ksichtoska
07.05.10,20:43
Poradte dobry recept na čatny / neviem či je to spravne napisane /. Uz som to jedlo a bolo to super. Len sa niekde dostať k receptu. Kto poradí dobrý recept?
Beella
07.05.10,18:56
Ja mám dva recepty - jedno čatný z nezrelých rajčín a jabĺk (toto my máme radšej) a jedno zo zrelých rajčín (toto miluje moja mamina a robím to pre ňu, ja si nechám tak max 4 poháriky :) )

ČATNÝ Z NEZRELÝCH RAJČÍN A JABĹK
1 kg nezrelých zelených rajčín
250 g cibule
250 g jabĺk
2 strúčiky cesnaku
1 feferónka
200 g práškový cukor
1 kávová lyžička (KL) soli
2 dl octu
1 KL mletého čierneho korenia
1 KL mletého nového korenia
1 KL mletého zázvoru
Postup
Zeleninu a ovocie umyjeme a pokrájame na drobné kocky. Dáme do rajnice, pridáme 2 - 3 polievkové lyžice vody a dusíme asi 30 minút za občasného miešania.
Pridáme cukor, soľ, ocot a koreniny a opäť spolu dusíme, až kým zmes nezačne hustnúť. Mierne hustú omáčku, v ktorej sú kúsky zeleniny, plníme ešte za horúca do pohárikov, uzatvoríme a obrátime hore dnom. Prikryjeme utierkou alebo uterákom a necháme vychladnúť.

ČATNÝ ZO ZRELÝCH RAJČÍN
1 kg olúpaných rajčín
2 veľké cibule
1 hlava česneku - nakrájať na kúsky
3 lyžice hrozienok
Toto všetko spolu variť asi 1 hodinu a potom pridáme:
1 kávová lyžička (KL) soli
1 KL sladkej papriky
1 KL kari
1 KL chilli
1 KL mleté čierne korenie
3 rozdrvené klinčeky
10 dkg cukor
1/8 octu
Opäť všetko spolu variť ďalšiu hodinu. Zmes plníme ešte za horúca do pohárikov, uzatvoríme a obrátime hore dnom. Prikryjeme utierkou alebo uterákom a necháme vychladnúť.
buchač
07.05.10,18:59
Poradte dobry recept na čatny / neviem či je to spravne napisane /. Uz som to jedlo a bolo to super. Len sa niekde dostať k receptu. Kto poradí dobrý recept?

Ale no tááák ....veď stačí do vyhľadávača položiť výraz ...:rolleyes:....
Približný počet výsledkov: 1 450 (0,22 sekúnd) ;)

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=sk&q=%C4%8Datny&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8


Chutney.


V prvom rade musíme vysvetliť, že toto pôvodne indické slovo (s radom príbuzností aj v slovenčine) sa nevyslovuje ako chutný (s čím som sa už stretla), ale čatny. V tých krajinách hovoriacich po anglícky, ktoré zotrvali v britskej ríši, toto indické slovo sa toľko ujalo, že sa ho používa ako paralela, ba až náhrada anglického relish = chuť, príchuť.

Chutney sa obyčajne nakladá do fliaš, ako nejaký kompot, skoro pretlak, s tým, že tá surovina si zachováva svoju „identitu“, čiže všetko je posekané (ale nie pomrvené, pretlačené), takže jasne vidieť, čo je v tom „čatny“. Aspoň podľa výzoru, u nás by sa mu najskôr podobala čalamáda – ktorá je ale kyslá, pripravená zo zeleniny a tie suroviny sú hrubšie posekané, alebo možno nášmu jablkovému pretlaku (podávanému ku bravčovému mäsu), alebo ak vám je známe „juhoslovanské“ (srbské) „ajvar“, čo je ale tureckého pôvodu, kde v tur. jazyku ayva = dula. V tom „ajvari“ asi dulu nenajdete, ale sú tam paradajky, sladká paprika, baklažán atď. Veľmi chutné.

Európska kuchyňa, ktorej základ je v rímsko-talianskej kuchyni, nejak sa stránila sladko-kyslo-trpkej chuti, čo Ázia si ujala a zdokonalila („sweet and sour“), nuž Briti si to prevzali a prešírili na svet. Používa sa hlavne pri pečenom mäse (hovädzie, bravčové, hydina...). Znalci hovoria, že „čatny“ najlepši chutí keď „vyzrie“, čiže keď si vo fľašky odleží aspoň niekoľko mesiacov.

Čo povedať o samej etymológii slova? Tak, príbuzné je ku nášmu regionálnemu čatľovať = omietať, lepiť, nanášať, obklad, či aj jeho východisku cápať (viď slová pod „C“), kde sa naráža na niečo, ako capiť, zacapiť, pritlačiť, rozšíriť atď. lebo to „čatny“ sa rozšíri po mäse.
Marína
07.05.10,19:16
Robím podľa prvého receptu od Beelly s tým, že používam polozrelé(ružové) a prídávam aj tvrdé zrelé rajčiaky. Tiež pridávam aj modré slivky, tie dodajú chutney výbornú chuť a aj ho zahustia. Cukor dávam hnedý.
viktorviktor
08.05.10,13:51
z http://podhajska-rk.szm.com/popina/india/ind03.html#catn

ČATNI (CHATNI)
- dosť pálivá, alebo zriedka - sladká pochutina, podáva sa v malých rozetách (alebo v malých mištičkách, tanierikoch) k ľubovoľným jedlám, okrem sladkých a nápojov. V prevažnej väčšine si ho pripravíme na jednorazové požitie. Čatni je možné pripraviť aj do zásoby a uchovávať v chladničke v uzatvorenom sklenenom pohári.

ČATNI - osobitná východná pochutina, ktorá vznikla v Indii. Jeho populárnosť rastie v celom svete. Korenená pochutina, akou je čatni, je často nezvyklým prídavkom k studenému mäsu, k rybe a hydine, k základným omáčkam, grilovanému mäsu, k syru, koláču plneného rybou alebo bravčovinou a obloženým chlebíčkom.

..... recepty, kokosové, mrkvové, zelené........čatny
Marína
08.05.10,15:07
U nás sa hlavne konzumuje ku grilovanému mäsu. Výborná je aj hrianka(opečená nasucho), na to šunka, chutney, plátkový syr, dať na chvíľu do mikrovlnej rúry, kým sa syr nerozpustí.
trisestri
08.05.10,21:45