benassa
17.05.10,22:43
Zdravim vsetkych poradakov aj neporadakov,

po dlhom skumani vsemoznych internetovych stranok som sa predsa len rozhodla napisat na toto skvele forum, kedze som sa nakoniec vobec nedozvedela konkretne odpovede na otazky, ktore ma trapia. Kupujem novostavbu - rozostavany byt v Moste pri Bratislave, s doterajsou vlastnickou bytu som spisala rezervacnu zmluvu a zaplatila zalohu za rezervaciu. Situacia je taka, ze novostavbu - rozostavany bytovy dom stavia stavebna firma, ktora ale vsetky byty v tejto novostavbe predala este ako nedostavane istym osobam, ktore sa stali vlastnikmi bytov, konkretnejsie rozostavanych bytov. Vlastnicka bytu, resp. predavajuca mi poslala navrh "Zmluvy o prevode vlastnictva rozostavaneho bytu" s tym, ze byt sa mi preda v standarde holobytu, to znamena bez kuchynskej linky a bez akehokolvek vybavenia kupelne, to som sa rozhodla dokoncit svojpomocne. Elektroinstalacie, podlahove kurenie, rozvody vody a odpadu v byte su, namontovanie meracov a isticov bude moja zalezitost. Byt nie je zatial skolaudovany. Ked som sa pytala predavajucej, kedy bude kolaudacia, jej odpoved znela, ze do konca maja 2010 a ze kupelnu mozem dobudovat po kolaudacii, vraj sa na kolaudaciu nevztahuje (pricom v zakone som sa docitala, ze ku kolaudacii je potrebne vybavit kupelnu potrebnymi zariadeniami) a celkove dokoncenie stavby sa planuje ku koncu roka 2010. Ak nad tym logicky pouvazujem, nema byt nahodou najprv dokoncena stavba a nasledne skolaudovana? Dalej predavajuca chce, aby som kupnu cenu za byt zlozila v celej vyske u notara, ktory peniaze uvolni vtedy, ked predavajuca predlozi ciastocny vypis z LV, kde uz budem ako vlastnicka uvedena ja a taktiez rozhodnutie, ktorym sa vklad vlastnickeho prava do katastra v prospech mna ako kupujucej povoluje s vyznacenim pravoplatnosti. O kolaudacii a odovzdani bytu do uzivania vsak nikde zmienka nie je. Som z tejto celej situacie zmatena a neviem, co a ako dalej. Pomoze mi akakolvek rada, za ktoru vopred prevelmi dakujem.
sarasara
17.05.10,22:11
Dohodli ste v rezervačnej zmluve nejaké konkrétne podmienky, ktoré musia byť pri kúpe splnené? Napr. práve tá kolaudácia.
Kolaudácia bude vykonaná po dokončení stavby.
Bola si sa opýtať aj vo firme, ktorá dom stavia? Tam by si sa dozvedela možno presnejšie informácie.
V zmluve, ktorou nadobudla terajšia vlastníčka rozostavaný byt do vlastníctva je zrejme tiež uvedené, kedy bude stavba dokončená, ale aj to, koľko bude potrebné stavebnej firme ešte zaplatiť.(Alebo už nebude potrebné?)
Dôležité je však, aké podmienky ste dohodli v rezervačnej zmluve.
benassa
17.05.10,22:36
Nuz, v rezervacnej zmluve zmienka o kolaudacii nie je. Bola spisana dost narychlo, jej formalnej stranke som nevenovala az taku pozornost, nakolko slo iba o rezervovanie bytu. Jedinou zavaznou podmienkou v nej je, ze k uzavretiu kupnej zmluvy musi dojst 45 dni od podpisu rezervacnej zmluvy a ak nie, zaloha prepada v prospech predavajuceho alebo sa vrati kupujucemu podla toho, na koho strane vzniknu komplikacie. Mozem si vypytat od vlastnicky rozostavaneho bytu k nahliadnutiu zmluvu, ktorou tento byt nadobudla? A o tom, ci este bude potrebne platit stavebnej firme, sme sa vobec nebavili. V navrhu zmluvy o prevode vlastnictva sa totiz uvadza konecna kupna cena pre nas.
benassa
17.05.10,22:50
Este pre zaujimavost, nazov stavebnej firmy, ktora bytovy dom stavia, je BONACA, s.r.o. Ma s nou niekto nejake skusenosti?
220870
18.05.10,03:29
Prvé čo by som pri kúpe bytu domu urobil .Požiadal by som niekoho kto sa vyzná v stavbách,aby mi šiel fyzicky obhliadnuť stav stavby.Viem čo sa po stavbách deje,verte sú to neuveriteľné veci ,najmä v okolí BA.
chandler
18.05.10,07:53
ako pise 220870 a kupovat rozostavany byt jedine s pravnikom. toto nie je miesto na improvizovanie.
benassa
18.05.10,19:43
Dakujem vsetkym za odpovede a nazory, vsetku dokumentaciu som uz preposlala panovi pravnikovi, tak budem cakat na jeho spätnu vazbu. Drzte palce, nech vsetko dobre dopadne :).