Anonymka
20.10.05,09:46
Ahojte.

Aký účet mám použiť pri zaúčtovaní odvodov do ZP - za zamestnanca (je na neplateno volne a jeho príspevky musíme my zaplatiť) - má to byť účet 524 alebo nejaký iný???
liba2
20.10.05,13:48
Ahojte.

Aký účet mám použiť pri zaúčtovaní odvodov do ZP - za zamestnanca (je na neplateno volne a jeho príspevky musíme my zaplatiť) - má to byť účet 524 alebo nejaký iný???Zaplatením ZP za zamestnanca vám vzniká pohľadávka voči zamestnancovi, teda nie účet nákladový ale SÚ 335 a sumu poist. od zamestnanca žiadať späť.
Ľuba
20.10.05,13:53
Asi mi niečo ušlo, ale ak má zamestnanec napr. 2 týždne neplatené voľno, tak z čoho sa za neho platia preddavky ?
liba2
20.10.05,14:32
Ľuba
20.10.05,14:42
Vďaka, to som čítala, ale na stránke vszp v poradni Eugen Podhorný na otázku o neplatenom voľne uvádza (8.8.2005):

Poistenec je povinný nahlásiť do ôsmich kalendárnych dní skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť poistné na verejné zdravotné poistenie (PN, OČR, MD, neplatené voľno) tlačivom "Oznámenie poistenca – zamestnanca - na zmenu platiteľa štát" na príslušnej pobočke VšZP, kde je evidovaný. K uvedenému tlačivu nie je potrebné predložiť žiadny doklad o dôvode zmeny platiteľa poistného. Platiteľom poistného počas neplateného voľna je štát.

Takže mám v tom teraz chaos, či platiť z min. základu alebo vôbec.
liba2
20.10.05,14:51
p.Mihál to "odobril" , tak to asi bude správne. Ale tu sme s týmto mimotemy.
Anonymka
26.10.05,08:16
V súvislosti s touto témou by som sa ešte chcela opýtať, že odvody do ZP - aj náklady organizácie mám započítať do pohľadávky? Tak by to malo byť, veď predsa kvôli nemu musíme platiť odvody. Alebo pohĺadávka by mala obsahovať iba príspevky, ktoré za neho doplácame my??? Dík.
Zuzka
26.10.05,08:22
Pohľadávka je iba to, čo za neho zaplatíte vy.


To Ľuba, ten príspevok je starý, do konca augusta to platilo tak, ako je to uvedené. Od 1.9. je zmena v novele.
Anonymka
26.10.05,08:26
Nechcela som dať súhlas, ale odpoveď - ďakujem!!!