dodo_b
12.05.10,20:28
zdravim,
mam ponuky na 380 tehly heluz, porotherm profi, termobrik, leier, bakony(hu). kupit racsej kvalitnu s vyssim tep.odporom ci lacnejsiu s nizsim. rozdiel v cene je 1.000 € . tie drahsie u s maltou/lepidlom. na obidve verzie pojde este 12 cm EPS prip.VATA.

co by ste poradili ????

heeeelp
220870
12.05.10,18:53
Kvalitu.Základ+nosné steny+ strecha sa nešetrí.Šetrí sa na perzkých kobercoch , pozlátených batériach Mercedesoch v garáži.
pivko
12.05.10,18:54
zdravim,
mam ponuky na 380 tehly heluz, porotherm profi, termobrik, leier, bakony(hu). kupit racsej kvalitnu s vyssim tep.odporom ci lacnejsiu s nizsim. rozdiel v cene je 1.000 € . tie drahsie u s maltou/lepidlom. na obidve verzie pojde este 12 cm EPS prip.VATA.

co by ste poradili ????

heeeelp
Ak budeš zateplovať tak tú najlacnejšiu, okrem tej Maďarskej:mee:Maďarská hlina nem dobrá stači pozrieť Mátratherm.
ciners
12.05.10,19:13
Ono to je podla man tak. Co je to kvalita? Nejaka napisana hodnota tepelneho odporu? Alebo je to kus tehly,ktory sa nerozpada? Ak zateplis, bral by som to druhe ponimanie kvality, pevnost a aby sa tehla nedrvila.
fetya
12.05.10,19:54
leier je tiež hu, ale neoceniteľne lepšia, ako matratherm. Ja by som bral heluz, čo dostaneš s lepidlom, a za lepšiu cenu, ako to vidíš na nete. A nie 38, ale 40, lebo to aj s tenkým poterom postačuje, a netreba zatepliť.
alltracboy
12.05.10,19:55
hlavne si zisti ci ti niekto bude vedeit tie super tehly murovat. Ja nemam doteraz vybranu firmu-partiu.. zivnostnici brusene moc nevedia, pripadne nemaju vybavenie a firmy su drahe. napriklad klasicka STI + malta vyjde na rovnako ako brusena STI s lepidlom. Rozdiel je v tom ze tu klasicku ti vymuruje skoro kazdy.
fetya
12.05.10,20:00
nesúhlasím. brúsenú som muroval bez problémov, a som len obyčajný učiteľ. Potrebuješ šnúru,vodováhu, obyčajný maliersky valec,a dať sa do toho. 2ja sme za 3 dni mali obvodové múry. Na susednom dome pracovali odborníci, spravili za deň, ale majiteľ neuveril, že náš vyzeral lepšie, ako jeho. A netreba sa ponáhlať, prvý rad zakladáš 1 deň, ale stojí za to.
pivko
13.05.10,05:07
leier je tiež hu, ale neoceniteľne lepšia, ako matratherm. Ja by som bral heluz, čo dostaneš s lepidlom, a za lepšiu cenu, ako to vidíš na nete. A nie 38, ale 40, lebo to aj s tenkým poterom postačuje, a netreba zatepliť.
Od kedy sú Petrovany v Maďarsku? alebo mi niečo ušlo?:D
alltracboy
13.05.10,05:36
nesúhlasím. brúsenú som muroval bez problémov, a som len obyčajný učiteľ. Potrebuješ šnúru,vodováhu, obyčajný maliersky valec,a dať sa do toho. 2ja sme za 3 dni mali obvodové múry. Na susednom dome pracovali odborníci, spravili za deň, ale majiteľ neuveril, že náš vyzeral lepšie, ako jeho. A netreba sa ponáhlať, prvý rad zakladáš 1 deň, ale stojí za to.
aj raketoplan postavis sam ked mas cas a chut, ale nie kazdemu sa chce natahovat s 2000+ tehlami. hlavne ked vo vyske hrude zistis ze treba kozy, a neskor lesenie. na strop stojky, v pripade monolitu ani nehovorim. Aj kvoly tymto veciam to chcem dat spravit firme, ktora si vsetko prinesie. skusal som niekoho zohnat aj na ciatocne prace, to pre nich nieje zaujimave. Nehovoriac o tom ze teraz je problem vobec niekoho zohnat.
Ferdosondo
13.05.10,05:47
hlavne si zisti ci ti niekto bude vedeit tie super tehly murovat. Ja nemam doteraz vybranu firmu-partiu.. zivnostnici brusene moc nevedia, pripadne nemaju vybavenie a firmy su drahe. napriklad klasicka STI + malta vyjde na rovnako ako brusena STI s lepidlom. Rozdiel je v tom ze tu klasicku ti vymuruje skoro kazdy.
Že má niekto stavebnú firmu ešte neznamená, že to bude urobené dobre. 80% stavebných firem sa skladá z majiteľa účtovníčky + x počet živnostníkov. Ja len aby si nemal ilúziu o firmách.
V prvom rade ako si napísal ide o to, či to niekto vie, alebo nie.
Sedrik89
13.05.10,07:14
Ja mam leiertherm z Petrovan a som s nimi spokojny. Samozrejme zateplujem. Cena sa neda porovnat s inymi. Su lacnejsie. A z 37 paliet som mal 15 tehal znicenych, ale nie tak, aby sa nedali pouzit. Mozno som mal stastie. Neviem.
day
13.05.10,07:15
moja cesta Leier 25 alebo Solbet 24 + EPS 20 (mozno 20tehla + 25EPS, len 20cm tehla mi pride malo, osobny pocit), zatial zistujem ceny, mozno sa nieco zmeni, uvidime. tepelny odpor z oficialnej stranky, podla vyjadreni na diskusiach "nesedi", takze na 40cm tehlu/porobeton nepojdem
jar88
13.05.10,10:00
zdravim,
mam ponuky na 380 tehly heluz, porotherm profi, termobrik, leier, bakony(hu). kupit racsej kvalitnu s vyssim tep.odporom ci lacnejsiu s nizsim. rozdiel v cene je 1.000 € . tie drahsie u s maltou/lepidlom. na obidve verzie pojde este 12 cm EPS prip.VATA.

co by ste poradili ????

heeeelp

Pri stavebnom materiály nemôže nastať takáto otázka, lebo kvalita musí byť.
Nemôže byť odsunutá kvalita, lebo je nižšia cena.
Rozmer, množstvo, norma sú porovnateľné veci, ale kvalita je asi niečo iné.
Kvalita nerozhoduje o cene.
pivko
13.05.10,14:21
moja cesta Leier 25 alebo Solbet 24 + EPS 20 (mozno 20tehla + 25EPS, len 20cm tehla mi pride malo, osobny pocit), zatial zistujem ceny, mozno sa nieco zmeni, uvidime. tepelny odpor z oficialnej stranky, podla vyjadreni na diskusiach "nesedi", takze na 40cm tehlu/porobeton nepojdem
Aby ti to potom nespadlo na hlavu:D 20 múr nemajú ani v Keni:D
Spočítaj si rozdiel medzi tehlou 25 a 38 podľa mňa ne celý dom to nebude viac ako 500 EUR , A ak potrebuješ ušetriť na stavbe domu 500 Eur tak radšej nestavaj.
day
13.05.10,15:53
pivko hrubku steny nevolim kvoli 500€, ale podla mojho nazoru 25+20 je (zatial podla dostupnych informacii) najlepsie riesenie. cital som aj o 20cm, ale to je na mna tiez "vela". babka ma stenu hrubu min 70cm, my na dome 50cm a nepride mi to ako super izolant, kurenie tvori citelnu cast nasho rozpoctu, alebo, priznaj sa, aj Ty mas 70cm ;)
day
13.05.10,16:18
este k teme, kvalita musi byt dodrzana pri kazdej tehle, aj za to platis, pri kupe hovorit aj o neprijemnych veciach, nie len o pocasi, ked nebude dodrzana kvalita treba tehlu/porobeton vratit, samozrejme kupit cez okolite stavebniny, necestovat do PL/HU a tam kupit, potom je reklamacia zlozitejsia
alltracboy
13.05.10,17:01
tenky mur je hlupost. Mozno sa rychlo vykury ale aj rychlo vychladne. V lete sa rychlo prehreje. Myslim, ze v takom dome bude teplo aj v lete aj v zime. V zime samozrejme len ak sa bude nonstop kurit. Taka stavba bude zrejme reagovat velmi rychlo, co v dnesnej dobe nieje problem uregulovat klimatizaciou (rekuperaciou), ale pri klasickom kureni to bude zrejme citit.
day
13.05.10,17:16
teraz som dostal ponuku na -40% Heluz, -30% Wienerberger z cennikovej ceny, takze trhovy mechanizmus funguje, na Wienerberger to zacina byt dobra cena :) P.S.: kolko je tenky mur a kolko je hruby mur? to je relativne, pre niekoho hruby, pre niekoho tenky
pivko
13.05.10,17:27
teraz som dostal ponuku na -40% Heluz, -30% Wienerberger z cennikovej ceny, takze trhovy mechanizmus funguje, na Wienerberger to zacina byt dobra cena :) P.S.: kolko je tenky mur a kolko je hruby mur? to je relativne, pre niekoho hruby, pre niekoho tenky
Ja som mal na wiener v marci 36%:D;) a ja budem mať wíner:D38+120 FKD Nobasil;) nech žijem zdravo;) a nie ako LCD v Datarte:eek:
A ešte k tomu či hrubý,alebo tenký: Tak vraj najlepší je hrubý a dlhý:D:D:D
Ferdosondo
14.05.10,05:54
tenky mur je hlupost. Mozno sa rychlo vykury ale aj rychlo vychladne. V lete sa rychlo prehreje. Myslim, ze v takom dome bude teplo aj v lete aj v zime. V zime samozrejme len ak sa bude nonstop kurit. Taka stavba bude zrejme reagovat velmi rychlo, co v dnesnej dobe nieje problem uregulovat klimatizaciou (rekuperaciou), ale pri klasickom kureni to bude zrejme citit.
Hrubý múr bez zateplenia v letných horúčavách naakumuluje obrovské množstvo tepla, ktoré potom v noci prehrieva miestnosti. Spanie v takejto klíme nie je práve najpríjemnejšie.
Naopak hrubá izolácia na tenkom múre nedovolí prehrievať tehlu. A ľahšie sa v noci tehla aj ochladí.
Laco-monter
14.05.10,06:19
Pri stavebnom materiály nemôže nastať takáto otázka, lebo kvalita musí byť.
Nemôže byť odsunutá kvalita, lebo je nižšia cena.
Rozmer, množstvo, norma sú porovnateľné veci, ale kvalita je asi niečo iné.
Kvalita nerozhoduje o cene.


Máš samozrejme pravdu, ale v takej krajine ako je Slovensko je to vždy iba o CENE.

Z tohto dovodu, že CENA nezodpovedá KVALITE a presne naopak.

Skratka marketingové strategie stavebnín a tehelni su také aké su a preto sa zákazník v drvivej väčšine rozhoduje podĺa ceny.

Ja by som nevahal stavať aj z búračky.
alltracboy
14.05.10,06:24
Hrubý múr bez zateplenia v letných horúčavách naakumuluje obrovské množstvo tepla, ktoré potom v noci prehrieva miestnosti. Spanie v takejto klíme nie je práve najpríjemnejšie.
Naopak hrubá izolácia na tenkom múre nedovolí prehrievať tehlu. A ľahšie sa v noci tehla aj ochladí.
byvam v starom dome s 50cm murom a 30cm pristavbou. Ja spim v tej pristavbe a teplo sa zdy byt len v ked bolo vonku dalme tomu 32. v tom starom 50cm dome je prijemne. Tiez si myslim ze 38 s izolacou je dobre riesenie. Ta akumulacna masa zabranuje vykyvom teplot. Preto sa do pasivnych domov davaju murovane priecky. Tiez to reguluje vlhkost a znizuje hluk. Aj 30cm moze byt este dobra hrubka, ale je tam vela rohovych tehal a prerabka projektu z 38 na 30 by mi mohla neskor vyhodit nejaku neocakavanu komplikaciu.
Brčo
14.05.10,06:30
A co tak postavit zo slamenych balikov? Mozes byvat aj lacno,aj zdravo:D
Laco-monter
14.05.10,06:36
A co tak postavit zo slamenych balikov? Mozes byvat aj lacno,aj zdravo:D

Možno zostaneš prekvapený, no v poslednej dobe niektorí radia stavať z nepalenej tehly !

Vynikajuca mikroklima v takom dome, lebo hlina nasava a potom uvoĺńuje vlhkosť.
alltracboy
14.05.10,06:49
jasne.. vratme sa do praveku :D slamenna steny plna parazitov, blch a roztocov
day
14.05.10,07:09
pivko musi byt hlavne pevny :D (mur), rozhodnutie je na kazdom z nas, kazdy sa nakoniec rozhodne podla seba, pri materialoch nie su az take velke cenove rozdiely, dolezita je aj odvedena praca, sluzba, murari atd., to je podla mna vacsi problem, zbytocne kupis drahu tehlu a pracu zveris do ruk "odbornikom".
ciners
14.05.10,08:08
jasne.. vratme sa do praveku :D slamenna steny plna parazitov, blch a roztocov

Tie dnesne slamenne stavby su trosku ine ako tie volakedy :)
ciners
14.05.10,08:09
Hrubý múr bez zateplenia v letných horúčavách naakumuluje obrovské množstvo tepla, ktoré potom v noci prehrieva miestnosti. Spanie v takejto klíme nie je práve najpríjemnejšie.
Naopak hrubá izolácia na tenkom múre nedovolí prehrievať tehlu. A ľahšie sa v noci tehla aj ochladí.

Ako sa to vezme. Chod v lete do kostola, ktory ma steny vyse meter hrube a skus, ci je tam tak teplo.
alltracboy
14.05.10,08:39
Tie dnesne slamenne stavby su trosku ine ako tie volakedy :)
pozri, napriklad take mravce.. tie prejdu aj cez mur. Cize nejaky igelit na slame ich as tazko zadrzi. A ani tie dnesne slamenne mury sa neimpregnuju. Ten kto z toho stava chce lacny dom. Pokial viem tak slamenny dom je vyhodny hlavne kvoly cene. Mozno by som z toho pokusne spravil nejaku garaz, hlineny dom spevneny slamou. uvidim kolko hliny mi ostane po dokonceni stavby. Vraj slama zmiesana v hlinou je dobry alternativny material, hlina zabezpeci pevnost v tlaku a stebla slamy v tahu.
Ferdosondo
14.05.10,08:51
Ako sa to vezme. Chod v lete do kostola, ktory ma steny vyse meter hrube a skus, ci je tam tak teplo.
Až na to, že v kostole je nie tepelne izolovaná podlaha a tá pôsobí ako veľkoplošný chladič, detto v starých domoch. Predpokladám však, že kto dnes stavia dom tak podlahu izoluje.
jezko7
14.05.10,10:52
taketo prijeb..e odpovede mam najradsej,ze setrili na zakladoch a dali podlahu za x tis.eur.to su fakt sproste rozpravky.ked ma clovek obmedzeny rozpocet tak musi obcas usetrit na veciach na ktorych sa nema,alebo si kupi vsetko najkvalitnejsie a nedostavia dom a je mu to na ...
Laco-monter
14.05.10,10:55
taketo prijeb..e odpovede mam najradsej,ze setrili na zakladoch a dali podlahu za x tis.eur.to su fakt sproste rozpravky.ked ma clovek obmedzeny rozpocet tak musi obcas usetrit na veciach na ktorych sa nema,alebo si kupi vsetko najkvalitnejsie a nedostavia dom a je mu to na ...


Ak VŠETKO vieš , prečo sa potom pýtaš ???
ciners
14.05.10,13:35
taketo prijeb..e odpovede mam najradsej,ze setrili na zakladoch a dali podlahu za x tis.eur.to su fakt sproste rozpravky.ked ma clovek obmedzeny rozpocet tak musi obcas usetrit na veciach na ktorych sa nema,alebo si kupi vsetko najkvalitnejsie a nedostavia dom a je mu to na ...

Keby si miesto hladania po internete a vsetko akoze "zadarmo" investoval do kvalitnej pripravy, tak by si mal vsetko natolko optimalizovane, ze nemusis nad tym, kde ako setrit rozmyslat. Ale ked vam je vsetkym priprava zbytocna, tak potom smola
Brčo
14.05.10,16:42
jasne.. vratme sa do praveku :D slamenna steny plna parazitov, blch a roztocov
Tato odpoved prisla z praveku:D.Nic neviem,a ked to nepoznam,tak to je zle..Keby si trosku pogooglil,tak by i sa cudoval,kolko ich za poslednych 100 rokov uz stoji a stale dobre sluzia.......
Chystam sa jeden postavit,ale na kafe Ta asi nepozvem,aby Ti nahodou nejaka blcha nepadla do salky:D:D:D
Brčo
14.05.10,16:44
pozri, napriklad take mravce.. tie prejdu aj cez mur. Cize nejaky igelit na slame ich as tazko zadrzi. A ani tie dnesne slamenne mury sa neimpregnuju. Ten kto z toho stava chce lacny dom. Pokial viem tak slamenny dom je vyhodny hlavne kvoly cene. Mozno by som z toho pokusne spravil nejaku garaz, hlineny dom spevneny slamou. uvidim kolko hliny mi ostane po dokonceni stavby. Vraj slama zmiesana v hlinou je dobry alternativny material, hlina zabezpeci pevnost v tlaku a stebla slamy v tahu.
Ten igelit by som tam urcite nedaval:confused:
alltracboy
14.05.10,17:21
cize budes robit slameny dom bez parozabrany.. vela zdaru
ciners
14.05.10,17:28
Da sa kupit dost dobra kniha o slamennych domoch (uz si nepamatam akos a vola), o dnesnych slamennych domoch. To splna vsetky mozne poziadavky, este aj na poziarnu ochranu, je to fakt zaujimave a ja sa tiez pohravam smyslienkou slamenneho domu. Slama je utlacena, skoro lisovana, nehori, nehnije, nema pristup vzduchu, ma to svoju proceduru.
Brco, ak ten slamenny dom postavis a si z okolia TT, rad by som to videl.
Brčo
14.05.10,17:34
cize budes robit slameny dom bez parozabrany.. vela zdaru
Parozabtanu tam nesmies dat,leboti ta slama zhnije!!!.Na regulaciu vlhkosti uplne stacia hlinene alebo vapenne omietky ale bez cementu
Brčo
14.05.10,17:37
Da sa kupit dost dobra kniha o slamennych domoch (uz si nepamatam akos a vola), o dnesnych slamennych domoch. To splna vsetky mozne poziadavky, este aj na poziarnu ochranu, je to fakt zaujimave a ja sa tiez pohravam smyslienkou slamenneho domu. Slama je utlacena, skoro lisovana, nehori, nehnije, nema pristup vzduchu, ma to svoju proceduru.
Brco, ak ten slamenny dom postavis a si z okolia TT, rad by som to videl.
chcel by som v trnavskom kraji,len najprv treba zohnat pozemok:confused: ale urcite nie v radovej zastavbe.Dam vediet ked budem stavat:cool:
Brčo
14.05.10,17:44
alltracboy
14.05.10,17:54
rob ako myslis, teda ako sa to ma.. ja mam pocit ze by tam parozabrana zvnutra mala byt. Dokonca som to aj niekde videl.
Brčo
14.05.10,18:11
Este som nestaval ale co som precital zopar knih,tak prave na tej parozabrane sa moze kondenzovat voda a poskodit slamu.Preto sa odporucaju hlinene alebo vapenne omietky,ktore su dokonale paropriepustne a dokazu samoregulovat prechod vlhkosti. V USA sa davaju aj cementove omietky,len je otazne,co to bude robit za 20-30 rokov,kedze cement je paronepriepustny,praska ,atd....
Ale to sme uz asi mimotemy
Ferdosondo
15.05.10,05:30
Aká bola otázka???? Chcelo by to moderátora. Potom sa stáva, že sa začne pri miešaní betónu a skončí sa pri lete do vesmíru. Medzitým sa použije aj niekoľko hrubších výrazov. Neviem kto je admin, ale bolo by tu trochu poupratovať. Preto sa ani nedivím, že ak chce niekto odpoveď na konkrétnu otázku, tak sa musí prelúskať kopou odpovedí úplne od veci.
alltracboy
15.05.10,05:55
parozabrana oddeluje vlhkost od slamy. odpor vlhkosti ma smerom k exterieru klesat. vlhkost sa premiestnuje so zmenami tlaku, v zime bude kondenzacna zona v slame ci chces ci nie a nejaka omietka ti nepomoze. Pisem len to co som pobral za posledny rok, mozno nemam pravdu.