needinfo
03.05.10,22:42
Dobry den drahy odbornici!!!

S priatelkou sme kupili 60 rocny RD, 4 izby, z ktorych jeden prerobime na kupelku a wc, bude jedna spalna, kuchyna a obyvacka budu spojene 3m otvorom. Budem mat plastove okna, polystiren na strop (nad sadrokarton), bude izolovana aj podlaha, beton, 8cm polystiren, PE folia,.... Casom aj zateplime aj dom (ked sa nebude priliz vlhnut uz pred zateplenim). Planujem ze dam elektricke podlahove vykurovanie vsade okrem predsiene a splane (tam by som dal elektricke konvektory). Vyhoda je, ze elektricke podlahove budem moct aj svojpomocne nainstalovat, cim sa znizia naklady aspon o tretinu oproti teplovodnemu vykurovaniu,a pri elektrickom sa da temperovat izby jednotlivo A ked dame aj elektricky sporak a bojler, potom nam ZSE schvali sadzbu D11, co znamena, ze budeme mat znizenu sadzbu 20 hod/den, co potom nam usetry na vsetkych spotrebicoch (coho je coraz viac a viac!!! :eek: ) . Ak som dobre ratal LEN na kurenie potrebujem okolo 8000W vykon + bojler + indukcny sporak, rura + bezna spotreba. Istic budem potrebovat asi 32ku...

Do obyvacky dame aj kachle, to bude sluzit ako dokurovanie vo velkych mrazoch, alebo podla nalady.... (a uctov) :D

Moja otzka znie--- Asi aku budem mat spotrebu na mesiac?? Velmi sa to neoplati?? Nechcem to banovat.

Kazdy mi hovori ze " ooo, kolko ty budes platit... !!!" , ale to su ludia, ktori maju elektricke radiatori v nezateplenom dome so starymi oknami... a stakym sa nemozem porovnavat. Ja by som potreboval niekoho takeho, kto je v podobnej situacii ako ja a MAAAA ELEKTRICKE PODLAHOVE VYKUROVANIE!!

Vopred Vam vsetkym dakujem za odpovede!!
Laco-monter
03.05.10,20:51
Na vykurovaní ušetríš len vtedy ak budeš v dome "mrznuť".

Samozrejme, že je rozdiel vykurovať zateplený a nezateplený dom, no aj do jedného aj do druheho domu musiš určité množstvo tepla DODAŤ.

Je taká paradoxná situacia,že relatívne najmenšie náklady na vykurovanie budeš mať vtedy ak počas celej vykurovacej sezony budeš kurenie držať na určitom stupni , aby teplota v izbe bola podĺa možnosti konštantna /21°C/, nie tak, že 15°C v noci a cez deň 25°C,

ak potrebuješ vykuriť chladnú izbu, vtedy potrebuješ dodať najväčšie množstvo tepla .

Situacii pomože aj podlahové kurenie , pri tomto sposobe je kurenie vzhľadom na množstvo dodaného tepla najefektívnejšie.
ubka
03.05.10,21:08
Všetko čo budeš používať, o čom píšeš aj pri zateplenom rodinnom dome s plastovými oknami a podlahovým kúrením si "spapá" takých 30000 KW ! Neviem načo Ti budú kachle v izbe, myslíš na tuhé palivo, alebo elektriku?
Píšeš o ističi 32 KW, máš predstavu koľko sú stále sadzby za istič...? Ja by som Ti odporučila dobre zvážiť elektifikovanú domácnosť, ak máš možnosť nainštalovať plyn-neváhaj! Elektrika je skutočne nákladná ak si chceš užiť tepla! Vlastná skúsenosť.
Súhlasím s Laco-montér-om, potrebuješ stále kúriť a tie hodiny výluky môžu spôsobiť dosť veľké sklamanie, najmä ak je výluka dve hod dopoludnia a dve večer...:-((
plackoo
03.05.10,21:48
Všetko čo budeš používať, o čom píšeš aj pri zateplenom rodinnom dome s plastovými oknami a podlahovým kúrením si "spapá" takých 30000 KW ! Neviem načo Ti budú kachle v izbe, myslíš na tuhé palivo, alebo elektriku?
Píšeš o ističi 32 KW, máš predstavu koľko sú stále sadzby za istič...? Ja by som Ti odporučila dobre zvážiť elektifikovanú domácnosť, ak máš možnosť nainštalovať plyn-neváhaj! Elektrika je skutočne nákladná ak si chceš užiť tepla! Vlastná skúsenosť.
Súhlasím s Laco-montér-om, potrebuješ stále kúriť a tie hodiny výluky môžu spôsobiť dosť veľké sklamanie, najmä ak je výluka dve hod dopoludnia a dve večer...:-((

Kubík zemného plynu má tak 10,5 kWh.
Zober kalkulačku a rátaj.
(prevádzkové náklady E/P ti vyjdú tak 1/0,55 )
plackoo
03.05.10,21:56
Na vykurovaní ušetríš len vtedy ak budeš v dome "mrznuť".

Samozrejme, že je rozdiel vykurovať zateplený a nezateplený dom, no aj do jedného aj do druheho domu musiš určité množstvo tepla DODAŤ.

Je taká paradoxná situacia,že relatívne najmenšie náklady na vykurovanie budeš mať vtedy ak počas celej vykurovacej sezony budeš kurenie držať na určitom stupni , aby teplota v izbe bola podĺa možnosti konštantna /21°C/, nie tak, že 15°C v noci a cez deň 25°C,

ak potrebuješ vykuriť chladnú izbu, vtedy potrebuješ dodať najväčšie množstvo tepla .

Situacii pomože aj podlahové kurenie , pri tomto sposobe je kurenie vzhľadom na množstvo dodaného tepla najefektívnejšie.

Čím nižšia tá konštantná teplota , tým výhodnejšie najmenšie náklady - ak teda znesieš 16-18 stupňov :D:D

Spotreba plynu (ale asi aj iného teplonosiča) pri porovnaní :
temperujem / zapínam-vypínam je okolo 100/77 .
TomasHC
03.05.10,21:56
Všetko čo budeš používať, o čom píšeš aj pri zateplenom rodinnom dome s plastovými oknami a podlahovým kúrením si "spapá" takých 30000 KW ! Neviem načo Ti budú kachle v izbe, myslíš na tuhé palivo, alebo elektriku?
Píšeš o ističi 32 KW, máš predstavu koľko sú stále sadzby za istič...? Ja by som Ti odporučila dobre zvážiť elektifikovanú domácnosť, ak máš možnosť nainštalovať plyn-neváhaj! Elektrika je skutočne nákladná ak si chceš užiť tepla! Vlastná skúsenosť.
Súhlasím s Laco-montér-om, potrebuješ stále kúriť a tie hodiny výluky môžu spôsobiť dosť veľké sklamanie, najmä ak je výluka dve hod dopoludnia a dve večer...:-((

Nebyt pomylenych 30000 KW (30 KW) a 32 KW (32 A), tak to je celkom rozumny nazor, s ktorym suhlasim :)
plackoo
03.05.10,22:00
Nebyt pomylenych 30000 KW (30 KW) a 32 KW (32 A), tak to je celkom rozumny nazor, s ktorym suhlasim :)

To sú tie unifikované jednotky :
A = KW
kWh = KW
CodeLee
03.05.10,22:41
Nezdal sa mi pomer E/P = 1/0.55, tak som narychlo pozrel na stranky SPP a ZSE:

cena plynu pri sadzbe D3 je 1.2153 Sk/kWh + fixne naklady 230.96 Sk
cena elektriny pri sadzbe DD5 - D11 je 1.631 Sk/kWh + fixne naklady 25.10 Sk (pozor na sadzbu za VT - 14.48 Sk/kWh, asi by bola lepsia sadzba DD4-D aku - NT za 1.799, VT za 4.191)

cize pomer nakladov pri kureni (bez ohladu na fixne a VT) je E/P = 1.631 / 1.2153 = 1 / 0.745

Takze ked dam za plyn rocne napr. 40000, elektrina na kurenie by ma stala cca 55000. To je rozdiel 15000 rocne, resp. 1250 mesacne.

Okrem toho pociatocne naklady na plynove kurenie su vyssie. Napr. rozdiel 100.000 Sk by sa vo vyssie uvedenom priklade "splacal" 6.5 roka. Elektricke kurenie sa da urobit aj za "par supov", ale da sa minut aj tolko ze by to stacilo na komplet plynove UK.

Pokial by mohli bezat "zaujimave" spotrebice v NT tak by sa dalo este dalej usetrit.
(pracka, umyvacka, susicka, telka?)

Clovek musi zobrat do ruky kalkulacku, zvazit co mu vadi a co je ochotny podstupit a na zaklade toho sa rozhodnut. Mne osobne je plyn nesympaticky :-) takze mierne vyssia cena u elektriky mi nevadi.

Este poznamka ku isticom, udava sa prud v amperoch pri ktorom sa vypne, napr. 32 A, nie 32kW.
Istic 32A dovoluje max. vykon P = U * I = 220V * 32A = 7040W = 7kW (toto je zjednoduseny vypocet)
plackoo
04.05.10,05:42
Nezdal sa mi pomer E/P = 1/0.55, tak som narychlo pozrel na stranky SPP a ZSE:

cena plynu pri sadzbe D3 je 1.2153 Sk/kWh + fixne naklady 230.96 Sk
cena elektriny pri sadzbe DD5 - D11 je 1.631 Sk/kWh + fixne naklady 25.10 Sk (pozor na sadzbu za VT - 14.48 Sk/kWh, asi by bola lepsia sadzba DD4-D aku - NT za 1.799, VT za 4.191)

cize pomer nakladov pri kureni (bez ohladu na fixne a VT) je E/P = 1.631 / 1.2153 = 1 / 0.745

Takze ked dam za plyn rocne napr. 40000, elektrina na kurenie by ma stala cca 55000. To je rozdiel 15000 rocne, resp. 1250 mesacne.

Okrem toho pociatocne naklady na plynove kurenie su vyssie. Napr. rozdiel 100.000 Sk by sa vo vyssie uvedenom priklade "splacal" 6.5 roka. Elektricke kurenie sa da urobit aj za "par supov", ale da sa minut aj tolko ze by to stacilo na komplet plynove UK.

Pokial by mohli bezat "zaujimave" spotrebice v NT tak by sa dalo este dalej usetrit.
(pracka, umyvacka, susicka, telka?)

Clovek musi zobrat do ruky kalkulacku, zvazit co mu vadi a co je ochotny podstupit a na zaklade toho sa rozhodnut. Mne osobne je plyn nesympaticky :-) takze mierne vyssia cena u elektriky mi nevadi.

Este poznamka ku isticom, udava sa prud v amperoch pri ktorom sa vypne, napr. 32 A, nie 32kW.
Istic 32A dovoluje max. vykon P = U * I = 220V * 32A = 7040W = 7kW (toto je zjednoduseny vypocet)

Môže byť.
Ja som to počítal pred vyše rokom z veľkoodberov (a odvtedy "padla cena E vo veľkoodbere min o 12 % ).
Treba si ale individuálne
- prepočítať, lebo napr SSE má vyššie ceny ako ZSE
- zvážiť obmedzenia pri HDO.
Laco-monter
04.05.10,07:14
Čím nižšia tá konštantná teplota , tým výhodnejšie najmenšie náklady - ak teda znesieš 16-18 stupňov :D:D

Spotreba plynu (ale asi aj iného teplonosiča) pri porovnaní :
temperujem / zapínam-vypínam je okolo 100/77 .


Tak to je ina tepelná pohoda 16-18 °C ! :(

Kolega taku teplotu mal v komplet zateplenom dome , eurookná z trojsklom.

A pri vonkajšej teplote cca -5°C NEKURIL VOBEC !

Spať sa tam dalo relatívne v pohode, ale taká teplota väčšine ĺuďom nevyhovuje.
Ferdosondo
04.05.10,07:40
"Needinfo" mám elektrické vykurovanie. Spotreba el. energie za zimu do dnes je 5935 KWh NT a 285kWh VT v SSE. Občas sme, hlavne cez víkendy, zakúrili aj v krbe. Od novembra do dnes celkové náklady na elektrinu necelých 800 Eur. Vykurované na 21,5C-22C. Novostavba 128m2- ešte nie sú zateplené obvodové múry. V tom nie je len vykurovanie, ale aj ostatná spotreba. Toto často "plyňáci" zabúdajú zarátať. Tak sa stáva, že majú náklad na plyn 1000 Eur, ale zabudnú už na elektriku v sume cca. 500-600 Eur.
Teraz k Tvojmu domu. Vykurovanie elektrikou je ekonomické, len pri nízkej tepelnej strate objektu. Z toho, čo si písal, tak Tvoja spotreba by bola dosť vysoká.
Strop. Polystyrén na strop nad SDK- budeš tam mať fugy, cez ktoré bude prúdiť chlad. Odporúčam minerálnu vlnu o hrúbke aspoň 20cm. Radšej viac.
Podlaha. 12cm EPS100 a viac pokiaľ je miesto.
Múry. "Pozdejšie zateplím". Staré múry nemajú temer žiadnu izolačnú schopnosť. Kúrenie bez zateplenia by v tomto prípade riadne roztočilo elektromer. Odporúčam 15cm izolácie. Ak sú múry suché tak EPS, ak nie tak je zle, pretože ak by si dal aj minerálnu vlnu, tak vlhkosť rapídne znižuje jej tepelný odpor. Potom už ostáva len nakúpiť veľa dreva a veľkú pec, alebo vyriešiť navľhanie múrov.
Zriaďovacie náklady u kúrenia el. káblami sú v mojom prípade 660 Eur káble , 650Eur digitálne termostaty do 9 miestností.Postačia aj analógové 1ks/20Eur. Niečo treba rátať aj na ističe a prívodné káble. Tiež mám 3x32A, ale existuje aj riešenie s výkonovým odpojovačom, ktorý Ti odpojí vykurovacie okruhy na dobu pri ktorej budeš používať varič, alebo prietokový ohrievač a tam by stačilo aj 3x25A.
ubka
04.05.10,11:31
Nebyt pomylenych 30000 KW (30 KW) a 32 KW (32 A), tak to je celkom rozumny nazor, s ktorym suhlasim :)

urcite suhlasim, nenapisala som presne veliciny, 32 A, ale s elektrickym kurenim mam skusenosti od r. 2000. Vtedy bola cena prijateľna, ale tepla sme si moc neuzili, pretoze ta vyluka bola v kuse dve hodiny a potom dalsie dve trvalo, kym sa rozohriala podlaha, dnes sú ceny kdesi inde a ani zvyhodnena sadzba 20 hod. denne nie je zarukou pohodlia, co sa tyka pomer teplo/ cena.
Samozrejme je názor, že elektrika je bezpečnejšia..to je vsak relatívne.