dasoft
15.05.10,21:32
Ahojte vsetci,
mame mensiu dilemu ohladne vystuze do keram. stropu wienerberger (porotherm). Na orig. projekte som mal klasicku ZB dosku, ale rozhodol som sa pre ker. strop. Po viacerych peripetiach sme ho dostali tam kde ma byt a chceme ho zalievat. Jeden odbornik mi tvrdi, ze roxory by mali byt dole 2ks 12ky (hned nad nosnikom asi 1cm) a hore nic. Druhy odbornik mi hovori, ze u tohto typu stropu dole nad nosnikom nemusi byt nic a staci aby bolo hore asi 1cm nad vrchom vlozky 1 10ka v smere nosnika a kazdych 30 cm 1 10ka kolmo na nosniky No a na tom hore karisiet 5-ka s 15kami okami. Obaja odbornici sa zhodli na tom, ze okolo venca staci 1 zeliezko 10ka alebo aj nic.
Tak a teraz poradte, kde je dolezitejsie zelezo u tohto typu stropu (predpatie je nastavene v strede asi na 2cm), resp. kde by ste dali zeliezka vy. Dolu (1cm nad nosnik) alebo hore (1cm nad vlozku)? Alebo aj tam aj tam?
Vopred vdaka za kazdy nazor (btw. okolo venca fakt netreba nic?)
ciners
15.05.10,20:17
Zacnem trosku teoreticky. Keby si robil skusku betonu v tlaku, tak nameras nejaku tlakovu pevnost, u beznych betonov cca 30MPa. Ak by si tu vzorku natahoval, tak ju pretrhnes cca pri 2,5 - 3,0 MPa. Teraz ked si vezmes nosnik, alebo jednoducho ohybany prvok, tak sa nejako deformuje, tak aby mal minimum potencialnej energie. Z tohto deformovaneho tvaru vide urcita krivost v jednotlivych prierezoch a tomu prisluchaju ohybove momenty.
Co sposobuje ohybovy moment v priereze? V pruznom stave vzniknu na jednej strane tlakove napatia a na druhej strane prierezu tahove. Pri obdlznikovm priereze rovnakej velkosti. Takze by si mohol vyuzit beton len na 2,5MPa, inak sa prvok zlomi. Tuna ludia vymysleli nasledujucu vec: vyuzime beton na 30MPa a tie tahove napatia prisudme oceli, ktora ma rovnake vlastnosti aj v tahu aj v tlaku. Takto vznikol zelezobeton.
Teraz je otazka? Ako urcit tie oblasti,kde vznikaju tahove napatia a kde treba vlozit nosnu vystuz? No treba urcit deformovany stav, tomu prisluchajucu krivost a ohybove momenty. Moment je sila x rameno. Rameno je dane cca vyskou prierezu a sila je sila v betone a sila vo vystuzi,ktore si rovnako velke. Tahovu silu prenasa vystuz. Oblasti, kde vznikaju tahove sily urci statik vypoctom, casom uz vie,kde to na konstrukcii je a vie poradit aj bez vypoctu. Bez statickej schemy konstrukcie sa to neda.
Strop Wienerberger je sustava prostych nosnikov, ulozenych na 2 koncoch. Tahove zony su na spodu nosnika a je tam predpinacia vystuz. Nic tam netreba dokladat. Ked vsak mame schemu mur-nosnik-mur-nosnik-mur, tak nad strednym murom vzniknu na vrchu prierezu tahove sily. Tam treba dolozit nosnu vystuz 2 cm od horneho okraja. Horna nadbetonavka sa vystuzi kari sietami, to nie je nosna vystuz, to je konstrukcna a len " drzi" nadbetonavku pokope. Cely tento strop sa ukoncuje vencom, 4 pruty + strmienka, postacia 4fi 10 a 6ky strmienka.
dasoft
16.05.10,03:03
...Strop Wienerberger je sustava prostych nosnikov, ulozenych na 2 koncoch. Tahove zony su na spodu nosnika a je tam predpinacia vystuz. Nic tam netreba dokladat. Ked vsak mame schemu mur-nosnik-mur-nosnik-mur, tak nad strednym murom vzniknu na vrchu prierezu tahove sily. Tam treba dolozit nosnu vystuz 2 cm od horneho okraja. Horna nadbetonavka sa vystuzi kari sietami, to nie je nosna vystuz, to je konstrukcna a len " drzi" nadbetonavku pokope. Cely tento strop sa ukoncuje vencom, 4 pruty + strmienka, postacia 4fi 10 a 6ky strmienka.
Super, velmi pekne dakujem ciners, zase som sa nieco nove (a skutocne poucne) naucil. Aspon trochu aj ked iba minimalne zacinam rozumiet aj tomu co budeme robit. Mna len trosku prekvapilo to, ze v nosnikoch na ich reze som videl iba take tenke drotky, ako keby pospletane ocelove lano (ale ziadny poriadny roxor) preto som nevedel ci nieje vhodne dat aj tam nejaku vystuz... No ale ako vidim, dolezite bude dat vystuz aj nad mury (tak radsej vytiahnem tie roxory co su 1 cm nad nosnikmi, kde prakticky nemaju vyznam a dam ich nad nosne mury - krajove a stredovy). Mam aj 6ky na strmienka takze vyuzijem aj tie (v strednom nosnom mure mi ide kanalizacia, voda...) ta tam to trochu uhnem. Obaja odbornici, ktori mi radili, ze nad murmi zelezo nema ziadny vyznam teda u mna trochu stracaju na dovere. Ozaj, to zakoncenie nad murmi je teda skutocne aj v tomto pripade potrebne 4 prutmi spojenymi strmienkami (z 3 stran je, resp. bude suteren obkoleseny hlinou), alebo staci iba tie 4 pruty pocas betonaze tam len dat a poupravovat v tuhnucom betone? (a ak strmienka, ktore ich budu drzat, stacia tak po metri?). Som velmi rad ze nieco taketo ako porada pre stavbu existuje - a este raz vyjadrujem svoju obrovsku vdaku ciners.
Laco-monter
16.05.10,04:14
Potiaž je v tom, že ľudia vymýšĺajú ako by si za každú cenu zjednodušili prácu.

Preto zaboha nechcú nič podšalovať a všetko by chceli riešiť hotovými nosníkmi.

Ale deka je deka! Do nej sa daju vložiť "hupy", preklady ponad otvory, a schody sa dajú nadpojiť na deku a vyhoda toho je, že sa dá všetko zabetonovať na 1x a nepochybne takto je to pevnejšie ako nejaké preklady, hurdisky a podobné riešenia z núdze.

Najsilnejšie konštrukcie su monolitické ešte raz MONOLITICKÉ ŽB konštrukcie !
220870
16.05.10,04:49
Super, velmi pekne dakujem ciners, zase som sa nieco nove (a skutocne poucne) naucil. Aspon trochu aj ked iba minimalne zacinam rozumiet aj tomu co budeme robit. Mna len trosku prekvapilo to, ze v nosnikoch na ich reze som videl iba take tenke drotky, ako keby pospletane ocelove lano (ale ziadny poriadny roxor) preto som nevedel ci nieje vhodne dat aj tam nejaku vystuz... No ale ako vidim, dolezite bude dat vystuz aj nad mury (tak radsej vytiahnem tie roxory co su 1 cm nad nosnikmi, kde prakticky nemaju vyznam a dam ich nad nosne mury - krajove a stredovy). Mam aj 6ky na strmienka takze vyuzijem aj tie (v strednom nosnom mure mi ide kanalizacia, voda...) ta tam to trochu uhnem. Obaja odbornici, ktori mi radili, ze nad murmi zelezo nema ziadny vyznam teda u mna trochu stracaju na dovere. Ozaj, to zakoncenie nad murmi je teda skutocne aj v tomto pripade potrebne 4 prutmi spojenymi strmienkami (z 3 stran je, resp. bude suteren obkoleseny hlinou), alebo staci iba tie 4 pruty pocas betonaze tam len dat a poupravovat v tuhnucom betone? (a ak strmienka, ktore ich budu drzat, stacia tak po metri?). Som velmi rad ze nieco taketo ako porada pre stavbu existuje - a este raz vyjadrujem svoju obrovsku vdaku ciners.
Tie tenké popletené drôtika to je tá predpätá výstuž.Je to lano alebo lanko ktoré sa napne zaleje betónom ,nechá stvrdnúť.
Obaja odbornici, ktori mi radili, ze nad murmi zelezo nema ziadny,NIE SÚ ODBORNÍCI.
Na veniec je nutné poviazať tzv armovací kôš.Strmienka sa dávajú max po 25 cm.Mám x fotiek naviazaných armatúr na stropoch ,ak máte záujem pošlem.
http://www.wienerberger.sk/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/WBArticle/ArticleStandard05&cid=1202137485763&sl=wb_sk_home_sk&lpi=1182152969727
http://www.youtube.com/watch?v=jbbKu7rB3Bs
http://www.wienerberger.sk/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/Page/Overview05&cid=1060248890883&sl=wb_sk_home_sk
dasoft
16.05.10,09:41
Ok, super, takze hor'sa do vyroby venca. Uz mi zostava iba jeden detail - ako presvedcim svokra (murara na dochodku), ze ten veniec tam musi byt aj so strmienkami? (On je zastancom toho ze ziadne zelezo nad murmi...) Nejaky prakticky priklad by to chcelo... (btw. 220870. ak mate nejake vhodne priklady ako pisete, s radostou si ich pozriem - bud link na nejaky ftp, alebo ak sa zmesti tak priamo na PM...) Este raz dakujem a verim ze tato tema pomoze aj ostatnym, ktori nemaju celkom jasne kam so zelezom nad wienerbergerackym stropom...
220870
16.05.10,09:55
dasoft
16.05.10,10:52
Ok, vdaka. Velmi dobre je to vidno napr. tu: http://www.wienerberger.sk/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/Page/CallGallery05&sl=wb_sk_home_sk&pn=6&cid=1202137485763&c=WBArticle&gallery=true ale ... ako by som nejako jednoducho vysvetlil svokrovi, preco musi byt vo venci zelezo so strmienkami kazdych 25cm (napr. ak by tam neboli tie strmienka, mohli by popukat steny, alebo by mohol dokonca spadnut strop alebo nieco podobne?) Ak mu to nevysvetlim tak mi povie ze ziadne strmienka do venca davat nebude - je to sice murar na dochodku ale hladam nejaky jednoduchy priklad, ktorym by som mu to vysvetlil...
ciners
16.05.10,11:00
Strmienka preberaju smykove sily od toho, ze veniec je namahany krutenim od stropu, prebera smykove sily od vodorovnych reakcii zo strechy a smykove sily od nerovnomerneho sadania. To tam nie je len tak naparadu. Padnut nepadne, len sa vytvoria smykove trhliny, zacne korodovat vystuz a dalej si uz nejaku zlobu na svokra domysli :))
220870
16.05.10,11:08
Ok, vdaka. Velmi dobre je to vidno napr. tu: http://www.wienerberger.sk/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/Page/CallGallery05&sl=wb_sk_home_sk&pn=6&cid=1202137485763&c=WBArticle&gallery=true ale ... ako by som nejako jednoducho vysvetlil svokrovi, preco musi byt vo venci zelezo so strmienkami kazdych 25cm (napr. ak by tam neboli tie strmienka, mohli by popukat steny, alebo by mohol dokonca spadnut strop alebo nieco podobne?) Ak mu to nevysvetlim tak mi povie ze ziadne strmienka do venca davat nebude - je to sice murar na dochodku ale hladam nejaky jednoduchy priklad, ktorym by som mu to vysvetlil...
Nemožné a nepravdepodobné že sa to podarí.Dôchodci sa ťažko presviedčajú.
Janyke
17.05.10,12:00
Pozerám, že po dlhej dobe veľmi zaujimva téma. Pre foto inšpirácie odporúčam stranku http://www.arma-mont.sk/stropy.html. Keď už tu sú takí odborníci, chcel by som sa opýtať pár dotazov, ktoré sú pre mňa otázne. Čím podkladať železo na strope? Ako je na obrázku 1, robotníci ho podkladajú kuskami dlažby. Videl som aj podkladanie kameňom či polystyrénom. Čo je najlepšie alebo či to potom vydrží a ten kameň sa odtiaľ nepoberie smerom k podlahe :) Ďalej obrázok 2, vo venci je vymedzenie dosiek pomocou dreených vzpier, to isté ako v predošlej otázke, nešpatí to drevo potom vo venci časom? A Obrázok 3, zaujalo ma betónovanie schodov naraz so stropom, no nemalo by sa do každého schodu vkladať železo aj vertikálne takto ako je to na Obrázku 4? Za odpovede ďakujem.
dasoft
17.05.10,12:29
No to by aj mna zaujimalo. Ked sme betonovali dosku, vsetko drevo cim bolo podoprete zvnutra som pocas betonaze povytahoval - osobne si myslim, ze drevo v betone nieje prilis vhodna kombinacia...
alltracboy
17.05.10,16:34
to drevo sa vybera ked tam zatecie beton
220870
17.05.10,16:45
Pozerám, že po dlhej dobe veľmi zaujimva téma. Pre foto inšpirácie odporúčam stranku http://www.arma-mont.sk/stropy.html. Keď už tu sú takí odborníci, chcel by som sa opýtať pár dotazov, ktoré sú pre mňa otázne. Čím podkladať železo na strope? Ako je na obrázku 1, robotníci ho podkladajú kuskami dlažby. Videl som aj podkladanie kameňom či polystyrénom. Čo je najlepšie alebo či to potom vydrží a ten kameň sa odtiaľ nepoberie smerom k podlahe :) Ďalej obrázok 2, vo venci je vymedzenie dosiek pomocou dreených vzpier, to isté ako v predošlej otázke, nešpatí to drevo potom vo venci časom? A Obrázok 3, zaujalo ma betónovanie schodov naraz so stropom, no nemalo by sa do každého schodu vkladať železo aj vertikálne takto ako je to na Obrázku 4? Za odpovede ďakujem.
Armatúra na deke sa môže podkladať kúskami tehliel,kameňmi, narezanými roxormi,drevo a polystyrén nie sú vhodné.Dosky z venca sa vyberajú v priebehu betonáže,nieje vhodné aby tam zostávali.Do jednotlivých stupňov schodov sa železo vertikálne nedáva .
ciners
17.05.10,19:21
Anglicania vystuzuju aj tie stupne a videl som statika, ktoreho ked investor nahneval, tak mu just vystuzil aj tie stupne schodov, ale to len ako taka pikoska. Normalne sa stupne nevystuzuju, berie sa to len ako zatazenie, nie sucast nosnej konstrukcie. Ak ste velmi precizny, tak na podkladanie vystuze existuju aj hotove vyrobky, no skor je to na RD vyhadzovanie penazi.
dasoft
30.05.10,08:35
Nemožné a nepravdepodobné že sa to podarí.Dôchodci sa ťažko presviedčajú.
Vratim sa naspet k teme... Sice sme svokra uplne nepresvedcili, takze vystuz do venca sme si robili sami (ja s manzelkou a detmi - strmienka nam spravil dedko) po veceroch ked som skor chodil z roboty, preto nam to tolko trvalo.. prikladam obrazky a chcem sa spytat, aku rozdelovaciu vystuz by ste doporucili? Staci karisietovina 6ka (uz mam kupenu)? alebo aj nejaka roxorova rozdelovacia vystuz napr. 10ka kazdeho pol metra a na to kari? Ak vidite este nejaky nedostatok, upozornite ma prosim... (pdf vykresov prilozene v titulku)
Vopred vsetkym dakujem.
220870
30.05.10,09:25
Ak vidite este nejaky nedostatok, upozornite ma prosim
Strop nemáte odizolovaný (IPA-u) od základovej platne.
dasoft
30.05.10,13:14
Ak vidite este nejaky nedostatok, upozornite ma prosim
Strop nemáte odizolovaný (IPA-u) od základovej platne.
Vďaka za radu, len sa ešte spýtam, kde konkrétne? Dvojitú izoláciu (foalbit+glasbit) mám potiahnutú od základ. platne suterénu (vaňa) až po vrch, kde je prepojená tiež s dvojitou izoláciou základ. platne 1.NP. Pýtal som sa viacerých či odporúčajú dať izoláciu aj pod nosníky, ale všetci mi tvrdili, že tam izolácia nepatrí. Aj v návode k montov. stropu porotherm je písané, že až na poslednom poschodí sa má pod nosníky podložiť ipa (strop porotherm (http://www.wienerberger.sk/servlet/util/getDownload.jsp?blobtable=WBDownload&blobcol=urlimageupload&blobkey=id&blobwhere=1164046235287&blobheader=multipart/octet-stream&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadervalue1=attachment;filename=_as__Strop_PO ROTHERM.pdf&sl=wb_sk_home_sk)), inak sa vraj nemá podkladať nič... Izolatér mi radil, aby som ešte vrch betónu natrel penetrákom (asfalt). Možno sme sa nepochopili, 220870 - mysleli ste podložiť pod nosníky ipu alebo niečo iné?
dasoft
30.05.10,17:30
Ešte doplním, že plánujem ešte natiahnuť 10ky z každého nosníka aj ponad tú základovú dosku 1NP potiahnutú lepenkou až na koniec, myslíte, že by bolo vhodné aj na konci tej zaizolovanej základovej dosky pre 1NP, ktorú vidíte na predch. obr. spraviť taký nižší pseudo veniec zo 4 želiezok, alebo iba 1roxor 12ku a k nej priviazať tie 10ky čo budú trčať z nosníkov?
Ono je to taký zložitejší prípad, keď 2/3 domu budú podpivničené a 1/3 nebude (pdf v titulku diskusie) ale snáď to nejako dostaviame...
ciners
30.05.10,18:15
Mozete spravit ten maly vencek 4fi 8 a strmienka fi 6 po 40cm, nezabudnite do debnenia vlozit tep.izolaciu.
dasoft
30.05.10,18:32
Mozete spravit ten maly vencek 4fi 8 a strmienka fi 6 po 40cm, nezabudnite do debnenia vlozit tep.izolaciu.
Veniec mam samozrejme rieseny vencovkou +polystyren ale do debnenia nad zakladovu dosku 1NP ako? Myslite okolo tych dosiek co su tam na obsalovanie? Ved potom ten polystyren bude vidno z vonku, bude to ok?
220870
30.05.10,18:34
Tá IPA mi chýba v styku nového venca z už zaizolovanou plochou na boku plochy.IPA mala byť zahnutá dolu .
ciners
30.05.10,18:41
Veniec mam samozrejme rieseny vencovkou +polystyren ale do debnenia nad zakladovu dosku 1NP ako? Myslite okolo tych dosiek co su tam na obsalovanie? Ved potom ten polystyren bude vidno z vonku, bude to ok?

A? Ved sa osietkuje a omietne, to je uplne klasicka vec :)
dasoft
30.05.10,18:47
Tá IPA mi chýba v styku nového venca z už zaizolovanou plochou na boku plochy.IPA mala byť zahnutá dolu .
Opat neviem, ci som dobre porozumel... pod vencom mam izolaciu, ktora ide medzi primurovkou, izolacia, malta na zaliatie, tehla... tato izolacia sa potom nadpoji (ako mam zakruzkovane, je tam par cm na nadpojenie) a vytiahne este hore vyssie... (prikladam obr.) Neviem ci som to dobre pochopil, ak nie, opravte ma prosim...
dasoft
30.05.10,18:53
A? Ved sa osietkuje a omietne, to je uplne klasicka vec :)
Ahaa tak potom hej. Dakujem za radu. A este ma napadlo - ved ked bude z vonku, tak ten polystyren sa z vonku teda moze prilozit prakticky kedykolvek aj po zabetonovani nie? (az na to ze potom samozrejme bude o hrubku polystyrenu (staci 1,5 cm?) sirsia ta doska, cize pod tehlou by 1,5cm pretrcal...) takze asi iba to aby to nepretrcalo pod tehlou je ten dovod, preco sa tam ma ten polystyren dat teraz ak som to spravne pochopil?
ciners
30.05.10,18:56
Moze sa dat aj potom, takto vopred sa prilepi a netreba ho lepit potom. 1,5cm je malo.
dasoft
30.05.10,19:03
Moze sa dat aj potom, takto vopred sa prilepi a netreba ho lepit potom. 1,5cm je malo.
Aky typ tepel. izolacie a v akej hrubke by teda podla Vas bol vhodny? (pripadne teraz uvazujem ci potom nedat tu tepelnu izolaciu z vonku aj hlbsie aby sa trosku odizolovala aj cela zaklad. doska prip. aj kusok zaklad. pasov...?)
btw. od 1.NP chcem zacat stavat z tehlou HELUZ Family 44 bez zateplenia...
ciners
30.05.10,19:05
Len tak okrajovo: je to vykanie nutne ? :)
5cm styrodur by som tam dal
dasoft
30.05.10,19:15
No ak by to teda nevadilo, tykanie by bolo urcite vhodnejsie :-)
Prave pozeram ten Styrodur.. napr. STYRODUR 2800 C 50 vyzera celkom ok. Teraz mam ale dilemu ci zaizolovat iba tento vrchny beton alebo potom zvonku trochu podkopat a zaizolovat to v celku a hlbsie tym padom by bola zaizolovana cela zaklad. doska...
ciners
30.05.10,19:25
Hej, trosku hlbsie by nezaskodilo, tak aby aj zaklady boli ako tak izolovane
dasoft
30.05.10,19:31
Hej, trosku hlbsie by nezaskodilo, tak aby aj zaklady boli ako tak izolovane
Vdaka za podporu a dobru radu, uz som teda rozhodnuty ze to tepelne zaizolujem aj hlbsie. Skutocne to bude mat zmysel, ved prave na tom mieste bude obyvacka :) !