mirokiro
04.05.10,18:14
Dobrý deň,chcel by som sa spýtať ako zapojiť bodové osvetlenie.Robím na chate strop zo sadrokartonu a chcel by som tam zapojiť šesť bodových svietidiel.Je tam jeden vypínač, ale ja by som chcel aby to bolo zapojené na dvojvypínač tri svietidla na jeden a tri na druhý.Ďakujem
Chobot
04.05.10,19:56
Dobrý deň,chcel by som sa spýtať ako zapojiť bodové osvetlenie.Robím na chate strop zo sadrokartonu a chcel by som tam zapojiť šesť bodových svietidiel.Je tam jeden vypínač, ale ja by som chcel aby to bolo zapojené na dvojvypínač tri svietidla na jeden a tri na druhý.Ďakujem

Musíš kúpiť dve sady bodových svetiel, každé po 3 svietidlá. Teda musíš mať 2 transformátory a na každý napojiť 3 telesá svietidiel.

Teoreticky by sa dalo aj to, že kúpiš jednu sadu so 6 svetlami (teda jeden transformátor), ale potom by si musel vypínač dať za trafo a prúd rozdeliť na 3 a 3 svietidlá. V takom prípade by ale musel byť trafák stále pod prúdom 24 hodín denne a to by ti enormne zvýšilo spotrebu, lebo trafo spotrebúva energiu aj keď na neho nie je nič napojené.
Xanti
04.05.10,20:03
Čo ja ti viem Tibor,
neriešila by som to tak.
Doma sme mali dvojvypínač, teraz máme 4 vypínač ... bodoviek 9, a sú napojené po 2 a na posledný obvod 3 ks.
Máme bodovky na 220 a nie na trafko a sme spokojný, lebo regulujeme ktoré zapálime.

Netuším ako sme rozširovali z dvojky vypínača na 4rku. Ale ťahali sme od vypínača kábel na bodovky bol 5 žilový, na každý vypínač jedna žila, a samozrejme ten piaty bola fáza. Potom som to pekne powagovala ( bola to sranda robiť pavúčikov ) ale svetlá svietia tak ako sme chceli :D
Chobot
04.05.10,21:06
Čo ja ti viem Tibor,
neriešila by som to tak.
Doma sme mali dvojvypínač, teraz máme 4 vypínač ... bodoviek 9, a sú napojené po 2 a na posledný obvod 3 ks.
Máme bodovky na 220 a nie na trafko a sme spokojný, lebo regulujeme ktoré zapálime.

Netuším ako sme rozširovali z dvojky vypínača na 4rku. Ale ťahali sme od vypínača kábel na bodovky bol 5 žilový, na každý vypínač jedna žila, a samozrejme ten piaty bola fáza. Potom som to pekne powagovala ( bola to sranda robiť pavúčikov ) ale svetlá svietia tak ako sme chceli :D

Keď sú telesá (teda žiarovky v nich) na 220V, tak to nie je problém zapojiť tak, ako píšeš. Väčšina bodových svetiel je ale na 12 V a k tomu potrebuješ trafo.
Xanti
04.05.10,21:07
Keď sú telesá (teda žiarovky v nich) na 220V, tak to nie je problém zapojiť tak, ako píšeš. Väčšina bodových svetiel je ale na 12 V a k tomu potrebuješ trafo.
Ano to je pravda,
ale my sme volili dať bodovky bez trafka na tých 220V lebo mnohí známi mali nie veľmi dobré skúsenosti s trafkami. Takže preto také rozhodnutie. :)
mirokiro
05.05.10,02:40
Ja mám bodovky na 220V mal by niekto schému zapojenia?
Chobot
05.05.10,06:17
Ja mám bodovky na 220V mal by niekto schému zapojenia?

AKo na zapojenie pár svietidiel cez 2 vypínače potrebuješ schému? :rolleyes: Ak to nevieš spraviť bez schémy, tak si na to radšej zavolaj elektrikára....
Xanti
05.05.10,07:25
Ja mám bodovky na 220V mal by niekto schému zapojenia?
Ja mám skúsenosť, pri nákupe svietidiel, vodiča, vypínača, spínača, rámčeka a wago svoriek mi predavač radil ako to pozapájať. Takže skús sa opýtať v predajni, ak je fundovaný tak poradí aj vysvetlí.

Btw. som baba a zapájala som si tieto svetlá, a to ani žiarovku nevymením bo sa bojím :D horšie je s vypínačom, no na 100% viem, že od neho musíš potiahnuť nový kábel ( v byte ) ak máš tam len jednovypínač. Už pri vypínači sa Ti musí kábel dvojiť.
Teo1
12.08.10,07:50
Ja mán tiež problém. Spravili my konštrukciu na sádrokarton a na tom je nobasil. Teraz na to dajú polopriepustnú fóliu, ako tam mám dať bodovky aby som tú paroporiepustnú fóliu nepoškodil, alebo akým spôsobom to riešiť keď bodovka potrebuje nad sebou tak 10cm?
KEJKA
12.08.10,08:48
Ja mán tiež problém. Spravili my konštrukciu na sádrokarton a na tom je nobasil. Teraz na to dajú polopriepustnú fóliu, ako tam mám dať bodovky aby som tú paroporiepustnú fóliu nepoškodil, alebo akým spôsobom to riešiť keď bodovka potrebuje nad sebou tak 10cm?
ja som kúpila bodovky, ale tých 10cm som zrušila, investujem do LED žiaroviek, čo je hrozne veľa euračikov, ale sľubujú k nim tuším minimálne 15000 hodín, plus menšia spotreba elektriny, tak dúfam, že aj vdaka pohodliu /nemusím vymieňať vypálené/ sa mi táto investícia vráti.
Laco-monter
13.08.10,20:29
Veľa ľudí namontovali bodové svetlá a pri ďalšom maľovaní ich zrušili.

Bodové svetla totiž nie sú vhodné do každej izby,najmä nie do obyvačky, a ak tak orientované aby svietili do stropu, nie na podlahu,

budete sa tam cítiť ako na výsluchu pri takomto osvetlení,ktoré navyše robí ostré tiene.
Bodové svetla sú vhodné do malých miestností,chodba, kuchyňa ,kupelňa, no vždy by sa mali kombinovať s iným typom osvetlenia.
Xanti
14.08.10,16:26
ja som kúpila bodovky, ale tých 10cm som zrušila, investujem do LED žiaroviek, čo je hrozne veľa euračikov, ale sľubujú k nim tuším minimálne 15000 hodín, plus menšia spotreba elektriny, tak dúfam, že aj vdaka pohodliu /nemusím vymieňať vypálené/ sa mi táto investícia vráti.
Hm,
skús nakúpiť tu http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.35287 mne už svietia tri mesiace, a sú na nerozoznanie od tých kúpených na slovensku. ;)
KEJKA
14.08.10,18:21
nuž na pohľad je to iné - akoby tri svetielka v jednom, alebo je to iba ako schéma? Ako mám vedieť, že sa bude hodiť do mojej lampy? U nás LED svetlo stojí 29 EUR!!!!, zatiaľ som našla také. Vydáva nie ostré svetlo, ale teplé - žlté, zrejme taká cena.
Ale aj neporovnateľné lacnejšie, ak budú zlé, tak to značí vyhodené peniaze.
Xanti
14.08.10,19:28
nuž na pohľad je to iné - akoby tri svetielka v jednom, alebo je to iba ako schéma? No schéma to nie je, to je 3power LED, teda tri led v jednom. Na tej stránke je kopa iných led žiaroviek.
Takú mám ja,
na 220V, sú tam aj také na 12V teda ked máš trafko. Tieto sú teplé biele. A v našich obchodoch stoja dva krát toľko.
Ako mám vedieť, že sa bude hodiť do mojej lampy? Aké máš zakončenie? Máš tam fotky, zo vš. strán. Treba hľadať.
U nás LED svetlo stojí 29 EUR!!!!, zatiaľ som našla také. Vydáva nie ostré svetlo, ale teplé - žlté, zrejme taká cena. No biele svetlá sú vždy bud teplé alebo studené.
Ale aj neporovnateľné lacnejšie, ak budú zlé, tak to značí vyhodené peniaze. Tiež sme sa obávali, ale fungujú tri mesiace. A dúfam, že dlho budú. ;) v texte. ;)
mimochodom doručenie z hong kongu je zadara. A tie ceny sú v dolároch, takže v eurách sú ešte nižšie. :rolleyes:
KEJKA
15.08.10,18:29
ďakujem, zrejme to využijem, potrebujem 9ks a tu by som preplatila.
Určite sa nezohrejú nad 35 st.C? Máš s tým skúsenosť? lebo ja ich budem mať v tesnej blízkosti stropnej izolácie-sklená vata Rockwool.
Xanti
15.08.10,18:37
ďakujem, zrejme to využijem, potrebujem 9ks a tu by som preplatila.
Určite sa nezohrejú nad 35 st.C? Máš s tým skúsenosť? lebo ja ich budem mať v tesnej blízkosti stropnej izolácie-sklená vata Rockwool.
No ja mám tiež 9 ks bodoviek, dve sme kúpili tu. A zvyšok pekne postupne objednali z tej stránky. Zatial nemám problém, ale mám ich len v SDK založené a v bytovke.

My sme preto kúpili aj tu dve ( jednu teplú bielu, druhú studenú bielu aj sme zistili, že teplá je lepšia ), lebo sme potrebovali parametre vedieť a potom podla toho sme už hladali na tej stránke. Skús objednať na skúšku jeden kus z číny a uvidíš či sa oplatí alebo nie.
KEJKA
17.08.10,16:39
ja som kúpila jednu u nás a podľa parametrov - hlavne ten konektor GU10, aj tie zväčšené fotečky napovedajú, že je to to isté.
Išla som objednať, ale chce to registráciu, nejaký účet-konto sa vytvorí. Takže teraz čakám na potvrdenie. Je to tak?
Sú na tej stránke aj nejaké akcie pre USzakaznikov, ako vieš odkiaľ objednávaš?
Pri týchto konkrétnych LEDkách je napísané, že doprava je zdarma, tak hádam to tak aj bude. Ako si riešila colnicu?
Xanti
17.08.10,16:46
Kejka,
tam treba paypal účet vytvoriť, aktivovať kartu z banky ( embosovanú či akú ), a ono je to posielané ako list, do určitej ceny to colníkov nezaujíma. ( viac podrobností o aktivácii neviem, riešil to môj brat, a mne stačí povedať toto chcem a on sa postará o objednanie ) aj tu je téma http://www.porada.sk/t135387-nakup-cez-dealextreme-com.html o tej stránke.

Tuším pred dvoma dňami prišla zásielka odtial ( na balíku je napísané pošta hong kong ), už asi 6-sta, a ideme dalej objednávať lebo som tam objavila alcohol tester a scem ho. No nekúp to za 5 doláre :D
KEJKA
17.08.10,20:24
tak som sa dočítala, že kvôli DPH musím objednať max. 2 žiarovky,
alebo objednať cez ČR. lenže pri registrácii to chcelo mail, potvrdili, že som registrovaná ale mam učet aktivovať a neprišiel mi mail na aktiváciu. V tebou odporúčanej téme to komusi prišlo za pár minúť - ved to by malo byť automatické, nevadí, deň-noc, hm, tak teraz musím čakať.
===============
tak som napísala synovi, nech to porieši on.
==================
ak to platíš nejako kartou, či paypalom, peniaze odchádzajú klasicky cez účet, nie sú tam vysoké poplatky? Banka vraj má stanovené minimálne poplatky za každú transakciu, čo môže celkový nákup hodne predražiť, hm?
Xanti
17.08.10,20:33
No áno na mail chodia správy v akom stave je objednávka, kedy ju expedujú z hong kongu, a asi kedy bude doručená. A tiež tam potvrdzujú objednávky z tej stránky.

Uvidíš, tam treba aj kartu platobnú zaregistrovať ale musí mať povolené platby cez net - to máme zriešené cez účet v mbank, špeciálne na to vytvorený emax. :D
KEJKA
17.08.10,20:37
no vidíš, mbank je teda bez poplatku, tiež mám eMAX, ale nemám kartu. snáď niečo vymyslí syn, on si tuším odtiaľ objednával trubku - hit MS futbal
Xanti
17.08.10,20:40
no vidíš, mbank je teda bez poplatku, tiež mám eMAX, ale nemám kartu. snáď niečo vymyslí syn, on si tuším odtiaľ objednával trubku - hit MS futbal
K Emaxu ti vedia poslať kartu, alebo si založ nový a hned pri zakladaní požiadaj o kartu, stojí teraz tuším 3,60 eura .