brtan
03.05.10,12:35
Začal som stavať pivnicu vo svahu - teda zatiaľ som vykopal jamu cca 4x4x3m. Keďže som z nej "vydoloval" množstvo skál, chcem ju vymurovať z týchto skál, strop bude klenba z betónu, navrch hydroizolácia, ako zateplenie aspoň 5cm polysyrén a 60cm zeminy... Predná stena (bude súčasťou altánku pred pivnicou) bude celá odkrytá tak ju chcem zatepliť polystyrénom sendvičovo (skala-EPS-skala).
Pivnicu chcem rozdeliť na dve miestnosti do ktorých sa bude vchádzať ešte z predsienky.
Najviac ma ale zaujíma odvetranie pivnice: čo som sa radil a čítal, tak by mala byť vetraná každá miestnosť jeden prívod vzduchu dole a odvod vzduchu hore. Aké by ale mali byť priemery odvodov. Existujú nejaké výpočty podľa objemu pivnice?
Viete mi niekto poradiť, aby tá pivnica bola skutočne dobrá?
Pre zaujímavosť prikladám foto výkopu a plánik pivnice...
Ďakujem
brtan
11.05.10,03:40
To sa nenájde nik, kto by mi poradil?
Ďakujem
220870
11.05.10,15:42
A na čo by mala tá pivnica slúžiť?Na skladovanie zemiakov, alebo na nočné návštevy priateľov dobrého vínka?Bude vykurovaná?Nezabunite na drenážne trubky okolo celej stavby.100mm priemer odvetrávacej rúry stačí na sklad zemiakov.Na obytnú pivnicu by som dal dve rúry po 100mm ,do každej miestnosti
brtan
14.05.10,03:30
A na čo by mala tá pivnica slúžiť?Na skladovanie zemiakov, alebo na nočné návštevy priateľov dobrého vínka?Bude vykurovaná?Nezabunite na drenážne trubky okolo celej stavby.100mm priemer odvetrávacej rúry stačí na sklad zemiakov.Na obytnú pivnicu by som dal dve rúry po 100mm ,do každej miestnosti


Nie nie. Čisto len ako sklad zemiakov a zeleniny (jedna miestnosť) a ovocia (druhá miestnosť). A ak bude tá "super teplota na treťom schode v pivnici" tak tam môžem chladiť aj to vínko :) To si ale budem musieť najskôr kúpiť, nakoľko nie som z vinohradníckej oblasti :D
S drenážkami si starosti robiť nemusím, lebo som na kopci a u mňa je skôr nedostatok vody ako opak...
S tým vetraním: tiež som tak myslel, že jeden prívod vzduchu stovka rúra v rohu dole a druhý odvod vzduchu stovka rúra v naprotivnom rohu hore...
vili41
24.05.10,18:27
zdravim tiež kopem pivnicu bolo mi poradene jeden prieduch v predu 50cm od prednej steny druhy v zadu 50cm od zadnej steny hrubka od 10-15cm samozrejme na jednu miestnost,výska rury min.80cm obidve rury v plafone!
vili41
24.05.10,18:32
0915946327 ak treba
brtan
25.05.10,03:52
zdravim tiež kopem pivnicu bolo mi poradene jeden prieduch v predu 50cm od prednej steny druhy v zadu 50cm od zadnej steny hrubka od 10-15cm samozrejme na jednu miestnost,výska rury min.80cm obidve rury v plafone!

Ďakujem za koment.
Zaujímavé že obe v plafóne. Mne radili, že jedna by mala byť dole a druhá hore v plafóne, kvôli zabezpečeniu lepšej cirkulácie vzduchu...
vili41
25.05.10,16:23
zdravim ja som to uviedol na zaklade otcovho brata,ktorý celýzivot kopal studne a pivnice,problem je v tom že on býva pri Leviciach a my v michalovciach,pritom nehovori po slovensky a ja po madarsky,takze islo to cez mojho otca a mnebolo to pochopene spravne. zajtra mi bude volat a kolega to bude hned prekladat takže hned ako budem vediet ozvem sa.
brtan
31.05.10,08:35
zdravim ja som to uviedol na zaklade otcovho brata,ktorý celýzivot kopal studne a pivnice,problem je v tom že on býva pri Leviciach a my v michalovciach,pritom nehovori po slovensky a ja po madarsky,takze islo to cez mojho otca a mnebolo to pochopene spravne. zajtra mi bude volat a kolega to bude hned prekladat takže hned ako budem vediet ozvem sa.


Nejaké nové info? :)
Ď