HANAX
13.05.10,08:40
Zdravim, chcem sa opytat niekoho kto sa vyzna: chcem pripojit vodovodny kohutik s 1 kolieckom na zmiesanu vodu - da sa pouzit nejaky zmiesavaci ventil? Nechem termostaticky, to je zbytocne drahe. Kde by som nieco take nasiel?
Vdaka!
Chobot
13.05.10,07:36
Zdravim, chcem sa opytat niekoho kto sa vyzna: chcem pripojit vodovodny kohutik s 1 kolieckom na zmiesanu vodu - da sa pouzit nejaky zmiesavaci ventil? Nechem termostaticky, to je zbytocne drahe. Kde by som nieco take nasiel?
Vdaka!

Tak si daj pákovú batériu. Ceny sú už od pár euro.

A aký to má zmysel, čo čo chceš? V akom pomere chceš zmiešavať teplú a studenú vodu?
HANAX
13.05.10,08:36
nechcem pakovu bateriu, lebo chcem mat konstantny prud zmiesanej vody 50:50. Vpodstate ma zaujima len to, ze ci mozem zobrat klasicku "rozdvojku Y-ko", a na dva konce zapojit teplu a studenu a na vystup ten kohutik... ci nevadi, ze budu takto spolu prepojene tepla a studena voda.
Dik :)
Chobot
13.05.10,09:08
nechcem pakovu bateriu, lebo chcem mat konstantny prud zmiesanej vody 50:50. Vpodstate ma zaujima len to, ze ci mozem zobrat klasicku "rozdvojku Y-ko", a na dva konce zapojit teplu a studenu a na vystup ten kohutik... ci nevadi, ze budu takto spolu prepojene tepla a studena voda.
Dik :)

Po technickej stránke to samozrejme je možné. Jednoducho spojíš prívody teplej aj studenej vody a na spoločný vývod dáš kohútik.

Ale treba myslieť aj na následky. Neviem, odkiaľ máš teplú vodu - či si to zohrievaš v RD sám, alebo či to chceš urobiť v byte. V bytovkách je v potrubí na teplú vodu nižší tlak vody, ako v potrubí na studenú vodu. Takže ak to takto urobíš, tak hneď po pustení vody začneš do rozvodu teplej vody púšťať studenú vodu.

Potom ako chceš riešiť teplotu vody? Ani v studenom rozvode ani v teplom nie je teplota konštatná, takže raz bude zmiešaná voda telejšia a raz studenšia. Taktiež malé výkyvy tlaku v potrubí okamžite zmenia pomer vody. Spravidla v studenom rozvode býva tlak vyšší, takže podľa mňa ti pôjde prevažne studená voda. Malá zmena tlaku ti aj vo vlastnom systéme na ohrev vody spôsobí prenikanie studenej vody do ohrievača.

Takže technicky to je možné, ale je to veľmi nelogické.
HANAX
13.05.10,09:14
dik, presne toto som chcel pocut :) Aj som si myslel, ze ci to nebude vadit, ked su rozdielne tlaky vody... ak je to tak, tak potom nielen po pusteni vody sa zacne pretlacat studena, ale okamzite, pretoze oni budu v tom Y spojene a nic im nebrani sa miesat (kohutik je na 3. vyvode z Y)... Je to v panelaku. Takze co sa moze stat? Mozem takto teoreticky celemu panelaku vytlacit teplu vodu studenou? Nie je to nejak riesene nejakymi jednosmernymi ventilmi? A co s vodomerom... nezacne sa mi tocit naopak? :)

Na nete som nasiel toto... nevie niekto, ako je to teda riesene tu?

Dik :)
Chobot
13.05.10,09:26
dik, presne toto som chcel pocut :) Aj som si myslel, ze ci to nebude vadit, ked su rozdielne tlaky vody... ak je to tak, tak potom nielen po pusteni vody sa zacne pretlacat studena, ale okamzite, pretoze oni budu v tom Y spojene a nic im nebrani sa miesat (kohutik je na 3. vyvode z Y)... Je to v panelaku. Takze co sa moze stat? Mozem takto teoreticky celemu panelaku vytlacit teplu vodu studenou? Nie je to nejak riesene nejakymi jednosmernymi ventilmi? A co s vodomerom... nezacne sa mi tocit naopak? :)

Na nete som nasiel toto... nevie niekto, ako je to teda riesene tu?

Dik :)

No, keby si to urobil v paneláku, tak sa ti pekne poďakuje panelák, že im zrušíš teplú vodu. Po krátkom čase by si studenou vodou vytlačil z rozvodov teplej vody celú teplú vodu a všetci by čerpali tvoju studenú vodu (tebe by to pekne narátalo celú spotrebu, mal by si také čerpanie vody, čo by všetci čerpali).

Neviem, ako je to s vodomerom, či by si točil naopak, keby prúdila voda opačným smerom. Nikdy som to neškúšal, ale predpokladám, že proti takýmto chybám by niektoré vodomery mali byť poriešené - aby nemerali úbytok spotreby. Potom by si špekulanti mohli poľahky znížiť spotrebu teplej vody...:cool::cool:

Hej, existujú spätné ventily. Ale to ti prd pomôže, keby si napr. na teplú vodu dal spätný ventil. Lebo keby si pustil studenú vodu, tak stále bude v potrubí vyšší tlak studenej, ktorý bude tlačiť na spätný ventil a ten sa nikdy neotvorí a nepustí teplú vodu k tvojmu kohútiku. Resp. tlak studenej vody v potrubí pri pustení by musel natoľko poklesnúť, aby bol nižší, ako tlak v teplom potrubí, potom by sa ku kohútiku pretlačilo troooošičku teplej vody.

To, čo si našiel na nete, je vlastne jednoduchá batéria, ktorá reguluje pomer teplej a studenej vody. Myslím, že ale nerieši prúd vody, na to treba ešte jeden ventil - kohútik.

Mohlo by ti to pomôcť za predpokladu, že ten zmiešavač neprepúšťa späť vodu. Nepoznám technické parametre toho zmiešavača. Ale aj keď nastavíš pomer teplej a studenej vody, pri zmene teploty teplej vody (najmä v nočných hodinách klesne teplota teplej vody) by ti zase tiekla len studená voda.

Stále neviem, čo tým potrebuješ dosiahnuť, prečo odmietaš iné riešenia a trváš na jednom kohútiku.
HANAX
13.05.10,09:40
No chcem to preto, lebo na vystupe budem mat elektronicky ventil a az za nim kohutik. Kohutikom si naregulujem intenzitu a elektroventil to bude spustat. A chcem vlaznu vodu, nie ladovu alebo vriacu.

Dam tomu asi sancu, hadam to bude fungovat ako ma, ked to predavaju...
Chobot
13.05.10,12:33
No chcem to preto, lebo na vystupe budem mat elektronicky ventil a az za nim kohutik. Kohutikom si naregulujem intenzitu a elektroventil to bude spustat. A chcem vlaznu vodu, nie ladovu alebo vriacu.

Dam tomu asi sancu, hadam to bude fungovat ako ma, ked to predavaju...

Keď už teda chceš mať taký komfort, že elektronické spúšťanie vody, tak možno by si mohol pohľadať, či niekde nie je dostať aj elektronický termostatický regulátor. Aby tá voda, čo bude spúšťaná, mala vždy rovnakú teplotu.

Alebo keby si mal priestor pod omietkou (alebo pod tým zariadením, kde to bude umiestnené), tak by sa to dalo nakombinovať aj tak, že dole by si mal nejakú lacnú termostatickú batériu (videl som už aj za necelých 2000 SKK) trvalo pustenú a z nej by išiel vývod do toho elektromagnetického ventilu. A prúd vody by si vopred nastavil na tej termostatickej batérii, rovnako ako aj teplotu.

Ale aj tak chvíľu trvá, kým pritečie teplá voda, takže najprv tečie studená.
HANAX
13.05.10,12:52
no hej, ja som tiez tak najprv rozmyslal... ale mne netreba tu vodu nejak extra presnej teploty, proste zmiesat 1:1 a to je +/- OK...

Ono sa da kadeco s termostatickymi vecami a pod... dokonca sa da kupit aj elektronicka bateria, aj ventil elektronicky... ale... tie ceny su od 200€... tak dik... V 21. storoci to neni raketova veda a nemozu chciet za to take peniaze. Pritom ked si vezmem, ze elektroventil stoji 4€ a ten "normalny" zmiesavac okolo 30€, tak sa mi vidi ze to bude DIY a ked sa to podari, tak to potesi, nevraviac o radosti z usetrenych penazi :) A ked sa nepodari.... nech ho para tlaci :P