Magh80
11.05.10,16:45
Dobrý deň,
keďže si chcem zadovážiť sklokeramickú varnú dosku, bolo mi povedané, že podmienkou je mať trojfázovú elektrickú prípojku.

Mám však kopec nejasností ohľadne jej zavádzania a s tým spojených vecí. Ide o byt v paneláku.

1. Pokiaľ tomu dobre rozumiem, je nutné požiadať o prípojku jednak elektrárne, a po druhé zaplatiť si elektrikára, ktorý odvedie elektroinštačné práce priamo v byte, je to tak?
2. Robia elektárne to zavádzanie v danom bytovom dome vždy? Teda môžu to odmietnuť? Platí sa za to? Trvá to dlho? Dá sa to robiť z nejakého spoločného fondu vlastníkov bytov?
3. Potrebujem od niekoho iného okrem elektrární ešte nejaké povolenie na zavedenie? Bytové družstvo, stavebný úrad, správca, domový dôverník, resp. (božechráň) súhlas väčšiny vlastníkov bytov?
4. Zachytil som informáciu, že pri žiadosti o trojfázovú prípojku treba nadiktovať "veľkosť ističa", len netuším, kde ho v paneláku nájdem a o čo presne má ísť.
5. Pri samotnom zavádzaní rozvodov v byte potom tie spotrebiče, ktoré vyžadujú túto silnejšiu trojfázovú prípojku, sa dajú pripojiť iba na vybrané elektrické zásuvky, ktoré boli na to teraz namontované? Alebo keď elektrikár zavedie trojfázovú prípojku, znamená to, že už to mám pre všetky zásuvky v byte?

Ďakujem za odpovede & tipy
kokolačík
11.05.10,16:16
Dobrý deň,
keďže si chcem zadovážiť sklokeramickú varnú dosku, bolo mi povedané, že podmienkou je mať trojfázovú elektrickú prípojku.

Mám však kopec nejasností ohľadne jej zavádzania a s tým spojených vecí. Ide o byt v paneláku.

1. Pokiaľ tomu dobre rozumiem, je nutné požiadať o prípojku jednak elektrárne, a po druhé zaplatiť si elektrikára, ktorý odvedie elektroinštačné práce priamo v byte, je to tak?
2. Robia elektárne to zavádzanie v danom bytovom dome vždy? Teda môžu to odmietnuť? Platí sa za to? Trvá to dlho? Dá sa to robiť z nejakého spoločného fondu vlastníkov bytov?
3. Potrebujem od niekoho iného okrem elektrární ešte nejaké povolenie na zavedenie? Bytové družstvo, stavebný úrad, správca, domový dôverník, resp. (božechráň) súhlas väčšiny vlastníkov bytov?
4. Zachytil som informáciu, že pri žiadosti o trojfázovú prípojku treba nadiktovať "veľkosť ističa", len netuším, kde ho v paneláku nájdem a o čo presne má ísť.
5. Pri samotnom zavádzaní rozvodov v byte potom tie spotrebiče, ktoré vyžadujú túto silnejšiu trojfázovú prípojku, sa dajú pripojiť iba na vybrané elektrické zásuvky, ktoré boli na to teraz namontované? Alebo keď elektrikár zavedie trojfázovú prípojku, znamená to, že už to mám pre všetky zásuvky v byte?

Ďakujem za odpovede & tipy

1, Plus zaplatiť projekt a revíziu
2, Pochybujem, že by odmietli (taká rezerva výkonu bude)
Z FO iba keby sa to robilo do všetkých!!!! bytov .
3, Asi ohlásenie správcovi bytom.
4. Veľkosť ističa :
- (ak na stupačke ??? - bude na prízemí v skrini)
- ale skôr asi pre teba ; trojfázový - aký budeš mať inštalovaný výkon (deleno 0,66) = ampére ističa
5, rieši projekt = sklokeramická doska bude mať svoju novú trojfázovú zásuvku
Teraz máš zavedenú jednu fázu, ktorá je cez ističe rozdelená na jednotlivé obvody (sused má druhú fázu , ďalší sused tretiu fázu, tretí sused tvoju fázu atď. )
Ak by tebe púšťal nové fázy do starých obvodov - bol by projekt zbytočne zložitejší:)
Magh80
12.05.10,07:18
Díky moc, kokolačík.

Len mám pocit že akosi nerozumiem základnému princípu, keďže som v týchto veciach úplný amatér:
Keď požiadam elektrárne o trojfázový prípojku, nebude to zavedené pre celý vchod paneláku? (samozrejme za predpokladu, že si jednotliví majitelia dajú elektrikárom spraviť nové rozvody v bytoch)
T.j. ak sa za to platí, nemalo by to byť zo spoločného fondu?
Či je to tak, že táto žiadosť pre elektrárne sa vzťahuje výlučne iba na mna, t.j. iba ja jediný budem mať možnosť inštalácie trojfázových el. zásuviek?
lubko6394
12.05.10,07:35
Tá doska za to nestojí, kúp si inú alebo niečo iné. A lektrárne ti ťažko a určite nie zadara nespravia v paneláku 380V. Tie staré rozvody nie sú na to stavané. Všetko by si si musel zaplatiť sám, lebo netuším koľko tvojich susedov by investovalo do toho, aby mali 380V v byte - doteraz ich nepotrebovali a ked by sa jednalo aj o 5 Euro, tak budú proti. Robiť nové rozvody, projekt... tak to určite nikto nespraví pod 500 Eur. Szojí ti to za to ?
Laco-monter
12.05.10,07:44
Osobne nepoznám NIKOHO, čo by mal v panelákovom byte zavedenú 380 V pripojku.
Ferdosondo
12.05.10,07:46
Ak sa nemýlim, tak niektoré sklokeramické dosky sa dajú pripojiť aj na jednu fázu s obmedzením výkonu. Tuším aj ja som mal takú možnosť na tej mojej. Mal som však k dispozícii 3fázy tak som sa tým nezaoberal.
Ferdosondo
12.05.10,07:56
Teraz som pozeral schému pripojenia, tak sa dá doska zapojiť aj na jednu fázu. Otázne je, či tým pádom nebude niektorá varná zóna natrvalo vyradená s prevádzky, alebo sa v tomto prípade automaticky zamedzí zapnutie varnej zóny, ktorá by už mala väčší odber, ako je prípustné na jednu fázu.
Okrem toho sa robia aj varné dosky s dvomi varnými zónami a na tie jedna fáza stačí.
Pritiahnuť 3fázy sa dá, ale nekonečné vybavovanie a cena tohto špásu by bola dosť vysoká.
kokolačík
12.05.10,08:30
Dobrý deň,
keďže si chcem zadovážiť sklokeramickú varnú dosku, bolo mi povedané, že podmienkou je mať trojfázovú elektrickú prípojku.

Mám však kopec nejasností ohľadne jej zavádzania a s tým spojených vecí. Ide o byt v paneláku.

5. Pri samotnom zavádzaní rozvodov v byte potom tie spotrebiče, ktoré vyžadujú túto silnejšiu trojfázovú prípojku, sa dajú pripojiť iba na vybrané elektrické zásuvky, ktoré boli na to teraz namontované?


Díky moc, kokolačík.

Keď požiadam elektrárne o trojfázový prípojku táto žiadosť pre elektrárne sa vzťahuje výlučne iba na mna, t.j. iba ja jediný budem mať možnosť inštalácie trojfázových el. zásuviek?

Áno.
A sám si to aj platíš.



Tie staré rozvody nie sú na to stavané.
Robiť nové rozvody, projekt... tak to určite nikto nespraví pod 500 Eur. Szojí ti to za to ?

Staré rozvody sú ťahané podľa starých ističov .
Trojfázové by muselo byť
-prívod do bytu
- rozšíriť poistkovú skrinku
- ťahať nový (3f) rozvod - kam treba.


Ak sa nemýlim, tak niektoré sklokeramické dosky sa dajú pripojiť aj na jednu fázu s obmedzením výkonu.


Teraz som pozeral schému pripojenia, tak sa dá doska zapojiť aj na jednu fázu.
Pritiahnuť 3fázy sa dá, ale nekonečné vybavovanie a cena tohto špásu by bola dosť vysoká.

Možno by to mohol "obísť" (záleží na "súčasnosti" ostatných spotrebičoch) :
- vonku bude mať istič 25 A = cca 5,7 kW
- na dosku potiahnuť dva nové (1f) drôty = cca 4,4 kW
Ak to schéma dosky dovolí :
- z jedného drôtu (cez extra vypínač ) napojiť jednu sekciu dosky
- z druhého cez pôvodné zvyšok dosky.
!!! Na ostatné spotrebiče ti ostane max 1,3 kW = nebudeš môcť (s 2 sekciami dosky) súčasne používať väčšie spotrebiče - práčka / žehlička / konvica !!!
PS
(Alebo úplne "nenormované riešenie:D " = z dvoch nových 10 A ističov ťahať 2 nové drôty a spojiť ich na vstupe do dosky - keby nešlo rozdeliť dosku na sekcie )
kokolačík
12.05.10,08:32
Osobne nepoznám NIKOHO, čo by mal v panelákovom byte zavedenú 380 V pripojku.

No možno poznáš MÁLO bytov :D:D:D .
lubko6394
12.05.10,08:53
Možno by to mohol "obísť" (záleží na "súčasnosti" ostatných spotrebičoch) :
- vonku bude mať istič 25 A = cca 5,7 kW
- na dosku potiahnuť dva nové (1f) drôty = cca 4,4 kW
Ak to schéma dosky dovolí :
- z jedného drôtu (cez extra vypínač ) napojiť jednu sekciu dosky
- z druhého cez pôvodné zvyšok dosky.
!!! Na ostatné spotrebiče ti ostane max 1,3 kW = nebudeš môcť (s 2 sekciami dosky) súčasne používať väčšie spotrebiče - práčka / žehlička / konvica !!!
PS
(Alebo úplne "nenormované riešenie " = z dvoch nových 10 A ističov ťahať 2 nové drôty a spojiť ich na vstupe do dosky - keby nešlo rozdeliť dosku na sekcie )
No to by som rád videl toho projektanta, čo by ti to nakreslil, elektrikára, čo by ti to bol ochotný takto spraviť a najmä toho slepého, čo by pripájal trojfázové hodiny.
To riešenie si tak môžeš spraviť sám, daleko za hodinami kde máš istotu, že žiaden revízák nepríde. Fungovať to síce bude, ale nezabúdaj ešte na riziko nejakej škodovej udalosti a ako by sa asi k tomu stavali experti z poisťovne.
Ferdosondo
12.05.10,09:07
Možno by to mohol "obísť" (záleží na "súčasnosti" ostatných spotrebičoch) :
- vonku bude mať istič 25 A = cca 5,7 kW
- na dosku potiahnuť dva nové (1f) drôty = cca 4,4 kW
Ak to schéma dosky dovolí :
- z jedného drôtu (cez extra vypínač ) napojiť jednu sekciu dosky
- z druhého cez pôvodné zvyšok dosky.
!!! Na ostatné spotrebiče ti ostane max 1,3 kW = nebudeš môcť (s 2 sekciami dosky) súčasne používať väčšie spotrebiče - práčka / žehlička / konvica !!!
PS
(Alebo úplne "nenormované riešenie " = z dvoch nových 10 A ističov ťahať 2 nové drôty a spojiť ich na vstupe do dosky - keby nešlo rozdeliť dosku na sekcie )
No to by som rád videl toho projektanta, čo by ti to nakreslil, elektrikára, čo by ti to bol ochotný takto spraviť a najmä toho slepého, čo by pripájal trojfázové hodiny.
To riešenie si tak môžeš spraviť sám, daleko za hodinami kde máš istotu, že žiaden revízák nepríde. Fungovať to síce bude, ale nezabúdaj ešte na riziko nejakej škodovej udalosti a ako by sa asi k tomu stavali experti z poisťovne.
Ak som správne pochopil Kolačíka, tak nikde neuvažuje s trojfázovýmu hodinami. Akurát chce doplniť dva 10A ističe do bytového rozvádzača, z ktorých chce pripojiť dosku.
lubko6394
12.05.10,09:22
Ak som správne pochopil Kolačíka, tak nikde neuvažuje s trojfázovýmu hodinami. Akurát chce doplniť dva 10A ističe do bytového rozvádzača, z ktorých chce pripojiť dosku.
A s hodinami by to bolo ako ? Ked nie jedny moje trojfazové, tak potom 3 jednofázové alebo mať na vstupe min 30A istič. Tie vedenia v paneláku nie sú na takéto výkony stavané.
Magh80
12.05.10,09:24
Tá doska za to nestojí, kúp si inú alebo niečo iné.
Nuž ja to budem robiť zároveň s rekonštrukciou jadra a výmenou linky, takže nové rozvody sa budú ťahať tak či tak.

Osobne nepoznám NIKOHO, čo by mal v panelákovom byte zavedenú 380 V pripojku.
To fakt? No ja neviem nájsť snáď ani jediný 4-platničkový sporák, ktorý by údajne nevyžadoval 3-fázovú prípojku. Sa práveže divím, že ako je možné, že to nemajú ešte všetci automaticky. To nikto nemá v panelákoch 4-platničkové elektrické sporáky?

Keď požiadam elektrárne o trojfázový prípojku táto žiadosť pre elektrárne sa vzťahuje výlučne iba na mna, t.j. iba ja jediný budem mať možnosť inštalácie trojfázových el. zásuviek?

Áno.A sám si to aj platíš.
Díky za objasnenie, no stále v tom mám nejaký chaos: na čo vlastne potrebujem tie blbé elektrárne, keď sa to teda týka iba mna ako jediného bytu? Som myslel, že oni majú robiť nejaké práce v spoločných častiach paneláku. Tzn. že potom je tá možnosť otvorená pre všetkých. Chápem že elektrikár, ktorého si zaplatím ja, mi má naťahať káble v mojich stenách. Ale kde presne do toho vstupujú elektrárne?
Som si nejako predstavoval, že je to ako s internetom: provider si sám na vlastné náklady naťahá siete po mestských častiach a kto má záujem sa propojiť, cvaká iba za napojenie svojho bytu. Ak je to tak i pri trojfázovej prípojke, kvôli čomu mám platiť aj elektrárňam aj bytovému elektrikárovi?
lubko6394
12.05.10,09:38
Nuž ja to budem robiť zároveň s rekonštrukciou jadra a výmenou linky, takže nové rozvody sa budú ťahať tak či tak.

To fakt? No ja neviem nájsť snáď ani jediný 4-platničkový sporák, ktorý by údajne nevyžadoval 3-fázovú prípojku. Sa práveže divím, že ako je možné, že to nemajú ešte všetci automaticky. To nikto nemá v panelákoch 4-platničkové elektrické sporáky?


Díky za objasnenie, no stále v tom mám nejaký chaos: na čo vlastne potrebujem tie blbé elektrárne, keď sa to teda týka iba mna ako jediného bytu? Som myslel, že oni majú robiť nejaké práce v spoločných častiach paneláku. Tzn. že potom je tá možnosť otvorená pre všetkých. Chápem že elektrikár, ktorého si zaplatím ja, mi má naťahať káble v mojich stenách. Ale kde presne do toho vstupujú elektrárne?
Som si nejako predstavoval, že je to ako s internetom: provider si sám na vlastné náklady naťahá siete po mestských častiach a kto má záujem sa propojiť, cvaká iba za napojenie svojho bytu. Ak je to tak i pri trojfázovej prípojke, kvôli čomu mám platiť aj elektrárňam aj bytovému elektrikárovi?

No, už začínaš chápať. Tých susedov by si možno presvedčil, ak by v paneláku nebol plyn, ale tam sa tuším aj za socíku dávali 3f. Jednoducho ak bol k dispozícii plyn, tak sa usudzovalo, že každý bude variť a piecť na plyne. Aj samotná el. rúra je niekde problém, a to nehovorím o dalších zariadeniach vyžadujúci vysoký príkon, aj ked na krátky čas ( konvica). A o tých kvalitných zostarnutých hliníkových vodičoch ani nehovorím.
Paneláky sú robené tuším tak, že odberné miesto je spravidla vchod a niekde na vstupe by mali byť poistky pre celý dom, odtial ide prúd do tvojich hodín a ističov. Zožeň si elektrikára, nech sa ti na to pozrie a aspoň ti povie či máš šancu - lebo ak to vspup dovolí, mohol by si z neho ťahať bud 3f alebo jedným silným vodičom 1f. V každom prípade to vedenie od vstupu až do bytu asi zacvakáš sám.
kokolačík
12.05.10,09:54
Ak som správne pochopil Kolačíka, tak nikde neuvažuje s trojfázovýmu hodinami. Akurát chce doplniť dva 10A ističe do bytového rozvádzača, z ktorých chce pripojiť dosku.

To je varianta "neoficiálneho " riešenia

Inak ma ani nenapadlo, že by niekto chcel ťahať 3f a nechať si hodiny 1f (na to tam bol ten projektant / revízák).
kokolačík
12.05.10,09:56
A s hodinami by to bolo ako ? Ked nie jedny moje trojfazové, tak potom 3 jednofázové alebo mať na vstupe min 30A istič. Tie vedenia v paneláku nie sú na takéto výkony stavané.

V každom kábli je (veď sú odstupňované prierezy) rezerva (ak ho nepredbehli susedia :) ).
kokolačík
12.05.10,10:54
Nuž ja to budem robiť zároveň s rekonštrukciou jadra a výmenou linky, takže nové rozvody sa budú ťahať tak či tak.

To fakt? No ja neviem nájsť snáď ani jediný 4-platničkový sporák, ktorý by údajne nevyžadoval 3-fázovú prípojku. Sa práveže divím, že ako je možné, že to nemajú ešte všetci automaticky. To nikto nemá v panelákoch 4-platničkové elektrické sporáky?


Díky za objasnenie, no stále v tom mám nejaký chaos: na čo vlastne potrebujem tie blbé elektrárne, keď sa to teda týka iba mna ako jediného bytu? Som myslel, že oni majú robiť nejaké práce v spoločných častiach paneláku. Tzn. že potom je tá možnosť otvorená pre všetkých. Chápem že elektrikár, ktorého si zaplatím ja, mi má naťahať káble v mojich stenách. Ale kde presne do toho vstupujú elektrárne?
Som si nejako predstavoval, že je to ako s internetom: provider si sám na vlastné náklady naťahá siete po mestských častiach a kto má záujem sa propojiť, cvaká iba za napojenie svojho bytu. Ak je to tak i pri trojfázovej prípojke, kvôli čomu mám platiť aj elektrárňam aj bytovému elektrikárovi?

Elektrárňam patria káble po hodiny (a v nich majú nejaký disponibilný výkon / prácu ).Ich súhlas potrebuješ na pripojenie ďalšieho výkonu.Aj zmluvu máš predsa ty a nie všetci (okrem spoločnej spotreby).A elektrárňam zaplatíš za pripojenie.
Ferdosondo
12.05.10,11:03
Magh80 to "požiadanie" zas nie je také jednoduché. Chce to peniaze, čas a pevné nervy. Najprv potrebuješ zistiť, či je možná 3f prípojka, potom projekt, vyjadrenie od elektrikárov, namontovanie nových elektrických rozvodov, revízna správa a nakoniec namontovanie elektromera na 3f. Celá táto tortúra, môže trvať okolo 2-3 mesiacov. V horšom prípade aj viac.

Potom je tu druhá možnosť. Pripojiť dosku na jednu fázu. Schému nájdeš napr. na stránke Whirpoolu pri varných doskách.
Magh80
12.05.10,11:24
Tých susedov by si možno presvedčil, ak by v paneláku nebol plyn, ale tam sa tuším aj za socíku dávali 3f.

Nuž v mojom paneláku práveže plyn nie je. A elektrárne mi odpísali, že evidujú na odbernom mieste, ktorým je, ako hovoríš, celý vchod, 1f. Preto mám z toho úplný chaos, keď som sa teraz v diskusii dozvedel, že tento počet fáz nie je vchodová záležitosť, a nemá to nič z bytovým fondom, ale záležitosť čisto jedného bytu. Ako potom elektrárne môžu evidovať počet fáz pre vchod? Keď môžu mať rôzni vlastníci bytov údajne rôzne prípojky.


V každom prípade to vedenie od vstupu až do bytu asi zacvakáš sám.

A toto konkrétne, teda vedenie od vstupu až do bytu, zaplatím elektrárňam či môjmu rekonštrukčnému elektrikárovi?


teraz idem riesit elektrarne, ak ti to neponahla cez vikend vyzistim a dam vediet...

Jasne, buď taký dobrý a daj potom vedieť. Díky.


Elektrárňam patria káble po hodiny (a v nich majú nejaký disponibilný výkon / prácu ).Ich súhlas potrebuješ na pripojenie ďalšieho výkonu.Aj zmluvu máš predsa ty a nie všetci (okrem spoločnej spotreby).A elektrárňam zaplatíš za pripojenie.

Čiže elektrárňam dám žiadosť na schválenie, a keď to schvália, znamená to, že odobrili nárast výkonu a tým to z ich strany hasne? Nepotrebujú nič inštalovať či ťahať, všetko zavedie môj elektrikár, ktorého si zaplatím?

Díky všetkým za rady.
Laco-monter
12.05.10,11:37
No možno poznáš MÁLO bytov :D:D:D .

Ty si ešte vačsí MAGOR ako JA
lubko6394
12.05.10,11:41
A tak to je pruser. Takže jediná rada znie - chod do elektrární a pýtaj sa na možnosť 3f alebo pre 1f zvýšenie ističa pre byt.
A až ked toto budeš vedieť, môžeš jednať s elektrikárom, bude treba projekt, všetko spraviť vrátane revízie a potom oznámiť pripravenosť elektrárňam. Tie potom ( a majú na to tuším mesiac času ) pošlú svojho odborníka s hodinami, ten ich namontuje a zapojí, faktúru za pripojenie ti obratom pošlú.
kokolačík
12.05.10,13:32
Ty si ešte vačsí MAGOR ako JA , že na Teba ešte neprišli za ten čierny odber elektriny:D.




Aký čierny ?
Elektrina je bezfarebná





A keď ťa kopne ? Aj vtedy ??:D







mimotemy
Ja to dlho vravím tak jemne :
Nie je nás veľa na Slovensku :---:---.
Ferdosondo
12.05.10,15:27
Celý panelák pripojený na jednu fázu? Aj také existuje?
Laco-monter
12.05.10,15:36
Ja som mal v byte pripojku na elektricku pec.

Premeral som ju a zistil som, že su tam vlastne len dve fazy,

faza proti faze nedavala 380 V , len 220 V

Ale aj tak som z nej rozviedol 3 samostatné vetvy :

-na šporák , na práčku a na zasuvku v kupelni +ventilator+mikrovlnka v kuchyni

A je to O.K. doležité obvody mám istené samostatne a nie je to zapojené do série ako vo vätšine bytov.
Ferdosondo
12.05.10,15:49
Ja som mal v byte pripojku na elektricku pec.



faza proti faze nedavala 380 V , len 220 V


A si si istý, že to boli dve fázy?
kokolačík
12.05.10,15:51
Celý panelák pripojený na jednu fázu? Aj také existuje?

Blbosť. Ani dva byty keby boli tak NIE .
Laco-monter
12.05.10,15:53
A si si istý, že to boli dve fázy?

Takym sposobom, je u nas "poťahaná" elektrika, že jeden je svetelný obvod a dva obvody su zásuvkové.

Akurát, že na jednej poistke je jedna zásuvka a na ďalšej poistke 4 zásuvky .

Z akých fáz je napojený hlavný istič mojho bytu som neskumal.
Hop377
12.05.10,15:53
Prepac, ale Ty asi nebudes elektrikar, inak by si mal vratit vyucny list, to co si napisal su riadne blbosti.
Laco-monter
12.05.10,15:56
Prepac, ale Ty asi nebudes elektrikar, inak by si mal vratit vyucny list, to co si napisal su riadne blbosti.

Nie nie som elektrikar ,

no čo som si ja elektriku "poťahal", tak všetko bez problémov funguje.
kokolačík
12.05.10,15:58
Ja som mal v byte pripojku na elektricku pec.

Premeral som ju a zistil som, že su tam vlastne len dve fazy,

faza proti faze nedavala 380 V , len 220 V = tzv mŕtva fáza :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D (a nemala 230 ?? )


Ale aj tak som z nej rozviedol 3 samostatné vetvy :

-na šporák , na práčku a na zasuvku v kupelni +ventilator+mikrovlnka v kuchyni

A je to O.K. doležité obvody mám istené samostatne a nie je to zapojené do série ako vo vätšine bytov.

zásuvka (dvoj ) v kúpelke býva v obvode iba jedna - počíta sa s pračkou

Pozor na termity = zásuvky (v jednom obvode) sa zapájajú IBA paralelne (kvôlivá takej blbosti, ako je napätie :--- )
kokolačík
12.05.10,16:03
Ja som mal v byte pripojku na elektricku pec.

Premeral som ju a zistil som, že su tam vlastne len dve fazy,

faza proti faze nedavala 380 V , len 220 V



Pozriem obidva konce kábla (resp kde sú zapojené vodiče)
pozriem počet žíl
pozriem farby žíl.
Viem.
(A ak nerozumiem - nepíšem to ako fakt, ale ako otázku)
Hop377
12.05.10,16:04
Tak to si mozes gratulovat. Len by ma este zaujimalo ako sa daju spotrebice zapajat seriovo a navyse tak aby este aj fungovali. Na Tvoje merania sa uz radsej ani nepytam.
kokolačík
12.05.10,16:10
Tak to si mozes gratulovat. Len by ma este zaujimalo ako sa daju spotrebice zapajat seriovo a navyse tak aby este aj fungovali. Na Tvoje merania sa uz radsej ani nepytam.

Také lachchké nevyéééš ??

Šak kúpiš americké (či aké) na 110 a dáš dva do série :):).
(a o 16 % menej frekvencie (okrem TV a PC ) predsa nevadí :D )
Hop377
12.05.10,16:12
To ma nenapadlo, len je v tom jeden hacik vzdy budes musiet mat zapnute obidva spotrebice a musia mat priblizne rovnaku spotrebu.
A na frekvenciu sa mozes vies, sak nech si obraz skace ako chce. :-)
Laco-monter
12.05.10,16:15
Odpoviem Vám slovami klasika :

"prilišna učenosť ťa doháńa do šialenstva..."

Ja som nepisal o tom, že spotrebiče su zapojené do serie, ale že zasuvky su zapojene seriovo na jednej vetve, z jednej fázy.
Laco-monter
12.05.10,16:17
Pozriem obidva konce kábla (resp kde sú zapojené vodiče)
pozriem počet žíl
pozriem farby žíl.
Viem.
(A ak nerozumiem - nepíšem to ako fakt, ale ako otázku)

Inštalacia bola robená pred 40-timi rokmi a vodiče nie su zvlašť označené farebne ako to prikazuju sučasne platné normy.
Hop377
12.05.10,16:19
Kontrolna otazka ...a co si predstavujete pod seriovym zapojenim?, vojin Kefalin?

Neber to v zlom, ale davat rady z tejto oblasti, ked v tom mas sam hokej je nebezpecne.
Laco-monter
12.05.10,16:25
Kontrolna otazka ...a co si predstavujete pod seriovym zapojenim?, vojin Kefalin?

Neber to v zlom, ale davat rady z tejto oblasti, ked v tom mas sam hokej je nebezpecne.

Ja NIKOMU nedavam rady , dneska je každý mudry ako radio, a tudíž radám NENASLOUCHÁ !

Ja som len OZREJMIL akým sposobom mám el v byte zapojenú .

TO je všetko.
kokolačík
12.05.10,16:29
Odpoviem Vám slovami klasika :

"prilišna učenosť ťa doháńa do šialenstva..."

Ja som nepisal o tom, že spotrebiče su zapojené do serie, ale že zasuvky su zapojene seriovo na jednej vetve, z jednej fázy.

Doplním :
- zásuvky sú sériovo IBA fyzicky
- elektricky sú paralelne.
lubko6394
13.05.10,06:02
Mám taký dojem, že sme mu asi moc nepomohli.
Inak si viem predstaviť aj to, že je celý vchod napojený na 1 fázu. Predsa socialistický elektrikár môže zapájať 12 činžiakov a má k dispozícii 1 rozvádzač resp. trafo, takže ťahá z jednej fázy 4 trojžilové káble a tým dostane na 1 fázu nepojený nie byt, vchod, činžiak ale hned 4 činžiaky. Takže je možné, že v danom činžiaku žiadnych 380 V nie je a z finančného hladiska asi ani nikdy nebude.
kokolačík
14.05.10,09:32
Mám taký dojem, že sme mu asi moc nepomohli.
Inak si viem predstaviť aj to, že je celý vchod napojený na 1 fázu. Predsa socialistický elektrikár môže zapájať 12 činžiakov a má k dispozícii 1 rozvádzač resp. trafo, takže ťahá z jednej fázy 4 trojžilové káble a tým dostane na 1 fázu nepojený nie byt, vchod, činžiak ale hned 4 činžiaky. Takže je možné, že v danom činžiaku žiadnych 380 V nie je a z finančného hladiska asi ani nikdy nebude.

A výťahový motor bude aký ?????????????????????????????? - 1f =:D:D:D:D .
lubko6394
14.05.10,09:46
A výťahový motor bude aký ?????????????????????????????? - 1f =:D:D:D:D .

Každý činžiak nemá výťah - napríklad tie budovateľské z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov ešte aj s miešačkovou plastikou nad vchodom - teda ešte nepanelové byty. Konieckoncov aj tie panelové boli zo začiatku len do 3 poschodí a bez výťahu...
anonym222
14.05.10,18:54
Toľko bludov na jednom vlákne som už dávno nečítal. Ani sa mi to nechce komentovať.

To Magh80:
1. Rozvody v spoločných priestoroch domu nepatria distribútorovi (nepoužívajte termín "elektrárne", pretože tie už elektrinu iba vyrábajú), ale patria vlastníkovi domu. Za ich bezpečnosť a funkčnosť zodpovedá správca domu. Hranica vlastníctva distribútora končí v PRIS pri dome.
2.Elektromer patrí taktiež distribútorovi, aj keď je zapojený v rozvode domu.
3. Postup je taký že najskôr požiadaj distribútora o navýšenie MRK. Predpokladám, že ťa distribútor nepripojí na stávajúce rozvody v dome, ale bude požadovať samostatné pripojenie a pravdepodobne bude požadovať aby bolo meranie dole, asi vonku v skrini. Ak by ti to dovolil, budeš potrebovať súhlas správcu, ale ten ti asi súhlas na také pripojenie nedá, nakoľko rozvody neboli projektované na väčší výkon. Pre oficiálnu žiadosť budeš potrebovať projekt novej prípojky. Ak dostaneš súhlas na navýšenie MRK, dáš si to spraviť vrátane následnej revízie a distribútor ťa potom pripojí.
kokolačík
14.05.10,21:06
Toľko bludov na jednom vlákne som už dávno nečítal. Ani sa mi to nechce komentovať.

To Magh80:
1. Rozvody v spoločných priestoroch domu nepatria distribútorovi (nepoužívajte termín "elektrárne", pretože tie už elektrinu iba vyrábajú), ale patria vlastníkovi domu. Za ich bezpečnosť a funkčnosť zodpovedá správca domu. Hranica vlastníctva distribútora končí v PRIS pri dome.
2.Elektromer patrí taktiež distribútorovi, aj keď je zapojený v rozvode domu.
3. Postup je taký že najskôr požiadaj distribútora o navýšenie MRK. Predpokladám, že ťa distribútor nepripojí na stávajúce rozvody v dome, ale bude požadovať samostatné pripojenie a pravdepodobne bude požadovať aby bolo meranie dole, asi vonku v skrini. Ak by ti to dovolil, budeš potrebovať súhlas správcu, ale ten ti asi súhlas na také pripojenie nedá, nakoľko rozvody neboli projektované na väčší výkon. Pre oficiálnu žiadosť budeš potrebovať projekt novej prípojky. Ak dostaneš súhlas na navýšenie MRK, dáš si to spraviť vrátane následnej revízie a distribútor ťa potom pripojí.

Po novom :
- elektrárne vyrábajú = 0
- distribútori distribujú = súhlas s (vyšším) pripojením
- predajcovia predávajú = nová zmluva?

PS
Koľko už môže mať taká doska ? 12 kw ???
To žeby káble boli tak presne výkonovo (pred 10-20 ROKMI ) naprojrktované, že v jednom vchode paneláku nebude výkonová rezerva 12 kW ????????????????????????????????????:D:D
Palusko.sk
15.05.10,23:58
Riesenie je jednoduche, do toho baraku budu urcite dovedene 3 fazy, tak treba najst rozvadzac kde koncia a potiahnut si odtial kabel. K tomu treba ale projekt, povolenie a reviziu plus istic a podla novych noriem tusim aj prudovy chranic :) to vyjde minimalne na 300-400 eur. Tusim bude potrebne vymenit aj elektromer za 3 fazovy ale to je zalezitost energetikov.

P.S: elektrarne dodavaju 110 kilo volt a podobne, 220 a 380V(resp.230/400) riesi niekto uplne iny (energetici ako to tu uz niekto spominal)
kokolačík
16.05.10,06:32
Riesenie je jednoduche, do toho baraku budu urcite dovedene 3 fazy, tak treba najst rozvadzac kde koncia a potiahnut si odtial kabel. K tomu treba ale projekt, povolenie a reviziu plus istic a podla novych noriem tusim aj prudovy chranic :) to vyjde minimalne na 300-400 eur. Tusim bude potrebne vymenit aj elektromer za 3 fazovy ale to je zalezitost energetikov.

P.S: elektrarne dodavaju 110 kilo volt a podobne, 220 a 380V(resp.230/400) riesi niekto uplne iny (energetici ako to tu uz niekto spominal)

Také by som veru v zásuvke NECHCEL :D:D:D:D !

PS
Prenosové VN bývajú 110 kV / ditribučné obyčajne 22 kV
To je taká módna blbosť - preventívny význam má tak pri zubárskom kresle a podobne
canbo
16.05.10,07:09
Postup je následovný :- 1. žiadosť o zmenu pripojenia na príslušnom kontaktnom mieste (technik od rozvodných závodov vykoná obhliadku a vydá vyjadrenie v ktorom stanoví podmienky :spôsob, miesto pripojenia)- 2. Na základe vyjadrenia rozvodných závodov sa vypracuje projektová dokumentácia, súčasťou ktorej je súhlas dotknutých osôb( bytové družstvo, správca / majiteľ objektu...)
- 3. Projektová dokumentácia sa posiela na posúdenie na rozvodné závody. -4. po kladnom vyjadrení sa zhotoví prípojka podľa projektovej dokumentácie , zhotoviteľ vyda kladnú revíznu .
-5.Podá sa žiadosť o pripojenie (zaplatí sa poplatok za registráciu do systému, výška poplatku je rôzna ,nová prípojka stojí viac, ako zmena .) -6. po zaplatení poplatku zapoja nový elektromer.
Poznámka: čo sa týka ističa - je to hodnota vašeho ističa ktorú si objednávate . Podľa hodnoty ističa sa odvíja cena tarifu el energie.
anonym222
16.05.10,13:49
Po novom :
- elektrárne vyrábajú = 0
- distribútori distribujú = súhlas s (vyšším) pripojením
- predajcovia predávajú = nová zmluva?

Čo tým chcel básnik povedať?



PS
Koľko už môže mať taká doska ? 12 kw ???
To žeby káble boli tak presne výkonovo (pred 10-20 ROKMI ) naprojrktované, že v jednom vchode paneláku nebude výkonová rezerva 12 kW ????????????????????????????????????:D:D
To by mohol povedať každý a zvýšiť si MRK o 12kW. Spotreba domácnosti za posledných 20 rokov hodne narástla. Nie je v záujme správcu domu, ani ostatných vlastníkov riskovať výpadky prípadne aj požiar, a ešte viac ich zaťažovať. Ak chceš väčší výkon, urob si novú prípojku.



Prenosové VN bývajú 110 kV / ditribučné obyčajne 22 kV
110kV vedenia tvoria súčasť distribučnej sústavy. Prenosovú sústavu tvoria vedenia 220kV a 400kV.



To je taká módna blbosť - preventívny význam má tak pri zubárskom kresle a podobne
Prúdový chránič nie je žiadna módna blbosť ako sa domnievaš! Inštaluje sa však až v domovej inštalácii za meraním, a samozrejme za miestom rozdelenia sústavy TNC. S prípojkov nemá nič spoločné.


Riesenie je jednoduche, do toho baraku budu urcite dovedene 3 fazy, tak treba najst rozvadzac kde koncia a potiahnut si odtial kabel.
Miesto pripojenia ti určí distribútor. Nemôžeš sa predsa pripojiť kde sa ti zachce.
Ferdosondo
16.05.10,18:49
Postup je následovný :- 1. žiadosť o zmenu pripojenia na príslušnom kontaktnom mieste (technik od rozvodných závodov vykoná obhliadku a vydá vyjadrenie v ktorom stanoví podmienky :spôsob, miesto pripojenia)- 2. Na základe vyjadrenia rozvodných závodov sa vypracuje projektová dokumentácia, súčasťou ktorej je súhlas dotknutých osôb( bytové družstvo, správca / majiteľ objektu...)
- 3. Projektová dokumentácia sa posiela na posúdenie na rozvodné závody. -4. po kladnom vyjadrení sa zhotoví prípojka podľa projektovej dokumentácie , zhotoviteľ vyda kladnú revíznu .
-5.Podá sa žiadosť o pripojenie (zaplatí sa poplatok za registráciu do systému, výška poplatku je rôzna ,nová prípojka stojí viac, ako zmena .) -6. po zaplatení poplatku zapoja nový elektromer.
Poznámka: čo sa týka ističa - je to hodnota vašeho ističa ktorú si objednávate . Podľa hodnoty ističa sa odvíja cena tarifu el energie. Napísal si to dobre.
Teraz však stojí za uváženie, či to stojí za to, aby zadávateľ témy absolvoval celý tento kolotoč, kôli varnej doske. Bude k tomu potrebovať v tom lepšom prípade čas cca.3 mesiace v horšom aj viac. Stáť ho to bude cca 1 000 Eur a viac. O kope nervov s vybavovačkami ani nehovorím.
Sú tu však možnosti pri ktorých toto nebude musieť riešiť.
1. Kúpiť dosku s dvomi platňami. Stačí pripojenie na jednu fázu.
2. Kúpiť dosku so štyrmi platňami a pripojiť ju na jednu fázu. Na stránke Whirpoolu je schéma zapojenia. Otázkou je či pri tomto zapojení budú fungovať len niektoré varné zóny, alebo sú zóny elektronicky pripájané k fázi tak, aby hriala tá zóna ktorú chceme použiť. Samozrejme má to obmedzenie, že nebudú hriať naraz všetky zóny.
kokolačík
16.05.10,19:07
1, To by mohol povedať každý a zvýšiť si MRK o 12kW.

2, Nie je v záujme správcu domu, ani ostatných vlastníkov riskovať výpadky prípadne aj požiar, a ešte viac ich zaťažovať.

3, Prúdový chránič nie je žiadna módna blbosť ako sa domnievaš! Inštaluje sa však až v domovej inštalácii za meraním, a samozrejme za miestom rozdelenia sústavy TNC. S prípojkov nemá nič spoločné.



1, Prečo každý ?? Iba ten, čo dostane súhlas :D:D:D:D .

2, To si iba teraz spadol, alebo si od narodenia taký ??
Aký požiar ???????????????????????

3, Tak skús ! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Kedy je potrebný ??????
anonym222
16.05.10,20:19
Myslím že Canbo v príspevku 47 veľmi dobre zodpovedal na úvodnú položenú otázku. Ostatné je už mimotemy, najme príspevky kokolačika, takže ďalej sa k jeho nezmyslom už nevyjadrujem.
kokolačík
16.05.10,20:29
Myslím že Canbo v príspevku 47 veľmi dobre zodpovedal na úvodnú položenú otázku. Ostatné je už mimotemy, najme príspevky kokolačika, takže ďalej sa k jeho nezmyslom už nevyjadrujem.

Ale len sa vyjadri, čo za BLBOSŤ si tam spomínal :

POŽIAR na kábli !!!!!!!!
lubko6394
17.05.10,05:59
Ale len sa vyjadri, čo za BLBOSŤ si tam spomínal :

POŽIAR na kábli !!!!!!!!

Ja ti teda odpoviem. Do starého hliníkového socialistického rozvodu sú rizikom zapojiť aj automatické práčky. To, že mám v byte 16A istič ešte neznamená, že to vedenie v byte a do bytu takúto záťaž vydrží a ak náhodou áno, tak dlhodobo na 80% určite nie. A teraz si prečítaj čo sa stane: Zaoxidované spoje v zásuvkách a krabiciach ako aj vodiče v miestach porušenia sa začnú zahrievať a zvyšovať odpor, ktorý bude príčinou dalšieho zohrievania, vzrasto odporu... A potom to skončí bud prskavkou - to sa na najhoršom mieste pretaví drôt a vyprskne taveninu a oblúk do svojho okolia, alebo sa rozpáli do žerava celý vodič.
A asi si veľký macher, ktorému sa nikdy nestalo, že ho koplo 220, alebo ťa koplo a prúd prebehol tvoje mozgové závity. Tých pár Euro za chránič aby som sa netriasol z blbosti alebo náhodného dotyku mi za to stojí. Ja si svoje závity chcem uchrániť.
kokolačík
17.05.10,06:50
Ja ti teda odpoviem. Do starého hliníkového socialistického rozvodu sú rizikom zapojiť aj automatické práčky. To, že mám v byte 16A istič ešte neznamená, že to vedenie v byte a do bytu takúto záťaž vydrží a ak náhodou áno, tak dlhodobo na 80% určite nie. A teraz si prečítaj čo sa stane: Zaoxidované spoje v zásuvkách a krabiciach ako aj vodiče v miestach porušenia sa začnú zahrievať a zvyšovať odpor, ktorý bude príčinou dalšieho zohrievania, vzrasto odporu... A potom to skončí bud prskavkou - to sa na najhoršom mieste pretaví drôt a vyprskne taveninu a oblúk do svojho okolia, alebo sa rozpáli do žerava celý vodič.
1, A asi si veľký macher, ktorému sa nikdy nestalo, že ho koplo 220, alebo ťa koplo a prúd prebehol tvoje mozgové závity.
2, Tých pár Euro za chránič aby som sa netriasol z blbosti alebo náhodného dotyku mi za to stojí.
3, Ja si svoje závity chcem uchrániť.

Projektované to bolo :
- kábel väčší prierez ako požadovaný vzhľadom na oteplenie a plnú záťaž
- istič nižší, ako inštalovaný kábel
- stačí raz za pár rokov dotiahnuť skrutky na svorkách.
Pre TVOJE info1 :
- hliník oxiduje iba povrchovo :D:D:D:D (potom oxyd bráni kyslíku ísť hlbšie (nie ako pri železe )
- zásuvkové (1f) okruhy bývajú 10 A ( a nie 16 :--- )
PS
To je čo ????? to akože pod izoláciou bude mechanicky porušený drôt :D ?
Tavenina ti vyprskne :
- cez izoláciu ?
- do voľného priestoru krabice ?
No a čo ??????
Ak sa drôt prepáli - nič sa nedeje.
Ak je skrat - odchytí to istič.
Pre TVOJE info2 :
Najčastejšie :
- izolácia vplyvom tepla z prechodového odporu degraduje - v podstate uhoľnatie
(ale aby sa to zapálilo , MUSÍ tam byť ešte napr vysokááááááááá vlhkosť / iný horľavý materiál )
1, (ja to mám vyskúšané) Poď odkryjeme fázu :
- ja si po nej brnknem PRVý
- potom ty :---:---:---
- a uvidíme v praxi kto tomu rozumie - a kto to videl z rýchlika = TREPE .
2, Keď na to aby si sa netriasol potrebuješ prúdový chránič, tak čakám vysvetlenie (náhodný dotyk = dobre ťa OBLBLI ) podmienok :
KEDY ťa ochráni !!!!!!!
- sa odpáli drôt pri nedotiahnutej skrutke
3, Vidím, že nemáš ani šajnu:D:D:D:D:D:D kade tečie prúd, keď sa "chytíš" fázy - platí "zákon minimálnej práce":---:---:--- .
lubko6394
17.05.10,07:27
Projektované to bolo :
- kábel väčší prierez ako požadovaný vzhľadom na oteplenie a plnú záťaž
- istič nižší, ako inštalovaný kábel
- stačí raz za pár rokov dotiahnuť skrutky na svorkách.
To si teda nevidel socialistických murárov v praxi a nespočítal kolko krát tie hliny ohli, inak pri tretej výmene zásuvky si tie vodiče v priereze narušíš sám a máš vystarané.
Pre TVOJE info1 :
- hliník oxiduje iba povrchovo (potom oxyd bráni kyslíku ísť hlbšie (nie ako pri železe )
- zásuvkové (1f) okruhy bývajú 10 A ( a nie 16 )

1.ja som netvrdil, že zoxidujú z povrchu do stredu, problémom sú tie ohyby a tým zúženia prierezu
2. V byte mám 2x6 A svetlo a 5x16A zásuvky - všetko od socialistického elektrikára.
PS
To je čo ????? to akože pod izoláciou bude mechanicky porušený drôt ?
Zober si hliníkový vodič a štyrikrát ho v jednom mieste ostro prehni a uvidíš.

Tavenina ti vyprskne :
- cez izoláciu ?
- do voľného priestoru krabice ?
No a čo ??????
Ak sa drôt prepáli - nič sa nedeje.
Ak je skrat - odchytí to istič.
A pán je teoretik. Takže to vyprsknuté na koberec, záclonu, PVC ... nie je problémom.
Žeravý drôt tiež bez problémov zapáli všetko horľavé v okolí a je mi prd platné že to schladí odpojenie napätia pri vzraste prúdu nad 16A, ked mi horí už polovička bytu. Pravdu máš, že potom už môžem hasiť bez obáv aj s vodným hasiacim prístrojom.

Pre TVOJE info2 :
Najčastejšie :
- izolácia vplyvom tepla z prechodového odporu degraduje - v podstate uhoľnatie
(ale aby sa to zapálilo , MUSÍ tam byť ešte napr vysokááááááááá vlhkosť / iný horľavý materiál )
Ano aj takýto priebeh je možný. Len to zuholnatelé pri vzraste teploty a za prístupu kyslíka začne horieť...

1, (ja to mám vyskúšané) Poď odkryjeme fázu :
- ja si po nej brnknem PRVý
- potom ty
- a uvidíme v praxi kto tomu rozumie - a kto to videl z rýchlika = TREPE
Však si pre mna za mna sadni aj do elektrického kresla a básni mi o tom aký si chytrý a nesmrteľný.

2, Keď na to aby si sa netriasol potrebuješ prúdový chránič, tak čakám vysvetlenie (náhodný dotyk = dobre ťa OBLBLI ) podmienok :
KEDY ťa ochráni !!!!!!!
- sa odpáli drôt pri nedotiahnutej skrutke
Asi ti tie tvoje závity ten prúd trošička narovnal.

3, Vidím, že nemáš ani šajnu kade tečie prúd, keď sa "chytíš" fázy - platí "zákon minimálnej práce" .
Tak len do toho, ešte treba pár závitov vyhladiť a budeš komplet.
kokolačík
17.05.10,09:16
Tak len do toho, ešte treba pár závitov vyhladiť a budeš komplet.

Nooo

Vyzerá, že toto je celá tvoja ODBORNOSŤ :D:D:D:D:D:D .

PS
Keď sa chytíš fázy (a .. ) tak ti to rozhádže srdénko (a vôbec nevyhladí ten tvoj posledný závit - tie od brigadírky sú totiž doživotne ! ).
lubko6394
17.05.10,09:31
Nooo

Vyzerá, že toto je celá tvoja ODBORNOSŤ :D:D:D:D:D:D .

PS
Keď sa chytíš fázy (a .. ) tak ti to rozhádže srdénko (a vôbec nevyhladí ten tvoj posledný závit - tie od brigadírky sú totiž doživotne ! ).

Hlavne, že si odborne poradil tomu laikovi so sporákom, ked cita tvoje príspevky tak mu je to hned jasnejšie.

Takže zmizni a neotravuj.
kokolačík
17.05.10,09:52
inak pri tretej výmene zásuvky si tie vodiče v priereze narušíš sám a máš vystarané.

Načo to fort meníš, keď máš "hrubé:D" ruky ???????



Tavenina ti vyprskne :
- cez izoláciu ?
- do voľného priestoru krabice ?
No a čo ??????
Ak sa drôt prepáli - nič sa nedeje.
Ak je skrat - odchytí to istič.

A pán je teoretik. Takže to vyprsknuté na koberec, záclonu, PVC ... nie je problémom.

Prezraď (ak máš normálne ťahané rozvody) ako ti to zo zásuvky (cez stenu/podlahu) VYPRSKNE na koberec

PS
20 rokov som mal televízor :
- napojený cez zvonkový drôt pod kobercom
- a koniec drôtu namotaný na kolíku od televíznej šnúry :D:D:D
- omotané izolepou.



1, (ja to mám vyskúšané) Poď odkryjeme fázu :
- ja si po nej brnknem PRVý
- potom ty
- a uvidíme v praxi kto tomu rozumie - a kto to videl z rýchlika = TREPE

Však si pre mna za mna sadni aj do elektrického kresla a básni mi o tom aký si chytrý a nesmrteľný.

Strachopud potrebuje (na rozdiel od ELEKTRIKÁRA ) skúšačku :---:---.


2, Keď na to aby si sa netriasol potrebuješ prúdový chránič, tak čakám vysvetlenie (náhodný dotyk = dobre ťa OBLBLI ) podmienok :
KEDY ťa ochráni !!!!!!!
- sa odpáli drôt pri nedotiahnutej skrutke

Asi ti tie tvoje závity ten prúd trošička narovnal.

Nedal si vysvetlenie KEDY :D:D:D !!!


Asi takýto je rozdiel medzi normálnym elektrikárom a " ženou z domácnosti" :) .
kokolačík
17.05.10,10:06
Hlavne, že si odborne poradil tomu laikovi so sporákom, ked cita tvoje príspevky tak mu je to hned jasnejšie.

Takže zmizni a neotravuj.


Nedaj sa vysmiať = väčší chceli a NEUSPELI :D:D .

PS


1, Plus zaplatiť projekt a revíziu
/
Trojfázové by muselo byť
-prívod do bytu
- rozšíriť poistkovú skrinku
- ťahať nový (3f) rozvod - kam treba.
/
Možno by to mohol "obísť" (záleží na "súčasnosti" ostatných spotrebičoch) :
- vonku bude mať istič 25 A = cca 5,7 kW
- na dosku potiahnuť dva nové (1f) drôty = cca 4,4 kW
Ak to schéma dosky dovolí :
- z jedného drôtu (cez extra vypínač ) napojiť jednu sekciu dosky
- z druhého cez pôvodné zvyšok dosky.
!!! Na ostatné spotrebiče ti ostane max 1,3 kW = nebudeš môcť (s 2 sekciami dosky) súčasne používať väčšie spotrebiče - práčka / žehlička / konvica !!!
PS
(Alebo úplne "nenormované riešenie:D " = z dvoch nových 10 A ističov ťahať 2 nové drôty a spojiť ich na vstupe do dosky - keby nešlo rozdeliť dosku na sekcie )
/
V každom kábli je (veď sú odstupňované prierezy) rezerva (ak ho nepredbehli susedia
/
zásuvka (dvoj ) v kúpelke býva v obvode iba jedna - počíta sa s pračkou
/
Doplním :
- zásuvky sú sériovo IBA fyzicky
- elektricky sú paralelne.


Kedže zadávateľ dal také chudobné info - vybrať si musí sám.

TERAZ cituj ty, čo si poradil z elektriky :D:D:D:D:D:D:D:D:D .
lubko6394
17.05.10,11:09
Nedaj sa vysmiať = väčší chceli a NEUSPELI :D:D .

PS


Kedže zadávateľ dal také chudobné info - vybrať si musí sám.

TERAZ cituj ty, čo si poradil z elektriky :D:D:D:D:D:D:D:D:D .
Dal aké mal, alebo čo vedel. Potom prišli spresnenia a vždy sa našiel niekto, kto mu poradil ako má postupovať dalej, alebo kde je niečo ešte otvorené.

Len volajaký kokoláčik sa začal navážať do normálnych príspevkov a dávať svoje superstanoviská k reakciám bez toho, aby mu poradil. Ukáž mi svoje rady ako ty si mu konkrátne poradil. Už mi je jasné, prečo tí druhí na teba odmietli reagovať. Končím aj ja. HOWG.
kokolačík
17.05.10,16:22
Dal aké mal, alebo čo vedel. Potom prišli spresnenia a vždy sa našiel niekto, kto mu poradil ako má postupovať dalej, alebo kde je niečo ešte otvorené.

Len volajaký kokoláčik sa začal navážať do normálnych príspevkov a dávať svoje superstanoviská k reakciám bez toho, aby mu poradil. Ukáž mi svoje rady ako ty si mu konkrátne poradil. Už mi je jasné, prečo tí druhí na teba odmietli reagovať. Končím aj ja. HOWG.

Ľubko.

Reaguješ ako nejaký dys....

Svoje rady si necitoval (asi nebolo čo :D ).
Naozaj si ich nevidel / neprečítal / NEPOCHOPIL ????????
???????????????????????????
??????????????????????????
??????????
?????????? :)
Skúsim ti očíslovať moje varianty (technického) riešenia (je taká malá nádej, že to na druhý raz pochopíš) :
1, Trojfázové by muselo byť
-prívod do bytu
- rozšíriť poistkovú skrinku
- ťahať nový (3f) rozvod - kam treba.
2, Možno by to mohol "obísť"
- na dosku potiahnuť dva nové (1f) drôty = cca 4,4 kW
Ak to schéma dosky dovolí :
- z jedného drôtu (cez extra vypínač ) napojiť jednu sekciu dosky
- z druhého cez pôvodné zvyšok dosky.
3, "nenormované riešenie:D " = z dvoch nových 10 A ističov ťahať 2 nové drôty a spojiť ich na vstupe do dosky

PS
Prípadne si to daj prečítať a vysvettliť nejakému žiakovi 2. stupňa základnej školy.
kokolačík
17.05.10,16:27
Dal aké mal, alebo čo vedel. Potom prišli spresnenia a vždy sa našiel niekto, kto mu poradil ako má postupovať dalej, alebo kde je niečo ešte otvorené.

Len volajaký kokoláčik sa začal navážať do normálnych príspevkov a dávať svoje superstanoviská k reakciám bez toho, aby mu poradil. Ukáž mi svoje rady ako ty si mu konkrátne poradil. Už mi je jasné, prečo tí druhí na teba odmietli reagovať. Končím aj ja. HOWG.

Len nepovedz, že si robil v TOSke (lebo u nás takýto experti NEROBILI dlho :D:D:D:D:D )
""
Kto som?StrojárOdkiaľ somSoblahov""PS
A najfasa je, keď sa strojár natrepe radiť do elektriky :---
canbo
17.05.10,19:26
Ohmov zákon ,Kirhofove zákony nie sú zo slovenského parlamentu a novela zákona od kokolačíka " 16A rozdelíme na 10+10 A

Ak niekto čaká , že keď doň vstúpi elektrina tak bude osvietený, isto sa nedočká.
kokolačík
17.05.10,20:10
Ohmov zákon ,Kirhofove zákony nie sú zo slovenského parlamentu a novela zákona od kokolačíka " 16A rozdelíme na 10+10 A

Ak niekto čaká , že keď doň vstúpi elektrina tak bude osvietený, isto sa nedočká.

Canbo.
Ty si taký biblický elektrikár :
Oči má a nevidí :) .



Možno by to mohol "obísť" (záleží na "súčasnosti" ostatných spotrebičoch) :
- vonku bude mať istič 25 A
PS
(Alebo úplne "nenormované riešenie:D " = z dvoch nových 10 A ističov ťahať 2 nové drôty




To, že mám v byte 16A istič ešte neznamená, že to vedenie v byte a do bytu takúto záťaž vydrží a ak náhodou áno, tak dlhodobo na 80% určite nie. A teraz si prečítaj čo sa stane:


Projektované to bolo :

- zásuvkové (1f) okruhy bývajú 10 A





2. V byte mám 2x6 A svetlo a 5x16A zásuvky - všetko od socialistického elektrikára.

Žeravý drôt tiež bez problémov zapáli všetko horľavé v okolí a je mi prd platné že to schladí odpojenie napätia pri vzraste prúdu nad 16A, ked mi horí už polovička bytu. Pravdu máš, že potom už môžem hasiť bez obáv aj s vodným hasiacim prístrojom.

Ja som písal vonku 25 A / na zásuvky 10 A.
O 16 A začal básniť tvoj obLUBKOvaný kamarát :---:---:---:---.
Najprv prečítaj potom píš

A "školských projektantov" - bez praxe poznám.
Kedysi som miesto jedného "takého" musel za hodinu (stavbári už chystali zakrývať rozvodné kanály) naprojektovať prepojovacie káble (trafo / rozvádzače) na 1300 inštalovaných kW. ZABUDOL :D:D:D:D:D.
kokolačík
17.05.10,20:19
Ohmov zákon ,Kirhofove zákony nie sú zo slovenského parlamentu a novela zákona od kokolačíka " 16A rozdelíme na 10+10 A

Ak niekto čaká , že keď doň vstúpi elektrina tak bude osvietený, isto sa nedočká.

Elektrikár :---:---:---:---:---:---:---:---.
A OBLBUJE laikov, že za 1 ks 16 A istič nemôžem dať 2 ks 10 A.

PS
Pozri v paneláku :
- vonku 25 A
- vnútri 4 x 10 A / 1 x 6 A - dúfam, že Kirhof by pochopil.
Composite
04.12.12,15:08
Elektrikár :---:---:---:---:---:---:---:---.
A OBLBUJE laikov, že za 1 ks 16 A istič nemôžem dať 2 ks 10 A.

PS
Pozri v paneláku :
- vonku 25 A
- vnútri 4 x 10 A / 1 x 6 A - dúfam, že Kirhof by pochopil.

Ja len dúfam, že nie si elektrikár a nemáš ešte aj paragrafy 21,22,23,...

Lebo norma predpisuje, že zásuvkové ističe musia mať 16A a svetelné 10A
V bytoch aj po starom je vonku 25A, zásuvkové sú 16A v cca. 2 okruhoch a svetelné sú 10A v cca. 2 okruhoch.

K tým fázam. Treba sa opýtať správcu bytovky. Napr. naša bytovka, resp. typ v našej časti má 3f ku každému bytu. V inej časti sídliska, napr. 3f nie je možná.
Každý barák má 3f, len potom sa delí medzi byty, väčšinou sú 4 byty na 2x 3f, čiže 1f ostáva pre 2 byty a 1f pre druhé 2 byty

Indukčné dosky, resp. el. varné dosky vyžadujú 1x32A alebo 3x16A, keďže vám na 1f dajú max. 25A, tak si musíte zriadiť 3f, ak chcete využívať el. výkonné varné dosky.
Na 25A pripojíte cca. myslím 5,2 alebo 5,8 kW. Výrobcovia napr. pri nepripojení na 3f neuznávajú žiadnu reklamáciu.
na 1f vyrába varnú dosku myslím mora a gorenie.

Nie je to nič zložité, len dáte zvýšiť výkon napr. 1f - 25A na 3f - 16A to stojí u SSE 44 €, ak prerábate el. tak vás to bude stáť len pár metrov kábla 5Cx6 alebo 5Cx10
misidla
16.07.13,14:24
Prosim Vas a co stoji take zavedenie tretej faze? Dakujem.