Mickya
20.10.05,13:24
Prosím, poraďte:
Ak si chce u nás zákazník objednať službu (podotýkam, že zmluvy neuzatvárame), musí vyplniť objednávku (na internete), veľakrát sa nám však stane, že nechce uviesť pravé údaje. Chceme však aj takýmto zákazníkom vyjsť v ústrety a službu im poskytnúť. Keďže nepodnikateľom nemusím vystaviť faktúru, ako mám riešiť situáciu, ak zákazník uhradí za danú službu? My z toho samozrejme odvedieme aj DPH aj daň z príjmu, ale koho mám v denníku uviesť ako odberateľa? Ako to, prosím, riešite vy? Ešte spomeniem, že registračnú pokladňu nemáme.
Ďakujem za radu
Aknazuz
20.10.05,11:38
Prosím, poraďte:
Ak si chce u nás zákazník objednať službu (podotýkam, že zmluvy neuzatvárame), musí vyplniť objednávku (na internete), veľakrát sa nám však stane, že nechce uviesť pravé údaje. Chceme však aj takýmto zákazníkom vyjsť v ústrety a službu im poskytnúť. Keďže nepodnikateľom nemusím vystaviť faktúru, ako mám riešiť situáciu, ak zákazník uhradí za danú službu? My z toho samozrejme odvedieme aj DPH aj daň z príjmu, ale koho mám v denníku uviesť ako odberateľa? Ako to, prosím, riešite vy? Ešte spomeniem, že registračnú pokladňu nemáme.
Ďakujem za radu
my sme riesili uvedenu situaciu fiktivnym zakaznikom "drobný odber".
Mickya
20.10.05,11:50
my sme riesili uvedenu situaciu fiktivnym zakaznikom "drobný odber".To ste, prosím, napísali fiktívny zákazník alebo ste uviedli nejaké nezmyselné meno, ktoré zákazník uviedol? No, ono to až taký drobný odber nebude - možno to bude aj 10 tis., neviem...
zuzi
20.10.05,11:56
My máme v číselníku partnerov takých zákazníkov pod hlavičkou "Súkromná osoba" a tak sú vyhotovované aj faktúry.
Aknazuz
20.10.05,11:56
nie, fakt sme napisali "drobny odber". Aj saldo podla zakaznikov - robili sme PU - sme tak vedene. Zakaznik=drobny odber. Mali sme skor na mysli, ze ide o predaj fyzickym osobam, ktore nepotrebovali ziadny doklad.
Mickya
20.10.05,12:06
Ďakujem za radu, naozaj ste mi pomohli. Ešte sa spýtam, máte skúsenosti, čo Vám na to povedali daňováci?
Ďakujem
Mickya
21.10.05,04:58
Ešte ma k tomuto napadla otázka, stačí to potom evidovať len v knihe DPH a v denníku alebo to musím hádzať aj do knihy pohľadávok?
Ďakujem
ondrejvla
21.10.05,14:03
Ešte ma k tomuto napadla otázka, stačí to potom evidovať len v knihe DPH a v denníku alebo to musím hádzať aj do knihy pohľadávok?
Ďakujem
Predpokladám, že ti to uhradia hneď pri vystavení faktúry, ty im dáš PPD o úhrade. A do knihy pohľadávok sa ti to neprenesie samo? Potom sa ti ani nevypáruje saldokonto na adrese "Drobný odberateľ", či áno?
Mickya
26.10.05,12:47
Predpokladám, že ti to uhradia hneď pri vystavení faktúry, ty im dáš PPD o úhrade. A do knihy pohľadávok sa ti to neprenesie samo? Potom sa ti ani nevypáruje saldokonto na adrese "Drobný odberateľ", či áno?Oni mi to uhradia cez účet. Uhradia vlastne zálohovú faktúru. Ale keď uvedú nezmyselné údaje, tak tá zálohovka bude s "blbými" údajmi. Ešte spomeniem, že ide o JÚ.
ondrejvla
26.10.05,19:33
Oni mi to uhradia cez účet. Uhradia vlastne zálohovú faktúru. Ale keď uvedú nezmyselné údaje, tak tá zálohovka bude s "blbými" údajmi. Ešte spomeniem, že ide o JÚ.Je to jedno, aj keď ide o JÚ, pri úhrade na účet si to musíš zmeniť na daňový doklad, ak nemáš údaje odberateľa, ako potom vieš kam máš poslať tovar,službu... a ako mu doručíš daňový doklad? A potom, ako vieš, kam ju priradiť, ku ktorej zálohovke? Alebo mu za tú platbu podáš tovar na ulici, ale to je vlastne jedno, neviem si to predstaviť, tak daj drobný odber.
Ja by som určite knihu faktúr viedla, môžem si ju skontrolovať s knihou daňových dokladov, aj cez drobný odber.
Mickya
27.10.05,05:06
Je to jedno, aj keď ide o JÚ, pri úhrade na účet si to musíš zmeniť na daňový doklad, ak nemáš údaje odberateľa, ako potom vieš kam máš poslať tovar,službu... a ako mu doručíš daňový doklad? A potom, ako vieš, kam ju priradiť, ku ktorej zálohovke? Alebo mu za tú platbu podáš tovar na ulici, ale to je vlastne jedno, neviem si to predstaviť, tak daj drobný odber.
Ja by som určite knihu faktúr viedla, môžem si ju skontrolovať s knihou daňových dokladov, aj cez drobný odber.Zálohovku viem priradiť podľa VS ku komu patrí. Poskytujeme službu, že danej osobe poskytneme webhostingové služby, takže služba sa dá naozaj poskytnúť bez toho, aby sme vedeli komu ju poskytujeme. Daňový doklad je podnikateľ povinný vyhotoviť len podnikateľovi, ale nie FO-nepodnikateľovi, takže som to chcela riešiť tak, že to hodím do denníka a do knihy DPH, ale neviem, či to mám dať aj do knihy pohľadávok.