jenny1
04.05.10,13:32
Potrebovala by som poradit ohladom zmensenia dverneho otvoru. Ide o novostavbu domu, mame vymurovane vsetky priecky a chystame sa pomaly na omietky. Pred omietkami chcem vsak zmensit jedny dvere: momentalne je tam otvor 100 cm, cize dvere 90cm, ale su zbytocne velke a len by zavadzali, preto ich chcem zmensit o 10 cm, len neviem akym sposobom to spravit.

Priecka je z dierovanej tehly hrubky 11,5 cm. Neviem, ci primurovanie len 10 cm by sa tam udrzalo a casom sa neoddelovalo od uz vymurovanej casti. Ako by sa to dalo ukotvit? Poradte prosim nejaky sposob ako to spravit?
Diky.
Chobot
04.05.10,13:48
Potrebovala by som poradit ohladom zmensenia dverneho otvoru. Ide o novostavbu domu, mame vymurovane vsetky priecky a chystame sa pomaly na omietky. Pred omietkami chcem vsak zmensit jedny dvere: momentalne je tam otvor 100 cm, cize dvere 90cm, ale su zbytocne velke a len by zavadzali, preto ich chcem zmensit o 10 cm, len neviem akym sposobom to spravit.

Priecka je z dierovanej tehly hrubky 11,5 cm. Neviem, ci primurovanie len 10 cm by sa tam udrzalo a casom sa neoddelovalo od uz vymurovanej casti. Ako by sa to dalo ukotvit? Poradte prosim nejaky sposob ako to spravit?
Diky.

Všetko je možné, len to treba technicky poriešiť. Ja som zužoval priechod z predizby do obývačky, boli tam dvere 120 a zmenšoval som to na 90 cm, z každej strany po 15 cm. Dvere tam síce teraz nemám, ale to nie je podstatné.

Robil som to tak, že z 10 cm hrubého Hebelu som urezal kusy široké 15 cm. Tie som potom na seba ukladal k stene a ukotvoval som ich tyčkami z roxoru (na každý kus 2 tyčky - jeden koniec navŕtaný do steny, do diery stav. lepidlo a druhý koniec navŕtaný do Hebelu - tiež zalepený stav. lepidlom. Drží to tak, že bežným úderom ruky (napr. pri prechádzani okolo) do steny sa to ani nepohne.

Ak to máš len 10 cm, tak existujú aj iné rôzne kotvy, ktoré prevŕtaš cez Hebel durch až do steny a skrutkou pritiahneš:

http://www.wh-kote.cz/kotevni-technika/ocelove-kotvy/ocelove-kotvy-pro-velka-zatizeni-certifikat-tzus-/kote-ae-h.htm

Sú rôznych dĺžok, v pohode aj 20 cm, takže cez ten 10 cm pridavok to prejde až do steny.

Ale ten roxor je lacnejší, taká kotva môže stáť aj niekoľko EUR kus.
220870
04.05.10,18:20
Toto by mal zvládnuť každý aj hlboko podpriemerný murár.
TomasHC
05.05.10,06:20
Nooo, moznosti je viac :D
Ferdosondo
05.05.10,07:50
Akurát, že jenny1 píše o dierovanej tehle.
Netvrdím, že sa to nedá, ale až také jednoduché ako s Ytongom(hebelom) to nebude, aby to aj riadne držalo, keď mu manželka tresne dverami:). Riziko je aj v popraskaní omietky.
Stefan2005
05.05.10,07:58
... voľakedy sa takéto medzery "vylievali" betónom. A drží to dodnes. Už sa to nerobí?
Chobot
05.05.10,07:59
Akurát, že jenny1 píše o dierovanej tehle.
Netvrdím, že sa to nedá, ale až také jednoduché ako s Ytongom(hebelom) to nebude, aby to aj riadne držalo, keď mu manželka tresne dverami:). Riziko je aj v popraskaní omietky.

Pomôžu potom chemické kotvy...
pivko
05.05.10,08:23
Potrebovala by som poradit ohladom zmensenia dverneho otvoru. Ide o novostavbu domu, mame vymurovane vsetky priecky a chystame sa pomaly na omietky. Pred omietkami chcem vsak zmensit jedny dvere: momentalne je tam otvor 100 cm, cize dvere 90cm, ale su zbytocne velke a len by zavadzali, preto ich chcem zmensit o 10 cm, len neviem akym sposobom to spravit.

Priecka je z dierovanej tehly hrubky 11,5 cm. Neviem, ci primurovanie len 10 cm by sa tam udrzalo a casom sa neoddelovalo od uz vymurovanej casti. Ako by sa to dalo ukotvit? Poradte prosim nejaky sposob ako to spravit?
Diky.
Veď si tam urob svetlík + menšie dvere aby ten dom nejako vyzeral .Ja mám otvor 15000mm . Dom ktorý má vchodové dvere 80ky vyzerá strašne:mee:
Stefan2005
05.05.10,08:37
V... Dom ktorý má vchodové dvere 80ky vyzerá strašne:mee:

zo zadania som nevyčítal, že ide o vchodové dvere. Práve naopak.
plackoo
05.05.10,08:52
Potrebovala by som poradit ohladom zmensenia dverneho otvoru. Ide o novostavbu domu, mame vymurovane vsetky priecky a chystame sa pomaly na omietky.


zo zadania som nevyčítal, že ide o vchodové dvere. Práve naopak.

Jasne. Priečky nebývajú v obvodovej stene.


Veď si tam urob svetlík + menšie dvere aby ten dom nejako vyzeral .Ja mám otvor 15000mm . Dom ktorý má vchodové dvere 80ky vyzerá strašne:mee:

Pivko.

Ty si nejaký rozšafný :D:D:D:D:D.
Nooo
Do toho aj keď praskneš dvere 120, tak máš ešte "zádverie" po 6,9 metra (a dom široký aspoň 16 metrov:))
alltracboy
05.05.10,08:59
necital som prispevky, ale poviem ako som to robil ja na starom dome. do steny sa z kazdej strany vysekala ryha, do nej sa tal ocelovy uholnik a do tych uholnikov tehly s maltou az po vrch. V podstate taky dorobeny preklad.
Stefan2005
05.05.10,09:16
Pivko.

Ty si nejaký rozšafný :D:D:D:D:D.
Nooo
Do toho aj keď praskneš dvere 120, tak máš ešte "zádverie" po 6,9 metra (a dom široký aspoň 16 metrov:))

nuž čo, využil priestor a nenápadne (až tak, že som to prehliadol) sa pochválil :):):)
pivko
05.05.10,09:47
Sorry som zle čítal , však to je úlne jednoduché zmenšiť ten otvor, zasekať do priečky aspoň 10cm na previazanie a doštukľovať.
jenny1
05.05.10,18:42
Dakujem vsetkym za rady :)
A nedalo by sa to standardne len takymi kotvami zohnutymi do praveho uhla - na povodny mur sa prisrobuje a na prirobenu cast sa vlozi do spary? V podstate tak ako to predpisuju aj vyrobcovia tehal v technickych listoch (wienerberger, pezinske) ?
:confused:
220870
05.05.10,18:46
Dakujem vsetkym za rady :)
A nedalo by sa to standardne len takymi kotvami zohnutymi do praveho uhla - na povodny mur sa prisrobuje a na prirobenu cast sa vlozi do spary? V podstate tak ako to predpisuju aj vyrobcovia tehal v technickych listoch (wienerberger, pezinske) ?
:confused:
Dá sa to urobiť aj tak.