cotynato
20.05.10,15:30
Kúpil som starý rod. dom gazdovského typu. Chcel by som všetko od základovej dosky zbúrať a na starých základoch postaviť nový dom podobného vyhľadu ale s obyvateľným podkrovým. Je potrebné stavebné povolenie, alebo stačí oznamovacia povinnosť?
andiablo
20.05.10,15:52
potrebné stavebné povolenia a dokonca aj búracie keď ideš starú chalupu búrať
fetya
20.05.10,15:57
No, najprv nájdi statika, nech sa on vyjadrí, či netreba az nové základy. Dávnejšie sporili najmä na základoch, aj starká má taký dom, základy do 40 cm, a to motykou rozoberieš. Ak ten základ je už popraskaný, tak radšej nový, lebo keď postavíš a potom steny budú spadať, tak to už bude veľmi veľká investícia. Radšej zaplať statika, nech sa vyjadrí, než potom budeš dávať xkrát viac na opravu. A takého statika, ktorý nie je zaujatý v stavebninách, alebo v stavebných firmách.
ciners
20.05.10,17:07
Ak si budete davat robit projekt, tak niekto tam bude robit statiku a v ramci toho, nech prehodnoti aj zaklady. Zbytocne platit niekoho,kto pride len okuknut, ci sa na tom cosi da robit, ked niekto to potom aj tak bude musiet riesit konkretne. Okrem formy Heluz som este nepocul, ze by projektanti mali nejake provizie podla navrhnuteho materialu. Na druhej strane, nie je zavazne pouzivat predpisanu tehlu, su alternativy inych vyrobcov s rovnakymi vlastnostami. Podstatne su len vlastnosti, potom je uz jedno,ci je to Porotherm alebo heluz atd.