magsudka
05.05.10,23:01
Ahojte, prosím vás o radu na môj problém, ktorý vám v krátkosti popíšem.
Rozhodla som sa kúpiť starší domček, prostedníctvom realitnej kancelárie. A keďže na jeho kúpu potrebujem hypotéku, dala som si vyhotoviť znalecký posudok, ku ktorému som doložila list vlastníctva a katastrálnu mapu. K domu prislúcha aj hospodárska budova, ktorá je na tej istej parcele ako rodinný dom. Na katastrálnej mape táto budova nie je. V banke mi povedali, že skutočný stav nesúhlasí s právnym a podľa zákona spred dvoch rokov už musí byť zapísaná každá jedna stavba, aj keď je z "roku Pána" ako táto a je vhodná akurát tak na asanáciu. To mi aj v banke navrhli - buď doložím búracie povolenie, alebo geometrický plán. Narazila som však na problém : súčasný majitelia majú dom aj túto budovu pod hypotekárnou ťarchou, takže búracie povolenie mi nevystavia. Takže jediným riešením je geometrický plán. Mohli by ste mi prosím poradiť, kto ho má hradiť? Ja alebo súčasný majitelia? A môže vôbec realitná kancelária predávať takúto nevysporiadanú nehnuteľnosť?
andiablo
06.05.10,08:20
no je to jednoznačne maslo realitky
val007
06.05.10,08:28
No aj nám sa to stalo. Nemohla by si na úver využiť inú banku? My sme nepochodili vo VÚB - veľmi zlú skúsenosť máme, no v ČSOB úplne v pohode a boli sme sa pýtať aj v SLSP a tam by im to tiež nevadilo. Takže najjednoduchšie je podľa mňa zmeniť banku, rovno im povedať, kde je problém a je to. No a v znaleckom by ale nemala byť.
topinambur
06.05.10,09:10
Dobry den,

my sme zazili presne takyto pripad, ked sme kupovali nehnutelnost my.

Niektore stavby (garaz) boli zakreslene, ale neboli zapisane a niektore (hospodarske budovy) neboli ani zakreslene, ani zapisane.

Kupovali sme to cez realitku, pricom povodny majitel to dedil a realitka nam tvrdila, ze je vsetko v poriadku. Na nesulad medzi pravnym a skutocnym nas upozornil znalec. A zaroven na to upozornil povodnych majitelov a realitku.

Predavajuci to musi mat v poriadku, takze aj v nasom pripade zariadili nove zameranie a novy geometricky plan (dokonca sme potrebovali aj vynatie), vsetko hradili predavajuci, my sme banke dorucili pozadovanie dokumenty - sulad aktualneho a pravneho stavu.

A este som zabudla dodat - ze tie banky, v ktorych sme boli, ziadna nechcela zalozit nehnutelnost, ktora bola takymto sposobom nevysporiadana - ak znalec v posudku uviedol, ze stav nesedi s realitou, banka pozadovala dat to do poriadku a museli sme jednoducho cakat.
katalóg
10.05.10,14:55
Mám otázku. Kto je zodpovedný za údaj o veku stavby. Realitná kancelária, znalec? Dá sa hodnoverne zistiť vek domu?
Pred niekoľkými rokmi sa predával dom v našom blízkom okolí ako nový podľa údajov bežného realitného časopisu. Podľa bol min. predvojnový jednak podľa umiestnenia a architektúry. Bol zrekonštruovaný, takže novému majiteľovi nemuselo napadnúť aký má v skutočnoasti vek. Paradoxom bolo že bol prakticky kópiou svojho suseda z dvojdomu, ktorý podnes nesie pečať času.

Dnes zasa mení svojho majiteľa môj rodičovský dom. Je porozhadzovaný na rôznych weboch a tiež mu poriadne ubrali na veku. Prečo sa ľudia ak kupujú nehnuteľnosť nepopýtajú na vek stavby ľudí v okolí, alebo aj realitní makléri. Ja viem niet dostatok času.
U domov mestách je to asi jednoduchšie, správcovské spoločnosti majú podchytené údaje.
andiablo
10.05.10,16:30
Ak neuvedenie správny vek stavby tak môže byť trestne stíhaná dotyčná osoba. Jedna sa o podvod.
katalóg
10.05.10,23:46
Konkrétnejšie sa nedá odpovedať? Kto je dotyčná osoba v tomto prípade?
andiablo
12.05.10,16:04
Predávajúci nesmie uviesť kupujúceho do omylu. Ak ho uvedie do omylu (neúmyselne) je to dôvod na neplatnosť zmluvy. Ak tento omyl je úmyselný jedná sa o trestný čin podvodu.
ramina
09.06.10,21:39
Hľadám odpoveď na podobný problém:
Kupujeme nehnuteľnosť od rodičov, chceme na ňu zobrať hypotéku a zrekonštruovať ju...
No...v liste vlastníctva k danej nehnuteľnosti sú tri parcely: jedna s so spomýnanou nehnuteľnosťou, druhá so záhradou, tretia (tá je problémom) je definovaná spôsobom použitia ako pozemok, na ktorom je postavená budova bez označenia súpisným číslom. Na tejto tretej parcele sa reálne nachádza starý rodinný dom, ktorý už nemá pôvodný pôdorys, časť stavby spadla (a...je to sklad všetkého nepotrebného). Rodičia si doteraz mysleli, že stavba má vlastné súpisné číslo, platia obci daň,...
Zostali v šoku, keď som im oznámila postreh pána v banke, že budova nie je vysporiadaná, zápis v liste vlastníctva nesedí s katastrálnou mapou..!!!
Odvtedy chodíme od : právnika (prebehlo dedičské, no nevšimol si to...) na kataster(zmenili údaj bez podkladov), geodetický úrad (zemeranie kvôli spadnutiu budovy), stavebný úrad, evidenciu nehnuteľností,atď...
Budova sa zrazu z listu vlastníctva vyparila a nevieme na koho sa obrátiť:
kataster potrebuje potvrdenie, že budova je rodičov, a to od stavebného úradu, no ten nemá na základe čoho dané potvrdenie vydať, on koná na základe listu vlastníctva.A zmena zápisu v katastri nie je možná bez daného potvrdenia...
Ťahá sa to už tretí mesiac, no nič sa nerieši! Chodím z kancelárie do kancelárie a výsledok žiaden.
Prosím o radu a akúkoľvek pomoc. Dakujem
Mária27
10.06.10,08:08
Nechcete tú budovu zbúrať? Obec vám dá nejaké potvrdenie, že išlo o odstránenie nevyhovujúcej stavby a požiadate opraviť údaj v mape.
horkoláčik
10.06.10,16:39
Nechcete tú budovu zbúrať? Obec vám dá nejaké potvrdenie, že išlo o odstránenie nevyhovujúcej stavby a požiadate opraviť údaj v mape.

Tiež si myslím, že na "rozostavanú budovu bez stavebného povolenia" - nie je treba búracie povolenie:).
negotiant
09.07.11,21:57
Ahojte, prosím vás o radu na môj problém, ktorý vám v krátkosti popíšem.
Rozhodla som sa kúpiť starší domček, prostedníctvom realitnej kancelárie. A keďže na jeho kúpu potrebujem hypotéku, dala som si vyhotoviť znalecký posudok, ku ktorému som doložila list vlastníctva a katastrálnu mapu. K domu prislúcha aj hospodárska budova, ktorá je na tej istej parcele ako rodinný dom. Na katastrálnej mape táto budova nie je. V banke mi povedali, že skutočný stav nesúhlasí s právnym a podľa zákona spred dvoch rokov už musí byť zapísaná každá jedna stavba, aj keď je z "roku Pána" ako táto a je vhodná akurát tak na asanáciu. To mi aj v banke navrhli - buď doložím búracie povolenie, alebo geometrický plán. Narazila som však na problém : súčasný majitelia majú dom aj túto budovu pod hypotekárnou ťarchou, takže búracie povolenie mi nevystavia. Takže jediným riešením je geometrický plán. Mohli by ste mi prosím poradiť, kto ho má hradiť? Ja alebo súčasný majitelia? A môže vôbec realitná kancelária predávať takúto nevysporiadanú nehnuteľnosť?
toto je dost casty problem pri domoch. Vlastnici casto predavaju domy a bud garaz, alebo hospodarsku budovu nedali zapisat do katastralnej mapy a na list vlastnictva.

Zastavame nazor, za vlastnik by mal dat pravny stav nehnutelnosti do poriadku na vlastne naklady, kupujuci za to nemoze, ze garaz, alebo dalsia cast nehnutelnosti nie je zapisana.