Tiež mám na pozemku nejaké to prevýšenie na 10m cca 1,5m, ale idem to riešiť s polovičným podpivničením.
Ak máte nejaký postup, dobré rady a vychytávky, najlepšie fotografie z výstavby tohto druhu základov, bol by som vďačný a ocením vašu pomoc.
Taktiež by mal ísť vo vnútornom nosnom múre komín (až od pivnice zo strany kde je normálne podpivničenie).
petmich
29.04.10,06:24
Tiež mám na pozemku nejaké to prevýšenie na 10m cca 1,5m, ale idem to riešiť s polovičným podpivničením.
Ak máte nejaký postup, dobré rady a vychytávky, najlepšie fotografie z výstavby tohto druhu základov, bol by som vďačný a ocením vašu pomoc.
Taktiež by mal ísť vo vnútornom nosnom múre komín (až od pivnice zo strany kde je normálne podpivničenie).
Ja staviam napoly podpivničený dom, môžem Ti poradiť. Alebo môžeš prísť pozrieť.
bettylou
29.04.10,10:40
Tiež mám na pozemku nejaké to prevýšenie na 10m cca 1,5m, ale idem to riešiť s polovičným podpivničením.
Ak máte nejaký postup, dobré rady a vychytávky, najlepšie fotografie z výstavby tohto druhu základov, bol by som vďačný a ocením vašu pomoc.
Taktiež by mal ísť vo vnútornom nosnom múre komín (až od pivnice zo strany kde je normálne podpivničenie).

pbude to čiastočne podpivničená alfa. základy pod komíny sú dva. museli sme to takto vyhádzať skalami, lebo dole bol mastenec a ten sa strašne štiepal, to by sme sa nedoplatili na betóne. už je to všetko zaliate betónom 22 kubíkov.
Generalissimus
29.04.10,11:59
takže najskor sa kope pivnica, vystavia a potom sa vykopu zaklady tej casti bez pivnice? Ako odizolovat ten komin aby sa nedotykal zeminy, stacia len tie izolacne folie alebo to radsej obstavat okolo DT až po podlahovú deku.
Snoophy
29.04.10,14:45
rozmýšlal som o podpivničení polky domu ale keď som nedávno otvoril vodovodnú šachtu tak som mal pol metra od vrchu vodu v nej.
Koľko víde taká izolácia proti vode???
Velmi nerád by som tahal z pivnice vodu.
Alebo ju radšej nerobiť???
220870
29.04.10,16:02
Tiež mám na pozemku nejaké to prevýšenie na 10m cca 1,5m, ale idem to riešiť s polovičným podpivničením.
Ak máte nejaký postup, dobré rady a vychytávky, najlepšie fotografie z výstavby tohto druhu základov, bol by som vďačný a ocením vašu pomoc.
Taktiež by mal ísť vo vnútornom nosnom múre komín (až od pivnice zo strany kde je normálne podpivničenie).
Pár fottografií.
Snoophy
29.04.10,16:28
cez weekend hodím pár fotiek z pozemku a projekt a aj 3d pohlad z turbofloorplanu čo mám navrhnutý dom.
Neviem či dať tú pivnicu alebo nie.
:(
ciners
29.04.10,16:37
Zavisi, ako si na tom s financiami. Pokial nie moc dobre, nie je to nic na vysmech a treba si priznat, ze pivnicu radsej nie.
220870
29.04.10,16:47
Pivnica aj tá najmenšia" koštuje" cez 8 000€.Navyše ak je to postavené na málo únosnom teréne tak je to problém sám o sebe.Puká ,praská, nerovnomerne sadá ,zateká ,vlhne ,......
Snoophy
29.04.10,16:49
No pôvodne som nechcel a asi ani nechcem pivnicu.
Finančne....hmmm snažim sa ušetriť kde sa dá a nerozhadzujem kade tade :)
izolovať , omietky , elektrika, vystojkovať strop atd atd....kopu práce a penazí....kašlem ja celú pivnicu :)
Išlo mi len o to že škoda nevyužit priestor ktorý budem musieť zasipať zemou.
Generalissimus
29.04.10,18:05
Pár fottografií.


Dakujem, vyborne foto, ak by ste mali este nejake z vykopov a robenia tej pivnice to by bolo super.


Ja som pivnice tiez nechcel ale ked sme premerali to prevysenie tak som zistil ze tam budem liat beton tak ci tak do tej vysky takze sa viac oplati to podpivnicit.
petmich
30.04.10,05:00
takže najskor sa kope pivnica, vystavia a potom sa vykopu zaklady tej casti bez pivnice? Ako odizolovat ten komin aby sa nedotykal zeminy, stacia len tie izolacne folie alebo to radsej obstavat okolo DT až po podlahovú deku.
Na tej strane, ktorá príde dosypať, by si mal najskôr vymurovať prímurovku a tú poriadne zaizolovať proti vode. A až k nej z vnútornej strany potom budeš stavať pivničný múr a takisto aj komín. Na jednej z fotiek, čo som Ti včera poslal to bolo tuším vidieť. čau
220870
30.04.10,16:27
Dakujem, vyborne foto, ak by ste mali este nejake z vykopov a robenia tej pivnice to by bolo super.


Ja som pivnice tiez nechcel ale ked sme premerali to prevysenie tak som zistil ze tam budem liat beton tak ci tak do tej vysky takze sa viac oplati to podpivnicit.
Moc vám to asi nepomôže .Pár fotografií toho domu.
http://picasaweb.google.sk/107564108512268292937/RDHeluz#5465642929422408066
Generalissimus
30.04.10,17:04
Ale pomohlo a velmi, stale som nechapal ako sa spoji a hlavne odizoluje ta cast zakladu zasypana a ta s pivnicou, uz mi je to jasne.

Este jedna otazocka, ak sa stavia dom z 30-tky kvadra tak DT-cka pouzite nad zakladovymi pasmi a pivnicami musia byt sirsie alebo stacia taktiez 30-tky sirka?

Vdaka, projekt este nemam doma tak len takto zistujem zatial lebo vykopy uz pomalicky planujem.
220870
30.04.10,17:13
Stačia rovnako široké.
ciners
30.04.10,18:05
Ale pomohlo a velmi, stale som nechapal ako sa spoji a hlavne odizoluje ta cast zakladu zasypana a ta s pivnicou, uz mi je to jasne.

Este jedna otazocka, ak sa stavia dom z 30-tky kvadra tak DT-cka pouzite nad zakladovymi pasmi a pivnicami musia byt sirsie alebo stacia taktiez 30-tky sirka?

Vdaka, projekt este nemam doma tak len takto zistujem zatial lebo vykopy uz pomalicky planujem.

Ja by som dal skor uzsie o hrubku tepelnej izolacie.
220870
30.04.10,18:37
Ja by som dal skor uzsie o hrubku tepelnej izolacie.
Môže byť,základová doska to ronesie,len či je 250 základ z DT ešte nosný neviem.
ciners
30.04.10,19:06
Ja som to myslel tak, ze DT musia ist na betonovy zaklad aspon 50cm vysoky. DT nie je zakladova konstrukcia, zaklad siroky 30cm nie je zklad, to je vysmech gravitacii :D
220870
30.04.10,19:15
Ak budem vychádzať z praxe tak ten môj domček v ktorom toto tu píšem má 400mm široké 400 mm hlboké základy na tom plná pálená tehla 350mmm."Stojí to" 60 rokov a nechystá sa to spadnúť. Osobne neznášam DT.
ciners
30.04.10,19:23
Ma ŽB strop?
Zavisi aj od geologie. Na RD sa geologia neskuma, tak treba robit na istotu.