bewik
20.05.10,15:05
Dobry den,

Potrebovala by som radu ohladne umiestnenia rozvodov plynu v zateplovacom systeme. Konkretne ide o rekonstrukciu stareho rodiineho domu, ktory ma povodne plynove rozvody umiestnene na zadnej vonkajsej strane domu, s asi 2-3 cm odskokom od steny. Zaujimalo by ma ako postupovat pri zatepleni tejto steny, ci je mozne rury zakryt polystyrenom, alebo je nutne ich urobit nanovo s tym, ze by sa zasekali do steny. Eistuju na to nejake normy, predpisy? Dakujem za vsetky rady.
fetya
20.05.10,16:27
Ak dobre viem, tak sa to obalí tavením nejaký hnusný čierny materiál, a potom sa to môže aj omietať.
Čo stojí približne 50 m plynovodu s uložením do zeme, prekrtkovaním 6 metrového prístupového cesta + chodníka? Dal som to na cenoveponuky.sk, ale žiadna odozva.
220870
20.05.10,16:54
Nesmie sa to dávať pod polystyrén.Do steny sa to nesmie zasekať.Predpis na to je, ale neviem čísla noriem.
fetya
20.05.10,17:17
U nás je to zasekané, pod polystyrénom, aj nám to pekne skolaudovali, nikto na to nehovoril nic zlého.
Zdenusko
20.05.10,23:14
Tiez ma caka podobny problemik.Mal som doma kurenara,plynara a povedal ze to staci natriet nejakou ciernou srandou /este neviem konkr.cim/ a potom normalne polystyren nato s tym ze na obydvoch koncoch mam dat odvetravacie mriezky na fasadu....
Asi tak....
TomasHC
21.05.10,05:01
Tiez ma tato tema zaujima! Kamos to zasekal do steny a este to nemal ani zakryte fasadou a skolaudovali to bez vyhrad. Nerad by som mal na fasade zltu ruru...
bewik
21.05.10,05:56
hmmm....., tak to asi dam zasekat. Brazdila som net, aby som nasla nejaky konkretny predpis, ale neuspesne. Aspon budem mat novu ruru s mensou pravdepodobnostou uniku plynu. Dakujem vsetkym za odpovede k tejto teme. :)
Laco-monter
21.05.10,06:03
hmmm....., tak to asi dam zasekat. Brazdila som net, aby som nasla nejaky konkretny predpis, ale neuspesne. Aspon budem mat novu ruru s mensou pravdepodobnostou uniku plynu. Dakujem vsetkym za odpovede k tejto teme. :)

Unik plynu NEPRICHÁDZA DO UVAHY v žiadnom prípade !!!

Domová prípojka je nízkotlaková , a aj príslušné normy stanovujú všetky tieto podmienky /oceľová rúra, zaizolovanie rúry, rura vedená voĺne z hĺadiska dilatacie aby sa na rúru neprenášali zaťaženia/ aby potrubie bolo nepriepustné na veľa rokov.

Teda z tohto hľadiska je uplne irelevantné kadiaľ vedie potrubie, či je prichytené o stenu alebo zasekané v stene, či uložené v zemi.
bewik
21.05.10,06:23
Unik plynu NEPRICHÁDZA DO UVAHY v žiadnom prípade !!!

Domová prípojka je nízkotlaková , a aj príslušné normy stanovujú všetky tieto podmienky /oceľová rúra, zaizolovanie rúry, rura vedená voĺne z hĺadiska dilatacie aby sa na rúru neprenášali zaťaženia/ aby potrubie bolo nepriepustné na veľa rokov.

Teda z tohto hľadiska je uplne irelevantné kadiaľ vedie potrubie, či je prichytené o stenu alebo zasekané v stene, či uložené v zemi.
... to znamena, ze ked to bude napr. v tej stene, musi byt ocelova rura este nejako zaizolovana pre zabezpecenie dilatacie? Samozrejme, ze to budu robit na tuto pracu sposobili ludia, ale ja uz po skusenostiach na stavbe chcem radsej vediet o vsetkom a nespoliehat sa na "odbornikov".

Este by som sa rada opytala, ked sa uz nachadzame v tejto "plynovej" teme :), o moznych unikoch plynu z regulatora plynu, ktory mam v tesnej blizkosti domu. Dost sa ho totiz bojim a chcela som ho dat prelozit pred branu domu, je to vsak velmi nakladne, treba k tomu robit projekt...., vyjde o aj na 50 000 Sk. Mam ziadat o nejake pravidelne kontroly / prehliadky alebo sa toho nemusim bat?
Ibaka
21.05.10,06:35
Až teraz som zachytil túto tému, takže:
Podrobnosti sú uvedené v TPP 70401:
Bod 6.1.3. pripúšta vedenie plynovodu pod omietkou.
V článku 6.1.5 sú uvedené podmienky, voľne citujem:
-murivo a omietka nesmú agresívne pôsobiť na plynovod a plynovod nesmie byť zabetónovaný v monolitickej konštrukcii
-otvory v tehlách a tvárniciach, ktoré majú veľkú poréznosť alebo tvoria dutiny, musia byť vyplnené omietkou
-úsek plynovodu musí byť bez rozoberateľných spojov, s minimálnym počtom nerozoberateľných spojov a chránený zvášenou ochranou proti korózii (to je ten náter uvedený vo vyšších príspevkoch)
-upevnenie v stene pomocou rúrových svoriek
-zakresliť schematicky do dokumentácie (aj vo vlastnom záujme- aby niekoho nenapadlo tam vŕtať). Náhoda je blbec, ja som takto trafil vrtákom plastovú rúru na vodu v garáži, keby som chcel tak to nedokážem.
Ak teda spĺnaš tieto podmienky , bez problémov vonku potrubie zamuruj.
Ibaka
21.05.10,06:45
...

Este by som sa rada opytala, ked sa uz nachadzame v tejto "plynovej" teme :), o moznych unikoch plynu z regulatora plynu, ktory mam v tesnej blizkosti domu. Dost sa ho totiz bojim a chcela som ho dat prelozit pred branu domu, je to vsak velmi nakladne, treba k tomu robit projekt...., vyjde o aj na 50 000 Sk. Mam ziadat o nejake pravidelne kontroly / prehliadky alebo sa toho nemusim bat?
Ak sa jedná o domový regulátor plynu, nemusíš mať obavy, asi je vo vetranej skrinke. Mal by tam byť nápis (samolepka) Hlavný uzáver plynu a zákaz fajčiť v okruhu 1,5 metra.
Ak máš pocit že plyn niekde uniká, dá sa únik zistiť penou (napríklad Jar na umývanie riadu) štetkou penu nanesieš na spoje a keď sa tvoria bublinky v pene , to je únik, treba volať plynárov.
Preloženie z bezpečnostných dôvodov je zbytočná investíca- treba počítať možno aj s výkopovými prácami, zváraním.....atď.