Majky11
02.05.10,17:19
Ahojte,

Zaujímalo by ma aké má byť krytie betónom armatúry venca, t.j. koľko cm, mm ???

Povedzme, že veniec je v priereze 30 x 25 cm, aké teda majú byť strmienka aby bolo dostatočné krytie betónom ? Zároveň armokoše mám položiť na poslednú radu tvárnic, alebo trochu vypodložiť - dilatovať ?

Ešte jedna otázka: pri 15 cm deke / žb. strope / - v akej výške má byť armatúra ? Koľko cm od spodku, či vrchu ???

Za skoré odpovede ďakujem.
ciners
02.05.10,15:41
Krytie vo venci daj 20 az 25mm, v doske 20mm. Jasne , ze armaturu neklast rovno na stenu alebo debnenie, treba vypodlozit.
V doske stropu dolna vystuz 20mm od spodneho okraja, horna vystuz 20mm od horneho okraja. Dolna vystuz je medzi stenami, horna je nad stenami, pozri si dobre vykres vystuze.
pivko
02.05.10,15:42
Ahojte,

Zaujímalo by ma aké má byť krytie betónom armatúry venca, t.j. koľko cm, mm ???

Povedzme, že veniec je v priereze 30 x 25 cm, aké teda majú byť strmienka aby bolo dostatočné krytie betónom ? Zároveň armokoše mám položiť na poslednú radu tvárnic, alebo trochu vypodložiť - dilatovať ?

Ešte jedna otázka: pri 15 cm deke / žb. strope / - v akej výške má byť armatúra ? Koľko cm od spodku, či vrchu ???

Za skoré odpovede ďakujem.
V piatok mi železiari ukladali armatúru do venca a krytie je 2cm. Nezabudni odpočítať hrúbku izolácie;)Nezabudni ešte aj previazať rohy l-kami a to aj hore a dole.
A čo sa týka stropu tak to si chceš armovať sám len tak z brucha?/tak to by som neriskoval/ Na spodné krytie sú také umelohmotné koníky a vrchné podľa projektu ak to je hupovaná deka.
220870
02.05.10,15:49
Doplním armatúra sa nepodkladá drevom ani polystyrénom .
Majky11
02.05.10,16:05
Krytie vo venci daj 20 az 25mm, v doske 20mm. Jasne , ze armaturu neklast rovno na stenu alebo debnenie, treba vypodlozit.
V doske stropu dolna vystuz 20mm od spodneho okraja, horna vystuz 20mm od horneho okraja. Dolna vystuz je medzi stenami, horna je nad stenami, pozri si dobre vykres vystuze.

Nemám výkres výstuže.

:(

Mám iba statiku stavby a tam je iba písané o výstuži.

Btw. Výstuž je horná aj dolná ? Ja som bol v tom, že sa medzi sebou viaže výstuž. Teda roxory v pozdĺžnom smere s roxorami v priečnom smere, teda, že sa vytvorí ako keby sieť...

Tak teraz som ostal zarazený. Ako to teda je ?
pivko
02.05.10,16:39
Nemám výkres výstuže.

:(

Mám iba statiku stavby a tam je iba písané o výstuži.

Btw. Výstuž je horná aj dolná ? Ja som bol v tom, že sa medzi sebou viaže výstuž. Teda roxory v pozdĺžnom smere s roxorami v priečnom smere, teda, že sa vytvorí ako keby sieť...

Tak teraz som ostal zarazený. Ako to teda je ?
To chceš armatúru nahádzať len tak bez výkresu:mee:šak ti spadne dom:mee: Ja som mal v projekte keramicky strop ale som chcel deku. Dochodca statik s okrúhlou pečiatkou mi urobil projekt za 140 EUR a hupovanú deku zo železa hr.100mm . Tak že mi tie 140 Eura určite ušetril na železe ak by som tam naložil zbytočne 12ky, 14ky atd. Daj si urobiť projekt a za 1, ušetriš a za 2, budeš kľudne spať;)
Majky11
02.05.10,16:45
Ja mám v statike stavby napísané, aké roxory tam mám dať, len som zarazený, že to má byť hore a dole, teda, prekríženie roxorov sa nespája ?

Myslel som, že sa vytvára sieť.

Už mám z toho hokej...

Btw. Koľko si dal železiarom ?
220870
02.05.10,16:59
Prekríženie roxorov sa spája,viaže drôtom.
pivko
02.05.10,17:04
Ja mám v statike stavby napísané, aké roxory tam mám dať, len som zarazený, že to má byť hore a dole, teda, prekríženie roxorov sa nespája ?

Myslel som, že sa vytvára sieť.

Už mám z toho hokej...

Btw. Koľko si dal železiarom ?
Tak ako ti napísal 220870 viaže sa všade a ohľadom ceny to je diskutabílné lebo každá deka je iná ,ja mám napr. deku nad obývačkou a kuchyňou v jednom kuse a má rozmery 8,6 x 6,5m tak že to je už poriadna dečka;) a projekt som mal robený rovno aj s vencom 10cm + 15 deka. To čo dáš za projekt sa ti určite vráti na úspore železa tak že nemáš čo špekulovať. ciners je statik skús ho poprosiť či ti to urobí.;)
Majky11
02.05.10,17:56
Ja mám v projekte statiku stavby a viem že ciners je statik, skúsim mu preposlať do pošty odskenovanú statiku stavby a opýtam sa ho na otázky, ktoré ma zaujímajú. Teda poprosím ho o odpovede, ak teda bude ochotný. :)
ciners
02.05.10,18:13
Majky nejde o ochotu, ide o to, ze bez vykresu neobjednas zelezo. Ja ti mozem poradit, ale ti zeleziari potrebuju vykaz vystuze a vykres ako ju a kde ktoru polozku ulozit.
Majky11
02.05.10,18:19
Ide o ochotu, lebo to čo tu robíte vy dvaja, teda ty a 220870 sa inak ako ochota nazvať nedá... Vďaka Vám za to, v mene všetkých. Vďaka s veľkým V.

Skenujem statiku, pošlem Ti SS. Je tam podľa mňa všetko, len ja tomu veľmi nerozumiem, resp. rozumiem, ale nie všetkému. Niesom ľavý, som vyučený elektrotechnik, a som technický typ, takže ani výkresy mi nerobia problém. Aj keď ja vlastne nemám výkres armatúry, ale akúsi statiku, teda výpočty, pri ktorých sú kreslené rukou aj nejaké nákresy, no veď uvidíš.
Pošlem Ti to za chvíľku aj s otázkami, na ktoré potrebujem odpoveď a budem Ti vďačný za Tvoju odpoveď.

Toť vsio :)
Majky11
02.05.10,18:53
Ok, takže ak som dobre zistil, tak do SS sa nedá priložiť súbor, a teda to hádžem rovno sem. Ciners tu máš moju statiku stavby, otázky máš v SS, komunikovať môžeme cez SS.

Ďakujem za tvoj čas a ochotu.

Kto by si to chcel zväčšiť, tak / ctrl + / , len si pamätajte, koľko krát ste stlačili ctrl+, naspäť to dáte pomocou / ctrl - /

;)
ciners
02.05.10,20:01
ok, kuknem to zajtra. Inak fasa vypocet, tabulkovu metodu som nevidel od 3. rocnika, kde sme mali vystuzovanie dosiek a historicke metody vypoctu :D
chandler
03.05.10,09:11
majky to co mas mozes pouzit na stavebne povolenie, na stavbu potrebujes vykres a vykaz vystuze. ak to chces robit sam tak si daj spravit ten vykres. ak to budu robit zeleziari tak sa ich spytaj ci im to staci.
ciners
03.05.10,13:05
Majky a uz mas povolenie? Ved ten vypocet je urobeny podla neplatnych noriem. Jedine ze natrafis na negramotneho uradnika, inak ti je na nic.
ciners
03.05.10,18:45
Toto som ti Majky napisal ohladom toho vypoctu,prikladam to sem. Ludia pozor nafuserov. Kamarat mal strasny problem, takyto statik narodeny pred Mojzisom dal tiez stlp z krovu rovno na strop a strop padol. Nahradu skody nepytali, lebo sa im nechce roky tahat po sudoch, no nie su to srandy.
Pripomienky k vypoctu
a) staticky vypocet nie je vypracovany podla sucasne platnych noriem
b) staticky vypocet je robeny velmi zjednodusenymi metodami, preto mas strop velmi predimenzovany, uvazovane schemy absolutne nezodpovedaju realnemu chovaniu dosky.
c) 14ky zeleza do takej dosky s rozponom do 4m sa neda nazvat plytvanim, to je uz na zvazenie, ci toho statika neposlat niekam, je to strasne predimenzovane
d) v doske nie je posudeny priehyb a vznik trhlin, to tam MUSI byt.
e) polozit stlpiky krovu rovno na dosku moze len totalny idiot, prepac mi vyraz. Treba dat roznasaci tram pod stlpiky krovu, inak by bolo potrebne posudit prepichnutie stropnej dosky v miestach stlpikov
f) nad stenami vznika nadpodperovy moment,ktory byva vacsi ako medzipodperovy, napriek tomu ten statik, ktory to nevie asi presne spocitat uvazuje,ze je to opacne a hornu vystuz vobec nenavrhuje,len ju odhaduje
g) na hlavu ti to nespadne, je to predimenzovane, tak sa nemusis bat,len to nema patricne nalezitosti,co to ma mat
Majky11
03.05.10,20:50
Ok, ciners, budeme komunikovať už cez SS, ďakujem všetkým za odpovede.
pivko
05.05.10,04:16
Včera som zabetónoval veniec, po koľkých dňoch móžu tesári začať robiť krov?
Majky11
05.05.10,07:02
Pivko, koľko si dal železiarom, odkiaľ boli ?

Príp. nemohli by sme sa stretnúť ? Ja som z okolia Ke, možno by mi pomohlo, keby sme hodili reč, resp. ozvi sa mi do SS, a popísali by sme čo a ako.
pivko
05.05.10,07:13
Pivko, koľko si dal železiarom, odkiaľ boli ?

Príp. nemohli by sme sa stretnúť ? Ja som z okolia Ke, možno by mi pomohlo, keby sme hodili reč, resp. ozvi sa mi do SS, a popísali by sme čo a ako.
Musíš mať najprv výkres a vykaz vymer výstuže aby ti mohli urobiť cenovú ponuku zvlášť na železo a zvlášť na uloženie.
pivko
05.05.10,07:14
Včera som zabetónoval veniec, po koľkých dňoch móžu tesári začať robiť krov?
Posúvam .................
ciners
05.05.10,07:51
Posúvam .................

28
pivko
05.05.10,08:46
28
28dnídeka ,ale veniec mi tvrdia tesári a aj v každej predajni stavebnín že kľudne po týždni, dokonca v jednej predajni ruukki mi tvrdili že robili po 2 dňoch len nedoťahovali pomúrnice na doraz:confused:
ciners
05.05.10,10:02
28 dnova pevnost betonu sa uvazuje bez rozdielu ci je to deka ci most apollo. jedine, ze by si mal urychlovace tvrdnutia. na reci typu niekde sme robili sa mozes.....
chandler
05.05.10,10:38
po tyzdni ma beton uz okolo 80-90% pevnosti. tak mozes robit.
220870
05.05.10,14:07
28dnídeka ,ale veniec mi tvrdia tesári a aj v každej predajni stavebnín že kľudne po týždni, dokonca v jednej predajni ruukki mi tvrdili že robili po 2 dňoch len nedoťahovali pomúrnice na doraz:confused:
V predajni ruuki asi pracujú dementi.:mad:
Zhruba tých 10 dní.Len nedoťahovať pomúrnice to sa dá aj po dvoch mesiacoch.
Majky11
13.05.10,19:17
Ešte jedna otázočka, ohľadom venca...

Šírka aj dĺžka domu je 11 m, teda pôdorys je štvorec. Kúpil som do venca 12-metrové roxory. To zn. 1 m je presah.

Ako viazať vencové armokoše ?

1. Pozdĺž každej strany s vypustením 0,5 m v rohoch a previzaním.

2. Urobiť 6-metrové L-ká a viazať v strede každej strany domu, samozrejme s 0,5 m vypustením a previazaním

:confused:
chandler
14.05.10,05:45
je to jedno. moznost 1. sa ti ale bude robit lahsie
Laco-monter
14.05.10,05:50
Prosím poraďte nejakú literaturu alebo linky ohĺadom modelových príkladov viazania armatury

deka , veniec , preklad , schody .

Ďakujem.
ciners
14.05.10,07:06
Harvan, Zelezobetonove nosne sustavy
Fillo, Betonove konstrukcie
a ine
220870
14.05.10,08:04
Ešte jedna otázočka, ohľadom venca...

Šírka aj dĺžka domu je 11 m, teda pôdorys je štvorec. Kúpil som do venca 12-metrové roxory. To zn. 1 m je presah.

Ako viazať vencové armokoše ?

1. Pozdĺž každej strany s vypustením 0,5 m v rohoch a previzaním.

2. Urobiť 6-metrové L-ká a viazať v strede každej strany domu, samozrejme s 0,5 m vypustením a previazaním

:confused:
Armatúry do vencov na rodinné domy sa zriedkakedy robia do L.V drtivej väčšine prípadov stačí pozdĺž venca .V rohoch a kútoch to treba riadne previazať a zosiliť min70 +70cm roxormi na každú stranu(50 je niekedy málo).
Majky11
14.05.10,18:12
Tak teda je lepšia varianta č 1. ? Ale zasa nebude to 70 cm, ale iba 50 :confused:
Majky11
15.05.10,18:35
Tak teda je lepšia varianta č 1. ? Ale zasa nebude to 70 cm, ale iba 50 :confused:

posúvam...
220870
15.05.10,18:40
Lepšie 50 variant č 1.20 cm na tom moc neušetríte
Majky11
16.05.10,05:25
Takže pozdĺž strán domu, a teda previazať v rohoch tých 0,5m, čo je navyše a ešte aj zosíliť, správne tomu rozumiem ?

Nebude potom vadiť, že v rohoch budú pokope po 3 prúty ?
220870
16.05.10,05:44
Tak nejak.
pivko
16.05.10,06:16
Tak nejak.
Neviem či to nieje vidieť na tom druhom obrázku ,ale podľa mňa tam ešte chýba vonkajšie spodné L-ko a vnútorné horné L-ko. Aspoň mne to železiarska firma urobila tak.
Vonkajšie už asi vidím.
220870
16.05.10,07:18
Je tam,ctrl plus+-
Harris
22.09.10,20:58
Stará téma, ale nejako som nanu natrafil a nedalo mi. Díky za tie scany, dnes sa už to už len tak nevidí. Tabuľková metóda je špička. Ale nehante to, stale sú nato skriptá, takže nie je problém aby si aj laici nadimenzovali strop :).
Aby som sa neopakoval po cinersovi, tak len doplním čo pokladám ja za dôležité. V tom výpočte uplne absentuje horná výstuž v rohoch, kde vznikajú krútiace momenty v doske, ktoré jú takpovediac nadvihujú. Nehovorím, že tam má ísť tona železa, ale aspon nejakú sieť tam hodiť by sa patrilo. Taktiež nie je pravda, že doska je po obvode podopretá absolútne proste. Nejaké nadpodperové momenty vznikajú aj tam. Ale už to komplikujem, proste nič...statický vypočet je každému na dve veci to je len omalovanka, ktorej aj tak nikto nerozumie. Výkres je vykonavak na zaklade ktoreho sa stavia, ten je prvoradý.
Mal by som ešte k 220870. Čo sa týka previazania rohov. Prevezujú sa vonkajšie rohy a ludia si dávajú prevezovať aj vnutorné, ale podla mna tie vnútorné až taký velký význam nemá prevezovať, a ked už....tak v tom prípade, ak by sme boli detailisti, tak to previazanie vnútorného rohu na druhej fotke nie úplne správne podľa knižiek.
A ešte otazka, ako si to myslel, že 50 je niekedy malo. Pytam sa len zo zvedavosti, Jasné že 70 je lepšie, len ono je to monolit, a neviem si nejak predstaviť ako sa dá zistiť (ak nastane nejaká závada), že na vine bola nedostatočná kotevná dlžka.
A len ako zaujímavost, aby som to odpalil už úplne, čiste teoreticky by mala byť ta kotevna dlžka toho horneho železa väčšia ako dolneho.
stano_71
28.04.11,13:11
pivko vedel by si mi dat kontakt na toho statika "dochodcu"? dakujem
pivko
28.04.11,16:04
Je mi ľúto , nemožem zomrel.
day
09.11.11,19:58
Doplním armatúra sa nepodkladá drevom ani polystyrénom .

ale podklada sa napr.:

http://www.frank.sk/home_sk.html

v (http://www.frank.sk/home_sk.html)yborny pristup, to som v NR uz dlho nezazil
220870
09.11.11,20:13
Armatúra sa podkladá takmer všetkým čo na stavbe nájdeš.Inak sú na to také podložky stojačiky(neviem tomu presný názov) alebo kuskom roxoru.Väčšinou si to projektanti narátajú tak že výstuž sa tam na hrúbku deky nezmestí.Večne neodrátajú hrúbky strmien podložiek a s vrchnou krycou hrúbkou si robí starosť len svätý Peter.Skôr daj pozor na to aby beton dobre "zvibrovali "(zhutnili a aby naspodu deky bol min 1,5 cm krytá oceľ.Z vrchu je min 3 cm.Nedovoľ betonovať kým si to nepreberie stavebný dozor.Odstojkovať pri týchto teplotách najskôr za 5 týždňov.
day
09.11.11,20:17
mam 2tyzdne zaliate a podstojkovane, idem vyliat druhu platnu, HI mi dala zabrat :)

mozno pomoze:
http://www.jirikovovideni.eu/stavba/view.php?cisloclanku=2008050006