katka8880
04.05.10,13:56
Dobrý deň.
Chcela by som poradiť. Kupila som pozemok na okraji dedinky v kopci kde bola orna poda na dolnej strane kopca ma moj sused postaveny dom , na hranici pozemkov. Postavili sme dom, urobili odvodnenie a stiahli sme to dole kopcom tesne okolo jeho domu (logicke že hore kopcom sa to neda). On nema ani zachytavače snehu ani rinvy čiže všetka voda mu stoji pri muroch domu. Trva natom, že mam spraviť vydlaždenu priekopu na vlastne náklady, pretože je to moj pozemok. Chcem vedieť či som povinna zo zákona mu vyhovieť. Chcela som sa s nim dohodnuť, že naklady uhradime spolu vzhladom nato, že je to moj pozemok, ale je to pre jeho dobro. On nesuhlasi.
Dakujem
arizona
04.05.10,12:40
Tým, že ste urobili odvodnenie vášho pozemku a voda steká a poškodzuje susedov dom, myslím že sused je v práve a môže žiadať nápravu, príp. náhradu škody. ( http://www.streetparty.sk/doc/poskodzovanie.htm )
Snáď sa to odvodnenie dalo urobiť aj inak...;)
Kazu
04.05.10,12:51
Dobrý deň.
Chcela by som poradiť. Kupila som pozemok na okraji dedinky v kopci kde bola orna poda na dolnej strane kopca ma moj sused postaveny dom , na hranici pozemkov. Postavili sme dom, urobili odvodnenie a stiahli sme to dole kopcom tesne okolo jeho domu (logicke že hore kopcom sa to neda). On nema ani zachytavače snehu ani rinvy čiže všetka voda mu stoji pri muroch domu. Trva natom, že mam spraviť vydlaždenu priekopu na vlastne náklady, pretože je to moj pozemok. Chcem vedieť či som povinna zo zákona mu vyhovieť. Chcela som sa s nim dohodnuť, že naklady uhradime spolu vzhladom nato, že je to moj pozemok, ale je to pre jeho dobro. On nesuhlasi.
Dakujem

Vydláždená priekopa to zrovna nemusí byť, ale niečo nepriepustné čo by odvádzalo vašu vodu by ste tam dať mali. To, že on nemá okolo svojho domu urobené zvody a jeho voda mu stojí pri dome, nuž je to jeho voda. A že tam vašu vodu nechce? Ja by som ju tam tiež mať nechcela.
Chobot
04.05.10,12:59
Dobrý deň.
Chcela by som poradiť. Kupila som pozemok na okraji dedinky v kopci kde bola orna poda na dolnej strane kopca ma moj sused postaveny dom , na hranici pozemkov. Postavili sme dom, urobili odvodnenie a stiahli sme to dole kopcom tesne okolo jeho domu (logicke že hore kopcom sa to neda). On nema ani zachytavače snehu ani rinvy čiže všetka voda mu stoji pri muroch domu. Trva natom, že mam spraviť vydlaždenu priekopu na vlastne náklady, pretože je to moj pozemok. Chcem vedieť či som povinna zo zákona mu vyhovieť. Chcela som sa s nim dohodnuť, že naklady uhradime spolu vzhladom nato, že je to moj pozemok, ale je to pre jeho dobro. On nesuhlasi.
Dakujem

Ak voda z tvojho domu je odvedená tak, že nevyteká k jeho domu, alebo že mu tvojou vodou nezamáčaš dom, tak nech si žiada čo len chce. Nie si povinná nič vybudovať. Ale pre presnú odpoveď by bolo treba vidieť situáciu - ako sú domy a kam odteká voda.
iv@n
04.05.10,18:04
tak ak to chápem správne a spravili ste odvodnenie svojho pozemku smerom ku nemu, alebo ste to rovno ukončili blízko jeho domu, tak sa trocha skús vcítiť do jeho kože ked tam X rokov býva a zrazu mu niečo začne vlhnúť. tiež by sa ti to asi nepáčilo.
katka8880
08.05.10,13:56
no aby som to uviedla spravne. pred kupov nasho pozemku on bol ako posledny no a pozemok ktory som kupila bola niekedy orna poda stale mu tam muselo tiect pretoze voda z celeho kopca isla len smerom dole no a nas pozemok ma tu tarchu ze medzi jeho domom a mnou musi byt cesta pre prejazd ku dalsim pozemkom pretoze vytvarame novu ulicu no a moj dom je od jeho asi 15 metrov.nikomu som nechcela robit napriek ale spustila som vodu rovno dole s tym, ze sme sa dohodli ze urobime priekopu spolu aj finančne ale teraz sa mu to nepaci tvrdi ze to mam zaplatit sam lebo to je moj pozemok a to hned.
misoft
08.05.10,14:04
Možno sa to niekomu bude zdať smiešne, ale môj sedliacky rozum by radil: odvodniť svoj pozemok a odviesť vodu dole pod jeho pozemok. To, že mu bude tiecť voda z jeho pozemku k jeho domu - to by ma už tak nezaujímalo, každý sa má starať o svoje.

nas pozemok ma tu tarchu ze medzi jeho domom a mnou musi byt cesta pre prejazd ku dalsim pozemkom pretoze vytvarame novu ulicu no a moj dom je od jeho asi 15 metrov
Trochu nešťastné riešenie: tým, že je tam ťarcha, pozemok stratil na hodnote, postupne sa stane tento pozemok pre majiteľa nepotrebným (budú ho využívať iní (čo takto odpredať obci pre stavbu miestnej komunikácie - plánovanej?). A pokiaľ sa odvádza voda od vášho domu - 15 m je véééľka vzdialenosť, aby mohol oponovať poškodzovaním jeho domu.


spustila som vodu rovno dole s tym, ze sme sa dohodli ze urobime priekopu spolu aj finančne ale teraz sa mu to nepaci tvrdi ze to mam zaplatit sam lebo to je moj pozemok a to hned.
Toto svedčí niečo o charaktere suseda, ty urob, ty zaplať a ja budem užívať - ja by som povedal - prd, buď sa podelíš a budeme mať sucho, alebo nie, ja to tak nechám a ty maj mokré steny.:D A keď tam už bude komunikácia, na koho potom bude ten sused nadávať?
katka8880
08.05.10,14:11
no ale ta voda mu aj tak nestoji pretoze pokial to stekalo len po trave tak mu to nevadilo lenze ja som to pekne precistil aby voda isla do malej priekopy ktora sa konci pred jeho domom. jednoducho povedane pokial vodu nevidel nevadilo to ale akonahle zacala tiect uz je velky problem. tak ja neviem co s tym
katka8880
08.05.10,14:51
Možno sa to niekomu bude zdať smiešne, ale môj sedliacky rozum by radil: odvodniť svoj pozemok a odviesť vodu dole pod jeho pozemok. To, že mu bude tiecť voda z jeho pozemku k jeho domu - to by ma už tak nezaujímalo, každý sa má starať o svoje.

Trochu nešťastné riešenie: tým, že je tam ťarcha, pozemok stratil na hodnote, postupne sa stane tento pozemok pre majiteľa nepotrebným (budú ho využívať iní (čo takto odpredať obci pre stavbu miestnej komunikácie - plánovanej?). A pokiaľ sa odvádza voda od vášho domu - 15 m je véééľka vzdialenosť, aby mohol oponovať poškodzovaním jeho domu.


Toto svedčí niečo o charaktere suseda, ty urob, ty zaplať a ja budem užívať - ja by som povedal - prd, buď sa podelíš a budeme mať sucho, alebo nie, ja to tak nechám a ty maj mokré steny.:D A keď tam už bude komunikácia, na koho potom bude ten sused nadávať?

ja neviem ci tam alebo kedy tam bude urobena komunikacia. mozno ze aj komunikacia bude musiet ist na moje naklady pretoze obec asi nebude mat zaujem nieco robit. a aby som nieco podotkla k charakteru suseda tak este dodam ze na zmluve mam prikaz nechat 4 m na cestu ja som nechala 5 koli lepsiemu prejazdu a on ziada aby som este cestu rozsirila tj.zmensila si svoj pozemok z dovodu ze mu odstava strecha nad cestu a pri prejazde nakladnehych aut sa obava o svoju strechu. a este jedna charakteristika suseda vypusta svoju zumpu na vedlajsi pozemok ktory je vedla mna na kopci a ked som ho nato upozornila z dovodu malej vzdialenosti mojej studne tvrdil ze on nic nevypusta.
misoft
10.05.10,18:52
mozno ze aj komunikacia bude musiet ist na moje naklady pretoze obec asi nebude mat zaujem nieco robit.
V tomto asi nemáš pradvu - ty nie si vôbec povinná zriaďovať na vlastné náklady obecnú komunikáciu (tu má právo zriaďovať obec ako správca), v tvojom prípade by sa jednalo len o právo prechodu a tam nie je podmienkou komunikácia (je to ťarcha na vlastníctve). V prípade, ak by obec trvala na zriadení obecnej komunikácie na tvoje náklady, môžeš to odmietnuť (pokiaľ to nebude v obecnom záujme - v tom prípade by museli od teba ten kus pozemku vykúpiť), pretože pokiaľ to neodporuje zákonu, môžeš so svojim pozemkom nakladať podľa vlastnej vôle (prečítaj si http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=250915).
Čo sa týka podareného suseda: nemá žiadne právo od teba požadovať nejaké rozširovanie prípadnej komunikácie - taktiež by obmedzoval užívanie tvojho majetku (zvýhodňoval by svoj na úkor tvojho). A pokiaľ je toto právny štát (o tom niekedy pochybujem) - tak nedotknuteľnosť osobného vlastníctva je chránená zákonom a ústavou!
Tretia poznámka pod čiarou - žumpa - odbor životného prostredia - oznámenie o vypúšťaní odpadových vôd a fekálií. Oni si na to posvietia a možno ten sused bude o niekoľko € ľahší ;)


Výňatok z Ústavy SR:
Čl. 20
(1) Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všet-
kých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Dedenie sa
zaručuje.

(2) Zákon ustanoví, ktorý ďalší majetok okrem majetku uvede-
ného v čl. 4 tejto ústavy, nevyhnutný na zabezpečovanie potrieb spo-
ločnosti, rozvoja národného hospodárstva a verejného záujmu, môže
byť iba vo vlastníctve štátu, obce alebo určených právnických osôb.
Zákon tiež môže ustanoviť , že určité veci môžu byť iba vo vlast-
níctve občanov alebo právnických osôb so sídlom v Slovenskej re-
publike.

(3) Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv
iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zá-
konom. Výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdra-
vie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru usta-
novenú zákonom.

(4) Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva
je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na
základe zákona a za primeranú náhradu.
Čl. 21
(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho,
kto v ňom býva. To sa týka aj pozemku!

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným
konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vy-
konania domovej prehliadky ustanoví zákon.
(3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom
dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné
na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a
slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného po-
riadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie
inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovo-
lené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy.
To sa tak isto týka aj pozemku!