tibor.
18.05.10,17:42
Chcel by som sa spytat ci je vyhodnejsie kupit dom cash, na hypoteku, alebo dom spatne cez hypoteku prefinancovat.
Jedna sa o to ze by som rad kupil dom, ktory vyzaduje znacne investicie. Peniaze na dom by sa nasli, ale na opravu uz nie. Co urobit? Co je najvyhodnejsie?
buchač
18.05.10,16:05
Chcel by som sa spytat ci je vyhodnejsie kupit dom cash, na hypoteku, alebo dom spatne cez hypoteku prefinancovat.
Jedna sa o to ze by som rad kupil dom, ktory vyzaduje znacne investicie.
Peniaze na dom by sa nasli, ale na opravu uz nie. Co urobit? Co je najvyhodnejsie?

Nejak sa z toho neviem vymotať ...:confused:

Investície značné...na kúpu domu , alebo na opravu ...?

Peniaze by sa našli , na kúpu ...
Na opravu už nie ....

Nerozumiem síce , ale nevadí ...ono ak vezmem do úvahy či :

- kúpa za hotové
- oprava úverom

alebo

- kúpa úverom
- oprava za hotové

nevyjde to na rovnako ???...aspoň mne to tak pripadá , samozrejme len v neznámych číslach .
Iné by to bolo asi v trochu konkrétnejšom pohľade na jednotlivé položky .

Neviem , fakt neviem ...
tibor.
18.05.10,16:31
cena za dom s pozemkom cca30000€, cena za rekonstrukciu na zobytnenie cca15000€.
Neviem ci


ist do banky, zobrat hypoteku na dom - 15000€,
kupit dom a do roka dom prefinancovat,
alebo zobrat casom hypoteku na rekonstrukciu.

Neviem ci je v tom nejaky znatelny rozdiel v urokoch alebo poplatkoch.
Xanti
18.05.10,16:35
No ja by som si vzala hypo na dom. Trvá to síce pár dní, ale zase máš istotu akú takú, že ťa neoklamú. Lebo banka uvolní peniaze pri hypo až ked je plomba na katastri a súhlasí predávajúci a kupujúci zo záložným právom banky na danú nehnuteľnosť.

Volné peniaze by som si nechala na rekonštrukciu, a na zariadenie nehnuteľnosti. Aj tak zrejme čiastočne budeš musieť do kúpy nehnuteľnosti vložiť aj nejaký cash. Lebo banky dnes neprefinancujú celú nehnuteľnosť.
Ice dive
18.05.10,17:02
poprípade, ešte zvážiť ako nutne potrebuješ v danom dome bývať (či musíš bývať hneď, alebo ti to vie počkať) + ako rýchlo vieš "došporiť"... napr. kúpiš dom zo svojho dáš 20 000 €, zoberieš hypotéku na 10 000 € a 5000 € došporíš popri splácaní a začatej rekonštrukcií (tvojich zvyšných 10000 €), lebo ani páni majstri nemajú vždy čas, kedy by to tebe vyhovovalo... a v podstate niečo ušporíš na úrokoch - lebo si nebudeš musieť zobrať celú sumu potrebnú na rekonštrukciu...
Poprípade tým, že budeš nútený niečo došporiť tak budeš mať viac času zvažovať a sondovať, čo je to pravé orechové:D a nevyužiješ hneď prvú ponuku...

a spravidla na úveroch na rekonštrukciu bývajú vyššie úroky takže vždy by som to riešil radšej tou hypotékou...
buchač
18.05.10,17:22
cena za dom s pozemkom cca30000€, cena za rekonstrukciu na zobytnenie cca15000€.
Neviem ci


ist do banky, zobrat hypoteku na dom - 15000€,
kupit dom a do roka dom prefinancovat,
alebo zobrat casom hypoteku na rekonstrukciu.

Neviem ci je v tom nejaky znatelny rozdiel v urokoch alebo poplatkoch.
Za seba ...
Kupoval som minulý rok nehnuteľnosť ...úver som vzal ...:rolleyes:

No ja by som si vzala hypo na dom. Trvá to síce pár dní, ale zase máš istotu akú takú, že ťa neoklamú. Lebo banka uvolní peniaze pri hypo až ked je plomba na katastri a súhlasí predávajúci a kupujúci zo záložným právom banky na danú nehnuteľnosť.

Volné peniaze by som si nechala na rekonštrukciu, a na zariadenie nehnuteľnosti. Aj tak zrejme čiastočne budeš musieť do kúpy nehnuteľnosti vložiť aj nejaký cash. Lebo banky dnes neprefinancujú celú nehnuteľnosť.
a prefinancovali mi všetko ....;):rolleyes:

ALE

Ej kua , veľký rozdiel je to ...aj v poplatkoch a aj v splátkach a na to naväzujúcich úrokoch...:mad:

Čiže odporúčam čo najmenšiu sekeru zarúbať ...silné triesky a ívery budú lietať zopár rokov .:cool:
andiablo
18.05.10,17:26
podľa toho koľko máš peňazí. Hypotéku preplatíš tak si to vypočítaj či budeš nejakých 10-15 rokov šetriť alebo si zoberieš hypotéku a budeš tie isté prachy splácať 20-30 rokov
Ice dive
18.05.10,19:30
podľa toho koľko máš peňazí. Hypotéku preplatíš tak si to vypočítaj či budeš nejakých 10-15 rokov šetriť alebo si zoberieš hypotéku a budeš tie isté prachy splácať 20-30 rokov
hypotéka sa dá splatiť aj predčasne a nie je nutné ju brať vždy na 20-30 rokov... pri sume akú zvažuje zadávateľ by som uvažoval o dlžke 10 -15 rokov + samozrejme mimoriadne splátky teoreticky by mohol mať tých 15 000 hypotéky splatených do cca 5 rokov (s mimoriadnymi splátkami)... vždy lepšie ako dajaký spotrebný úver s úrokom okolo 7-8 %...
andiablo
19.05.10,15:36
JJ to máš pravdu. Ak staviaš alebo prerábať tak je vždy lepšia hypotéka ako spotrebám.
vemak
20.05.10,05:51
lepšie je zobrať hypo. na kúpu domu, aj o trošku nižšie úroky. Hypo so založením domu na jeho rekonštrukciu býva aj o málo drachší ale s výhľadom na 20-30r. to svoje spraví, a je lepšie mať hotovosť na rekonštrukciu, lebo sa tak dá niečo kúpiť lacnejšie, ako vydokladovávať bločky banke, aj keď aj to už niektoré nevyžadujú.