salonka115
05.05.10,20:33
Dobry den,
potreboval by som radu ohladom naroku na invalidny dochodok. Mam 16 rokov cukrovku a 6 rokov si pichám inzulín. Mam aj ZŤP (preukaz tazko zdravotne postihnuteho). V dôsledku cukrovky sa mi zhorsil zdravotny stav (zhorsil sa mi zrak, zacinam mat problemy pri chodeni...). Potreboval by som informacie ci mam narok na polovicny alebo cely invalidny dochodok. Taktiez podla akych kriterii sa posudzuje zdravotny stav. Viem, ze prv prebieha lekarska posudkova cinnost a potom socialna posudkova cinnost.
Vopred dakujem za odpoved.
Xanti
05.05.10,18:45
Dobry den,
potreboval by som radu ohladom naroku na invalidny dochodok. Mam 16 rokov cukrovku a 6 rokov si pichám inzulín. Mam aj ZŤP (preukaz tazko zdravotne postihnuteho). V dôsledku cukrovky sa mi zhorsil zdravotny stav (zhorsil sa mi zrak, zacinam mat problemy pri chodeni...). Potreboval by som informacie ci mam narok na polovicny alebo cely invalidny dochodok. Taktiez podla akych kriterii sa posudzuje zdravotny stav. Viem, ze prv prebieha lekarska posudkova cinnost a potom socialna posudkova cinnost.
Vopred dakujem za odpoved.
Nájdi si na nete tento zákon
174/2008 Úplné znenie zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208172&FileName=zz2008-00174-0208172&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=195&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=o+soci%C3%A1lnom+poisten%C3%AD)

nájdeš to na www.zbierka.sk a v prílohe č. 4
a tam si prečítaš na základe čoho posudzujú ZPS na sociálnej poisťovni pri priznávaní invalidného dôchodku.
Pri cukrovke sú tri skupiny
a až pri c) ťažko kompenzovateľná s opakovanými stavmi kolísania hodnôt glykémie a diabetickými komplikáciami ( chronické komplikácie cukrovky, angiopatia, neuropatia, diabetická noha ) --- rozpätie postihnutia pri tomto je od 50-75% čiže aj na čiastočný aj na plný invalidný dôchodok.
Podľa posúdenia posudkových lekárov SP.

Prečítaj si to, ak máš také komplikácie alebo potom je ešte skupina
b) kompenzovateľná, bez komplikácii, s ohľadom na pracovné zaradenie --- 30-40%
ak máš len takéto problémy tak potrebuješ ešte minimálne jednu vážnu diagnozu nesúvisiacu s cukrovkou aby Ti SP priznala čiastočný invalidný dôchodok.
Jana Motyčková
06.05.10,06:19
Nárok na ID vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov. V tomto prípade doporučujem pred dovŕšením 18 rokov sa na krátky čas dobrovoľne dôchodkovo poistiť z vyššieho vymeriavacieho zakladu - aby priznaný ID bol vyšší. Ďobrovoľne poistiť sa dá od 16 rokov. Ale keďže 18 rokov budeš mať až o 2 roky, treba si predtým zistiť aktuálny stav zákonov.
Xanti
06.05.10,06:22
Nárok na ID vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov. V tomto prípade doporučujem pred dovŕšením 18 rokov sa na krátky čas dobrovoľne dôchodkovo poistiť z vyššieho vymeriavacieho zakladu - aby priznaný ID bol vyšší. Ďobrovoľne poistiť sa dá od 16 rokov. Ale keďže 18 rokov budeš mať až o 2 roky, treba si predtým zistiť aktuálny stav zákonov.
Janka,
chybička sa vloudila, zadávateľ píše, že má 16 rokov cukrovku a 6 si pichá inzulín. Asi dovtedy bol len na tabletkách.
Jana Motyčková
06.05.10,06:40
Aha, tak to som zle pochopila.
Xanti
06.05.10,06:41
Aha, tak to som zle pochopila.
Ale je to napísané trošku nejasne, to je pravda :) mimotemy
Mária27
06.05.10,13:39
Nárok na ID vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov. V tomto prípade doporučujem pred dovŕšením 18 rokov sa na krátky čas dobrovoľne dôchodkovo poistiť z vyššieho vymeriavacieho zakladu - aby priznaný ID bol vyšší. Ďobrovoľne poistiť sa dá od 16 rokov. Ale keďže 18 rokov budeš mať až o 2 roky, treba si predtým zistiť aktuálny stav zákonov.
Zákony sa skutočne neustále menia. Do konca roku 2003 sa poskytoval invalidný dôchodok aj tým, ktorí sa stali invalidnými pred dovŕšením veku, kedy sa končí školská dochádzka. Po zavedení systému sociálneho poistenia neboli upravené invalidné dôchodky z mladosti, lebo tie osoby nevykonávali zárobkovú činnosť, na ktorej je systém založený. Od roku 2005 sa opäť rozšítilo nárok pre nezaopatrené invalidné deti, ak majú trvalý pobyt v SR:

Zák. 461/2003
§ 70
(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

(2) Fyzická osoba má nárok na invalidný dôchodok aj vtedy, ak sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Nárok na invalidný dôchodok tejto fyzickej osobe vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku. Nárok na invalidný dôchodok má aj fyzická osoba, ktorá sa stala invalidnou počas doktorandského štúdia v dennej forme, nedovŕšila 26 rokov veku a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.
Mária27
06.05.10,16:34
Zadávateľ by si mohol dať zistiť pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť už zo súčasného stavu.
Ešte si dovolím upozorniť na osobný mzdový bod a výpočet sumy invalidného dôchodku.
§ 73
(3) Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby uvedenej v § 70 ods. 2, ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako. Osobný mzdový bod sa určuje na hodnotu 0, 67.
58vlasta
06.05.10,20:42
Miera funkčnej poruchy astupeň zdravotného postihnutia jednotlivých systémov:/čiastka 165/ http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/vzory/008447Pr3.pdf
Romana76
03.08.10,16:59
Zdravim ja by som tiez potrebovala poradit- manzel ma 40 rokov z toho pracoval od skoncenia skoly s jednou prestavkou co bol dobrovolne nezamestnany jeden rok, je pol roka po operacii srdca- ma umelu chlopnu je na warfarine a lekarka ho nechce pustit do prace Moja otazka- ma narok na invalidny dochodok? Musi pockat rok aby mohol podat ziadost?
Xanti
03.08.10,18:06
Zdravim ja by som tiez potrebovala poradit- manzel ma 40 rokov z toho pracoval od skoncenia skoly s jednou prestavkou co bol dobrovolne nezamestnany jeden rok, je pol roka po operacii srdca- ma umelu chlopnu je na warfarine a lekarka ho nechce pustit do prace Moja otazka- ma narok na invalidny dochodok? Musi pockat rok aby mohol podat ziadost?
Pokiaľ je na PN, tak ho neprejednajú čo sa týka ID. Až po roku PN, ho budú volať ak ho lekárka nepustí do práce, na prejednanie invalidity ak dá na to lekárka návrh.

Prečítaj si 174/2008 Úplné znenie zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208172&FileName=zz2008-00174-0208172&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=195&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=o+soci%C3%A1lnom+poisten%C3%AD) tam nájdeš na strane 1514 ako posudzujú mieru schopnosti pracovať. A podľa toho čo je mng. tam vyhladajte. Nárok na ID vzniká ak je miera vyššia ako 41%.
Čo sa týka ochorení srdca je šanca získať ID.
A čo sa týka ID tak tu je to slušne rozpísané čo treba na SP http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
alaya1
03.08.10,19:15
Ja sa chcem opytat, mam susedku je na PN uz dost dlho. Prezila rodinnu traumu, ma postraumaticky sok a tazku depresiu. Myslite, ze jej uznaju ID? Lekarka ani neuvazuje, ze pojde robit. Ona cele dni len lezi, nic nerobi, ak tam pridem na navstevu, ani si ma nevsima. Inokedy pospevuje, upratuje, beha po obchodoch.Rodina je z nej uz zufala. Do nemocnice uz odmietla 2krat nastupit, myslim, ze ju tam nikto nedostane.
Xanti
03.08.10,19:21
Alaya
skús pozrieť ten zákon, niekde tam kolo strany 1500 sú diagnozy, treba nájsť psychyckú čím trpí suseda a podla toho sa riadiť.

Klikni len na link "Úplne ."..uvedený v príspevku vyššie.
alaya1
03.08.10,19:41
Alaya
skús pozrieť ten zákon, niekde tam kolo strany 1500 sú diagnozy, treba nájsť psychyckú čím trpí suseda a podla toho sa riadiť.

Klikni len na link "Úplne ."..uvedený v príspevku vyššie.
Dakujem Xanti. No au tak ma to nezaujima, len som sa pytala, ci niekto nema skusenost. je mi luto ludi, ktori nezvladaju stresove situacie, je to mlada zena.
Xanti
03.08.10,19:43
Na psychickú diagnozu dostane skôr ID. Ale zase je možné že sa s toho dostane.
To zváži jej lekárka, či ju po roku PN navrhne na ID. Treba sa s jej lekárkou porozprávať.
alaya1
03.08.10,19:47
Jasne, ma rodinui, iste to vyriesia.
delonka
04.08.10,05:36
Zdravim ja by som tiez potrebovala poradit- manzel ma 40 rokov z toho pracoval od skoncenia skoly s jednou prestavkou co bol dobrovolne nezamestnany jeden rok, je pol roka po operacii srdca- ma umelu chlopnu je na warfarine a lekarka ho nechce pustit do prace Moja otazka- ma narok na invalidny dochodok? Musi pockat rok aby mohol podat ziadost?
Romana, záleží na lekárke, ked nechce manžela pustiť pracovať, tak podporí vašu žiadosť o invalidný dôchodok., záleží aj na manželovi ako sa cíti., žiadosť o invalidný dôchodok si vyberiete na socialnej poisťovni,tam vám dajú info, čo potrebujete k nej, aké doklady., všetko záleží na diagnóze, aby ste však boli v obraze, nájdite si cez google zákon o miere poklesu prac.schopnosti, svoju kategóriu a budete vedieť ako je manžel na tom., takto som postupovala ja., môžem s čistým svedomím povedať, že ani jeden lekár sa ma neopýtal, či sa cítim na to, aby som pracovala ďalej s mojou diagnozou, rozhodla som sa sama., mám dcéru a ona ma potrebuje-funkčnú., je to smutné, ale je to tak, platí ten najdôležitejší zákon života:"človeče, pomôž si sám a pomôže ti aj Pán Boh:
Lori24
04.08.10,15:09
Dobry den.Ja by som sa chcel informovat ako to je zo zarobkom na kolko poberam polovicny dochodok ci je nejake obmedzenie vo vyske platu ...???Dakujem
Xanti
04.08.10,15:11
Dobry den.Ja by som sa chcel informovat ako to je zo zarobkom na kolko poberam polovicny dochodok ci je nejake obmedzenie vo vyske platu ...???Dakujem
Nie zárobok nie je obmedzený. Môžeš zarobiť kolko sa dá. Zatial, lebo ktohovie čo vymyslí táto vláda.
mareko
13.08.10,07:28
Milí poraďáci, želám všetkým pekný deň.
Chcela by som sa opýtať, či poberateľ "plného ID", ktorý aj pracuje môže byť aj dočasne PN a dostane dávky zo SP.
Ďakujem za odpoveď.
Xanti
13.08.10,07:38
Milí poraďáci, želám všetkým pekný deň.
Chcela by som sa opýtať, či poberateľ "plného ID", ktorý aj pracuje môže byť aj dočasne PN a dostane dávky zo SP.
Ďakujem za odpoveď.
Áno,
ak pracuje a je PN tak má nárok na dávky PN aj ked je na "plnom" ID.
mareko
13.08.10,07:46
Xanti ďakuje. Želám pekný víkend.
Helga12
16.08.10,14:25
Dobrý deň. Môže mi niekto povedať či zamestnanec, ktorý bol plne invalidný a po prehodnotení dostáva len "čiastočný" ID, je povinný nahlásiť túto zmenu svojmu zamestnávateľovi? Zmení sa tým niečo pre zamestnávateľa?.
Ďakujem.
Xanti
16.08.10,17:53
Dobrý deň. Môže mi niekto povedať či zamestnanec, ktorý bol plne invalidný a po prehodnotení dostáva len "čiastočný" ID, je povinný nahlásiť túto zmenu svojmu zamestnávateľovi? Zmení sa tým niečo pre zamestnávateľa?.
Ďakujem.
V podstate nič, lebo za plného invalida platí zamestnávateľ tie isté odvody ako za čiastočného. AJ ked jeden rozdiel tam je.

Teraz za čiastočného invalida sa odvádza aj poistenie v nezamestnanosti, takže áno je povinný invalidný občan zahlásiť zmenu výšky zps svojmu zamestnávateľovi.
Helga12
22.08.10,06:06
Ďakujem Xanti.
Citron
17.10.10,20:24
Prosím o radu okolo invalidného dôchodku.
Moja žiadosť o ID bola zamietnutá, podal som cez právnu kanceláriu odvolanie, kde bolo začaté ďalšie posudzovanie. Chcem sa opýtať, či pri zamietavom stanovisku má význam podať podanie na súd a čo to pre mňa znamená. Zaujíma ma hlavne finančná stránka tejto záležitosti, či si to budem môcť vôbec finančne dovoliť. Ďakujem.
Nokerla
18.10.10,20:42
Ja som sa odvolal iba soc.poistovni a a Socialka to sama dala na sud.......ale na prehodnotenie som bol na pobocke SP a tam mi priznali plny ID........po mesiaci mi prisiel papier zo sudu ze dna XY bude pojdnavanie vo veci prehodnotenia mojej ziadosti o plny ID.......na sude som uz bol z oficialnym papierom zo SP ze uz mi bol medzitym priznany plny ID.

Ja osobne by som to na sud nedaval.......staci sa odvolat na SP.

Drzim palce.....viem ze je to boj.
macik1223
04.03.11,16:04
chcem poprosit o radu som od detstva chora mam chronicku bronchitidu cize som casto chora na priedus.tazko si viem najst pracu nikto nechce zamestnat nesmiem robit v prasnom chladnom v klime atd...prostredi pracovala som do 34r.potom som bola na urade prace kde mi nic neponukali lebo nevedeli najst pre mna vhodnu pracu tak po case mi navrhli ze musim aspon pre urad prace robit brigady obcasne v zime v snehu zametat aut.zastavku a taketo veci co bolo aj ponizujuce aj nie vhodne pre zenu,tak som ostala radsej dobrovolne nezamestnana uz 8.r.platim si sama zdravotnu pomaha mirodina ale kedze teras zdvihli poisku na skoro 50eu nezvladam to ,mam narok poziadat socialku o invalid.dochodok? socialku si neplatim ,dakujem
Xanti
04.03.11,16:10
chcem poprosit o radu som od detstva chora mam chronicku bronchitidu cize som casto chora na priedus.tazko si viem najst pracu nikto nechce zamestnat nesmiem robit v prasnom chladnom v klime atd...prostredi pracovala som do 34r.potom som bola na urade prace kde mi nic neponukali lebo nevedeli najst pre mna vhodnu pracu tak po case mi navrhli ze musim aspon pre urad prace robit brigady obcasne v zime v snehu zametat aut.zastavku a taketo veci co bolo aj ponizujuce aj nie vhodne pre zenu,tak som ostala radsej dobrovolne nezamestnana uz 8.r.platim si sama zdravotnu pomaha mirodina ale kedze teras zdvihli poisku na skoro 50eu nezvladam to ,mam narok poziadat socialku o invalid.dochodok? socialku si neplatim ,dakujem
Požiadať môžeš, ale tým, že si dlho nezamestnaná a ešte k tomu si neplatíš sociálku Ti zrejme budú chýbať roky poistenia. A aj ked ťa uznajú za občana zo zníženou pracovnou schopnosťou tak ID zrejme nedostaneš.
Skús rozpísať čo si robila od 16 rokov.

§ 72

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.
terezamaria
04.03.11,16:18
macik1223
04.03.11,17:07
studovala som do 18r.potom som pracovala do 21 potom materska a zasa praca do 34r.
Xanti
04.03.11,17:10
studovala som do 18r.potom som pracovala do 21 potom materska a zasa praca do 34r.
No fakt nerozumiem lebo v predošlom príspevku si písala, že si 8 rokov dobrovolne nezamestnana a že ani teraz nerobíš... tak aká práca do 34r?
pjetro28
05.03.11,12:53
Dobry den,
prosim vas o radu, ci ma vyznam podat si ziadost o invalidny dochodok? Dobrovolne som rozviazal pracovny pomer, mam 28 rokov a odpracovanych mam 6 rokov. Momentalne som tyzden na PN. Moja vseobecna lekarka mi povedala, ze to nema vyznam, ze nie som na tolko chory, aby mi nieco priznali. Liecim sa od roku 2000 na reumu a dva roky beriem biologicku liecbu. Moja Dg. Reumatoidna artritida seropozit. 4 stupna. Mam viacero bolestivych klbov, no najhorsie su na tom zapastia. Hybnost zapasti je minimalna, prakticky su nehybne. Lave koleno mam po uraze, absolvoval som 4 operacie a lekar sa vyjadril, aby som ho setril, pretoze je zrele na vymenu za umele a na to som prilis mlady.
Diagnozy kolena: s83,5 St.p. plastika LCA genus l.sin.
Chondropathio condyli medialis femoris et tibiae genus l.sin.gr.4
Dakujem za reakcie
Katy a R
05.03.11,13:05
Dobry den,
prosim vas o radu, ci ma vyznam podat si ziadost o invalidny dochodok? Dobrovolne som rozviazal pracovny pomer, mam 28 rokov a odpracovanych mam 6 rokov. Momentalne som tyzden na PN. Moja vseobecna lekarka mi povedala, ze to nema vyznam, ze nie som na tolko chory, aby mi nieco priznali. Liecim sa od roku 2000 na reumu a dva roky beriem biologicku liecbu. Moja Dg. Reumatoidna artritida seropozit. 4 stupna. Mam viacero bolestivych klbov, no najhorsie su na tom zapastia. Hybnost zapasti je minimalna, prakticky su nehybne. Lave koleno mam po uraze, absolvoval som 4 operacie a lekar sa vyjadril, aby som ho setril, pretoze je zrele na vymenu za umele a na to som prilis mlady.
Diagnozy kolena: s83,5 St.p. plastika LCA genus l.sin.
Chondropathio condyli medialis femoris et tibiae genus l.sin.gr.4
Dakujem za reakcie
.. pozri v prílohe zák o SP percentuálnu mieru poklesu scopnosti pracovať (myslím, že č. 4) - podľa svojej diagnózy. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html
Pre priznanie ID musí výjsť nad 40%.
Odborný lekár, u ktorého sa liečiš, vie najlepšie posúdiť ...