lavanda
28.04.10,22:30
V trávniku som objavila veľa malých kopčekov hliny s otvorom uprostred. Najprv som si myslela, že sú to mravce alebo dážďovky, ale zistila som, že odtiaľ vylietajú včely alebo niečo im podobné. Sú aj na (či skôr v) hriadke s kvetmi, ale tam mi neprekážajú, ale v trávniku... Ako sa ich zbaviť? Horúca voda? Chémia? Je ich veľa, môže to byť celý roj divých včiel? Čo s nimi? Ďakujem za rady. Prikladám foto.
daria29
29.04.10,19:04
no ja to mám tak tiež,jedna katastrofa,ked je slnko ,to bzučí na dvore všetko ako pri ule,len trpnem ,aby nepoštípali vnuka. je toho viac a viac, nedá sa to zničiť,aj sme poorali trávu, aj som vriacu vodu dala, aj striekam biolitom, ale to musím mať kvantá, dávno sme to niečím aj striekali,no nedarí sa to zlikvidovať,da sa povedať, že to je roky,čo su u nás, neviem čo sa im tam páči.raz som zavolala včelára,aby mi povedal ,čo mám robiť, on na to ,aj to su tvory, iní mi povedali,že to je ako kalamita, nech idem na obecný urad, ako sa to zničí. ak sa vám to podarí, napíšte mi.
Chobot
30.04.10,08:15
no ja to mám tak tiež,jedna katastrofa,ked je slnko ,to bzučí na dvore všetko ako pri ule,len trpnem ,aby nepoštípali vnuka. je toho viac a viac, nedá sa to zničiť,aj sme poorali trávu, aj som vriacu vodu dala, aj striekam biolitom, ale to musím mať kvantá, dávno sme to niečím aj striekali,no nedarí sa to zlikvidovať,da sa povedať, že to je roky,čo su u nás, neviem čo sa im tam páči.raz som zavolala včelára,aby mi povedal ,čo mám robiť, on na to ,aj to su tvory, iní mi povedali,že to je ako kalamita, nech idem na obecný urad, ako sa to zničí. ak sa vám to podarí, napíšte mi.

Treba nájsť kráľovnú a tú premiestniť, inak včely neodídu. A tá kráľovná môže byť aj hlbšie v zemi.
legolas
30.04.10,08:59
..jednoznačne hovorím, že to nie sú včely, ak uletí roj tak sa usadí v dutinách stromov a nie v zemi, môže sa jednať o nejaký druh čmeliaka, alebo skôr osy, ktorá žije aj v zemi..., skús tam večer do tých dier dať pásiky síry a zapáľ, síra totiž klesá dole, takže sa dostane aj do vzdialenejších časti ich obydlia a ony uhynú...
plackoo
30.04.10,10:43
..jednoznačne hovorím, že to nie sú včely, ak uletí roj tak sa usadí v dutinách stromov a nie v zemi, môže sa jednať o nejaký druh čmeliaka, alebo skôr osy, ktorá žije aj v zemi..., skús tam večer do tých dier dať pásiky síry a zapáľ, síra totiž klesá dole, takže sa dostane aj do vzdialenejších časti ich obydlia a ony uhynú...

Ak sú zavalité - čmeliak - pozor - asi bude zákonom chránený.
Ak sú štíhle - osy - pozor - nenaštvať :D:D:D:D .
daria29
30.04.10,11:27
bože ,len ako najsť tu královnú? to je celý dvor,a okolo domu samá dierka, a keby som mala dávať do každej dierky síru, neskončím na druhý rok.normálna včela to nieje, hrubý čmeliak tiež nie.??????????
Chobot
30.04.10,12:30
bože ,len ako najsť tu královnú? to je celý dvor,a okolo domu samá dierka, a keby som mala dávať do každej dierky síru, neskončím na druhý rok.normálna včela to nieje, hrubý čmeliak tiež nie.??????????

SKús jednu chytiť a dobre detailne ju vyfotiť. Včela medonosná skutočne nemáva hniezdo pod zemou, ale hľadá miesto skôr na stromoch. Možno je to naozaj nejaký druh letného čmeliaka.
lujza.j
30.04.10,12:38
keby si sa skúsila skontaktovať sa s nejakým včelárom, možno by vedel poradiť:);)
viktorviktor
30.04.10,14:54
včely samotárske
kopčiarka dasypoda plumipes 15-17mm silne obrvená, nohozberná, hniezdo v zemi rozvetvené
včikelka pásikavá halictus quadricinctus do 14 mm

čo tak ponúknuť im výživu pre bytové mravce, v minulom storočí sa predával dymogam, zapáliť zakryť hrncom
legolas
30.04.10,17:47
..takže, po skúmaní som zistil, že je to druh čmeliaka, zbavíš sa ho tak ako som písal, sírou, a nemusíš sa báť,že do každej diery, chodbičky sú prepojené, ja som včelár....
legolas
30.04.10,17:50
včely samotárske
kopčiarka dasypoda plumipes 15-17mm silne obrvená, nohozberná, hniezdo v zemi rozvetvené
včikelka pásikavá halictus quadricinctus do 14 mm

čo tak ponúknuť im výživu pre bytové mravce, v minulom storočí sa predával dymogam, zapáliť zakryť hrncom



...nie je to včela samotárka, včely som definoval, žijú v dutinách stromov a nie v zemi....
viktorviktor
30.04.10,18:43
...nie je to včela samotárka, včely som definoval, žijú v dutinách stromov a nie v zemi....

včely sa delia na samotárske a sociálne (včela medonosná - úľ).
Pre čmeliaky je typické, že všetky majú zavalité telo, a čmeľ zemný si buduje hniezdo v zemi, ostatné v tráve,machu, podľa obrázka mi to nepripadá ako čmeliak, ale môže byť.
Osa dravá a osa krovinová si budujú hniezdo v krovinách, sršeň a osa, tá bežná, na tmavom mieste, ale aj v zemi.
Včely samotárske, sú iné ako medonosné, v zemi a niekedy v dutinách stromov.
legolas
30.04.10,19:15
lavanda
01.05.10,05:43
Ďakujem všetkým za nápady. Viktorviktor, vďaka za latinské názvy, trochu som si zagúglila a našla som toto: http://images.google.sk/imgres?imgurl=http://aramel.free.fr/Halictus-quadricinctus-f-5.jpg&imgrefurl=http://aramel.free.fr/INSECTES18ter-21.shtml&usg=__bfvkPDYOtZNJKzOgXPcyJHOFrkY=&h=360&w=428&sz=22&hl=sk&start=3&itbs=1&tbnid=-TpY6rhh0onKOM:&tbnh=106&tbnw=126&prev=/images%3Fq%3Dhalictus%2Bquadricinctus%26hl%3Dsk%26 gbv%3D2%26tbs%3Disch:1
Zdá sa, že by to ozaj mohlo byť niečo z toho, aspoň teda ten trávnik vyzerá podobne ako ten náš:eek::eek:...pokúsim sa to vyfotiť, ale sú veľmi plaché, aj na tú úvodnú fotku som číhala asi 15 minút, lebo keď vyliezali zo zeme a pohla som trochu aparátom, hneď boli späť. Legolas, kde sa dajú kúpiť sírové pásiky? Aj v Baumaxe?:confused: A dať dymogam a zakryť niečím, no, to by musel byť hrniec z kyklopskej kuchyne:D Skúsim aj tú potravu pre mravce, keď niečo vyriešim, dám vedieť:).
legolas
01.05.10,18:23
...sírne pásiky kúpiš v záhradkárskych potrebách, alebo včelárskych, v jednom balení je 12 pásikov...., nech sa ti darí:)
lavanda
18.05.10,19:59
No, prešli dva týždne a ja som veľmi s tými včelami nepokročila:rolleyes:... Skúsila som tie sírne pásiky, ale mi to veľmi nešlo, nastrihala som to na tenučké prúžky, ale tie sa po prvé hneď lámali (boli nejaké krehké) a po druhé hneď zhasli, keď som ich skúsila vopchať do včelieho "brlohu", lebo tam samozrejme nemali kyslík. Akurát čo mňa od toho oči štípali:eek:. Chcem sa opýtať chemikov (alebo hocikoho, kto sa v tom vyzná;)), ak by som tie pásiky zapálila na nejakej miske a dala nad tie včelie otvory v trávniku a prikryla to nejakým lavórom, pôjde síra cez tie dierky nadol? A nespáli/nezničí mi to trávnik? (Možno sa pýtam hlúpo, ale chémiu som mala už naozaj veľmi dávno...) Možno sa starám zbytočne a tie lejaky už moje (ne)milé včely pekne-krásne vytopili:D:D:D. Uvidím cez víkend.
kokolačík
19.05.10,05:26
No, prešli dva týždne a ja som veľmi s tými včelami nepokročila:rolleyes:... Skúsila som tie sírne pásiky, ale mi to veľmi nešlo, nastrihala som to na tenučké prúžky, ale tie sa po prvé hneď lámali (boli nejaké krehké) a po druhé hneď zhasli, keď som ich skúsila vopchať do včelieho "brlohu", lebo tam samozrejme nemali kyslík. Akurát čo mňa od toho oči štípali:eek:. Chcem sa opýtať chemikov (alebo hocikoho, kto sa v tom vyzná;)), ak by som tie pásiky zapálila na nejakej miske a dala nad tie včelie otvory v trávniku a prikryla to nejakým lavórom, pôjde síra cez tie dierky nadol? A nespáli/nezničí mi to trávnik? (Možno sa pýtam hlúpo, ale chémiu som mala už naozaj veľmi dávno...) Možno sa starám zbytočne a tie lejaky už moje (ne)milé včely pekne-krásne vytopili:D:D:D. Uvidím cez víkend.

Teraz je krááásne mokro.
Zober hadicu
strč do diery
utesni handrou
otvor kohútik
prečítaj si dlhší článok o ochrane prírody :)
zavri kohútik
handru nechaj ešte pár minút :D
aviator
19.05.10,05:30
No, prešli dva týždne a ja som veľmi s tými včelami nepokročila:rolleyes:... Skúsila som tie sírne pásiky, ale mi to veľmi nešlo, nastrihala som to na tenučké prúžky, ale tie sa po prvé hneď lámali (boli nejaké krehké) a po druhé hneď zhasli, keď som ich skúsila vopchať do včelieho "brlohu", lebo tam samozrejme nemali kyslík. Akurát čo mňa od toho oči štípali:eek:. Chcem sa opýtať chemikov (alebo hocikoho, kto sa v tom vyzná;)), ak by som tie pásiky zapálila na nejakej miske a dala nad tie včelie otvory v trávniku a prikryla to nejakým lavórom, pôjde síra cez tie dierky nadol? A nespáli/nezničí mi to trávnik? (Možno sa pýtam hlúpo, ale chémiu som mala už naozaj veľmi dávno...) Možno sa starám zbytočne a tie lejaky už moje (ne)milé včely pekne-krásne vytopili:D:D:D. Uvidím cez víkend.

Prečo vlastne chceš tie včely pozabíjať? V príspevku som sa dočítal len, že bzučia. Poštípali už niekoho? / ak na niektorú šliapol, to sa neráta :) / Ako škodia?
lavanda
19.05.10,05:53
Prečo vlastne chceš tie včely pozabíjať? V príspevku som sa dočítal len, že bzučia. Poštípali už niekoho? / ak na niektorú šliapol, to sa neráta :) / Ako škodia?

Nechcem ich nevyhnutne pozabíjať, chcem sa ich zbaviť, lebo je to trávnik hneď pri dome, kade sa bežne pohybujeme, nie niekde v zadnej časti pozemku a manžel je alergický na včely a raz už temer zomrel po včeľom uštipnutí, museli sme volať pohotovosť, lebo vtedy som ešte nešoférovala, čiže ak sa niekto ponúkne do funkcie "potkaniara" (či ako sa Krysař povie po slovensky:rolleyes:) a vyvedie ich z nášho dvora za podmazu svojej píšťalky, nie som proti:D:D:D.
A okrem toho, trávnik po ich usilovnom vŕtaní vyzerá na zaplakanie...
katusik25
19.05.10,06:54
My sme to mali v travniku tiez. To hniezdo este asi nebolo velke, mali sme asi 5 dier, tie som zakryla a vystriekala dovnutra cely RAID a bol pokoj.
legolas
19.05.10,09:24
No, prešli dva týždne a ja som veľmi s tými včelami nepokročila:rolleyes:... Skúsila som tie sírne pásiky, ale mi to veľmi nešlo, nastrihala som to na tenučké prúžky, ale tie sa po prvé hneď lámali (boli nejaké krehké) a po druhé hneď zhasli, keď som ich skúsila vopchať do včelieho "brlohu", lebo tam samozrejme nemali kyslík. Akurát čo mňa od toho oči štípali:eek:. Chcem sa opýtať chemikov (alebo hocikoho, kto sa v tom vyzná;)), ak by som tie pásiky zapálila na nejakej miske a dala nad tie včelie otvory v trávniku a prikryla to nejakým lavórom, pôjde síra cez tie dierky nadol? A nespáli/nezničí mi to trávnik? (Možno sa pýtam hlúpo, ale chémiu som mala už naozaj veľmi dávno...) Možno sa starám zbytočne a tie lejaky už moje (ne)milé včely pekne-krásne vytopili:D:D:D. Uvidím cez víkend.

..tie pásiky zapaľ a môžeš nad nich postaviť nejakú nádobu ale menšiu, ten dym zo síry klesá smerom dole a ja neverím, že tie potvorky nemajú aj iný otvor, tak by to malo fungovať...
alabut
19.05.10,11:38
Nalej do dier mocovku a utekaaaj. Ked ta postipu, dlho to boli a riadne, alebo zavolaj hasicov, nech stipe ich ... :-)
lavanda
25.05.10,19:26
Hlásim, že včely sa asi odsťahovali. Tento víkend som nezaznamenala žiaden pohyb, žiadne lietanie či bzučanie. Je ale pravda, že párkrát prehrmela búrka s lejakom, je možné, že by len číhali v hniezdach na lepšie počasie? Mám si chystať ten veľký lavór na prikrývanie sírového smradu:)?
AlaNR
26.05.10,06:15
Dnes ráno dávali v telke reportáž, ze v USA jeden psík zbadal na strome včelie hniezdo a celé ho zožral... Našťastie sa mu nič nestalo, iba mal pár štípancov....