albiwatt
04.05.10,15:48
Dobrý deň, prosím o radu v nasledovnej záležitosti:
Máme záujem o kúpu čiastočne zrekonštruovaného 1-izbového bytu v OV, kde však predošlý majiteľ premiestnil kuchynskú linku a plynový sporák z miestnosti bývalej kuchyne do priestoru chodby. Čím síce získal ďalšiu obytnú miestnosť k dobru, ibaže teraz je kuchynská linka s plynovým sporákom a plynovou rúrou umiestnená na chodbe, ktorú je možné vetrať iba cez niektorú z obytných miestností, nehovoriac už o biednom prísune vzduchu k horákom vtedy, keď sú napr. zhodou okolností všetky dvere od chodby zatvorené, resp. keď sú zatvorené i plastové okná v izbách. Nie je nainštalovaný ani obvyklý odsávač pár.
Celá táto záležitosť mi pripadá veľmi zvláštna, nakoľko ak som dobre informovaná, tak napr. v garzónkach a dvojgarzónkach sa v obdobných pomeroch z určitých bezpečnostných dôvodov plyn ani na varenie, ani na iné účely jednoducho používať nesmie, a nahrádzajú ho tam elektrospotrebiče.
Pôvodný majiteľ sa háji tým, že prekládku plynového potrubia v byte robil oficiálne na základe jeho požiadavky a ohlásenia odborný pracovník správcu domu, ktorý na týchto spotrebičoch vykonáva i pravidelné periodické kontroly pre celý bytový dom.
Aké normy a predpisy sa vzťahujú na takéto prípady, resp. ktoré z nich neboli dodržané?
P.S.: Zvažujeme po prípadnej kúpe premiestnenie kuchynskej linky a plynového sporáka do pôvodných priestorov. Aké kroky a náležitosti nemáme opomenúť?
elpka
05.05.10,10:08
v prílohe máš vyhlášku, ktorá určuje montáž plynových spotrebičov....
prikladám ti aj usmernenie, ktoré dáva SPP...

ak chceš dať sporák späť na pôvodné miesto do kuchyne, tak si treba zavolať servisného technika, ale ktorý má oprávnenie prevádzať aj revízie plynových spotrebičov a rozvodov, nakoľko treba tam zmeniť prípojné miesto, staré zablendovať, alebo úplne odstrániť a natiahnuť pripojenie na miesto kde budeš chcieť mať plynový spotrebič a na takéto úkony je potrebné po jej vykonaní previesť revíziu. Keď budeš mať urobenú pevnú prekládku potrubia, tak ti doporučujem, aby si si dala urobiť pohyblivý prívod, čiže hadicu na lepšiu manipuláciu so spotrebičom a aby hadica nebola tá kovová, ale teraz sú nové bezpečnostné hadice pogumované(biele), nakoľko tieto kovové dosť často praskajú, je to hlavne v panelákoch, kde sú staré šachty a potrubie nie je dobre ukostrené a sú tam tzv.blúdivé prúdy, ktoré zapríčinia, že hadica praskne.
albiwatt
05.05.10,16:49
v prílohe máš vyhlášku, ktorá určuje montáž plynových spotrebičov....
prikladám ti aj usmernenie, ktoré dáva SPP...
Ďakujem za ochotu a cenné informácie.
Moje doterajšie obavy teda boli opodstatnené a terajšie umiestnenie plynového sporáka naozaj nie je v poriadku - minimálne pre nedostatočný prísun čerstvého vzduchu k horákom a pre neexistujúci odvod spalín, ktoré sa tak môžu hromadiť v obytných priestoroch.
Má zmysel a nejako by nám to pomohlo, ak by sme to uviedli ako závadu do odovzdávacieho protokolu pri preberaní kúpeného bytu alebo by to už po kúpe i tak išlo iba na naše triko? (neznalosť zákona neospravedlňuje)
Existuje nejaká lehota, dokedy treba zabezpečiť nápravu? Alebo sa to ešte bude dať nejaký čas používať ako provizórium, s tým, že sa nechajú otvorené dvere a okná?
Laco-monter
05.05.10,17:07
Ďakujem za ochotu a cenné informácie.
Moje doterajšie obavy teda boli opodstatnené a terajšie umiestnenie plynového sporáka naozaj nie je v poriadku - minimálne pre nedostatočný prísun čerstvého vzduchu k horákom a pre neexistujúci odvod spalín, ktoré sa tak môžu hromadiť v obytných priestoroch.
Má zmysel a nejako by nám to pomohlo, ak by sme to uviedli ako závadu do odovzdávacieho protokolu pri preberaní kúpeného bytu alebo by to už po kúpe i tak išlo iba na naše triko? (neznalosť zákona neospravedlňuje)
Existuje nejaká lehota, dokedy treba zabezpečiť nápravu? Alebo sa to ešte bude dať nejaký čas používať ako provizórium, s tým, že sa nechajú otvorené dvere a okná?

Neverím tomu, že by sa v týchto priestoroch NEDAL používať plynový sporák z nedostaku prísunu vzduchu, také dvere , čo by 100% tesnili som ja ešte nikde nevidel.:confused:
Možete urobiť skúšku, zapaľte všetky 4 horáky a neverím tomu, žeby z nedostaku prísunu vzduchu jednoducho zhasli .
TAKÉ SA EŠTE NIKDE NESTALO !
Bezpečnosť pri zaobchadzaní s plynovým spotrebičom je iná vec, suhlasím z tým, že má byť bezpodmienečne dodržaná.

ALe strach má veĺké oči, hlavne u niektorých ĺudí.
albiwatt
06.05.10,01:41
... ALe strach má veĺké oči, hlavne u niektorých ĺudí...
Aký strach máš na mysli? Veď poraď, ako by som sa mala ako laik postaviť k tomuto problému, ako by som to mala riešiť z tvojho pohľadu...
Mne ide hlavne o to, že terajšie umiestnenie plynového sporáka podľa všetkého naozaj nie je vyriešené tak, aby spĺňalo všetky kritériá, ktoré sú naň kladené platnou legislatívou, normami, popr. požiadavkami a odporúčaniami výrobcu a SPP.
Kým sa nikomu nič nestane, tak je všetko akože funkčné a použiteľné. Tým skôr, že predchádzajúci majiteľ to tak používal niekoľko rokov. Ak by sa však nedajbože niekomu niečo stalo, nikto by ma neľutoval a nikto by sa ma nezastal, ak by som musela niesť napr. i trestnoprávne následky za to, že som niečo nevedela, nedodržala alebo zanedbala. A to sa nebavím o tom, ako by som sa asi cítila, ak by na to doplatil niekto z najbližších...
ivka70
06.05.10,05:16
Ak sa tak bojis toho plynu v premiestnenej kuchyni, asi by si mala mensie naklady tak, ze by si uplne odstranila pouzivanie plynu v byte a nahradila ho nejakym elektrickym sporakom, pripadne s induknym ohrevom.
To by ta stalo len dorobenie privodu elektriny, silnejsi istic a pod.
a stale mas zachovanu vyhodu dalsej miestnosti v byte.
Laco-monter
06.05.10,07:54
Ak sa tak bojis toho plynu v premiestnenej kuchyni, asi by si mala mensie naklady tak, ze by si uplne odstranila pouzivanie plynu v byte a nahradila ho nejakym elektrickym sporakom, pripadne s induknym ohrevom.
To by ta stalo len dorobenie privodu elektriny, silnejsi istic a pod.
a stale mas zachovanu vyhodu dalsej miestnosti v byte.

Menšie náklady pri nahradení plynu elektrikou ??? :eek:

NEVERÍM TOMU.
Laco-monter
06.05.10,07:55
Aký strach máš na mysli? Veď poraď, ako by som sa mala ako laik postaviť k tomuto problému, ako by som to mala riešiť z tvojho pohľadu...
Mne ide hlavne o to, že terajšie umiestnenie plynového sporáka podľa všetkého naozaj nie je vyriešené tak, aby spĺňalo všetky kritériá, ktoré sú naň kladené platnou legislatívou, normami, popr. požiadavkami a odporúčaniami výrobcu a SPP.
Kým sa nikomu nič nestane, tak je všetko akože funkčné a použiteľné. Tým skôr, že predchádzajúci majiteľ to tak používal niekoľko rokov. Ak by sa však nedajbože niekomu niečo stalo, nikto by ma neľutoval a nikto by sa ma nezastal, ak by som musela niesť napr. i trestnoprávne následky za to, že som niečo nevedela, nedodržala alebo zanedbala. A to sa nebavím o tom, ako by som sa asi cítila, ak by na to doplatil niekto z najbližších...

Mám na mysli strach nadbytočný, neodovodnený , PARANOIDNÝ...
elpka
06.05.10,08:14
Neverím tomu, že by sa v týchto priestoroch NEDAL používať plynový sporák z nedostaku prísunu vzduchu, také dvere , čo by 100% tesnili som ja ešte nikde nevidel.:confused:
Možete urobiť skúšku, zapaľte všetky 4 horáky a neverím tomu, žeby z nedostaku prísunu vzduchu jednoducho zhasli .
TAKÉ SA EŠTE NIKDE NESTALO !
Bezpečnosť pri zaobchadzaní s plynovým spotrebičom je iná vec, suhlasím z tým, že má byť bezpodmienečne dodržaná.

ALe strach má veĺké oči, hlavne u niektorých ĺudí.

No Lacko, pri dokonalom spaľovaní zemného plynu vznika oxid uhličitý(CO2) a vodná para, pri nedokonalom spalovaní, t.j. pri nedostatku vzduchu vzniká jedovatý oxid uhoľnatý(CO) a tento patrí medzi najnebezpečnejšie jedovaté plyny.....
a čo sa týka toho čo si napísal, že neveríš že by plamienok zhasol, tak tomu ver...v miestnosti, ktorá nie je pravidelne vetraná, čiže nie je stály prívod vzduchu a je v nej zapnutý plynový spotrebič, tak plamienok zhasne, pretože plyn na dobré spaľovanie, čiže horenie plamienka je potrebný vzduch....často sa stáva, že ľudia reklamujú napr. plynový ohrievač vody-zhasínanie plamienka a najčastejšia príčina toho je, že miestnosť nie je vetraná...
Ibaka
06.05.10,11:12
No Lacko, pri dokonalom spaľovaní zemného plynu vznika oxid uhličitý(CO2) a vodná para, pri nedokonalom spalovaní, t.j. pri nedostatku vzduchu vzniká jedovatý oxid uhoľnatý(CO) a tento patrí medzi najnebezpečnejšie jedovaté plyny.....
a čo sa týka toho čo si napísal, že neveríš že by plamienok zhasol, tak tomu ver...v miestnosti, ktorá nie je pravidelne vetraná, čiže nie je stály prívod vzduchu a je v nej zapnutý plynový spotrebič, tak plamienok zhasne, pretože plyn na dobré spaľovanie, čiže horenie plamienka je potrebný vzduch....často sa stáva, že ľudia reklamujú napr. plynový ohrievač vody-zhasínanie plamienka a najčastejšia príčina toho je, že miestnosť nie je vetraná...
Tam kde je zariadenie na spotrebu plynu spaľovaním je základným predpokladom spoľahlivý prísun vzduchu.Pri spalovacom pomere plyn -vzduch 1:10, spotrebuješ spálením 1 m3 plynu 10 m3 vzduchu. Ak napr. v zime nevetráš, zaspíš navždy.
Okrem toho platí predpis TPP 704 01.
V bode 12.2.1.3 sa píše: Spotrebiče v zhotovení A s varnými horákmi bez poistiek plameňa s celkovým príkonom väčším ako 15 kW sa môžu umiestňovať len v priestoroch, ktoré sú pri prevádzke týcho spotrebičov trvalo vetrané pomocou vetracieho zariadenia.
Ostatné spotrebiče v zhotovení A musia byť umiestnené aspoň v priamo vetrateľných priestoroch.
dalej sa v tabuľke 3 uvádza objem miestnosti v ktorej je spotrebič:
a)plynový sporák s plynovou alebo el. rúrou: 20 m3 (pre byt s viac obytnými miestnosťami)
b) plynová rúra na pečenie alebo samostatný plynový varič s dvoma horákmi 10 m3 (pre byt s viac obytnými miestnosťami)
Ďalej v bode 12.2.2.3 je uvedené, že ak priestor objemovo nevyhovuje, dá sa zväčšiť napríklad trvalým odstránením dverí a dverných závesov (vlastná skúsenosť z plynofikácie staršieho domu.
albiwatt
06.05.10,13:11
Mám na mysli strach nadbytočný, neodovodnený , PARANOIDNÝ...
Prepáč, ale iné je strach, a iné snaha mať to v poriadku a nedávať príležitosť rôznym zbytočným "nešťastným náhodám." Ubezpečujem ťa ale, že ak by moje otázky boli diktované strachom, tak asi najskôr navštívim odborníka z oblasti ľudského správania sa, a nebudem ešte predtým otravovať svojimi, pre niektorých možno primitívnymi otázkami tu na Porade.
Inak tie rôzne zákony, predpisy, normy a odporúčania zrejme neboli sformulované a zavedené iba tak, pre srandu králikov. Už som totiž videla vo svojom okolí výsledky takejto kvázi "frajeriny" po výbuchu plynu a následnom vyhorení a zdemolovaní niekoľkých poschodí bytového domu, a tiež naši horní susedia dôkladne vyhoreli za cca 20 min po skrate v el. zásuvke v bytovom jadre, a to i napriek skutočne rýchlemu zásahu okolia a hasičov. Svojich blízkych mám rada, i samu seba, takisto i svoj majetok, na ktorý som si dlhé roky poctivo šetrila...


Ak sa tak bojis toho plynu v premiestnenej kuchyni, asi by si mala mensie naklady tak, ze by si uplne odstranila pouzivanie plynu v byte a nahradila ho nejakym elektrickym sporakom, pripadne s indukcnym ohrevom.
To by ta stalo len dorobenie privodu elektriny, silnejsi istic a pod.
a stale mas zachovanu vyhodu dalsej miestnosti v byte.
Aj preto máme záujem práve o tento byt, a nie o niektorú z ponúkaných dvojgarsóniek (iba s elektrikou), lebo je tu prípojka a možnosť používať zemný plyn. Totiž, podľa doterajších skúseností mňa, mojej rodiny a známych, samotné varenie na plyne vyjde na cca 3 až 5 EUR mesačne, kým rovnaká činnosť na elektrike cca 10 až 20 EUR mesačne, čo je už citeľný rozdiel. Teda aspoň pre niektorých... Kým človek spáli kubík plynu, chvíľu to trvá, no elektromer sa dokáže krútiť až nečakane rýchle... A kvôli indukčnému ohrevu sa mi do iného riadu investovať nechce...


Tam kde je zariadenie na spotrebu plynu spaľovaním je základným predpokladom spoľahlivý prísun vzduchu.Pri spalovacom pomere plyn -vzduch 1:10, spotrebuješ spálením 1 m3 plynu 10 m3 vzduchu. Ak napr. v zime nevetráš, zaspíš navždy.
Okrem toho platí predpis TPP 704 01. V bode 12.2.1.3 sa píše: Spotrebiče v zhotovení A s varnými horákmi bez poistiek plameňa s celkovým príkonom väčším ako 15 kW sa môžu umiestňovať len v priestoroch, ktoré sú pri prevádzke týcho spotrebičov trvalo vetrané pomocou vetracieho zariadenia.
Ostatné spotrebiče v zhotovení A musia byť umiestnené aspoň v priamo vetrateľných priestoroch.
dalej sa v tabuľke 3 uvádza objem miestnosti v ktorej je spotrebič:
a)plynový sporák s plynovou alebo el. rúrou: 20 m3 (pre byt s viac obytnými miestnosťami)
b) plynová rúra na pečenie alebo samostatný plynový varič s dvoma horákmi 10 m3 (pre byt s viac obytnými miestnosťami)
Ďalej v bode 12.2.2.3 je uvedené, že ak priestor objemovo nevyhovuje, dá sa zväčšiť napríklad trvalým odstránením dverí a dverných závesov (vlastná skúsenosť z plynofikácie staršieho domu...
Oceňujem túto vecnú, detailnú a kvalifikovanú odpoveď a ďakujem za ňu.
Ibaka
07.05.10,06:00
Dobrý deň, prosím o radu v nasledovnej záležitosti:
P.S.: Zvažujeme po prípadnej kúpe premiestnenie kuchynskej linky a plynového sporáka do pôvodných priestorov. Aké kroky a náležitosti nemáme opomenúť?
Ešte poznámku k tejto časti dotazu: Ak je preloženie spojené s preložením plynovej prípojky, môže to urobiť iba oprávnený pracovník na túto činnosť, ktorý ti vydá alebo zabezpečí aj revíznu správu (po skúške tesnosti).
Laco-monter
07.05.10,06:12
Riešenie pri preložení plynového sporaka, može byť aj nasledovné:

Od ventilu na prívodnom potrubí za plynomerom potiahnuť predlžovaciu hadicu so šrubením dať fibrové tesnenie spojku zase tesnenie , napojiť ďalšiu hadicu a tak ďalej, až kým nepripojime sporák na plyn.

P.S: všetky hadice, šrubenia a tesnenia sa daju normálne kupiť v každom železiarstve a su schválené pre použitie na plynové vedenia, musia byť označené žltou páskou , alebo farbou odtieňa "chrómová žltá".

netreba hneď prekladať bytovú plynovu pripojku so všetkým komplikovaným schvaľovaním okolo toho.
elpka
07.05.10,10:13
jáááj Lacko,...na pohyblivý prívod podľa normy nesmie byť napojený ďalší pohyblivý prívod......a dĺžka pohyblivého prívody podľa našich noriem môže byť do 1,5 m.....a keď si chce niekto dať pohyblivý prívod, tak určite nie tú kovovú hadicu zo železiarstva..nie je dostatočne izolovaná a v jadre starých panelákoch sú tzv. blúdivé prúdy a tieto hadice veľmi často praskajú....na trhu sú bezpečnostné, pogumované biele hadice, ktoré sú bezpečnejšie, ich cena je síce o niečo vyššia, ale do bezpečnosti sa investovať oplatí....
albiwatt
07.05.10,11:34
Riešenie pri preložení plynového sporaka, može byť aj nasledovné:
Od ventilu na prívodnom potrubí za plynomerom potiahnuť predlžovaciu hadicu so šrubením dať fibrové tesnenie spojku zase tesnenie , napojiť ďalšiu hadicu a tak ďalej, až kým nepripojime sporák na plyn.
netreba hneď prekladať bytovú plynovu pripojku so všetkým komplikovaným schvaľovaním okolo toho.
Takéto predĺženie už ale bolo urobené, no nie predlžovacou hadicou, ale klasickou, k vonkajšej stene bytového jadra objímkami napevno uchytenou kovovou rúrkou (3/8"?), a to práve pri prekladaní kuchynskej linky a sporáka na chodbu. Takže pri vrátení linky a sporáka na pôvodné miesto by bolo asi najjednoduchšie celé toto dodatočne naskrutkované predĺženie úplne zrušit a zostávajúcu časť (t.j. pôvodné prípojné miesto sporáka) znovu ukončiť uzatváracím ventilom, ku ktorému by sa pripojila existujúca ohybná hadica od sporáka.
Je na tieto úpravy potrebná nejaká projektová dokumentácia alebo postačí, keď to urobí odborník a vystaví o tom revíznu správu? Tým skôr, že by išlo o návrat do podoby, ktorá tam bola naprojektovaná pôvodne, t.j. už od začiatku, keď sa dom staval.
Čo všetko treba urobiť, a akú dokumentáciu treba mať k dispozícii pri prekládke ostatných rozvodov, t. j. teplej a studenej vody, odpadu od drezu a osvetlenia linky?
Laco-monter
07.05.10,11:49
K tejto teme sa už nebudem vyjadrovať.

Jednoducho mám svoje skusenosti a nemyslím si, že automaticky znamená,

že autorizovaná firma spolu s certifikátmi a kopou byrokracie == poctivo a kvalitne odvedená práca.

Ale ak si niekto myslí,že vyššie uvedená poučka je pravdivá, ja ho z tohto omylu vyvádzať nebudem.
Ibaka
10.05.10,11:22
Takéto predĺženie už ale bolo urobené, no nie predlžovacou hadicou, ale klasickou, k vonkajšej stene bytového jadra objímkami napevno uchytenou kovovou rúrkou (3/8"?), a to práve pri prekladaní kuchynskej linky a sporáka na chodbu. Takže pri vrátení linky a sporáka na pôvodné miesto by bolo asi najjednoduchšie celé toto dodatočne naskrutkované predĺženie úplne zrušit a zostávajúcu časť (t.j. pôvodné prípojné miesto sporáka) znovu ukončiť uzatváracím ventilom, ku ktorému by sa pripojila existujúca ohybná hadica od sporáka.
Je na tieto úpravy potrebná nejaká projektová dokumentácia alebo postačí, keď to urobí odborník a vystaví o tom revíznu správu? Tým skôr, že by išlo o návrat do podoby, ktorá tam bola naprojektovaná pôvodne, t.j. už od začiatku, keď sa dom staval.
Čo všetko treba urobiť, a akú dokumentáciu treba mať k dispozícii pri prekládke ostatných rozvodov, t. j. teplej a studenej vody, odpadu od drezu a osvetlenia linky?
Ak sa jedná iba o vrátenie do pôvodného stavu bez rezania a zvárania, nie je problém, aj tak by som to dal urobiť spoľahlivému človeku. Asi bude potrebné preskrutkovať ventil (do pôvodného stavu). Myslím že pri kúpe nového sporáka musíš mať potrvdenie o bezpečnom pripojení- vyžadujú to predajcovia ohľadne záruky na sporák.
Ohľadne prerábky vody, za meračom vody to urobí ktorýkolvek vodár bez problémov a papierovania. S elektrinou iba elektrikár. On poradí čo je treba. (podľa rozsahu prác)
albiwatt
13.05.10,01:21
Ak sa jedná iba o vrátenie do pôvodného stavu bez rezania a zvárania, nie je problém, aj tak by som to dal urobiť spoľahlivému človeku. Asi bude potrebné preskrutkovať ventil (do pôvodného stavu). Myslím že pri kúpe nového sporáka musíš mať potrvdenie o bezpečnom pripojení- vyžadujú to predajcovia ohľadne záruky na sporák.
Ohľadne prerábky vody, za meračom vody to urobí ktorýkolvek vodár bez problémov a papierovania. S elektrinou iba elektrikár. On poradí čo je treba. (podľa rozsahu prác)
Ďakujem za ochotu a cenné rady. I všetkým ostatným.
mirdo_starcok
20.06.10,18:00
zdravim elpka,

nasiel som od vas zaujimave prispevky tykajuce sa plynovych ohrievacov. v sucasnosti by som potreboval vase sluzby. mohli by ste mi prosim poslat na vas e-mail prip. tel.cislo.

Vdaka.
Theo
09.09.10,14:44
Ja by som potreboval len jeden udaj:aká triska je pre PB a aká pre poz.plyn?V sporaku/AMICA/ je namontovana sada na type of gas:G20-2H-20mBar
lenže ten udaj mi nič nehovorí.
BB-BA
06.04.11,15:25
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradit, ci je mozne nahradit digestor (z hladiska dodrzania noriem) nejakym inym zariadenim s podobnou funkciou?
Konkretne, moja kuchyna je udajne mala (m3) a bezny digestor zial nemam kde namontovat.

Dakujem