zoe
19.05.10,09:45
Ahojte všetci!

Poraďte!! :) chcela by som oslaviť svoju 30-ku. Po spisani zoznamu mi to vyšlo na 55 ľudí. A mám trochu problém s podávaným občerstvením. Nechcem aby boli stoly prádzne, ale nemožem si ani dovoliť minúť veľmi veľa.. :(( myslela som na guláš, ktorý bol hneď na začiatku a musim ešte vymyslieť nejaké občerstvenie, ktoré by sa podávalo okolo 22.-23-tej hodine.. (ze by majonezovy salat a vyprazane masko?) neviem čo by bolo najvhodnejsie, nemáte s takouto oslavou niekto skúsenosti? Dakujem moc všetkým.
truch
19.05.10,07:52
Krásny vek:):):)
Taká oslava je drahý špás. Budeš to robiť doma, alebo v reštaurácii?
Danielle369
19.05.10,07:57
Ja by som radšej namiesto gulášu zvolila majonézový šalát a rezne alebo obložené misy...
A neskoro v noci by som podávala kapustnicu..tá tak vela nestojí a môžeš jej narobiť hrnčisko.
Na záhorí je jeden dobrý a lacný zvyk. Navarí sa velikánsky hrniec polievky(sliepka alebo kuracie droby=lacné)..a po polievke sa urobí chrenová lácná a vynikajúca omáčka...ku tej sa položí na taniere mäsko alebo droby z polievky.Zaručujem ti že potom ti ani z tých rezňov vela neubudne..Nejaké domáce koláče alebo makovník orechovník, slané tyčinky a je po oslave:)..všetko dobré
zlatica76
19.05.10,08:14
30 nie je až tak veľa, aby si musela robiť takúto oslavu.

Ak nechceš minúť veľa, máš niekoľko možností:

1. urobiť len domácu oslavu (t.j. rodičia, súrodenci, manžel/ka, tvoje deti a deti tvojich súrodencov) - z priateľov kto chce, ten ti darček dá aj bez oslavy (a tí čo ti nedajú, určite nestoja za to, aby si im robila hostinu).

2. ak máte chatu/hajlok/... - pozvi všetkých priateľov a známych na túto chatu s tým, že nech si každý donesie jedlo - potom sa všetko dá dokopy (a ver mi, že toho bude viac než dosť) - kto chce, príde, donesie darček, kto nechce, nepríde, labu ti môže potriasť aj inokedy :)

3. urob to v reštaurácii, všetkých pozvi - je to najdrahšie riešenie, a navyše mnohým zamotáš hlavu, čo ti vlastne majú kúpiť ako darček - t.j. dostaneš kopu hlúpostí, na ktoré ti bude len prach sadať, a nebudeš to môcť vyhodiť, lebo darček.
Lubaba
19.05.10,08:24
Podľa toho kde to budeš robiť, predpokladám pri toľkých pozvaných /55/, že to bude v reštaurácii. Nevolila by som ale dohromady dávať rodinu a priateľov, pretože je vás veľa. Veď to už by bolo ako svadba. Ak by si chcela robiť oslavu niekde v súkromí, tak to budeš potrebovať veľa ďaľších ľudí na obsluhu...:---
zoe
19.05.10,08:54
dakujem! :)))
oslava by mala byt na chate, preto musim jedlo pripravit skor uz pred oslavou doma a tam ho budem uz len servirovat. Mozno nie je zly napad spravit tie rezne a salat a potom tu kapustnicu. Alebo ten gulas a potom nejake misy. Som este "mamickym milacik" :)) a preto som nevedela odhadnut, co by vyslo cenovo v pohode, alebo ake jedla by sa dali servirovat.. proste dakujem za kazdu radu.
mmj
19.05.10,08:56
zoe, ja som oslavovala 30 vo februari. separe rodina, praca, priatelia. s rodinou som bola v restike, s nejakymi priatelmi tiez,s nejakymi doma, praca bola zvlast. doma a v praci to boli studene misy... bolo to tak lepsie, lebo nie vsetci sa poznaju. nechcela som aby sa stretli uplne cudzi a rozni ludia, nech sa zabavime a ohlasy boli celkom dobre. u mna to ani neslo "oslavovala" som v styroch mestach slovenska a skoro mesiac :rolleyes: buduci tyzden idem na oslavu dalsej 30, kt. bude u nich doma na dome - budeme grilovat, sediet, vykecavat a nieco popijemet:D

hlavne si nerob zbytocne starosti, aby si nespominala na oslavu ako na zataz. ono to vzdy nejako dopadne a trochu improvizacie nezaskodi. inak ta kapusnica je super napad!!!

nech ti do dobre dopadne a vsetko najlepsie..... nech je dalsia 30tka krajsia a uspesnejsia ako ta prva :) (netreba byt skormny... :D )
arizona
19.05.10,09:23
Oslava 30ky s 55.ľuďmi a neminúť veľa? To hádam ani nejde, veď to je ako stredne veľká svadba.
Na oslavu od poobedia minimálne do polnoci, sa mi zdajú dve jedlá málo, hlavne , ked sa popíja...;)

Tridsiatnici sú mladí ľudia, čo tak urobiť veselú, neformálnu guláš párty niekde na chate?
Požičať si veľkú kotlinu na guláš,do prípravy sa zapoja viacerí, aspoň je veselo :---
Dať si upecť po pekárne prasiatko,zopár slaninkových osúchov a niekoľko pecňov chleba.
Prílohy, ako uhorky, čalamády, feferónky atd. možno vlastných zásob.
Obslúži sa každý sám, formou švédskych stolov, príp. si zajednaj 1-2 ľudí na dokladanie a prípravu.
Možno niekde na okolí v pivovare sa dá zapožičať veľký 50 litrový sud piva (tiež sme ho nosievali na chatu, malo to veľký úspech :D )

Ak sa chcete vyhnúť zapožičiavaniu a umývaniu riadu a pohárov, môžeš použiť jednorázové misky, či poháre. Na chate a v dobrej nálade to až tak nevadí...:D:D:D
Lubaba
19.05.10,09:26
ja by som urobila tiež z týchto možností:
- guláš kotlíkový
- kapustnica
- rezne, šalát
- pečená krkovička, jaterničky, klobásky a primiešať škvarky- misa

čo sa týka slaného tak nejaké praclíky, tyčinky, mini pagáčiky...
a zo sladkého nejaký xxxmetrový koláč pre všetkých...
truch
19.05.10,09:37
Na chate sa dá, ak k tomu výjde počasie, môže to byť príma.
Dala by som gulášik, vonku v kotlíku, na stoly slané tyčky, pagáčiky, nejaký dobrý koláčik ku kávičke a pomazánku, napŕ. bryndzovú a k tomu rožky, alebo chlebík. Ak tam máš mrazničku, mohla by byť aj zmrzlina. A samozrejme, aby bolo čo piť:D:D:D
ewita888
19.05.10,09:53
na chate určite kotlíkový guľáš a večer každému do ruky palicu so špekačkou .. to ani riady nebudeš musieť umývať..:-)) a hlavne - perfekt gitaristu k ohníku.. jáj bože.. sa teším na leto..:-))
Lubaba
19.05.10,19:22
na chate určite kotlíkový guľáš a večer každému do ruky palicu so špekačkou .. to ani riady nebudeš musieť umývať..:-)) a hlavne - perfekt gitaristu k ohníku.. jáj bože.. sa teším na leto..:-))

vieš si predstaviť to ohnisko:)
ewita888
20.05.10,05:32
vieš si predstaviť to ohnisko:)
Riešenie je takéto: predpokladajme že jeden pozvaný z objektívnych dôvodov:rolleyes:nepríde. Čiže zostane nám 54 hladných. Opečenie jednej špekačky trvá cca 5 min. Počet 54 rozdelíme na dva. Čiže 27 ľudí musíme zmestiť k ohnisku. Lenže jeden z nich už bude,,spoločensky unavený,, :D až do takej miery, že nebude vládať pri tom ohnisku stáť. Takže zostalo nám 26 kusov. Trinástim dáme palicu na špekačku dlhú jeden meter, trinástim jeden a pol metra. Tým pádom sa budú môcť postaviť k ohnisku cik-cakovito. A problém vyriešený..:D
zoe
20.05.10,07:23
ďakujem vam za rady! a celkom som sa aj pobavila!! :D ..takze uz viem, ze hlavne je vino, pivo, hruskovica a trochu hnedeho alkoholu, keby niekto nemusel hrusku (to bolo v plane samozrejme) a to jedlo teda podla vasich navrhov gulas, neskor vyprazane masko so salatom a este par spekaciek, kdyby neco. Sladke a slane tiez, hudba je ziva, plus kamosi zahraju na gitare. a hlavne aby bola dobra nalada, to je najpodstatnejsie.
ewita888
20.05.10,07:39
ďakujem vam za rady! a celkom som sa aj pobavila!! :D ..takze uz viem, ze hlavne je vino, pivo, hruskovica a trochu hnedeho alkoholu, keby niekto nemusel hrusku (to bolo v plane samozrejme) a to jedlo teda podla vasich navrhov gulas, neskor vyprazane masko so salatom a este par spekaciek, kdyby neco. Sladke a slane tiez, hudba je ziva, plus kamosi zahraju na gitare. a hlavne aby bola dobra nalada, to je najpodstatnejsie.
toto vyzerá nenormálne dobrá oslava..