allek
20.05.10,20:50
Pozdravujem.

Chcel by som vybrať pôžičku na prestavbu rodinného domu. Banka my ponúkla súdneho znalca. Žiaľ nie som spokojný s cenou na akú my ohodnotil stavbu.
Môžem sa nejako odvolať voči cene na znaleckom posudku.

Za rady vopred ďakujem.
ciners
20.05.10,19:03
Mozete si dat urobit iny znalecky posudok, len je otazne, ci vam ho bude banka akceptovat. Potom je moznost, ze je viac bank a skusat inde.
allek
21.05.10,04:34
Jednoducho to nechápem, ako môže byť hodnota stavby 4 roky po kolaudácií nižšia, ako cena za akú som ju postavil. Taktiež aj suma, ktorú som mal uvedenú v aproximatívnom rozpočte je 1,5 krát vyšia.
Bývam v dobrej lokalite, tichá ulička, 500 m je zastávka vlaku a autobusu. Pre zaujímavosť asi pred 8 mesiacmi v susednej ulici predali v bytovke 3 izbový byt za podobnú cenu na akú mám ohodnotenú stavbu.Osobne ten byt poznám je to cca 25 ročná bytovka, byt bez väčšej rekunštrukcie.

Môžem sa proti znaleckému posudku nejakým spôsobom odvolať, alebo ho nezaplatiť ???
stiro
21.05.10,12:46
dobry den,
prednedavnom som riesil podobny problem a poviem Vam,ze je mozne sa dohodnut so znalcom na cene, samozrejme velmi sa tam uz neda pohybovat, jeho nepustia tzv. tabulkove hodnoty, no ak Vam mozem poradit zistit si na stranke sudnych znalcov,popripade v banke zoznam znalcov, ktori maju s tou ktorou bankou zmluvy a oslovit ich a vysvetlit o co ide aby nedoslo k nedorozumeniam.
chandler
21.05.10,14:01
Môžem sa proti znaleckému posudku nejakým spôsobom odvolať, alebo ho nezaplatiť ???

zaplatit ho musis.
odvolat sa nemozes, mozes sa na neho stazovat na tej komore, alebo co to maju znalci. ale nepredpokladam ze uspesne. maju tabulky tie ich nepustia, hybat s cenou mozu len minimalne.
Zita5
21.05.10,15:40
Jednoducho to nechápem, ako môže byť hodnota stavby 4 roky po kolaudácií nižšia, ako cena za akú som ju postavil. Taktiež aj suma, ktorú som mal uvedenú v aproximatívnom rozpočte je 1,5 krát vyšia.
Bývam v dobrej lokalite, tichá ulička, 500 m je zastávka vlaku a autobusu. Pre zaujímavosť asi pred 8 mesiacmi v susednej ulici predali v bytovke 3 izbový byt za podobnú cenu na akú mám ohodnotenú stavbu.Osobne ten byt poznám je to cca 25 ročná bytovka, byt bez väčšej rekunštrukcie.

Môžem sa proti znaleckému posudku nejakým spôsobom odvolať, alebo ho nezaplatiť ???

Je to tak .S nižšou hodnotou sa musíte zmieriť , čo stanoví znalec .Možno uvediem príklad od veci , ale aj keď kupujte nové auto a vyjdete s ním z predajne na cestu , tak už hneď je cena nižšia aj o 2000 euro .To uvádzam ako príklad .
Juraj Veselko
23.05.10,20:38
Odvolať proti hodnote sa nedá. Je možnosť vybrať si iného znalca, ale je dosť pravdepodobné, že iný znalec by Vašu nehnuteľnosť ohodnotil na podobnú hodnotu. Znalec ju stanovil na základe svojho najlepšieho svedomia a vedomia. V prípade, že ide o poctivého znalca, nemal by sa nechať ovplyvniť názorom klienta. Napr., keď ide o dedičské konanie - objednávatel posudku vyžaduje najnižšiu cenu (ide vyplatiť napr. svojho brata, teda chce zaplatiť čo najmenej). Keď si ide brať na ten istý dom o dva mesiace hypotéku, požaduje zase najvyššiu cenu, keďže chce požičať čo najviac peňazí. Hodnota domu sa za tých pár mesiacov však nezmení výrazne, pravdepodobne bude rovnaká.

Okrem toho banky majú svojich supervízorov, ktorý môže upraviť znalcom stanovenú hodnotu. V prípade, že je zrejmé, že znalec účelovo stanovil vyššiu hodnotu (cenu), urobí zle nie len sebe, ale aj objendávateľovi posudku. Toto by sa teda nemalo stať.

Čo sa týka hodnoty nehnuteľnosti, predstavte si že kúpite stavebný materiál napr. za 20 000 E, čo myslíte, kde bude mať stavba postavená z tohoto materiálu vyššiu hodnotu? V obci na lazoch, alebo na predmestí väčšieho mesta. V meste sa cena zabudovaného materiálu do stavby zvýši niekoľkonásobne, v oblastiach s nízkym záujmom o nehnuteľnosti zníži. Väčšina záujemcov o znalecký posudok má najlepšiu mienku o svojej stavbe (je to ako s dieťaťom), je to pochopiteľné, ale subjektívne.
Ferdosondo
24.05.10,06:52
A neraz sa stáva, že stavba postavená v "nezaujímavej" lokalite ma nižšiu hodnotu podľa znaleckého posudku ako hodnota materiálu do stavby vložená.
Znalec nemôže sumy cucať z palca. Ak si však presvedčený o svojej pravde, daj si spraviť posudok u iného znalca. Ak by tá suma bola diametrálne odlišná, tak by si mohol žiadať náhradu od banky za ich znalca. Ale peravdepodobne iba súdnou cestou. Oplatí sa to za 200 Eur?
dan501
25.05.10,07:43
Mne znalec z Tatrabanky ohodnotil stavebny pozemok pri ktorom bola voda, elektrika, plyn cesta na 2E za m2 pricom v tej istej lokalite sa predavali pozemky za 40E za m2.
robertkozich
30.05.10,13:08
znalec da vzdy nizsiu hodnotu,ked sa nehnutelnost predava aj za 100 000.- eur tak znelecky je menej,vlastna skusenost.ja som obehal vela bank a v ustrety mi vysla SLSP-nehovorim ze je najlacnejsia ale nemam ine vychodisko.
mona091
30.05.10,13:16
len znalec - hazarder by riskoval svoju licenciu,

banka sa o znalecky posudok opiera, nadalej vsak posudzuje rizika, o ktore moze tuto vseobecnu hodnotu este viacej ponizit vzhladom k ziadanemu uveru