dasoft
17.05.10,20:05
Ahojte vsetci,
Uvazujeme o tom, z akej tehly spravit 1NP a 2NP mensieho RD (8,5x9,5 z 2/3 podpivniceneho). 1PP sme robili nosne z Heluz Plus 44 brusena PD na tenkovrstnu maltu (lepidlo), + okolo primurovka premac 10ka (1PP je z 3 stran v zemi). Obytne casti, teda 1NP a 2NP by sme chceli spravit z niecoho, co netreba dodatocne zateplovat(zo zdravot. hladiska). Uvazujem teda o Heluz Family 44, len je o nej dost malo informacii na stranke Heluz.sk (jedine na Heluz.cz som o tom nieco malo nasiel, na slovensku ako keby sa predavali iba Family38 a Family50... A vobec nemozem najst, ci sa k tomu vobec robia 44-k-1/2 a pod. okolo okien...).
Dalsia vec je ze uvazujeme ci murovanie na lepidlo alebo penu. Chceme zdrave byvanie a neviem ci pena alebo tenkovrstva malta (lepidlo) neobsahuju nejake skodliviny... Ale zase family na normalnu maltu nejdu. Kto s tym mate nejake skusenosti alebo aspon vedomosti? Skusali ste niekto uz murovat na penu? Aka je tam pevnost? Ake je samotne murovanie? Da sa family44 dobre rezat rucnou pilou na tehlu? Ked do nej vyburam lozka pre kanalizaciu, vodu, plyn, kurenie, neoslabim ju velmi...?
ciners
17.05.10,19:26
1.PP z tehal? Odvaha :)
Elinam
17.05.10,19:27
Dasoft, my ideme stavať Heluz 49. Rozhodovali sme sa medzi Porotherm 44 ale nakoniec vyhral Heluz, lepšie vlastnosti, R, malta v cene,izolačná malta na 1 rad . . . a nechcem robiť reklamu. murovať budeme na tenkovrstvú maltu.pri pene aj samotný výrobca udáva nižšiu pevnosť muriva. Praktické skúsenosi zatiaľ nemáme takže zatiaľ len toľko.
Laco-monter
17.05.10,19:54
1.PP z tehal? Odvaha :)

Moj svokor budoval dom v 80-rokoch a bol zamestnaný v Pozemných stavbách .

Základy mu vykopala UDS-ka, potom zašalovali pivnice komplet a celý poschodový dom je podpivničený zo železobetónu. Ako bunker .:)
ciners
17.05.10,19:57
Moj svokor budoval dom v 80-rokoch a bol zamestnaný v Pozemných stavbách .

Základy mu vykopala UDS-ka, potom zašalovali pivnice komplet a celý poschodový dom je podpivničený zo železobetónu. Ako bunker .:)

Vies co je inak zaujimave. Moji rodicia tiez maju podpivnicenie+beton a tam je v lete chladno a v zime teplo. To,ci by to pri tehle bolo ine neviem, no maju aj tie pivnice cosi do seba.
day
18.05.10,06:14
tiez hladam spravne riesenie, podla diskusii je tepelny odpor udavany vyrobcom nepravdivy R=max 3, takze som viac na ceste 30+EPS, pripadne (Pivko dufam, ze citas) 38+EPS, material ale este nie je FIX. ked cestou bez zateplenia naj ceny Leier (SK vyroba) a Heluz pri tehle a porobeton Porfix, Solbet. lepidlo/malta myslim, ze to je jedno. (v dnesnej dobe zit zdravo, kde kupujete potraviny :confused:)
dasoft
18.05.10,06:15
1.PP z tehal? Odvaha :)
Zem je tam ilovica, pevna ako kamen. Tiez som chcel z betonu ale bol som odhovarany 5 ludmi, iba od 2 ludi som mal podporu. Takze teraz je tam nasledovna skladba: primurovka premac tusim 11,5 ka, glasbit, foalbit, 5cm betonu na zaliatie, 44 cm tehla... Ja viem, ze zelezobeton je zelezobeton (resp. tvarnice zalievane) ale snad aj ta tehla v tomto pripade nesklame. vsetky stare susedne domy maju plne podpivnicenie z tehly (sice plnej tehly, palenej - to je zas o comsi inom) ale max do 30 cm. a ziadna izolacia, ziadna primurovka... Vsade je tam ilovica ako kamen, zatial nikomu nic nepuka, ale tie domu su tam stavane v 50tych rokoch, mozno o par rokov..? Ktovie?
Inac@ ja osobne by som radsej z betonu ale nechal som sa ukecat...
Ake problemy to moze v buducnosti sposobit?
dasoft
18.05.10,06:19
tiez hladam spravne riesenie, podla diskusii je tepelny odpor udavany vyrobcom nepravdivy R=max 3, takze som viac na ceste 30+EPS, pripadne (Pivko dufam, ze citas) 38+EPS, material ale este nie je FIX. ked cestou bez zateplenia naj ceny Leier (SK vyroba) a Heluz pri tehle a porobeton Porfix, Solbet. lepidlo/malta myslim, ze to je jedno. (v dnesnej dobe zit zdravo, kde kupujete potraviny :confused:)
Tepelny odpor pri Family 44-ke alebo 38-ke? Tiez sa mi zda akysi vysoky pri tej 38-ke... Ked uz som zacal s tehlou, chcem pokracovat s tehlou, keby som robil bungalov dal by som ytong ale kedze mam malo miesta, svahovity teren, radsej asi ta tehla.
alltracboy
18.05.10,09:04
ja chcem tehlu kvoly cene.. ten rozdiel medzi ytongom a heluzom je 1200 eur, za + nejaky priplatok to mi tie tehly aj niekto vymuruje.
dasoft
19.05.10,14:01
ja chcem tehlu kvoly cene.. ten rozdiel medzi ytongom a heluzom je 1200 eur, za + nejaky priplatok to mi tie tehly aj niekto vymuruje.
Uvazujem teda velmi silne o Family44ke asi predsa len na lepidlo. Musim sa rozhodnut do zajtra rana, od zajtra zvysuje vraj Heluz ceny pre partnerov.. Ak ma niekto nejake skusenosti pre alebo proti, dajte please vediet.
day
19.05.10,14:04
Heluz od piatku +4%, zober Heluz, v NR ponukaju stavebniny -40% z oficialneho cennika na nete
rose10
03.06.10,11:01
naj na tom je, že všetky príspevky sú o hovne. ani jedná fundovaná odpoveď, ktorá by vysvetlila, čo a prečo. je mi z toho na grcanie
alltracboy
03.06.10,11:23
myslim ze pokial si to nebudes murovat sam, tak na nejake zlavy ani nepozeraj, lebo murari su nenazrani, a malokto chce robit bez svojeho materialu. Lebo oni chcu prachy aj za pracu aj zlavy ktore dostanu na material. Je mi z toho uz na grc. Ohovaraju nove technologie z dovodu, ze s tym nevedia robit. Vacsina by len drb sem maltu, drb na to tehlu, drb kladivom a dalej. Jemna praca je pre nich cudzi pojem. Potom hovoria, ze vylahcene tehly heluz stoja za hovno a krehke, lebo ked im padne na zem sa rozpadne.
dasoft
03.06.10,12:14
Ja uz mam objedanu Family 44 na celoplosne lepidlo na cely dom. Na murarov zial peniaze nemame, takze budem si to murovat sam s manzelkou a so svokrom, sem-tam nejaki pomocnici. Som sice iba obycajny ucitel informatiky (teraz it admin) a do stavby sa nevyznam, ale suteren som robil z Heluz Plus 44 brusenej na lepidlo a mozem povedat ze to ide celkom lahko, len treba mat presne zalozeny prvy rad a trosku sa vyhrat s rezanim tehiel aby to bolo presne.
alltracboy
03.06.10,12:40
a ako si to zakladal? pozical si valec a tu vyrovnavaciu supravu? Tiez som uvazoval nad svojpomocnym murovanim..ale to by ma zabilo. Nie pracnostou, ale prenosit 2500 tehal a potom este maturovat so stropom...by som to nedal pod strechu ani do zimy.
dasoft
03.06.10,12:54
a ako si to zakladal? pozical si valec a tu vyrovnavaciu supravu? Tiez som uvazoval nad svojpomocnym murovanim..ale to by ma zabilo. Nie pracnostou, ale prenosit 2500 tehal a potom este maturovat so stropom...by som to nedal pod strechu ani do zimy.
Nie, nic som si nepoziciaval (na to som nemal prasule), zalozenie mi spravil svokor na klasicku maltu, resp. zakladaciu maltu (svokor je uz sice davno na dochodku, ale pred 30 rokmi bol murar). Izolater mi poradil ze sa to da beznym maliarskym valcom natriet tenkovrstvu maltu na tehlu a pekne prilepit... Vacsinu robil svokor, nieco aj ja (aj ked cez tyzden sa z roboty pred piatou nedostanem, jedine vikendy...) Tiez som sa obaval murovania na lepidlo, ale islo to super. Len treba presne zalozit prvy rad (kazdy milimeter hra pri brusenej tehle rolu). Tehly (44ky) su sice tazke a ruky aj svaly od toho bolia riadne, ale da sa to. Po 1 palete to uz nevnimas :-)
chandler
03.06.10,13:46
Zem je tam ilovica, pevna ako kamen. Tiez som chcel z betonu ale bol som odhovarany 5 ludmi, iba od 2 ludi som mal podporu. Takze teraz je tam nasledovna skladba: primurovka premac tusim 11,5 ka, glasbit, foalbit, 5cm betonu na zaliatie, 44 cm tehla... Ja viem, ze zelezobeton je zelezobeton (resp. tvarnice zalievane) ale snad aj ta tehla v tomto pripade nesklame. vsetky stare susedne domy maju plne podpivnicenie z tehly (sice plnej tehly, palenej - to je zas o comsi inom) ale max do 30 cm. a ziadna izolacia, ziadna primurovka... Vsade je tam ilovica ako kamen, zatial nikomu nic nepuka, ale tie domu su tam stavane v 50tych rokoch, mozno o par rokov..? Ktovie?
Inac@ ja osobne by som radsej z betonu ale nechal som sa ukecat...
Ake problemy to moze v buducnosti sposobit?

ak nebude prsat tak ziadne. ak bude tak ti moze padnut dom lebo ked ten il s vodou zacne tlacit na steny a to lepidlo co tam mas moc nepomoze. (ale ak je to u susedov ako hovoris tak by to malo byt v poriadku). a dufam ze ti dvaja ludia co boli prehlasovni neboli geolog a statik :)
andreaS
14.06.10,07:05
behom mesiaca sa chystame kupovat tehlu...

v projekte je 44... ale medzitym prisiel Heluz so 49, tak sme nad nou uvazovali...

no rozpravali sme sa so statikom (kvoli tej 49, ci sa nieco meni) a ten nam skor odporucil dat tensiu tehlu a zateplit... priznam sa, nie sme nadsenci zateplovania... ten isty nazor ma aj stavbar v rodine... tak sme teraz zmateni...

pozrela som strenku heluz a popozrela ich tabulky s tepelnym odporom pre jednotlive hrubky muriva pripadne plus zateplenie...

Family 38 R=4,87 ... +perlit v prvej rade = 6,06... +8cm izolacie = 6,55
Family 44 R=5,59 ... +perlit (neuvadzaju pri family 44) +8cm izolacie = 7,27
Thermo STI 49 R=4,84 ... +perlit = 7,05... +8cm izolacie = 6,62

No a co si vybrat? Family 38+perlit? a pripadne neskor zateplit?

Ceny bez dph za kus z oficialneho cennika:
Family 38 ks = 2,41
Family 44 ks = 2,69
Thermo STI 49 ks = 2,86

Rozdiel v cennikovej cene (len samotne obvodove murivo) na nase mnozstvo tehal je medzi 38 a 44 cca 850,- eur (lacnejsia 38)... a medzi 38 a 49 1400,- eur...

Dnes si davame urobit cenovu ponuku v stavebninach, tak celkovy rozdiel v cene uvediem neskor.

Co teda vybrat?
vladoziak
14.06.10,07:27
ak mozte tak perlitu sa vyhnite ak nedokazete zabranit tomu aby navlhol v tehle lebo ho nevysusite a videl som fotky,kde navlhnuty perlit v prvom rade tehal v zime zamrzol a tehly "vystrielali" proste ich potrhalo,ak uz chcete nieco sypat do prvej rady tak skor drveny polystyren
day
14.06.10,08:15
ahojte,
podla mojich info sa uz perlit nedava, "striela", pouziva sa spominany polystyren. hrubka steny: tensia a zateplit, je toho vela popisaneho, tiez som zacinal 44, teraz som pod 30cm, dobre ceny su na heluz, leier, poroboten solbet (kvalita?). samozrejme rozhodnutie je na kazdom z nas, byvat bude kazdy vo svojom :)
220870
14.06.10,08:26
Tak ako píšu nadomnou od perlitu sa už upúšťa.Pri tom R-ku je návratnosť hrúbky muriva pri rozdielnych cenách cca 10 rokov.Veľa stavebníkov zabúda na strop.Cez strop unikajú 2/3 tepla .Zvyšná 1/3 pripadá na steny a okná.
kostitras
14.06.10,12:04
Zdravim,
Nam odporucil a aj naprojektoval architekt stavat z porothermu 40 + zateplit 5cm polystyrenom. dom bude prizemny, bez pivnice. pozeral som technologiu ako sa to sklada kedze som z toho analfabet, a zdalo sa mi to ok lepiacou maltou. otazka je ci je to spravne riesenie, kedze som citanim tohoto fora zabil asi 2 tyzdne, a zistil ze nie je dobre stavat ani z ytongu ani z tehiel :cool:takze teraz musim najst z coho to postavim :) bude stacit vyssie spomenute?
ake su skusenosti s vrtanim do tehly z vnutra. ja mam skusenosti len s plnou tehlou, nie takouto deravou...
day
14.06.10,13:51
kostitras, takto som zacinal aj ja, citaj dalej, dolezite su argumenty, nie ako to ma sused, pripadne ako chce architekt (neviem na 100%, ale pozri aj rosny bod v tvojom pripade), mozno zvolis inu moznost
220870
14.06.10,14:39
Rosný bod v tehlovom murive je len hypotetická nerálna záležitosť.Na to aby vznikol by muselo byť murivo veľmi mokré.Inak napísané, rosný bod teoreticky existuje od pradávna a predsa tu stoja tehlové domy ktoré majú cez 500 rokov a nejaké roséý body a podobné nezmysli si nevšímajú a ani im neublížili.
day
14.06.10,15:00
Rosný bod v tehlovom murive je len hypotetická nerálna záležitosť.Na to aby vznikol by muselo byť murivo veľmi mokré.Inak napísané, rosný bod teoreticky existuje od pradávna a predsa tu stoja tehlové domy ktoré majú cez 500 rokov a nejaké roséý body a podobné nezmysli si nevšímajú a ani im neublížili.

hovorime o zateplenej stene alebo nezateplenej?
220870
14.06.10,15:29
to je jedno jednoducho to nefunguje.Na to aby mohol reálne vzniknúť takýto bod v tehle alebo v polystyréne by musel mať dostatočné množstvo vodných pár.A to nemá pri tehle a už vôbec nie v polystyréne.
kostitras
15.06.10,16:12
sestrin kamos, teda skoro mne rodina je murar, on hovori ze polystyren na mur kladie na nejake vystupky co znamena ze polystyren nie je pevne na stene ale je tam dajme tomu 5mm fuga vraj aby stena dychala. nie je to vtakovina? polystyren ma dom utesnit nie?
to day: ok, skusim rosny bod vypocitat podla nejakej apliakcie co som tu videl. dik
day
16.06.10,08:08
s dychanim a medzerou medzi stenou a EPS = vtakovina :),
EPS lepis na stenu lepidlom, pripadne kotvami
alltracboy
16.06.10,08:59
Rosný bod v tehlovom murive je len hypotetická nerálna záležitosť.Na to aby vznikol by muselo byť murivo veľmi mokré.Inak napísané, rosný bod teoreticky existuje od pradávna a predsa tu stoja tehlové domy ktoré majú cez 500 rokov a nejaké roséý body a podobné nezmysli si nevšímajú a ani im neublížili.
"rosny bod" je vzdy a vsade, problemy su len s tym za aku dobu sa nakondenzovane mnozstvo odpari.
stavbar69
17.01.11,19:54
Obdivu hodne,ako ludia s vyucnym listom zameranie zmrzlinar dokázu popriet zákony fyziky,a radit.Gratulujem.
dasoft
20.01.11,02:37
Kedze vidim ze forum na tuto temu sa znovu rozbieha hodim do plena este jednu otazku - nestretli ste sa niekto s tym, ze by vam tehli zacali "plesnivet"? Na tej Heluz dole v pivnici a uz aj na tej family 44 na 1NP a 2NP sem tam vidno take biele flaky, mi to pripada ako plesen. Pritom dom je suchy, este na jesen bola dokoncena strecha...
220870
20.01.11,04:46
To nieje plieseň.To je soľ.Je zdraviu nezávadná .Väčšinou sa objavuje na dlhodobo mokrých tvárniciach,vtedy keď ukončujú schnutie.Väčšinou ju stačí očistiť kartáčom.
Zadajte do googla" solné výkvety" a určite sa dozviete viac.
dasoft
21.01.11,06:55
Dakujem za info,
takze staci ocistit a pokial tam nebude vlhko, nemalo by to znovu vznikat ak som tomu dobre porozumel :-)
mendo933
21.01.11,07:20
Dakujem za info,
takze staci ocistit a pokial tam nebude vlhko, nemalo by to znovu vznikat ak som tomu dobre porozumel :-)

ta sol vybehne len ked ta tehla zmokne a vysusi sa. Potom som to uz nespozoroval ze by to robilo. Mne sa to tiez objavilo na tehlach, ktore zmokli.
dasoft
06.03.11,18:56
Bol som prekvapeny ze solne vykvety sa mi teraz zacali objavovat na miestach, kde predtym neboli (este pred 2 mesiacmi tam bola tehla krasna ako z obchodu) a to najma na miestach kde tehla nemala ako zmoknut... napr. pod pristreskom nad terasou ... ale je to tam pritom vlhke - mozno prave preto ze je tam pristresok sa tam zdrzuje vlhkost(?) A naopak, tam kde je tehla vystavena priamym vplyvom pocasia ziadna sol nieje... :)
Ale zase musim potvrdit, ze ide lahko lupat napr. aj volnym nechtom. Chutnat som to nechutnal (ci je to slane by ma zaujimalo ale zdravie mi je prednejsie:)) ale fakt to vyzera ako sol.
Dokonca na detailnych snimkoch (napr. z vnutra domu) je vidno tej "soli" hrube vrstvy. Nemoze to nejako tehle uskodit? (nemyslim len samotne vykvety ale napr. to, ze tehla zvlhne a nasledne v noci mrzne, cez den je nad nulou, v noci zase mrzne a tak...)
220870
06.03.11,19:44
Netreba to ochutnávať,nieje to čistý jód.Soľou sa v tomto prípade chápe všetok sajrajt obsiahnutý v hline rozpustný vo vode.