honzo1
14.05.10,20:47
Ahojte poradáci,

chcel by som na súd poslať žiadosť o zníženie výživného na dieťa. Momentálne platím 166€ na 4 ročného syna. Som nezamestnaný, ale výpoveď som dal ja zamestnávateľovi dohodou. Som evidovaný na ÚPSVaR, zo sociálky mi vyrátali 23€ na deň. Žiadosť chcem podať z dôvodu, že mi moja ex bráni v stretávaní sa so synom, vždy keď chcem prísť, tak povie, že v poriadku, ale že ona už má niečo naplánované, so synom mi nedovolí byť osamote, keď mu telefonujem, tak ho zatajuje, že sa hrá, alebo sa kúpe, že má momentálne telefón na nabíjačke a podobné blbosti. Viete mi poradiť, či s týmto argumentom na súde uspejem a ako mám postupovať?

Ďakujem za pomoc
ivka70
14.05.10,19:04
S argumentom, ze ti brani stretavat sa so synom pri ziadosti o znizeni vyzivneho urcite neuspejes.

To skor s tou nezamestnanostou.
arizona
14.05.10,19:04
Žiadosť o zníženie výživného môžeš podať, lebo sa zmenila tvoja finančná situácia. Máš šancu, že uspeješ, nakoľko si nezamestnaný.

Ale určite by si neobstál s argumentom, že Ti ex bráni stretávať s dieťaťom.
Svojich práv -stretávať sa so synom sa môžeš domáhať cez súd ,alebo exekútora. Ako otec máš predsa aj práva, nielen povinnosti. To si musí manželka uvedomiť.
Pozri tento článok : http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&id=43&method=main&art=1641
hena22
14.05.10,19:06
Dosť veľký problém vidím v tom, že si sám dal výpoveď. To môžu posúdiť ako úmysel znížiť si príjmy kôli výživnému. Priprav si argumenty, prečo si tú výpoveď musel dať.
Mgr.Shrek
14.05.10,19:08
Preštuduj si rozvodový rozsudok a úpravu styku so synom.
Ex ti nesmie brániť v stretávaní, inak sa dopúšťa t.č. marenia výkonu úradného rozhodnutia.
Pokús sa s ňou dohodnúť, choď za synom s niekým známym, pripomeň manželke rozsudok a ak to nepomôže, môžeš dať návrh na súd na úpravu styku s dieťaťom alebo ísť si po syna s políciou.
Inak neuspeješ.
Xanti
14.05.10,20:14
Ahojte poradáci,

chcel by som na súd poslať žiadosť o zníženie výživného na dieťa. Momentálne platím 166€ na 4 ročného syna. Som nezamestnaný, ale výpoveď som dal ja zamestnávateľovi dohodou. Veľmi pochybujem, že Ti súd zníži vyživovaciu povinnosť voči synovi.
Nakoľko si sám dal výpoveď.
Videla som rozsudok, kde otec dieťaťa urobil to isté. Dal výpoved, vzal hypotéku a poukázal na to, že nemá dostatočný príjem. A súd mu výživné neznížil lebo sám sa pričinil o to, že je bez príjmu ... to si urobil aj ty, sám si dal výpoved a si nezamestnaný.
A výživné má prednosť pred akýmikoľvek inými splátkami.

A argument, že Ti exmng. nechce dávať syna na súde neobstojí. Robí veľkú chybu exmng. lebo syn ťa nebude poznať, ale pre súd to nie je argument.

Môj názor je, že súd Ti výživné nezníži.
Mária27
14.05.10,20:38
Zmenu pomerov môže skutočne súd posúdiť rôzne, najmä s ich sudcovskou nezávislosťou ...
Ale úpravu styku s dieťaťom si môžeš dať urobiť na presný čas, napr. na soboty od - do (v hodinách). Dokonca je čerstvo schválená novela zákona o rodine, už aj podpísaná prezidentom, o striedavej starostlivosti. To by pri dieťati v predškolskom veku nemal byť problém.
hena22
14.05.10,20:47
Pochybujem, že dosiahnuť striedavú starostlivosť bude také ľahké.
Nemáš k tej téme viac informácií?
Ináč, podľa mňa, keď matka nechce, dosiahnuť styk s dieťaťom (aj pri súdom určenom rozsahu) je u nás takmer nemožné. Aspoň vtedy, keď je otec slušný človek a nechce dieťaťu vyrábať stresy.
Mária27
14.05.10,21:05
Pochybujem, že dosiahnuť striedavú starostlivosť bude také ľahké.
Nemáš k tej téme viac informácií?
Ináč, podľa mňa, keď matka nechce, dosiahnuť styk s dieťaťom (aj pri súdom určenom rozsahu) je u nás takmer nemožné. Aspoň vtedy, keď je otec slušný človek a nechce dieťaťu vyrábať stresy.
Videla som návrh a ešte viem, že takmer všetci poslanci boli za. Teraz sa chystá dodatočná diskusia, lebo je to strohé a nedomyslené. Nie si jediná s takým názorom!
honzo1
19.05.10,12:53
Zmenu pomerov môže skutočne súd posúdiť rôzne, najmä s ich sudcovskou nezávislosťou ...
Ale úpravu styku s dieťaťom si môžeš dať urobiť na presný čas, napr. na soboty od - do (v hodinách). Dokonca je čerstvo schválená novela zákona o rodine, už aj podpísaná prezidentom, o striedavej starostlivosti. To by pri dieťati v predškolskom veku nemal byť problém.

Ďakujem za rady. V rozduku súdu o navštevovaní syna sme sa s ex dohodli na neobmedzenom styku s dieťaťom, samozrejme po vzájomnej dohode. Ale akonáhle jej zavolám, že si prídem pre malého, začne sa vyhovárať, že je chorý a pod. Ak sa tam zastavím, nedovolí mi byť s ním o samote a nie to si ho ešte zobrať mimo jej dosah... stále za nami dolieza, je mi to nepríjemné a prekáža mi to. Vzhľadom k tomu, že som momentálne nezamestnaný (predtým som pracoval v BA), vrátil som sa na nejaký čas k rodičom na východ. Malého by som sem chcel zobrať aspoň na týždeň, ale keď sa s ňou chcem dohodnúť, zloží. Mohol by som napísať nejakú žiadosť na súd s vymedzením dátumom (od-do), aby ho súd schválil a tým pádom by sa nemohla vyhovárať? Cez políciu to riešiť zatiaľ nechcem, beriem v tomto smere ohľad na dieťa.
books
19.05.10,13:00
Dobrý deň,
môj bývalý si podal o zníženie výživného na dcéru(ona je dospelá),lebo začal maródovať od 01.04.2010 zo 100,00EUR na 50,00EUR. Dcéra bola ohľadne výživného na súde v októbri 2009,lebo začala študovať na VS a teraz musí ísť opäť,keď si podal na zníženie. Myslíte,že môže uspieť? Zároveň si isto podá aj na syna a na neho mi platí 85,00EUR.Syn študuje na gymnáziu.
Ďakujem.
Mária27
19.05.10,13:07
Honzo 1
Môžeš to tak napísať, nemusí to byť návrh na súdne konanie. Ešte lepšie by bol podať ten návrh cez sosiálnu starostlivosť. Výživné by ti však upravil len pri trvalej zmene podmienok, napr. vek, ďalšie dieťa ... nezamestnanosť je len dočasná zmena.

Zákon 36/2005 o rodine

§ 25
(4) Ak jeden z rodičov opakovane bezdôvodne a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s maloletým dieťaťom upravený podľa odseku 1 alebo 2, súd môže aj bez návrhu zmeniť rozhodnutie o osobnej starostlivosti.
Mária27
19.05.10,13:11
Dobrý deň,
môj bývalý si podal o zníženie výživného na dcéru(ona je dospelá),lebo začal maródovať od 01.04.2010 zo 100,00EUR na 50,00EUR. Dcéra bola ohľadne výživného na súde v októbri 2009,lebo začala študovať na VS a teraz musí ísť opäť,keď si podal na zníženie. Myslíte,že môže uspieť? Zároveň si isto podá aj na syna a na neho mi platí 85,00EUR.Syn študuje na gymnáziu.
Ďakujem.
Výživné by súd upravil len pri trvalej zmene podmienok, napr. vek, ďalšie dieťa ... maródka je len dočasná zmena. Súd, naopak, môže zobrať do úvahy vek a zvýšenie nákladov detí a môže výživné zvýšiť.
books
19.05.10,15:03
Výživné by súd upravil len pri trvalej zmene podmienok, napr. vek, ďalšie dieťa ... maródka je len dočasná zmena. Súd, naopak, môže zobrať do úvahy vek a zvýšenie nákladov detí a môže výživné zvýšiť.

Ďakujem za odpoveď.
honzo1
20.05.10,10:28
Honzo 1
Môžeš to tak napísať, nemusí to byť návrh na súdne konanie. Ešte lepšie by bol podať ten návrh cez sosiálnu starostlivosť. Výživné by ti však upravil len pri trvalej zmene podmienok, napr. vek, ďalšie dieťa ... nezamestnanosť je len dočasná zmena.

Zákon 36/2005 o rodine

§ 25
(4) Ak jeden z rodičov opakovane bezdôvodne a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s maloletým dieťaťom upravený podľa odseku 1 alebo 2, súd môže aj bez návrhu zmeniť rozhodnutie o osobnej starostlivosti.

Ďakujem za radu. Takže to môžem poslať buď na súd, alebo ako píšeš podať žiadosť cez sociálnu starostlivosť. Ak by som poslal žiadosť na súd, je možné, že by nás tam oboch predvolali, alebo by mi poslali domov rozhodnutie, buď o schválení alebo zamietnutí žiadosti? Ak cez sociálnu starostlivosť, tak komu to mám poslať?
Ďakujem
books
09.07.10,12:35
Dobrý deň,
môj bývalý si podal o zníženie výživného na dcéru(ona je dospelá),lebo začal maródovať od 01.04.2010 zo 100,00EUR na 50,00EUR. Dcéra bola ohľadne výživného na súde v októbri 2009,lebo začala študovať na VS a teraz musí ísť opäť,keď si podal na zníženie. Myslíte,že môže uspieť? Zároveň si isto podá aj na syna a na neho mi platí 85,00EUR.Syn študuje na gymnáziu.
Ďakujem.

Minule mu to nevyšlo,tak sa zníženie nekonalo. Len mu sudkyňa poradila,že keď bude dlhšie maródovať,tak má šancu na zníženie.

Takže si ide podávať opäť na zníženie výživného. Dcére(20 rokov, vysokoškoláčka) platí 100,00 EUR a na syna 85,00EUR (15 rokov,študent gymnázia).
Bol dnes za mnou,že dostáva cca 420,00EUR keď je na PN a že vraj má ísť na invalidný dôchodok,tak sa chcel dohodnúť na znížení a to o 40,00EUR.
Lenže nemôžem s tým súhlasiť,veď sú to aj jeho deti.

Myslíte,že teraz už uspeje na súde?

Začala som študovať na vysokej škole,tak mi začal vyhadzovať na oči,že keď mám na štúdium tak mám mať na deti,keď by som išla s deťmi na dovolenku,taktiež to bude vyťahovať na súde.
Ja sa snažím,aby deťom nechýbalo nič a aby mala aký taký štandard.Ja zarábam cca 465,00EUR.

Ďakujem.
books
12.07.10,05:38
Citát:
Pôvodca textu príspevku: books Pozri príspevok
Dobrý deň,
môj bývalý si podal o zníženie výživného na dcéru(ona je dospelá),lebo začal maródovať od 01.04.2010 zo 100,00EUR na 50,00EUR. Dcéra bola ohľadne výživného na súde v októbri 2009,lebo začala študovať na VS a teraz musí ísť opäť,keď si podal na zníženie. Myslíte,že môže uspieť? Zároveň si isto podá aj na syna a na neho mi platí 85,00EUR.Syn študuje na gymnáziu.
Ďakujem.
Minule mu to nevyšlo,tak sa zníženie nekonalo. Len mu sudkyňa poradila,že keď bude dlhšie maródovať,tak má šancu na zníženie.

Takže si ide podávať opäť na zníženie výživného. Dcére(20 rokov, vysokoškoláčka) platí 100,00 EUR a na syna 85,00EUR (15 rokov,študent gymnázia).
Bol dnes za mnou,že dostáva cca 420,00EUR keď je na PN a že vraj má ísť na invalidný dôchodok,tak sa chcel dohodnúť na znížení a to o 40,00EUR.
Lenže nemôžem s tým súhlasiť,veď sú to aj jeho deti.

Myslíte,že teraz už uspeje na súde?

Začala som študovať na vysokej škole,tak mi začal vyhadzovať na oči,že keď mám na štúdium tak mám mať na deti,keď by som išla s deťmi na dovolenku,taktiež to bude vyťahovať na súde.
Ja sa snažím,aby deťom nechýbalo nič a aby mala aký taký štandard.Ja zarábam cca 465,00EUR.

Ďakujem.