Dorri
05.05.10,19:37
Ahoj,
poradte mi prosim :). Chcem zrekonstruovat cast hlineneho domu z nepalenych tehal. Plocha je 50 m stvorcovych. Neviem, aky veniec je vhodny na taketo stavby.Vyska stien je 2,5m, moze byt betonovy veniec? Ak ano, akej hrubky...pocula som aj o drevenom, viete mi poradit?Je potrebne dom zhora zpevnit. Steny su suche, podrezane. Dalej by som potrebovala vediet, ukony-zrozumitelne postupy a priblizne ceny tykajuce sa zavedenia vody, elektriny. Voda a elektrina su na hranici pozemku. Dakujem. Dorri
220870
05.05.10,18:44
Veniec by mal byť hrubý min 15 cm.ALE.Všetko závisí od krovu.Staré krovy sa robili tak že boli úplne samonosné ,veniec na nich tvoril systém pomúrnic a ich prepojení.Steny na hlinenom dome sa nepodrezávaju,NEODPORÚČA SA TO!!!Neviem čo si predstavujte pod pojmom úkony?Aké postupy máte na mysli.:confused:
Dorri
06.05.10,17:19
Ten domcek bol uz podrezany, dokonca aj podlahu v niektorych miestnostiach vybetonovali, co sa nema, no s tym uz nic neurobim. Steny su zatial suche, chcem to omietnut tak ako volakedy prirodnymi omietkami so zaujimavymi reliefmi, ale zaroven mam strach, ze ked sa to uzavrie, zacne to vlhnut, koli tym podlaham...
viktorviktor
06.05.10,18:51
Ten domcek bol uz podrezany, dokonca aj podlahu v niektorych miestnostiach vybetonovali, co sa nema, no s tym uz nic neurobim. Steny su zatial suche, chcem to omietnut tak ako volakedy prirodnymi omietkami so zaujimavymi reliefmi, ale zaroven mam strach, ze ked sa to uzavrie, zacne to vlhnut, koli tym podlaham...

videl som podrezané domy vo výške cca 40-50 cm od zeme, chýbajúca horná časť časť bola domurovaná ľahkým tvárnicami, úplne malý veniec, krov, prípadne dostavaná podkrovná izbová časť. Je pravda, že ich treba vetrať, stačí pootvorené okno
V starých tehlových aj zemových domoch u sediakov boli betonové alebo dlaždicové a nevlhli a neplesneli,steny boli dobre odizolované tak nevlhli a prípadnú vlhkosť stačili vsiaknuť a vypariť.
220870
06.05.10,21:24
Ten domcek bol uz podrezany, dokonca aj podlahu v niektorych miestnostiach vybetonovali, co sa nema, no s tym uz nic neurobim. Steny su zatial suche, chcem to omietnut tak ako volakedy prirodnymi omietkami so zaujimavymi reliefmi, ale zaroven mam strach, ze ked sa to uzavrie, zacne to vlhnut, koli tym podlaham...
Pokiaľ to omietnete prírodnými omietkami na báze vápna (príklad brizolit)alebo hliny tak sa nemusíte obávať žiadnych problémov.Sú to excelentné omietky ktoré sú v súčastnosti úplne nezmyselne nahrádzané výrobkami z chemických továrni,ktoré nedokážu nič iné len plesnivieť a vyžadovať na svoju ochranu ďalšiu chémiu.:mee:
Laco-monter
06.05.10,21:27
Videl som hlineny dom,ktorý mal betonové podlahy ,pri stenach zašalované betonové stlpy,ktoré niesli klasicku železo-betonovu deku, nadstavané normálne poschodie...

Nechcel som veriť vlastným očiam.
220870
06.05.10,21:38
Ja som to videl na oceľových stĺpoch obložené boli SDK.